Black Clover

• Genel

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• Black Clover

Yayın Tarihi: 16 Şubat 2015

Bitiş Tarihi: Devam Ediyor

Mangaka: Yuuki Tabata

Dergi: Shounen Jump

Türler: Aksiyon, Komedi, Fantezi, Büyü, Shounen

Cilt: 20(devam etmekte)

Bölüm Sayısı: 210(devam etmekte)

Büyü dolu bir dünyada, ana karakterimiz Asta - aşırı gürültülü ve enerjik bir yetim - ve hiçbir şekilde manaya(büyü gücü) sahip değil. Buna rağmen bir gün krallıktaki en güçlü büyücüye verilen bir ünvan olan Büyücü Kralı ünvanını almayı hayal ediyor. Aynı motivasyonlara sahip olan Asta'nın çocukluk arkadaşı ve rakibi olan Yuno ise doğuşundan güçlü rüzgar büyüsünü kontrol etme yeteneğiyle kutsanmış biridir. Ancak Asta aralarındaki bu ezici uçuruma karşı bile büyü yeteneklerini bir şekilde uyandırma ve Yuno'yu yakalama umuduyla her gün acımasızca vücudunu eğitmekte. 15 yaşlarına ulaştıklarında katılacakları büyü kitabı gününü iple çekmete. Bugün gelip çattığında Yuno efsanevi ilk imparatorun sahip olduğu 4 yoncalı kitabı alırken Asta hiç bir şey alamamıştır. Ancak beklenmekdik bir şey olur ve Asta daha önce kimse tarafından duyulmamış 5 yapraklı(görnüşte öyle değil) büyü kitabının sahibi olur ve anti-büyü kılıçlarına sahip olur.
    • Çizimleri (özellikle yüz ve mimikler) ve tasvirlerini oldum olası sevmemiştim. Hiç bir şeyi ile özgün değil hatta çalıntı denebilecek bir şeydi (naruto + ft + bleach). Sevilebilecek karakterler de tek tük idi benim açımdan ancak yine de hoş bir evren ve de ilgi çekici bir "aksiyon-reaksiyon" diyalektiğine oturtulmuştu. Fakat ne yazık ki yazar "zero-to-hero" tip baş karakterler arasında hiç görmediğim bir zero iken bile aslında çoktan king olmuş, afedersiniz bir tarafları yalanacak raddeye getirilmiş, sevilen, pohpohlanan, 6 aylık şınav çekip odun kırmayla kraliyet büyücülerinden daha iyi fiziğe ulaşıp karşısına çıkan herkesi döven Naruto'nun ancak Pain'i yendikten sonra varabildiği hero statüsüne 100 bölümde falan ulaşan inanılmaz derece de itici bir baş karakter oluşturdu.

150 küsürlü bölümlerde bırakmıştım. Dönmeyi pek düşünmüyorum. Mühim bir olay olursa bakarım o kadar.
    • Karakterleri çok yapmacık ve sevimsiz. Özellikle ana karakteri insanın midesini bulandıracak seviyede sevimsiz. Diyaloglar, replikler ve güç artışları tamamen yapmacık ve itici. Ana karakterinden nefret ettiğim 1-2 seriden birisidir. Pek sevmiyorum seriyi. Bir yokluk anında başladım neyse ki 25 bölümdür falan takip etmiyorum.

• Baştan aşağı spoiler var.

Ben bu kadar saçma sapan bir karakter daha görmedim.Mangaka karakteri resmen power up vermek için yaratmış resmen.Her arc nerden geldigi belli olmayan bir güç alıyor anasını satayım.Yok 4 yapraklı büyü kitapı tarafından seçilmiş,yok mana tarafından sevilmiş şimdi de götünden 2.büyü kitabını çıkarıyor.

Birde şöyle bir şey var:

Ederim bu muydu diyip kendini yetersiz buluyor.Sonra Vahiy şeklinde gelen power up sonrası girdiği şekle bakalım(4-5 sayfa sonrası)

Ulan az önce salya sümük ağlıyordun noldu şimdi
      bir yerlerin kalktı.İnsan bu kadar yapmacık olmazya
      Abi işin kötü tarafıda harbiden yeniyor zenonu yani.Bu kadar leş bi arc görmedim başka seride

Son olarak birde şu sahneyi koyayım:

Jesus yuno Asta'yı Lucifero'dan(Yami hariç tüm büyü şövalyeleri kaptanları+Astayı patates etmiş bir adam) kurtarıyor ve dediği laf "Sonunda bana borçlandın Asta"Ulan lavuk adam tüm kaptanların ağzına sıçmış,Astayı hastanelik etmiş sen bunun derdine mi düştünlan.Hayatın boyunca Asta'nın sana borçlanmasını mı istiyordun.Aferin sana ne diyeyim.Surat ifaden de anlaşılacağı üzere epey de bi mutlu olmuşsun.

Ulan ben Sasuke'ye kurban olayım kurban.Ben zamanında Sasuke'ye de çok sövmüştüm ama bu bu şekilsiz ile karşılaştırınca Sasuke aslında epey düzgün bir karakter.

• Bir bakayım dedim de manga-ka bile umudunu kesmiş 2 haftadır 9 sayfa atmış adam, bu seriler okundukça böyle seriler çıkmaya devam eder.
      Black Clover Chapter 327 Page 9 (mangasee123.com)
      Okuyucuya küfür gibi resmen, 9 sayfa nedir yaw, daha önceden de yapıyordu bunu, hiç atma daha iyi, manga-kalık zor iş biliyoruz ama bunu sürekli yapmak da hoş değil, seri hiatusa girceği zaman yaparsın anlayışla karşılarız, sürekli yapması okuyucusuna ayıp.
    • Sir.Zero yazdı:

daha önceden de yapıyordu bunu
      Aynen. Bunu özellikle günümüz serileri çok yapıyor (günümüz derken hala yayınlanmakta olanlar anlamında diyorum, serinin eskiliği ya da yeniliği değil, OP de yapıyor bunu).

Bence ideal bir sayının minimum sayfa rakamı 16 hadi bilemedin 15 olmalı. Maksimum da 24-25. Ancak son yıllarda 9-13 arası sayfa sayılarından oluşan çok fazla bölüm çıkıyor. Yazık yani.
    • Mihawk yazdı:

Naruto+Bleach çakması iken şimdi birde One Piece'den haki konseptini çalarak büyük üçlüyü tamamladı mangaka.Bi mangakın kurduğu evren bu kadar mı özgün olmaz ya.Rezil seri
      O sonuncuyu nasıl başardı yav? Evrenin zaten bir mekaniği yok muydu :D
      Şu ellerin taşı bana hiç değmez, ille dostun bir sözü de pareler beni...

• Uncle Paulie yazdı:

Mihawk yazdı:

Naruto+Bleach çakması iken şimdi birde One Piece'den haki konseptini çalarak büyük üçlüyü tamamladı mangaka.Bi mangakın kurduğu evren bu kadar mı özgün olmaz ya.Rezil seri
      Demek ki yokmuş :D Ana karakterin o an neye ihtiyacı varsa ona göre şekilleniyor evrenin mekaniği.Baş düşmanı yenmek için hakiye ihtiyacı vardı şak evrene haki soktu mangaka.Belki reiatsu ve çakra da ilerde gelebilir eğer Astanın ihtiyacı olursa :D

• Mihawk yazdı:

Uncle Paulie yazdı:

Mihawk yazdı:

Demek ki yokmuş :D Ana karakterin o an neye ihtiyacı varsa ona göre şekilleniyor evrenin mekaniği.Baş düşmanı yenmek için hakiye ihtiyacı vardı şak evrene haki soktu mangaka.Belki reiatsu ve çakra da ilerde gelebilir eğer Astanın ihtiyacı olursa :D
      Günümüzde serilerin temel sorunlarından biri sanırım, kimse özgün olmaya çalışmıyor hepsi tutmuş serilerin ekmeğini yeme peşinde. :D BC bunun sanırım en dip örneği.
      Şu ellerin taşı bana hiç değmez, ille dostun bir sözü de pareler beni...

• Mihawk yazdı:

Ona kalırsa Ki de DB'de kullanılmadı mı ilk? O zaman DB'den de almış bir şeyler. :D Şaka bir yana ben seviyorum seriyi. Yani pek özgün ve harika yazılmış olmasa da hiç değilse klasik shounen. Isekai yoluna gitmemesi benim için büyük bir artı. :D
    • Garou yazdı:

Mihawk yazdı:

Ona kalırsa Ki de DB'de kullanılmadı mı ilk? O zaman DB'den de almış bir şeyler. :D Şaka bir yana ben seviyorum seriyi. Yani pek özgün ve harika yazılmış olmasa da hiç değilse klasik shounen. Isekai yoluna gitmemesi benim için büyük bir artı. :D
      Sen sevebilirsin tabi bir şey diyemem ona :D Ama benim fazla klişe bir seri.Sırf seriyi gömmek için okuyorum artık başka bir sebebi yok :d mangaka da sağolsun her bölümde gömülecek bir argüman veriyor bana.

• Garou yazdı:

Şaka bir yana ben seviyorum seriyi. Yani pek özgün ve harika yazılmış olmasa da hiç değilse klasik shounen.
      Animesi için konuşursam, şu elfli kısımlara kadar bence güzeldi seri.80. bölümlere geliyor sanırım animede de.Yani en olumsuz olarak yapacam eleştiri, Asta'nın seslendirmeninin rahatsız etmesi olurdu.Güç dengeleri iyiydi,güzel savaşlar oluyodu takım savaşları vb.Ama o kısımlardan sonra koptu seri.Birden güç dengesi falan kaymadı,müthiş power uplar, zorlama savaşlar, ana karakterleri parlatma çabası vb.10 üzerinden 8lik seri 5-6ya düştü gözümde.
      .