Sizce hangi evren VS tartışmaları için daha uygundur?

• ??
    • Vs

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• Sizce hangi evren VS tartışmaları için daha uygundur?

Vs tartışmalarını birçoğumuz seviyoruz. Ama tartışma ortamı keyif verirken bazen ise çekilmez bir hal alabiliyor. Bu tartışmaları çok keyif veren veya nefret edilen bir noktaya getiren ise tartışılan evrenin kendisi olabiliyor. Bu sebeple size göre hangi evren tartışma açısından en uygun ortamı bize sunuyor?

Bu konuyu daha iyi değerlendirmek için soruyu birkaç mini probleme çevirmenin faydası var diye düşündüm. Mini problemler ise;

-Bize sunduğu VS featleri açısından en uygun evren.
      -Güç dengesini çok iyi tutarak VS tartışmalarına en çok yardımcı olan evren.
      -Evren içinde belirli karakterlerin bir dövüş sırasında kim kazanırdı sorusunu hikaye sürecinde sorup bu vs hype’ını okuyucularına en iyi aşılayan evren.
      -Multi evren VS tartışmalarına en uygun evren.
      -Sizin VS tartışmaktan tartışmaktan en keyif aldığınız evren.

Ve hepsini toplarsak;

-Genel olarak VS tartışmasını en uygun bulduğunuz evren.

Sizce hangisidir?

Dipnot: Herbir mini problemi cevaplayıp, en son genel cevabı verirseniz tartışma açısından daha iyi olacağını düşünüyorum.

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen memoww ().

• Evren düzeni, sistematiği, oturmuşluk bazında Hunter x Hunter. Ancak karakter sayısı kısıtlı ve gösterim yetersiz olduğundan dönmüyor.

Çoğu karakterin gösteriminin olması, nispeten oturmuş bir güç seti ve aşırı çeşitlilik ile en keyiflisi Naruto.

İşin içine söylediğin mini problemleri katarsak kusursuz evren yok gibi bir şey.

"-Bize sunduğu VS featleri açısından en uygun evren.
      -Evren içinde belirli karakterlerin bir dövüş sırasında kim kazanırdı sorusunu hikaye sürecinde sorup bu vs hype’ını okuyucularına en iyi aşılayan evren.
      -Sizin VS tartışmaktan tartışmaktan en keyif aldığınız evren."

1. si için en uygunu Naruto.

2. si için Hunter x Hunter.

3.sünde batırmayan bilmiyorum, o sebeple yok.

4.Pek o tarafları bilmiyorum.

5.Naruto.
    • Featler açısından en uygunu Naruto.
      FMA olabilir denge açısından. Feng Shen Ji ve Katekyo Hitman Reborn da güzel.
      Feng Shen Ji.
      Multi evren derken diğer evrenlerle mi? Öyleyse Naruto bu açıdan güzel.
      En çok keyif aldığım Naruto. Diğer evrenlere göre oturmuş olan çoook daha fazla karakteri var. Karakterlerin gücü belli. Kimle kapışabilir o da belli. Buna istisna belki bir Orochimaru ve İtachi olabilir. O da dediğim gibi belki.
      Naruto
    • memoww yazdı:

Bize sunduğu VS featleri açısından en uygun evren.
      New 52 DC, Feng Shen Ji, Katekyo Hitman Reborn, Naruto, Tower of God, Avatar ve bir kaçı daha, Modern çağ 616 marvel, OPM

memoww yazdı:

Güç dengesini çok iyi tutarak VS tartışmalarına en çok yardımcı olan evren.
      FSJ, KHR, Avatar, FMA, OPM ve bir kaç tanesi daha

memoww yazdı:

Evren içinde belirli karakterlerin bir dövüş sırasında kim kazanırdı sorusunu hikaye sürecinde sorup bu vs hype’ını okuyucularına en iyi aşılayan evren.
      Bu konuda Comics evrenleri işin tillahı gibi sonrasında ise Naruto, Bleach, OP, OPM, Hunter X Hunter

memoww yazdı:

Multi evren VS tartışmalarına en uygun evren.
      Açık ara Naruto, benim yıllar içindeki gözlemim bu. Çünkü hem mistik yaklaşımlara yakın (büyü gibi şeylere vs) hem de fiziksel (kuvvet, hız vs) hem de kombat (dövüş sanatları, silah, vs) olarak her evrenden bir karakterle karşılaştırabilecek bir kaç karakter bulmak mümkün. Ve karakterler daha geninken başka evrenlerde bir karakterin başlı başına gücü olabilecek 4-5 süper özellikle evrene girdiğinden. Tabandan bu kadar çok yönlü giriş yapan ben başka çok evren bilmiyorum açıkçası.

The Last Outlaw yazdı:

Sizin VS tartışmaktan tartışmaktan en keyif aldığınız evren."
      Rebirth öncesi DC, Naruto, Avatar

memoww yazdı:

Açıkcası benim "uygun bulduğum" şey bir evren değildir. Bir tavırdır.

O da şu kaideleri içerir;

1- "Ben en son şunu gördüm o zaman bu budur" Kafası yerine "Külliyat" ve "Belirli Zaman Aralıklarının Ortalamaları" kafası ile tartılmalıdır.
      2- Gösterimlerden (feat) kaçmamak gerektiği gibi aynı zamanda her şeyi de gösterimlere bağlamamak gerek. Tasvir (portrayal), İtibar (reputation), Söylem (statement) gibi şeyleri de değerlendirmek gerek. Tek başına söylemin anlamı yok, söylemi gösterimler destekleyebiliyor olmalı. Tek başına gösterimlerin de anlamı yok bunların itibar ya da tasvir olarak bir temeli olmalı.

Bugün bu sevdiğim karakterin hatrı için gösterimciyim, yarın başka bir favorim için itibarcıyım, öteki gün söylemciyim. Hiç biri yoksa hype kaçarım kafasına uyuz olurum.

3- Her düzgün tartışılabilir evrende bilinki iyi bir hiyerarşi ve statüko anlayışı vardır. Pek çok olağan dışı karakter baş karakter ve yandaşları olacağı için sadece onların gözünden bakınca bu hiyerarşi ve parametreler geçersiz gibi görünür ancak biraz o öndeki karakterlerin ardına bakarsanız evrenin %90 ında hala o temel parametrelerin geçerli olduğunu görürsünüz.

Misal, Naruto evreninin son savaş arkında öyle şeyler yaşandı ki "Kageler de pek bir şey değilmiş" diyecek gibi olduk ancak gene aynı arkta aslında "haa kage buymuş" da dedik. Nitekim, statükoya takılıp kalmayın o kırılabilir bir şeydir ancak emin olun evrenlerin %80 i falan buna tabi kalmaya devam eder. Olağan üstü karakterler kafanızı karıştırmasın.

4- Bu karakter yazara göz kırptı, editöre parmak attı, kendisinin farkında, 4. duvarı kırdı, 5. duvara sıva çekti, bunu kimse yenemez kafası en boş kafadır çünkü tüm bu eylemlerin bu şekilde yansıtılmasını seçmiş ve bu halde şekillendirmiş olanlar eserin yaratıcılarıdır. O yüzden yaratıcısının elinden kalemini aldı, kalemini kırdı vs gibi gag şeylere ya da metafiziksel araç kullanma gibi ağır edebi easter egg tekniklerine takılıp balataları sıyırmayın.

5- Her ne tartışılırsa tartışılsın iyi bir üslubun olsun. Yeri gelir yanlış bilgili iyi üsluplu adam > doğru bilgili, yanlış üsluplu adam olabilir.

Bunları sağlıyorsan, denge koruyan, denge gözeten bir yapın varsa "Al şu 50 kağıdı ve şu karakterin kazanmasını sağla " kafasında girmezsen.

Peeek çok evren bu iş için uygundur. Ancak bunları yapamıyorsan, denyo isen en dengeli ve net evrende bile mala bağlarsın.

Kisame = Nagato dersin sonra sağda solda .. Anlatabiliyor muyum :D :D
    • Yeni

Bu konuyu ben de cevaplayacak olursam şu şekilde olur.

memoww yazdı:

-Bize sunduğu VS featleri açısından en uygun evren.
      Naruto, Tower of God, World Trigger ve Avatar, Feng Shen Ji, HxH New 52 DC.

memoww yazdı:

World Trigger

memoww yazdı:

Naruto, blog yazılarıyla Tower of God ve HxH

memoww yazdı:

Burdaki evren bana göre birçok güç şeklini barındırıp ve bunları seri içinde dengeyi sağlaması gerekiyor ya da evrende edinilen güç her şekle yorumlanabilir olması lazım.

Bu sebeple Naruto, Tower of God, World Trigger, Hxh, DC ve Marvel başı çeker.

memoww yazdı:

-Sizin VS tartışmaktan tartışmaktan en keyif aldığınız evren.
      Naruto, Tower of God ve World Trigger.

memoww yazdı:

Burada Naruto derim hehalde.

Bu konuyu da şu sebeple açmıştım daha iyi anlanması bakımından. Bazı evrenler VS tartışmaları için çok zayıf olduğundan genelde sevdikleri karakterlerin güç seviyeleri hakkında objektif yorum yapamadıkları için ve evren de o kişinin yanlışını düzgün belirtemediğinden dolayı tartışma çıkmaz bir hal alıyor. Aslında sorduğum soru herkesin kendine sormasını istediğim bir soruydu. Sen ne kadar mantıklı bir insan olsan dahi bir forum tartışmasında mantıksız bir insan elbet çıkıyor ve o insanın haksız çıkaracak durumu da bir mantıklı insan olarak o evrende arıyorsun. Ve bazı evrenler sana bu durumu pek belirgin amaçla sunmuyor. Bu da işin içinden çıkmaz bir hal alıyor. Bu sebeple ben sağlıklı Vs tartışması yapılacak ve yapılamayacak evrenler olduğuna inanıyorum.

Devam konusu gelecektir...
    • Yeni

Başka evrenlerle kıyasta hiçbirini uygun bulmuyorum belki büyük çizgi roman evrenleri olabilir. Onlar da çok benzer yapıdakilerle kıyas edilir. Sebeplerini daha önceki muhabbetlerde söylemişimdir herhalde. Her evrenin tanrısı yaratıcısı, yazarı veya yazarlarıdır. Ek olarak okutmak izletmek zorunda olduğu ekmek kapısı seyircileridir. Hâl böyleyken pek çoğu tabandan birbiri ile alakasız olduğu halde biz benzerliklerle onları esleyebileceğimizi düşünüyoruz. Daha evvel de söylediğim "x evreninde yere düşen sıradan biri beton zemini parçalayıp kalkar y'de yere düşenin kemikleri kırılır betona birşey olmaz peki bu durumda x'in karakterleri mi çok sağlam y'nin betonu mu?" Beton zemini aynı sayıp geçmeyi makul bulmuyorum.

Kendi içerisinde Magi ve HxH'ı tartışmaya uygun buluyorum. Çok iyi tasarlanmışlar ve hemen herşey rahatça anlaşılabiliyor. Bunun üstüne katı güç dengesi ile One Piece'de ana karakterleri çekerek dahil edilebilir lakin bu seri pek çok konuda beni tatmin etmiyor.

Estetik açıdan Naruto'nun yerini ayrı tutuyorum.

Hype konusunda, HxH anlık duyguları yansıtmada(özellikle animesi) çok başarılı bu sadeye karakterler dövüşe başlamadan önce biz onlar hakkında heyecanımızı arttıracak önsezileri çok az bilgi ile ediniyoruz. Ayrıca çıtayı birden yükseltmekle bu duyguları güzel perçinliyor. Ben buna Claymore'u da dahil ederim, çok erken tanıdığımız esas kötüyü seri sonuna kadar sürdürüp epey yol yaptığı kavgayı güzelce bitirdiği için. Hatta enteresandır ki bence iki ayrı sonu peş peşe sondu. Biri daha realist biri daha romantik olmak üzere.