Vinland Saga

• Genel
    • Spoiler
    • manga

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• Vinland Saga

Vinland Saga
      Yayıncı: Kodansha
      Dergi: Afternoon
      Tarih: 2005
      Cilt Sayısı: 20
      Mangaka: Makoto Yukimura
      Türü: Aksiyon, Macera, Dram, Tarihsel, Seinen

Bu güzel manga’nın hikayesiyse şöyle:
      ”Thorfinn, Vikinglerin en büyük savaşçılarından birinin oğludur ve onun gibi bir savaşçı olmak istemektedir ancak babası paralı savaşçı Askeladd tarafından öldürüldüğünde, babasının intikamını almak için tüm hayatını buna adayarak yemin eder. Bu intikamını bir düello ile alıp kazanabilmek için Askeladd’ın lideri olduğu paralı savaşçılara katılır ve kendini İngiltere tahtı ve tacı için yapılan büyük savaşın ortasında bulur. Vinland Saga kısaca Planetes mangasının yaratıcısının elinden çıkma tarihi epik bir İskandinav öyküsüdür.”
    • 1.5 günde (ki arada uyudum ve çalıştım) 109 sayı okudum. Bu kadar hızlı seri okuduğumu hatırlamıyorum.

Gerçekten çok sürükleyici ve doyurucu. Groundbreaking değil belki (belki de öyledir) ancak medyuma dair güzel olan ve olması gerekenleri çok iyi temsil ettiğine ve hakkını verdiğine inanıyorum.

En azından şimdilik. Yıllardır okumam için çabalayan @Ascalon kardeşime de selamlar olsun :D
    • Wit Studio'nun elinden çıkma adaptasyon geldiği için mangasını okuma planlarımı askıya aldım.

Anime adaptasyonu cidden kaliteli olmuştu. Seiyuu seçimleri falan da epey iyiydi. Animasyonlara zaten diyecek kelime yok.

Tek eksik yanı belki müzikleri olabilir. Daha vikingvari, kulağa hoş gelen, serideki atmosferi pekiştirecek müzikler beklerdim.

Aynı mangakanın Planetes isimi mangasını okumuştum. Çok farklı işler. Bu yüzden ayrıca takdir ettim. Bir de mangakanın Twitter'ı kullanma şekli hoş.

Yakın bir zamanda animeye ikinci bir sezon gelmeyecekse muhtemelen mangaya geçiş yaparım. Manganın da bitmesine iki - üç sene var deniliyor.
    • Bu seri hiatusa girmişti, birileri(Vagabond) gibi olacağını zannetmiştim.
      1 ay oldu mu onu bile hatırlamıyorum, yeni bölüm gelmiş.

Nedense bu serinin Slave Arctan sonraki halini pek sevmemiştim, Final arcta mutlu mesut savaş olmadam biterse iyice düşürecem bu seriyi.

Vinland Saga Chapter 186 (manga4life.com)

@Nabu sence Mal mı yoksa Anilist puanları mı daha mantıklı yoksa karma mı?
      MAL'da 8,2 olan seri Anilist'de 77, okuyunca kendin belirliyorsun zaten. Ama yine de sorayım dedim.
      Gin-san artık Jump okumayı bıraktı.

Mesaj düzenlendi 3 defa, son düzenleyen Sir.Zero ().

• master zero yazdı:

@Nabu sence Mal mı yoksa Anilist puanları mı daha mantıklı yoksa karma mı?
      Bu tarz yerler bir serinin değerini belirlemezler. Sadece bir fikir verebilir.

master zero yazdı:

Final arcta mutlu mesut savaş olmadam biterse iyice düşürecem bu seriyi.
      Bu şekilde düşünüyorsan Vinland Saga'nın felsefesinin anlamamışsın. Bu bir savaş seinen'i değil. Adam savaşları sadece seri iptal edilmesin diye çiziyor neredeyse. Editörler aksiyon istedikleri için bunu kendi notlarında da yazıyor. Bu seri aslında bir adamın kendini bulma öyküsü. Bir Hero's Journey öyküsü yani bir seyahat ve başta kendini sonra etrafını keşfetme öyküsü. Aksiyon ve gaddar kısımları yanında meze sadece.
    • Nabu yazdı:

Bu şekilde düşünüyorsan Vinland Saga'nın felsefesinin anlamamışsın. Bu bir savaş seinen'i değil. Adam savaşları sadece seri iptal edilmesin diye çiziyor neredeyse. Editörler aksiyon istedikleri için bunu kendi notlarında da yazıyor. Bu seri aslında bir adamın kendini bulma öyküsü. Bir Hero's Journey öyküsü yani bir seyahat ve başta kendini sonra etrafını keşfetme öyküsü. Aksiyon ve gaddar kısımları yanında meze sadece.
      Aksiyon odaklı olmadığını ben de biliyorum Slave arcta bunu anladık ama ana karakterin, karakter gelişimini hızlı bulmuştum. Vagabond bunu daha sindirerek yapmıştı.
      Aksiyon görmekten ziyade, anlık olarak savaş atmosferinde geçmesi ortamın havasını veriyor, örneğin Baltık Savaşında görmüştük.
      Final arcta yerliler çok hafif tepki vermişlerdi. O yüzden bir gerilim olmadan bitecekmiş havası veriyor ama illaki bir şeyler olacaktır diye bekliyorum.
      Gin-san artık Jump okumayı bıraktı.