Sabit 5. Hokage, Sannin Tsunade Ne Kadar Güçlü?

  • manga
  • respect thread

  Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

  • 5. Hokage, Sannin Tsunade Ne Kadar Güçlü?

   TSUNADE SENJU RESPECT THREAD
   Bu konuda 3. Hokage'nin öğrencisi ve 1. Hokage'nin torunu olan Konoha'nın 5. Hokagesi Tsunade'nin becerilerini, yeteneklerini ve gözden kaçan başarılarını Cannon kaynaklarla inceleyeceğiz.

   1- Ninjutsu Departmanı
   • Kuchiyose no Jutsu (Çağırma Tekniği)
   • Elementsel Salınımlar
   • Medikal Becerileri


   2- Fiziksel Beceriler
   • Hız
   • Kuvvet ve Taijutsu Becerisi
   • Çakra Seviyesi ve Dayanıklılık   3- Mental Becerileri ve Kariyeri
   • Tecrübesi
   • Hokageliği
   • İtibar

   • SONUÇ

   _______________________________________________

   Başlayalım, naçizane değerlendirmelerime.

   • Ninjutsu- 1


   Pek Ninjutsu kullandığını görmesek de Kishimato tarafından yayınlanan databook'da Taijutsu ve Ninjutsu'suna 5 puan Genjutsu'suna 3,5 puan verilmiştir. Bunda Medikal yani tıbbi konuların etkisi yadsınamaz tabii ama bir ortalamaya göre bu puanın verildiğini düşünecek olursak Ninjutsu konusunda hiç de kötü değildir. Ayrıca 3 Efsanevi Kuchiyose (Çağırma)'den birisi olan Katsuyu'yu çağırabilmektedir. Onunla hem çakra alış-verişi hemde bilgi alış-verişi yaparak Kuchiyose'sini sonuna kadar efektif şekilde kullanabilmektedir.
   • Kuchiyose no Jutsu


   Spoiler Göster
   Pek fazla savaş gücü olmadığı doğru ancak asit gücü hiçte küçümsenecek seviyede değil. Öyle ki ölümsüz olarak tanımlanacak Ororcihmaru'ya karşı Tsunade'yi savunabilecek bir koz olarak kullanabiliyor. Burada Orochimaru asidin kendisini öldürebileceğini söylüyor. Ki bu Orochimaru jutsularını geri almış ve Hashirama hücreli Orochimaru idi.

   Serideki en büyük canlılardan birisi olan Katsuyu'yu Kuchiyose'si olarak seçmiştir. Öyle ki kendisinin öğrencisi olan ve gene kendisi gibi Byakogou kullanabilen Sakura ile kombine olarak Kuchiyose yaptıklarında Katsuyu'nun 10/1'ini çağırabilmektedirler. Tsunade Katsuyu ile birlikte hem kendisine çakra rezervi sağlayabilmekte hemde Katsuyu'ya çakra verebilmektedir. Pek fazla güç avantajı sağlamayan Katsuyu bu bağlamda hem Medikal Ninjutsu departmanında hemde çakra departmanında Tsunade'ye fazlasıyla avantaj sağlayabilmektedir. Ayrıca Katsuyu'nun bir sülük olması Medikal Ninja olan Tsunade'nin fazlasıyla işine yarayabilmektedir.   Köy Pain tarafından ağır saldırı altındayken ve köylülerin çoğu yarı ölü diğerleri de ağır yaralı olduğu zamanda Tsunade Katsuyu'yu çağırmış ve büyük bir medikal destekte bulunmuştur. Ayrıca Katsuyu'nun bir parçası, köye daha sonradan giriş yapan Naruto'ya bilgi akışı yardımında bulunmuş ve Naruto'nun Pain karşısında daha çabuk harekete geçme ve daha sağlıklı dövüşebilmesine yardımcı olmuştur.   Katsuyu aynı zamanda bölüne bilmekte ve her parçasını ayrı ayrı kullanıp, ayrı ayrı bilgi edinebilmektedir.   Ayrıca yarısı kadarı bile çağırılamayan Katsuyu En iri 3 Bijuu'dan birisi olan Shukaku ile güreş tutacak kadar iri olan Gamabunta ile aynı boyuttadır. Ki üstte belirttiğim gibi Tsunade Sakura ile beraber Byakogou'larını kullandıklarında yalnızca 10'da 1'ini çağırabiliyorlar. Tam boyut Katsuyu'nun boyunu varın siz düşünün. Editörler Bunta'ya 17 metre deselerde kahramanbaykus.com/sannin-de-s…iraiya-ne-kadar-kudretli/ buradaki konuda'da Ninjutsu/Kuchiyose böllümünde analizi yapıldığı üzere
   Bunta'nın boyu aşağı yukarı (çömelirken) 50 metre yapıyor.

   Bu görselden yola çıkarak konuşacak olursak 10/1'i bile olmayan Katsuyu rahatlıkla 2 Gamabunta boyunca buda onun Tsunade'nin çağırdığı kısmının 100-110 metre yapıyor. Tsunade'nin Katsuyu'yu çağırırken Sakura'dan daha fazla işe yarayacağını düşünecek olursak 10/1 Katsuyu en ez 150 metre yapar ki bu tam boyut Katsuyu'yu aşağı yukarı 1500m yapar.

   • Elementsel Salınımlar
   Aslında bu konuda elimizde sadece Kishimato'nun databook'unda yayınladığı bilgiler var. Bu bilgilere göre Tsunade Ateş, Su, Yıldırım ve Toprak elementlerini bilmekte.
   • Medikal Beceriler
   Spoiler Göster   Elinin bir tarafından kunai girip çıkan Naruto'nun elini, her hangi bir efor sarf etmeden saniyeler içinde iyileştirip, yarasını kapatıyor.

   Kendisi Naruto evreninde bilinen en iyi Medikal Ninjalar'dandır, hayır en iyisidir. Öyle ki Medikal Ninja'ların arkada destekleyici görevde savaşması gerektiğini söyleyen kural Tsunade'nin de kullanabildiği Yeniden yaratma/canlandırma anlamına gelen 100 iyileştirme mührü Byakugou sayesinde geçersiz sayılır. Tsunade aynı zamanda Byakugou'yu kullanarak olduğundan daha genç görünmektedir. Bu tekniğin Medikal Ninjaların geride durması gereken kuralı geçersiz sayılmasını sağlayan şey ise teknik kullanıcısına doğaüstü bir iyleşme kabiliyeti vermesidir. Tsunade bu tekniği ilk defa Orochimaru'ya karşı kullandığında omuzundaki ve göğsündeki yara saniyeler içinde iyileşmişti.
   Aynı zamanda bu tekniği kullanarak Madara'ya karşı savaşmış ve diğer 4 Kage'den daha fazla süre karşısında kalmıştır. Aynı zamanda normalin üstünde yaralarına rağmen iyileşmiş ve diğer kage'lere yarı baygın vaziyette yardımcı olmuştur.   Konoha'ya Hokage olarak döndüğünde ise Sasuke'yi iyileştirmiş ve yürümesi imkansız denilen Lee'nin sağlığına kavuşmasını sağlamıştır. Ancak bunu yapıp Lee'yi ameliyat etmek Tsunade için bile zor olmuştur. Uzun bir zaman harcadığı ve ameliyat yöntemini bulsa da Lee'nin yaşama şansız çok düşük seviyededir. Buna rağmen Tsunade ameliyatında başarılı olmuş ve Lee'nin yürüyebilmesini ve hayatta kalabilmesini sağlamıştır. Aynı zamanda kendi yetenekleri dışında, önceleri medikal alanda hiç yeteneği olmayan Sakura'yı kendisinden kat be kat tecrübeli olan Chiyo'nun iyileştiremediği zehri çok kısa bir sürede iyileştirecek seviyede eğitmiştir. Bu bağlamda çok yetenekli bir Medikal Ninja olan Tsunade aynı zamanda çok iyi bir de hocadır. Aynı zamanda II. Büyük Shinobi savaşında halkına müthiş bir medikal desteğin yanında Sunagakure'den Chiyo'nun yaptığı zehirlere tek başına karşı koyup, panzehirler üretmekteydi. Byakugou müthiş bir teknik olması yanında iki ucu keskin bir kılıçtır. Tsunade bu tekniği kullandığında her ne kadar mühtiş bir hızla iyileşse de aynı zamanda ömrünü de kısaltır. İksir konusunda da başarılı olan Tsunade en yetenekli Shinobi'ler tarafından bile fark edilemeyecek uyku iksirleri yapabilmektedir.

   IV. Büyük Shinobi Savaşında Beyaz Zetsu'lardan aldığı doku örnekleriyle protez kol ve bacak yapmayı öğrenmiştir. Hatta şuanki Hokage olan Naruto'nun sağ kolu da Tsunade'nin Beyaz Zetsu hücreleri sayesinde geliştirdiği protez koldur.   Madara ile 3 Kage'nin dövüşüne girdikten kısa bir süre sonrada bitap Ohnoki ve Gaara'yı iyileştirmeye başlamıştır. Bu dövüşün sonunda ise Madara'nın öldürme amaçlı yaptığı saldırıdan ortadan ikiye bölünmesine rağmen sağ çıkmış ve diğer Kage'leri de iyileştirmeye başlamıştır. Böyle bir durum onun bile sınırlarını aşsa da yardım gelene kadar herkesi hayatta tutmayı başarabilmiştir. Madara tarafından defalarca, Orochimaru tarafından da aynı şekilde defalarca ölümcül yaralar alan Tsunade iyileştirme kabiliyeti ve Byakugou sayesinde hayatta kalabilmiştir. Hatta ortadan ikiye ayrıldığında bile.   Hiruzen'in kullandığı teknik ile Orochimaru'nun kollarını yani jutsularını söküp alması, iyileşmesi imkansız bir durumdu. Ancak Orochimaru bu durumda bile kendisini iyileştirecek bir kişinin olduğunu ve onun da Tsunade olduğunu söylemiştir. Tsunade'yi sevdiklerini kullanarak manipüle etmeyi denese de Tsunade Orochimaru'nun bu oyununa sadece inanmış gibi yapıp ona tuzak kurmuştur. Bu tuzak ise o sırada ikisini izleyen Kabuto tarafından fark edilmiştir.
   • Medikal Jutsu


   Katsuyu: Moryojika   Bu tekniğin ne kadar işe yarar olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Bu teknik kullanıcısının Kuchiyosesi aracılığıyla Chakra aktarımı yapması ve Katsuyu'nun yapıştığı kişilerde, çakra yenilemesi ile birlikte iyileştirme yapabilmektedir.

   • Byakugou


   Madara'dan ve Orochimaru'dan aldığı hasarları, en ufak bir mühür yapmadan saniyeler içerisinde kapatabilmektedir. Medical Ninja'lar için olan bütün kuralları gereksiz kılıp ön saflarda dövüşe bilmelerini sağlayan bir güç olan Byakugou'nun iyileşme gücü normal bir insanda olsaydı. Araba çarpmasından, 20 katlı bir binadan düşmekten, kurşunlanmaktan, bıçaklanmaktan ve muhtemelen boyun kırılmasından bile sağ çıkabilecekti. Zira boynu kırılan insana çok hızlı bir şekilde müdahele edilirse kurtulma şansı vardır. Byakugou buna gerek duymaksızın anında iyileştirmeye başlayacaktır ve saniyeler içerisinde de başarılı olacaktır.

   • Fiziksel Beceriler- 2


   • Hız
   Spoiler Göster

   Şunu şuraya koyarak başlayalım. Ne var ki bu sahnede demeyin aslında Tsunade'nin nasıl seri hareket ettiğinin ilk göstergelerinden birisi bu sahne. Yanındaki kişi Jiraiya, ne kadar hızlı ne kadar dikkatli olduğunu ve usta bir istihbaratçı olduğunu bilen bilir, bilmeyen kahramanbaykus.com/sannin-de-s…iraiya-ne-kadar-kudretli/ bu konuyu okusun. Böyle bir adamın karşısında kuşağındaki ilacı çıkartıyor, kapağını açıp şişeye döküyor. Üstelik bunu çok kısa bir süre içerisinde, Jiraiya'nın gözlerinin önünde yapıyor. Bu olayı Jiraiya'nın ruhu bile duymadan yapmak, büyük kabiliyet ister.
   • Reaksiyon Hızı
   Naruto ile olan dövüşünde, önce Naruto'nun fırlattığı shiruken'lerden kaçıyor, sonra aniden gelen saldırıyı savuşturup tek bir parmağıyla kunai'yi çevirerek sonraki sayfada Naruto'nun alın bandını söküyor.   Ve Naruto en hızlı Genin'lerdendi bu olaylar göz açıp kapayıncaya kadar olurken, birde bakalım o arada Tsunade ne yapmış.   Görüldüğü gibi Naruto'nun cüzdanını da almış. Özellikle Tsunade bu hareketi yaparken sarhoş oluşu bu haraketini daha da etkileyici kılıyor.   Bu sahnede Tsunade Orochimaru'yu iyileştirmeyi kabul etmiş, ancak Orochimaru ona güvenmeden onları izlemesi ve gerçekten iyileştirme büyüsü yapıp yapmadığını araştırması için Kabuto'yu görevlendirmişti. Bir şeylerin ters gittiğini anlayan Kabuto saldırıya geçmiştir. Bu olayın önceden olabileceğini bilen Orochimaru ile paslanmış, (yıllardır sadece gezip içen bir kadın olmasına rağmen) aynı hızla tepki vermiştir.   Burada ise Tsunade'nin kan korkusu yeni geçmiş ve yerde yatmaktadır. Bu sahneyi neden koyduğuma gelecek olursak, henüz yerde yatan birisi Orochimaru'ya öyle bir hızda yumruk atıyor ki ne kendisi görebiliyor. Nede biz görebiliyoruz, ardında en ufak bir ışık hüzmesi bile bırakmadan yerde yatarken Orochimaru'ya yumruk geçirmesi bir oluyor.
   Shizune tepki verecek fırsatı bile bulamadı. Bunda ne var ki diyorsanız her ne kadar Byakugou uyandırmamış da olsa Shizune yıllardır Tsunade'nin yanında eğitim almakta ve henüz eğitim alıp Chuunin seviyesi olan Sakura Sasori'nin gibi kendisinden üstün bir shinobi'nin saldırılarını okumuş ve belli bir yere kadar kendisini korumuştur. Shizune'nin fiziksel kabiliyet açısından (güç dışında) Shippuu'den başı Sakura'dan hiç bir konuda eksik değildir.
   İlk sahnede Naruto'nun yanında otururken Naruto'ya son hızıyla saldıran Orochimaru'nun saldırısına daha hızlı tepki verip Naruto'yu koruyor. Ki burada saldırı havadan gelmekte ve gelmesine sadece bir kaç metre vardı. Paslı haldeki Tsunade kalbi deliniyor ciğeri kesiliyor ve yere düşüyor.

   Orochimaru Tsunade'yi halledip, sayfada yakın çekim gözükmeyecek bir hızla Naruto'ya saldırıyor.   Yıllardır bırakın shinobilik yapmayı, şehir şehir gezip kumar oynayan ve içki içen birisi bu haldeyken birde üstüne kalbi delindi, ciğeri kesildi. Tüm bunlara rağmen Orochimaru'nun tekrardan yaptığı saldırıya zamanında yetişip Naruto'yu bir kez daha kurtarıyor.
   İşte attığım bu yumruk sahnesi bütün bunların üstüne olmuştu. Tsunade paslı ve bitap düşmüş haldeyken Orochimaru'yu tepki vermeyeceği hızda indiriyor.

   Madara ile dövüşürken hız konusunda V2 Modunu saymazsak 4. Raikage'den geri kalmamış, Madara'nın saldırılarının çoğundan ustalıkla kurtulmuştur.   Bir kaç saniye önce 3. Raikage tarafından kullanılan ve sadece nesneleri ışınlamak için icat edilen Solucan Deliğinden Raikage ile birlikte geçebilmiş ve onun V1 Yıldırım zırhı ile aynı anda tepki verip Madara'ya vurabilecek bir tepki becerisine sahiptir.   Madara kendisi için burada Raikage'den yavaş dese de Madara'nın burada bahsettiği Raikage'nin V2 ve Ohnoki'nin tekniğiyle hafiflemiş olduğunu unutmayalım. Hız olarak çok fazla feat göstermese de Gokage içinde 4. Raikage'ye en yakın hıza sahip olan kişi Tsunade'dir. Madara Shraingan'ıyla öngörü yeteneği ile tepki verme hızının arttığını ve üst düzey bir Sharingana sahip olduğu da unutulmamalıdır. Tsunade bunlara rağmen savaş içerisinde en efektif ve Susano'o'ya en fazla darbe indirmiş Kage olmuştur. Yani Tsunade hiç de yavaş bir karakter değil, hızlı olduğunu ve tepki verme süresinin kısa olduğunu özellikle Madara ile yaptığı dövüşte rakibi ile arasındaki güç farkına rağmen göstermiştir. Yani Tsunade'nin hız olarak pek fazla feat'inin olmaması onun yavaş birisi olduğunu göstermez.
   Aralarında yüzlerce metre mesafe varken konuşa duran Madara bir şey yapmaya bile fırsat bulamadan Tsunade tarafından yumruklanıyor. Ne kadar şaşırdığını bu resme bakarak görebilirsiniz.

   Bu tam bir kıyas olmasa da KCM1 Mode Naruto V2 A'in saldırısından kaçmayı başarmıştı. KCM2 olduğunda ise hızı dahil olmak üzere bütün özellikleri artmıştı. Tsunade dövüşünde her ne kadar 5 kişiye karşı dikkati dağınık olsa da, 5 Klon Susano'o yaptığında hatta Tsunade'ye saldırdığında bile Tsunade'nin tekmesine tepki verememişti, her ne kadar Susano'o olduğu için savuşturmaya gerek duymasa da yüz ifadesi saldırının ani olduğunu gösteriyordu. Tsunade tabii ki ne KCM1 Naruto nede KCM2 Naruto kadar hızlı değildir ancak hız konusunda Kageler arasında bile tepelerde yer alır.   Tsunade önce göğsüne giren Susano'o kılıcını parçalıyor, sonra parçaladığı parçayı Susano'oya saplıyor. Tsunade bunu o kadar kısa sürede yapıyor ki Madara bile şaşırıyor.   Dikkat edilmelidir ki Madara bu Katon'u 5 Kage'ye karşı çekiyor. 4. Raikage tepki bile veremez, Mei ise saldırı yapacak vakti bulamamışken Tsunade çoktan harekete geçmiştir bile. Tsunade'nin buradaki reaksiyon hızı aldığı yorgunlukları da hesaba katarsak oldukça iyi seviyededir. Hele ki Madara'nın el mühürleri hızına ve Katon'un gidiş hızına bakacak olursak Tsunade'nin burada verdiği tepki basit bir refleksin çok ötesindedir.   Bu sahnede ise yüzlerce metrelik mesafede Madara'nın Katon'u ile boğuşan Tsunade ve Ohnoki tarafından hafifletilmiş V2 Raikage var aradaki mesafeyi ve henüz harekete geçmiş Raikage'ye bakacak olursak Tsunade'nin hızını siz düşünün. Birde şöyle bir hatırlatmada bulunayım, bir önceki sahnede Raikage Madara'ya vurmuş vurmadan önceki sahnede ise Tsunade yüzlerce metre uzaktaydı. 4. Raikage V2 ve hafiflemiş haliyle 5 metrelik mesafenden Madara'ya vurup çekilmeden, Tsunade yüzlerce metre uzaktan gelip Madara'ya vuruyor. 35km hızla giden bir insanın 5 metrelik mesafeyi alma süresi 2 saniyeden kısadır. Raikage'nin normal halini geçtim V2 hızı normal insandan çok daha hızlı, öyle ki Minato ile dövüşecekleri sırada Minato Kunayi'yi havaya fırlatıyor Raikage o sırada harekete geçiyor ve Kunai henüz yükselmişken A Minato'nun dibinde bitiyor. Birde Ohnoki tarafından hafifletilmiş halini düşünecek olursak. A bu mesafeyi yaklaşık olarak 0,012 saniyede kat ediyor. Ama biz fazladan süre verelim diyelim ki 0,30 saniyede kat etmiş olsun. Tsunade bu kısacık süre içerisinde yüzlerce metre ötede, Madara'nın Katon saldırısıyla başa çıkmış ve bir anda harekete geçerek Madara'ya darbeyi indirmiştir.   Aşağıdan gelen, göremediği saldırıyı fark ettiği anda tepki veriyor, havaya sıçrıyor ve az önce plazma hapı atmış Kabuto santimetrelerle kurtuluyor. Ve Kabuto plazma hapı atmadan önce P1 Kakashi'ye yakın seviyedeydi. Plazma hapı atınca biraz daha üstüne çıkıyor.   Kakashi ile aynı seviyelerde olan Kabuto burada güç artışı veren 2 plazma hapı atan Kabuto, bir sahne önce yerde yatan ve yarı ölü kadından yıldırım çarpması gibi, bize bir anda giren şok ağrı gibi çarpılı veriyor. ÜStelik biraz önce Tsunade'yi felç etmiş, zor nefes alır hale getirmişti. Bu olay ne ara oluyor ne ara bitiyor belli bile değil. Kabuto'nun her shinobi kadar sezgisel güce sahip olduğunu bile varsaysak Kakashi seviyesinde bir adam, Tsunade'nin kendisine saldıracağını fark ediyor ancak başını oynatamadan boynuna darbeyi yiyiyor.

   Bonus:   Mû Sensör gücüyle, Naruto'nun KCM1 klonunun gizli Rasenganından ve(ki o Rasengan 3. Raikage'yi vurmuştu.) Gaara'nın Kumundan (o da 3. Raikageyi mühürlemişti.) kaçmıştı. Bu sahnede V2 Raikage'nin saldırısını göremiyor bile. (Ôhnokinin hafifletmesi sayesinde daha da hızlı)   Tsunade ile Madara arasında yüzlerce metre var. Mei Madarayı yüzlerce metre havaya kaldırıyor burada. Ufak bir hesaplama ile Madara ile Tsunade'nin arası 140 ila 220 metre civarı bir uzaklık.   Burada Raikage'ler ile Madaranın arası olsun olsun 10 metredir. Tsunade bu sürede KCM1 Naruto'dan daha hızlı A&Ohnoki ikilisi ile arasındaki 150 metrelik farkı kapatıyor ve aynı zamanda yumruk atmayı başarıyor. A'in Madaraya vurduğu ile Tsunade'nin vurduğu sahneye bakarsanız Madara'nın tepkisinin değişmediğini yani, A ile Ohnoki'den henüz darbe yediğini anlarsınız. Tsunade'nin buradaki hızı ise rahatlıkla Mach 3000+.

   Yılanların avlarına saldırı süresi, 60-395 mili saniyedir. İnsan göz kırpması ise 200 mili saniye. Ölçülen en hızlı yılan saldırısı ise saniyede 279 metre. Ki bu gerçek dünyada normal bir yılan, Manda ise Naruto evreninde Kral Yılanlardan birisi. Onun atağını hesaplamak için saniyede 250 metre olarak alalım. Ses hızının saniyede 352 metre olduğunu düşünürsek, neredeyse ses hızında demek bu. Kanıtla gidelim Manda ile 279 metre saldıran Yılanları kıyaslayalım. Normal insan dünyasında ortalama insan hızı 18-34 yaş arası için 11km'dir. Naruto aleminde ninjaların averaj hızı ise Mach80-Mach250 arasıdır. Biz bayağı küçülterek 100 diyelim. Bu da saatte 120.000km demek.
   Normal İnsan: 11km
   Ortalama Shinobi: 120.000km

   Aşağı yukarı 12.000 kat fark var arada. Manda'yı değerlendirirken kullanacağımız farktı bu, hadi 10.000 olsun fark. 10.000 x 250m/s =2.500.000 m/s yapar. Mandanın atak hızı 2.500.000 m/s yani mach 7140. Ancak normal yılanın 250 m/s lik atak hızı bu boşluk için geçerli, bizim değerlendirmemizde Manda yerden saldırıyordu, yer kabuğunu delmesi lazım. Bu yüzden hızının 1/3 ü desek mac h2380 yapar, biz yuvarlayalım, azımsayalım mach2000 diyelim. Yukarıda resmi var ama aşağı da atacağım Tsunade saldırıya Manda hareket ettiği anda kalmıyor Bunta'yı yutacağı zaman geçiyor. Yani mach2000 ile gelen bir saldırı ile avı arasında 20 metre var yada yok. Biz abartıp 100 metre diyelim ve bu Manda'nın saniyede 680.000 metre ilerlediği anlamına gelir.Daha bile fazla da biz öyle diyelim. 100 metre gitmesi gerekiyor 100/680.000 = 0.0014 saniye yapar. Tsunade bu süre içerisinde Bunta'nın aşağı yukarı 15-20 tonluk kılıcını saplandığı yerden çıkarıyor, havaya sıçrıyor, kılıç ile tepesine inip Mandayı şişliyor. Ki sıçradığı nokta kadrajda yoktu. Bu da Tsunade'nin en az mach2400 hızında 150-200 metre yukaruya hareket ettiğini gösterir. Mach2300 diyelim biz.

   Not: Bu değerlendirmelerden birisi, Tsunade'nin emeklilik dönemine diğeri ise Hokagelik dönemine ait.   • İyileşme Hızı
   Byakugou'yu anlatırken zaten biraz bahsetmiştik. Tsunade Byakugou olmadan normal yaraları bile hızla iyileştirebiliyorken Byakugou açtığında ölümcül yaralar, sadece bir kaç saniyesini almakta.   Bu sahneden önce Tsunade'nin göğsüne Susano'o kılıcı girmiş ve normal insanlarda ölümcül denilecek bir yara açmıştı ancak Tsunade Byakugou sayesinde hiç bir şey olmamış gibi dövüşmeye devam etmişti. Buna benzer bir çok iyileşme yapabilmişti. Orochimaru'ya karşı yaptığı ve yukarılarda anlattığım bunlara göre basit yaralanmalar olsa da Tsunade iyileşme hızı sayesinde Kage'ler arasında Madara karşısında en fazla dayanan ve dövüşen kişi olmuştu.

   • Kuvvet ve Taijutsu Becerisi
   Spoiler Göster
   Gelelim favorime Tsunade'nin ne kadar kuvvetli olduğunu hepimiz biliyoruz.

   Tsunade'nin bize gösterilen ilk güç feat'i Naruto'ya karşı olmuştu, Gaara'yı durdurmuş ve Neji'yi yenmiş Naruto ile sadece tek parmağını kullanarak dövüşeceğini söylemiş ve Naruto'yu zorlanmadan yenmişti. Naruto burada sadece bir Genin olsa da Gaara gibi 2 sene sonra Kage olacak birisini ve Neji gibi aynı zamanlarda Jonin olacak birisini yenmeyi başarmıştı. Tsunade'de onu sadece tek bir parmağının kuvvetiyle yenmişti.
   Karşısındaki kişi bir çocuk ve genin de olsa en ufak bir efor bile sarf etmeden tek bir parmağıyla onu metrelerce savurabiliyor. Bu tıpkı normal insanların tek parmaklarıyla bilye fırlatmasına benzemekte. Tsunade'nin güç konusunda çok daha fazla etkileyici featleri var tabii ki onları da inceleyeceğiz.   Bu resimde Naruto Tsunade'nin üzerine tam bitmemiş Rasenganıyla saldırıyor. Gelin, Tsunade bu saldırıyı nasıl durdurmuş ona bakalım.

   Tek bir parmağıyla oluşturduğu çatlağa Naruto giriyor. Bu durumda ona yarık demek daha doğru olur sanırım. Tsunade'nin tek bir parmağıyla yaptığı yarığın kuvvetini tam tamamlanmamış olsa da Naruto'nun kullandığı Rasenganın yer üzerindeki etkisine bakarak da çözebilirsiniz. Ancak 3-4 cmlik bir oyuk oluşturmuş. Tsunade bunu sadece Rasengan karşısında biraz gerilince yapıyor. Byakugou açmadı, gücünün tamamını kullanmadı hatta 5 parmağının 4'ünü kullanmadı. Ve benim bir şey söylememe de gerek yok Jiraiya'nın yorumu hemen üst resimde. Onca yıla rağmen hala canavar gibi güçlü olduğunu, bir keresinde Tsunade'den dayak yerken neredeyse 100 metre geriye sürüklendiğini söylüyor. Jiraiya gibi boyu posu geniş iri ve güçlü bir adamı döverken 100 sürüklemek gerçekten müthiş bir güç gerektiren bir eylemdir. Ki Jiraiya Tsunade'nin dostu düşmanına neler yapar siz düşünün.
   Tsunade'nin normal bir tekmesi. 4 Kuyruklu moda girmiş Kyuubi ile top gibi oynayan, saldırılarını tanklayan adam Tsunade'nin gücü karşısında topuklarını kıçına vura vura kaçıyor. Ki Tsunade'nin attığı tekmenin ne kadar etkili olduğunu görmek için kırdığı alana ve kırılma şekline bakılması yeterlidir. Vurduğu alanda oyuk oluşturmasını geçelim, tekmenin şiddetiyle duvarlar kırılıyor.   Bunta'nın kılıcı aşağı yukarı 25 metre ve tonlarca ağırlığında. Tsunade bu kılıcı tutuyor kaldırıyor, metrelerce havaya sıçrıyor ve gözden kaybolacak derecede büyük bir hızla hareket edip bu kılıcı Manda'ya saplıyor.   Ki Tsunade bu kılıcı kavrayamıyor bile. Kavrayamadığı, metrelerce uzunluktaki ve tonlarca ağırlıktaki bir kılıcı Manda'nın Bunta'ya saldıracağı ve bir kaç metrelik mesafede iken fırlatması inanılmaz bir güç seviyesi gerektiren bir durumdur. Sadece kılıcı tutup kaldırması bile inanılmaz bir güç seviyesiyken Tsunade bu kılıçla sıçrıyor birde üstüne inanılmaz bir hızla fırlatıyor. Kılıcın ağırlığı yaklaşık olarak 12-16 ton. Onunla metrelerce sıçraması ayrı, hızla fırlatması ayrı bir güç seviyesi gerektirir ve uyguladığı gücü en azından 15-20 kata çıkartması gerekir ki bu da yüzlerce hatta binlerce tonluk etki yapar.
   Tek başına birisiyle bile başa çıkmak yeterince zorken, Tsunade kısa bir sürede ikisini de paket ediyor. Orochimaru'yu adeta yere gömüyor.   Ve bir sonraki sahneye baktığımızda Orochimaru'nun vücut değiştirme uyguladığını görüyoruz. Yani burada Orcohimaru'ya sıradan bir yumruk atmıyor, üst düzey bir shinobi'yi öldürecek düzeyde yumruk atıyor. Ki burada uyguladığı kuvvet hayallerin bile ötesine geçiyor. Orochimaru'ya vurarak yeri adeta yatak gibi bükerek Orochimaru'yu içine gömüyor.   Anlık bir hızında etkisiyle Susano'oya verdiği hasar Byakugou'nun da etkisiyle atıığı hızlı ve kuvvetli tekme Susano'oyu da geçip Madara'ya kadar ulaşabilecek kuvvette. Susano'onun zırhını ise Oodama Rasengan bile kıramamıştı. Ki Oodama Rasengan'a Databook'ta Dağ Oyucu deniyor. Madara'nın Susano'o kaburgası en az Dağ Seviyesi var. Tsunade bunu patlatıyor. Buda Tsunade'nin tekmesini gücü Dağ seviyesinin üstünde yapar.   Madara burada Tsunade için Raikage'den yavaş ama çok daha güçlü diyor. Byakugou ile tek bir vuruşta Susano'oyu çatlatan bir kol kuvvetinden bahsediyoruz. Ki sonradan bir önce attığım sahne ile Susano'oyu kırıyor. Madara gibi Hashirama ile dövüşmüş bir canavardan övgü almak kolay rastlanan bir şey değildir. Ve Tsunade bunu yüzlerce metre mesafenden bir anda yanında biterek yapıyor. Eğer Yıldırım çakrasını Raikage gibi kullana bilseydi muhtemelen Susano'onun içinden geçerdi, hemde gerçek manada.   Aslında Susano'o parçalamalar, yere vurup karşıdaki duvarları sıra halinde kırmak gibi muhteşem olaylardan sonra bu biraz basit kaçabilir, ancak Tsunade'nin tek bir yumruğunda oluşan manzara bu. Ve Edo beden de olsa kişinin öldüğü zamanki mevcut gücü ile (Madara bir istisna) çağırır. Madara ise zirve haliyle çağrıldı. Ve bu beden her ne kadar başkasına ait de olsa, Edo Tensei kullanıldığı anda her şeyi ile Madara gibi oluyor. Yani bu yumruğu gerçek Madara'ya vurmuş olsaydı. Manzara aynı olurdu.   Mei'nin Lavına Rinnegan kullanmaya değmez diyen 4. Raikage'nin zırhlı saldırısını koluyla durduran Madara Tsunade dövüşmeye başladığı andan itibaren Kaburga Susano'oyu kapatmadı ki Tsunade o haliyle 1 yumrukla Susano'o çatlattı. 1 tekmeyle de parçaladı.

   Bu sahnede ise Sakura'nın hayvani yumruğundan sonra Hashirama tepki olarak. "Ne hayvani güç ama, Tsunade'den daha muhteşem olabilir." Diyor ancak Hashirama'nın torununu en son akademi öğrencisiyken gördüğünü unutmamak gerek. Tsunade daha çocukken bu güce ulaşmıştır demiyorum ama Hashiram'nın gördüğü Tsunade henüz bir çocuk olduğundan Sakura'dan gördüğü canlı performansla karşılaştıramıyor. Tsunade'yi sadece çocukken görüp, böylesi mutheşem bir gücü görünce bile hala "olabilir" diyor.

   Bonus:

   Tsunade'nin Manda'yı, Bunta'nın kılıcı ile diktikği feate geri dönecek olursak. eğer. Orada tsunade'nin leg press gücünü görebiliriz.
   10 feet yükseklikteki bir nesneye, 10 feet uzaklıktan Tsunade'nin boy ve kilosundaki birisinin atladığında yere uygulaması gereken kuvvet 595 Newton. Birde 15 tonluk kılıcı hesaba katarsak, 150 metreye 325.000 m/s ile gitmesi için gereken kuvvet 1,117,774,569 Newton. Bu da 11218 ton-fors demek. 11.000+ diyelim. Yıllardır shinobilik yapmayan Tsunade'nin, paslı Tsunade'nin bacak kuvveti 11.218 ton-fors bu hızını da Mach 2000-3000 arası yapar ancak ben hız değerlendirmesinde en düşük değerlerden hesapladım.

   Sakuranın savaş arcındanki devasa yumruğunu hesaplarsak, dinamitlerin ve bombaların etkisinden yola çıktım. Newton. 400kg TNT x 2.000.000.000N diyelim 8.000.000.000-->. 800.000.000 Kilo Newton = 80.288 ton-fors yapar. 80.000+ ton-fors diyelim. Ve Manga'da aynısının Tsunade'nin de yapabileceğini söyledi. Kage Tsunade'nin aşağı yukarı güç seviyesi 80.000 ton-fors yapar.

   Not: Bu hesaplamalar, Sakura'nın en etkili yumruğundan yola çıkarak buradan yapıldı.


   • Çakra Seviyesi ve Dayanıklılık
   Spoiler Göster


   • Dayanıklılık


   Tsunade çoğu saldırıdan sonra medical becerileriyle ayakta kalıyor. Ancak bazı anlar geliyor ki Tsunade'nin dayanıklılığının ne kadar hayvani bir seviyesi olduğu ortaya çıkıyor.   Plazma hapı atmış, Kabuto tarafından hareket etmesini engelleyecek bir teknik yiyen Tsunade buna rağmen hiç bir şey yokmuş gibi Kabuto'ya saldırıyor, sonra tekrar diz üstü çöküyor. Kabuto'nun tepkisinden ve şaşkınlığından Tsunade'nin ne kadar dayanıklı olduğunu tamamen olmasa da birazcık anlayabiliyoruz.   Tsunade yere düştükten sonra, fırsatı değerlendirmek ve Naruto'yu öldürmek isteyen Orochimaru Jiraiya'nın da Tsunade tarafından 1 gün önce bir tür zehre maruz kalıp çakrasını kontrol edememesinden faydalanarak, saldırıya geçiyor ve Kusanagisini Naruto'ya saplayacağı sırada bir anda Tsunade ortaya çıkıp Naruto'ya canlı kalkan oluyor. Zaten yerde olan Tsunade bu saldırıdan sonra göğsündeki bir kılıç büyüklüğündeki yarıkla dövüşe defalarca kez devam edebildi.


   Az önce felç edici bir saldırıyı atlatmış yüzlerce metre dağa taşa vura vura, Orochimaru ile Kabuto'yu kovalamış ve kan krizine girmiş halde, Naruto'ya kalkan olup Kusanagi kılıcıyla kesiliyor. Bu halde iken, Orochimaru tarafından tekrar yaralanıyor ancak tekrar ayağa kalkıp Naruto'yu tekrar tekrar koruyor. Kusanagi Kılıcı ise Orochimaru'nun elindeki en iyi kılıç Tsunade bununla kesilmesine rağmen yere bile yığılmazken kendisini yere yatıran ikinci saldırıyı da alıyor, ancak hayret edici bir şekilde tekrar ayağa kalkabiliyor. Üstelik bunları kan fobisi olduğu halde yapıyor.   Üstelik bu haldeyken kalkıp birde yumruk geçiriyor Orochimaru'ya. Hemde takip edilemeyecek bir hızla.

   Neredeyse Pain köye girdiğinden beri, köyüne çakra desteğinde bulunan ve saatlerce bariyerle uğraşan Tsunade. Shinra Tensei'in merkezinde kalmış ve birazdan neredeyse tüm çakrasının bitmesinden dolayı felç kalacak olmasına rağmen hala ayağı dikilip, Pain'in karşısına çıkabiliyor. Kısa bir süre olanlara bakıldığında ayakta durmakta bile ne derece zorlandığı ortada.

   Gokage ile Madara arasında olan savaşta Gokage arasında en etkin olanı olmasına ve hem saldırı yapıp, hemde elinden geldiğinde diğer Kage'lere iyileştirme uygulamasının üstüne, ortadan ikiye bölündüğünde bile hala diğerlerini kurtarma derdinde. Diğer Kageler çoktan bayılmış üstelik Tsunade kadar hırpalanan yok kadın ortadan ikiye bölünmüş hala konuşabiliyor ve Kuchiyose çekebiliyor. Gokage ve kendisnin kurtulmasının ana etkeni Tsunade idi böyle bir dayanıklılık normalin çok üstünde kalıyor.

   Ohnoki ve Gaara'nın Golemlerini delip geçen Taş Goleme saplanan 6 virgüllü Yasaka Magatama, Tsunadenin vücudunu delemedi bile. Ki bu saldırıyı Nagato'nun Chibaku Tensei'ne herkesin en güçlü saldırısını attığında. (Bee Bijuu Dama, Naruto FRS) Itachi en güçlü saldırısı olarak atmıştı ki Madara Itachi'den kat kat üstün.


   • Çakra Rezervi
   Aslında Dayanıklılık kısmında ne yazdıysam hepsi çakra rezervini de içeriyor ancak ben gene de yorumumu yazacağım. Bu sefer yukarıda kullandığımdan dolayı burada herhangi bir resim veya sahne paylaşmayacağım. Öncelikle Pain dövüşünde tüm köye kolay değil en büyük ulus olan Ateş Ulusunun içerisindeki, en güçlü ve böyle olduğu için en güvenilir yer, yani en kalabalık yerlerden birisi. Nüfusu binlerceden de fazla. Bu nüfusun bir bölümüne Katsuyu, büyük bir bölümüne de Katsuyu'ya çakra akışı sağlayan Tsunade yardım ediyor. Harcadığı çakra miktarı kabaca bir hesap yapacak olursak. Savaşta her ulustan 15.000-20.000 arası sadece Chuunin ve Jonin seviyesi adam çıkmııştı. Bunların aileleri var, köyü korumakla görevli olduğu için köyde bekleyen var. Yaşlılar ve esnaflar var. Ev hanımları var. Konohamaru gibi Genin'ler var. Savaşta herkese eşit asker düşse ki bu en düşük varsayım Konoha için aşağı yukarı toplam nüfus 50-75.000 o da en azından. Ben büyük bir fedakarlık yaparak 15.000 kişiyi çeşitli görevlere, seyahate ve savaş içerisinde hala dövüşebilecek yani iyileştirme jutsusuna ihtiyaç duymuyor haline getiriyorum. 40-60.000 kalır. Tsunade bu nüfusun 30.000 tanesine ilk etapta çakra akışı sağlayarak Katsuyu aracılığıyla yardım etse. En az yani ölmeyecek seviyeye gelmeleri için harcaması gereken çakra miktarını standart bir Shinobi'nin 10/1'i kadar üzerinden alalım. Yaklaşık olarak 3000 Standart Shinobi çakra seviyesi gerekli ki bu ilk etap için. Pain köyü yıktığında en az bir bu kadar daha gerekli olmuştu ki üstüne basarak söylüyorum, bu en az miktarı, normal saldırıda yaralanan insan sayısı 60.000 olmadığı için buradaki sayıyı biraz düşük tutayım. 20.000 olsun. Katsuyu gökten çakra alacağını sanmam bu arada çakra biriktirse gene Tsunade'den aldığı çakra ile hemen hemen 15.000 vatandaşı daha iyileştirmiş olsa. Tsunade'nin payına düşer 45.000 yani %10 üzerinden hesaplanmış haliyle 4500 Normal Shinobi çakrası. Aralık verecek olursak 3000-4500 arası. Ki normal bir shinobi'nin çakrasının sadece 10/1'i ile ağır yaralı bir insanı iyileştirmesi pek mümkün değildir. Buna rağmen böyle yazıyorum.

   Zaten Senju klanın'dan gelmesi birde Hashirama ile Mito'nun torunu olması çakra miktarını hayvani seviyelere, belki Tobirama'nın bile üstüne çıkartır. Madara dövüşünde defalarca kez muazzam güçlü saldırılar yapması ve en sonunda ise yarısı olmayacak derecede yaralandığında koca bir Kuchiyose hayvanı çağırması. Ki Katsuyu'nun boyu Bunta'dan az değildir (O haliyle çağırdığı) çakra miktarı cavanar gibi olan Naruto Kyuubi mührünün baskısı yüzünden Buntayı anca Kyuubi çakrasıyla çağırabilmişti. Ki Bunta'nın buna ne kadar şaşırdığını hepimiz hatırlıyoruzdur. Jiraiya gibi bir adam bile çakrasını Tsunade'nin zehiri yüzünden doğru dürüst kullanamazken, anca Gamakichi'yi çağırabilmişti. Tsunde'nin yarısı olmayan ve Madara gibi birisinin karşısında dövüştükten sonra böyle bir tekniği kullanması çok büyük çakra miktarı olduğunu göstermeye yeterli bir kanıttır.


   • Mental Beceriler ve Kariyer- 3


   • Tecrübesi   Spoiler Göster
   3 Dünya savaşı görmüş ve ikisinde aktif rol oynamıştır. Hanzo gibi II. Shinobi savaşında ulusunu tek başına savaştan korumuş ve Madara gibi Hashirama'ya yakın güçlü Shinobi'lerle karşı karşıya dövüşmüş birisidir. Profesör lakaplı 3. Hokage tarafından yetiştirilmiş ve Shizune, Sakura ve İno'yu yetiştirmiştir. Kullandığı tüm teknikleri buna medikal teknikler de dahil kendisi bulmuştur. 2. Shinobi savaşında Chiyo'nun zehirlerine karşı ki bu zehirlerin çoğunu ilk defa görmekteydi, antidot üretmiş ve bunların hepsini tek başına yapmıştır.

   Hatta yıllar sonra Chiyo'nun yanında büyüyen Sasori'nin çok güvendiği zehrine, Tsunade'nin Chuunin seviyesi öğrencisi Sakura kısa süre içerisinde antidot üretmiştir. Ki Chiyo gibi zehir uzmanı bile bu zehire çare bulamazken Sakura bulmuştu. Sakura da Tsunade'den anca 2 yıllık eğitim almıştı, bu sürede Tsunade Hokage'idi boş zamanlarında 2 sene eğittiği birisi Shippuuden başı bu seviyeye gelmişti.


   • Hokageliği
   Spoiler Göster

   Hiruzen gibi bir üstadın yıllardır Konoha'nın Hokageliğini yapmış birisinin ölümünden sonra başa geçmiş ve onu aratmayacak işler yapmıştır. Genel olarak gençlere uysal tutumu, Naruto gibi bir yeteneği Jinchuuriki diye silah olarak gören Köyün Heyeti ve Danzo'ya karşı savunmuş. Gençlere yardım etmiştir. Sakura'daki ışığı gördüğü için eğitim verirken bir yandan da Ino'yu da yetiştirmiştir.

   Öncesinde çektiği acıların ve sevdiği erkeklerin de Hokageliği düşlemesi ve sonradan ikisinin de ölmesinin etkisiyle, Hokage'lik makamını kabul etmenin aptallık olduğunu söylese de. Naruto'nun da etkisiyle eski duygularına kavuşmuş ve Orochimaru'ya karşı dövüşte kendisini 5. Hokage olarak tanımlamıştır. Köyü için canını tehlikeye atan ve Kagelik dönemi boyunca verdiği her kararı ustalıkla değerlendirerek almış. Pain saldırısı olayında eğer Danzo kumpas kurmamış olsaydı büyük ihtimalle köye büyük bir yıkım gelmeden aldığı karar ile Köyünü kurtarmış olacaktı. Jiraiya olayında ise onu durdurmaya çalışsa da, Jiraiya gibi bildiğini okuyan korkusuz bir Shinobi kendisini dinlememiş ve Tsunade çaresizce Jiraiya'nın kararına saygı duymuştur. Danzo ve İhtiyar Heyetine karşı genel olarak tutumu, yeni nesile olan güveni Köyüne olan bağlılığıyla iyi bir Kagelik geçirmiştir.
   Ayrıca kendisi Hashirama'dan miras "Ateşin İradesini" Devralan ilk kadın Konohalı'dır. Ve evrendeki bilinen 3 Kadın Kage'den de birisidir. (Mei, Kurotsuchi ve Tsunade)

   Gokage Arasındaki Yeri

   72 yaşındaki ve yılların kurdu Ôhnoki ile beraber en çok ön plana çıkan kişiydi. Ve felç geçmeyip, Gokage zirvesine gitseydi büyük ihtimalle savaşın Kumandanı olacaktı. Çünkü kendisiyle hemen hemen eşit olarak ön planda olan Ohnoki yaşı yüzünden Kumandan olamamıştı. Tsunade'de böyle bir problem olmamış olsaydı kendisi Savaş Kumandanı olacaktı. Bunun en büyük kanıtı olarak da Madara ile olan dövüşte, Tsunade'nin hem koordinasyon hem aldığı kararlar hemde dövüş içerisindeki efektifliği ile en baskın olan kişi olmasıdır.


   • İtibarı
   Spoiler Göster
   1. Hokage'nin torunu, 3. Hokage'nin öğrencisi. Efsanevi Sannin'lerden birisi ve Konoha'nın 5. Hokagesi olarak itibar sahibi olan Tsunade "Prenses" lakabıyla anılmakta ve kendisine diğer Kage'ler bile bu şekilde hitap etmekteydi. Shinobi olarak yerine gelince. 3. Hokage'den aldığı eğitimlerle 2. Shinobi savaşında aktif rol oynamış ve Hanzo'ya karşı olan dövüşünde Sannin ünvanını alarak tüm dünyada isim yapmıştır. Daha sonraları ise Hokage olarak ve Savaş İçerisindeki aktifliği. Konoha içerisindeki Yönetimsel Tutumu ile büyük bir itibar sahibi olmuştur. Daha Kage bile olmamışken büyük bir ünvana sahip olan Tsunade tekrarlayacağım üzre Hokageliği döneminde bu itibarını kat be kat arttırmıştır. Kendisinin yaptığı işlerin yarısını bile yapamayan Kakashi "Kopyacı Ninja" olarak bilinip hem korku duyulup, hemde saygı duyulan bir shinobi iken Sannin, Kage ve Prenses lakabıyla anılan Tsunade serinin sonuna kadar en güçlü Kunoichi olarak anılmaktaydı.   • SONUÇ

   Spoiler Göster

   Orochimaru ve Jiraiya ile birlikte Sarutobi Hiruzen'den eğitim almış ve sayısız görevlere birlikte atılmış, Efsanevi Sannin'lerden birisi lakabını almıştır. Orochimaru ile ileride ilişkisi kalmayan Tsunade Jiraiya onu bulup getirene kadar onunla da pek iletişimi yoktu. Tsunade son konuşmalarında Jiraiya'ya, Aslında 5. Hokage olması gereken kişinin kendisinin değil Jiraiya'nın olması gerektiğini söylemiş ve Hiruzen'in de bunu isteyeceğini söyleyecek kadar alçak gönüllü ve Jiraiya'nın böyle bir görev için fazla hareketli olduğunu söylese de gerçeğin Jiraiya'nın pişmanlıkları olan Öğrencisini ve Ustasını koruyamaması ayrıyetten Orochimaru'yu durduramaması olduğunu söylemiştir.

   Genel olarak duygusal bir yapıda olsa da yeri geldiğinde gözü kara olabilen bir karakter olan Tsunade, Konoha'nın ileri gelen Heyetine Naruto'ya silah muammelesi yapmayın diyerek yakalarından silkerek yere yapıştırmıştır. Ayrıca yarı ölü halde iken bile hala Pain'in karşısına çıkacak kadar da cesaret sahibidir.

   3 Büyük Shinobi savaşı görüp 2 tanesinde aktif rol oynamış ve 2. Shinobi savaşında halkının shinobileri'nin zehirlenme vakalarına kendisi bakmıştır. Bu zehirlenme vakalarının genelinde hakkında pek bir şey bilmediği ve muhtemelen ilk kez gördüğü zehirlere karşı kısıtlı bir zaman içerisinde, muhtemelen yüzlerce kişiye farklı zehir türleri için tek başına antidot üretecek derecede yetenekli bir Medikal Ninja'dır.

   Kendisi Ateşin İradesini devralmış ilk kadın karakterdir. Ve seride Kaguya'nın durumunu ve pek kimse tarafından görülmediğini düşünecek olursak. "En Kudretli Kunoichi'dir."

   Ayrıca 3 yıl öncesine kadar Ino ile anca berabere kalmış Sakura'yı eğitip. Kuvvet, değerlendirme yapma ve medikal ninjalık alanında bambaşka seviyelere getirmiştir. Seri sonunda ise Ino ile Sakuranın arasındaki fark kapanmayacak bir vaziyetteydi. Ki Sakura ne bir Uchiha idi, nede Jinchuuriki bir Uzumaki.   Tsunade'"Ne Kadar" Karnesi
   Kaldırma Kuvveti: 11.000+ Ton-Fors
   Saldırı Kuvveti: 60-80.000 Ton Fors Belki de daha fazla
   Seyehat Hızı& Reaksiyon Hızı: Mach959 - Mach2000 - Mach2500+
   Kondisyon: Madara'ya karşı en çok efor sarf eden kişi olmasına rağmen (Hem medikal hem dövüş gücü) en fazla süre ayakta duran bir kondisyona sahip.
   Dayanıklılık: Onbinlerce ton-forsluk dayanıklılık.
   Saldırı/Yıkım Potansiyeli: Dağ delici olarak adlandırılan Oodama Rasengan'ın çizemediği Susano'o kaburgasına bir yumrukla çatlaklar açabilmiş ve bir tekmesiyle de kırmıştır.
   Eğitim: En güçlü köyü, döneminin en güçlü Shinobi'si tarafından yetiştirildi. Ve muhtemelen Kakashi gibi saygın bir shinobi'nin bile -sama olarak hitap ettiği Katsuyu ile de eğitim aldı.
   Kondisyon: Süper-İnsan
   Zeka: Güçlü Lider, Tecrübeli Shinobi, Uzman Doktor (Yeni gördüğü zehirlere, kısa süre içinde antidot üretip, bundan farklı çeşitlerde çıkartmayı başarmış olması.)
   Becerileri: En güçlü köyü kendisinden önce müthiş bir kage'nin boşluğuna rağmen idare edebilmesi. Kimsenin ameliyat edemediği veya ilerlemesini durduramadığı hastalıklara çabucak çözüm bulup, ameliyata geçebilmesi (Uzman bir Medikal Shinobi olması)   Not: RT'nin hatrı sayılır bir kısmında ve Karne kısmının tamamında yardımcı olan NABU'ya nam-ı diğer Utkan abiye teşekkür ederim
  • @'Benkei bende sana teşekkür ederim beni bu projeye davet edip. Tavsiyelerimi ve düzeltmelerimi dikkatle ele alıp sonrasında bu kadar emek gösterdiğin için :D İlk RT'en hayırlı olsun ne diyim :D Çok zevkli iştir.

   Bu arada bir şey itiraf etmem gerek hesaplanan 2-3 feat var ve hepsinde de bildiğin kadını minimuma çektik. Öldürdük resmen en en azımsanmış rakamları kullandık belkide, yine de bunlar çıktı :D Umarım herkes için bilgilendirici ve göz açıcı bir yazı olur. Ninjalar normal insan goygoyu da böyle girdilerle azalır :D
  • Sağolun beyler.

   Vallaha Utkan abi yarı yarıya indirmediğimiz kaldı 3000 olan şeye 2500 dedik 2500 kusur olan şeye düz 2000 dedik. Ve dediğin gibi gene de korkunç sonuçlar çıktı ortaya. Normal insan olmaları zaten imkansız Konoha ile Suna arası 17,227.0748 km hadi Naruto'yu geçtim Sakura ile Temari seri başında dinlenerek 3 günde gidiyordu bu mesafeyi.