Sabit MCU'nun ilk 10-11 yıllık yolculuğunun sonu: END GAME

• Genel
    • Comics
    • MCU'nun ilk 10-11 yıllık yolculuğunun sonu: END GAME

Arkadaşlar bir çağ kapandı. Hem End Game hem de tüm bu yolculuk hakkında neler düşünüyorsunuz ? Peki End Game'i 10 yıllık yolculuktan ayırıp ayrı bir iş olarak bakınca neler düşünüyorsunuz.

Hem filmde hem de tüm yol boyunca neler iyiydi, neler kötüydü? MCU Geleceği için neler hissediyor ya da bekliyorsunuz ?

Ekleme: Ayrıca spoiler içeren mesajları spoiler kutusu içine alınız lütfen.
    • Açıkçası bence bekleneni veremedi endgame 2-3 kişi dışından neredeyse tüm karekterler baya geri planda kalmış özellikle thor
      Spoiler Göster

Abi tanrı dediğimiz adam fortnite oynuyor ya şaka gibi.Sonra eline hem strombreaker hem mjolnir var ama eldivensiz thanosdan hayatını dayağını yiyor.

Ayrıca film iw ile baya çelişiyor o yüzden bence film savaş sahnesi dışında pek iyi değildi

• kahramanbaykus.com/avengers-end-game-mercek-altinda/

İncelemem de görüşlerimi belirttim. Ancak tekrar özetlemek gerekirse. MCU perspektifinden bakıp bunu 10 yıllık yolculuğun ultimate fan servisi olarak incelersen harika bir işti. Cidden etkileyici ve duygusaldı. Ancak kurgusunu, senaryosunu didikleyince cidden gene tembel marvel işi olmuş.

Thor için ise söylenecek şey bulamıyorum. Lanet olsun.

Bize artık düzgün bir :thoryıldırım: sergileyin lütfen yav.
    • Thor'u Thor olarak gördüğümüz tek film Age of Ultron. Karakter olarak çizgi romandaki Thor'a en yakın Thor'du yani net.

Bence bu filmde ağlak Thor yapma sebepleri şu;

Spoiler Göster

Eğer Thor hala iradeli,ciddiyetli,özgüvenli ve intikam ateşiyle tutuşan Thor olsa (IW Thor ve EndGame'nin başındaki Thor) Thanos'u yenmeme ihtimalleri kalmazdı. Thor Thanos'un, Thanos'un ordularının içinden geçerdi. Ama bu sefer de hiçbir karakter ölmek zorunda kalmazdı naapalım naapalım dediler Thor'a bastılar nerf'i.

Captain America w/Mjolnir > Thor gibi gösterdiler. Güç dengesi altüst olmuş vaziyetteydi. Yine de izlemesi keyifli bir filmdi mantık hatalarına çok takan biri yoksa bu film ona göre şaheser olabilir.
    • Filme kendi kategorisin de notum 8/10, Genel kategori de ise notum 5/10. Tüm Mcu ortalamasına da 6/10 veririm

Spoiler Göster
      Thor ve Hulk'u harcamaları hiç hoşuma gitmedi. C.Marvel de dedikleri kadar güçlüymüş (Hatta sinema tarihinin en güçlüsü durumunda olabilir) ancak kısa saç Brie Larson'a yakışmamış. Film genel olarak iyi ancak ölümlerde bana duyguyu veremediler ne Natasha ölürken gözlerim yaşardı nede Tony.
    • Spoiler Göster
      Ben filmi çok beğendim. Benim için en pürüzlü yanları thor ile hulkün güçsüzlükleri oldu diyebilirim. Tabi böyle güçsüz olmalarını mantıklı bir sebebe bağlamış olsalar da yine de thoru böyle görmek üzdü. Onun dışında film çok güzeldi. Scarlet Wich ile Thanosun karşılaşmaları mükemmeldi. Umarım diğer filmlerde thor ve hulku daha güçlü görürüz. Gerçi thor galaxsinin koruyucularında da böyle görecekmişiz gibi geliyor bana.

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen Darkseid ().

• Ya çok yazacak şey var. Sadece şunu diyeyim;

Filmden müthiş zevk aldım. İzlerken bazı bariz senaryo hatalarını lan film iyi gidiyor gibi elbet bağlarlar, en azından büyük olanları. Hani TÜM OLAYIN DÜĞÜMLENDİĞİ NOKTAYI. Neyse bağlamasalar da bazı karakterleri öyle güzel göstermişler ki onların hatırına mutlu ayrılıyorsun ama bir o kadarda bok ettikleri karakterler var sırf o karakterler öne çıksın diye. Yani filmin iyi noktaları az, kötü noktaları çok fazla ama iyi noktaları o 10-11 yıllık sürecin gücünü arkasına alarak kötü noktaları görmezlikten gelir gibi oluyorsunuz diyelim.
    • Zaman yolculuğu olayına hiç girilmemeliydi hem de hiç. Ve sahneyi Iron Man ve Cap'e bırakmak adına diğer herkesi nerflemek yerine karşı tarafın eli güçlendirilebilir ya da takım üyeleri birbirinden koparılabilirlerdi (Infinity War'daki gibi). Bu şekilde yarım saat 20 ton su döndüren Doctor Strange, Stormbreaker + Mjolnir + Odin Force ile Falcon bile etmeyen bir Thor, şişirilip şişirilip patlayan bir Captain Marvel görmezdik.

Captain Marvel gördüğüm en işe yaramaz ve işlevsiz süper güçlü idi sanırım.
    • Bu film sadece kendisi kötü değil, bütün MCU'yu da aşağı çekiyor.

Spoiler Göster
      - Zibilyon tane paralel evren işin içine girdi ve var olan evrenin bir anlamı kalmadı. Filmi izlerken, sadece tek bir evrende olanı kim önemser moduna girdim bir yerde.

- MCU'daki belli anlara gidip bunların "parodilerini" yaparak, bu sahnelerin önemini azalttı. Bir-iki istisna hariç, önceden de MCU vasat/ortalama tarzı aksiyonlar çekiyordu fakat en azından belli bir hikaye örgüsüne bağlı kalıyor ve hikaye anlatımındaki sınırları aşmıyordu. Bu filmdeyse, bir hikaye bile neredeyse yok. Olanlar şöyle.

-- Ana kötü film başında ölüyor.
      -- Geçmişteki anlara gidip parodi yapalım, gönderme yapalım.
      -- Geçmişteki ana kötü tamamen şans eseri bir şekilde yine ortaya çıksın.
      -- THE END

Film bundan ibaret. Bir film bile demeye dilim varmıyor çünkü neredeyse anlatılan hiçbir şey yok. Ucuz dram var, parodiler var, evren içi göndermeler var. Bir de rastgele fırlamış bir kötü var. İlk filmdeki Thanos'la alakası neredeyse hiç yok. İlk filmdeki de vasattı fakat en azından kendi içinde rasyonalize edebildiği bir amacı vardı. Buna uygun davranıyordu. Bu filmdeyse iki şey gördük.

-- Thanos hiçbir şeyi uzun vadeli düşünmemiş. "Eyyy yüzde %50, yok olun gidin" anından sonra, birilerinin zamanla oynayabileceğini hiç düşünmemiş. Koskoca evrende kaç gezegen, teknoloji, büyü vb. var. İlla birisi çıkacaktı. Zaten işin bir diğer saçma yanı da bu. Captain Marvel o kadar gezegenden, sektörden vb. bahsediyor ama içlerinden bir Allahın kulu bile zamanla oynamayı akıl edememiş. Primattan hallice bir türe sahip olan dünya sakinleri bunu yapıyor.

-- Thanos, aslında sadistin teki. Dünyanıza işkence edecem zaaaa moduna girdi hemen.

Çok daha fazla şey var üstünde durulabilecek ama teker teker hataları ve boşlukları sıralasam, on sayfa yetmez. Bu yüzden Guardians of the Galaxy sonrası MCU'nun kapıldığı şaka be qnq hastalığı üstünde durmak istiyorum. Thor'un geldiği hal, Kaptan'ın kendi kıçı hakkında yaptığı yorum, "I can do this all day," sahnesi, en dramatik anlarda bile ucuz bi şaka kasma isteği (özellikle ekranda Thor varsa), Hulk'ın geçmişte yaptığı sağa sola şakadan vurma sahnesi, falan filan... şu noktada MCU bile kendi anlattığı hikayeleri ciddiye almıyor. Önceden yaptığı şeylerle dalga geçiyor. Kendi hikayelerinin kötü parodilerini yapıyor. Bunların içinde tacı Thor alıyor elbette.

Bu film, genel olarak kültür sektöründeki büyük bir sorunu da iyice gözler önüne seriyor. Kapitalist sistemde, minimum eforla maksimum kâr amaçlanıyor. Bu yüzden vasatlık satıyor. Bu yeni bir şey değil fakat sınırların bu kadar yok edildiği, hikayelerin yok edildiği, karakterlerin yok edildiği bir hale bu kadar umarsızca bürünmesi, hatta bunu kutlaması... ve bundan aşırı miktarda kâr etmesi... içimde sadece bir tiksinti uyandırıyor.

Büyülerin, kudretin efendisi Thor gitmiş, Fortnite'ta çocukları öldürmekle tehdit eden gerizekalı bir gamer gelmiş.

Ne kadar tartışmalı olursa olsun, Amerikan idealizmini sembolize eden, insanlara kritik anlarda umut veren ve liderlik eden Kaptan Amerika gitmiş, normal, içi boş bir savaşçı gelmiş (ironik bir şekilde çok uygun aslında).

İç çatışmalarını tamamen ekran dışında çözmüş bir yeşil canlı var. Karakter gelişimini SIFIR gördük. Bunun ne olduğunu bilmiyorum ama Hulk olmadığı kesin. Ucuz bir kopyası gibi duruyor.

Hikaye desen, dediğim gibi, yok. Sadece rastgele gerçekleşen ve birbirine tutkalla tutturulmuş olaylar var. Bir anlatı yok, parçalanmış "anlar" var. Kendisini bir bütün olarak sunan, bir anlam sağlayan bir anlatı yerine, kapitalist atomizasyona uğramış bir garabet var.

Kısacası, bütün senaryo boşluklarından ve mantık hatalarından önce, çok daha kötü bir durum var: karakterlerin kendi ucuz parodilerine dönüştürülmesi ve hikayenin birbirinden kopuk parodilere dönüştürülmüş olması. "Bir" durum dedim çünkü bu ikisi aslında aynı şey. MCU o kadar büyüdü ki, marka tanınmasını o kadar iyi kurdu ki, artık kâr etmek için bir bütünlük sağlaması, bir hikaye yazması bile gerekmiyor. Düzgün karakterler yaratması da gerekmiyor. Tam tersine, var olan karakterlerle aşağılayıcı bir şekilde dalga geçerek bile kâr elde ediyor. Hem de ne kâr! Her şeyin bir meme'e ve ucuz şakaya dönüştürüldüğü bu internet devrinde, bunun bu kadar tutması hiç de şaşırtıcı değil. Ancak yine de dehşet verici.

• Nabu yazdı:

Zaman yolculuğu olayına hiç girilmemeliydi hem de hiç. Ve sahneyi Iron Man ve Cap'e bırakmak adına diğer herkesi nerflemek yerine karşı tarafın eli güçlendirilebilir ya da takım üyeleri birbirinden koparılabilirlerdi (Infinity War'daki gibi). Bu şekilde yarım saat 20 ton su döndüren Doctor Strange, Stormbreaker + Mjolnir + Odin Force ile Falcon bile etmeyen bir Thor, şişirilip şişirilip patlayan bir Captain Marvel görmezdik.

Captain Marvel gördüğüm en işe yaramaz ve işlevsiz süper güçlü idi sanırım.
      Tam da içimden geçenleri söylemişsiniz. :thumbsup: Kesinlikle zaman yolculuğu ve nerfler olmamalıydı.
    • Filmle ilgili söylenecek birçok şey söylenmiş, oralara girmek istemiyorum.

Spoiler Göster

Hulk'ı çok sevdim filmde. Bir önceki filme göre karakter olarak çok gelişti, kendiyle barışık hâli onun için en güzel son oldu diye düşünüyorum.

Spiderman, Dr. Strange gibi filmlerin daha film yayına girmeden çok önce duyurulması Endgame'e büyük zarar verdi, herşeyin düzeleceğini tahmin etsek de olayın ciddiyetini kaçırıldı benim için.

Eldiven ve sonsuzluk taşlarının MCU mekaniklerinin Infinity War'dan Endgame'e değişmesi hata oldu bence. Tüm taşları elinde bulunduran güçleneceğine zayıflıyor ve bunun mantıklı bir açıklaması yok çünkü Thanos 4 taşla etrafta duman estirirken tüm taşlarla beraber yaralanıyor kullandığı için. Captain Marvel'la dövüştüğü sahnede eldivenindeki güç taşını kullanmak için sökmesi falan eldivenin yapılma nedenine aykırı.

Natasha duygulandırdı beni yalan yok ama üzerinde daha fazla durumdaydı daha iyi olurdu, o da bir cenaze haketmişti.