İzlediğiniz Son Film Hangisi ? Nasıl Buldunuz ?

• Genel
    • Spoiler
    • inceleme
    • Bohemian Rapsody (2018)

Çok çok daha epik bir film olma şansını kaçırmış ortalama üstü bir film.

Cinsel tercihi ile ilgili yaşadığı sorunlar çok üstün körüydü. Ailenin yansıtılışı çok üstün körüydü. Freddie kötü bir şeyler yaptığında bile aslında kurban oydu, iyi adam oydu. Bu kadar azizleştirilmeseymiş daha çarpıcı olabilirmiş ki okuduğum çoğu yabancı eleştiri buradan gelmişti.

Ayrıca şarkıların kullanılış yerleri filmin ve albümlerin kronolojisi açısından biraz kafa karıştırıcı idi. 1985 yılında geçen sahne de sırf Freddie'nin durumuna uyuyor diye 1988 yılındaki şarkıyı çalmalar vs. Bence biraz gereksiz kasmalar olmuş. Ayrıca Freddie sadece sevişmiş, kedilere bakmış ve müzik yapmış gibi olmuş. Keşke tanıştığı ve arkadaş olduğu başka ünlülerden bahsedilseymiş. Lady Diana, Michael Jackson, Elton John vs vs ufacık sahneleri dahi olabilirdi. Yani seksenler müzik endüstrisi filmi yapıyorsun hiç ünlü müzisyen easter egg'i yok. Tabi bunu film sanatı açısından bir eksi olarak saymıyorum bu biraz şımarıkça bir istek.

Film genel olarak çok formülatik, çok güvenli olmuş. Freddie Reisin çılgınlığını, kalıpların dışında tavrını çok yakalamıyor.

Sami Malek Oscar'ı alır, kimse de ağzını açamaz. Tüm cast seçimleri ve oyunculuklar harika. Filmi zaten oyunculuklar ve şarkılar kurtarıyor.

Freddie'nin AIDS tehşis tarihi sanırım filmde dramatiklik için değiştirilmiş bu da doğru bir şey mi tartışılır.

Yine de 100 üzerinden 70 ve biraz üstü bir not verebileceğim bir film sanırım. Belki zamanla biraz geriler ancak 67/100 ün gerisine düşmez.

• 73'te çekilmiş filmin yeniden düzenlenmiş hali.Şaşırtıcı derecede güzel bir film.Klasik hapisten kaçma filmleri gibi değil bu ama izlerken ''yohh artık'' dedim.Cidden yaşanmış olması şaşırttı beni.İnsan onca yol konuşmadan nasıl dayanır ki.Rami Malek zaten sevdiğim biridir .İzlememde onunda faydası oldu.

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen demkir ().

• Yeni

El laberinto del fauno(2006)

Namı diğer Pan'ın Labirenti yıllardır neden izlememişim hiç anlamadım. Beklentilerimin tersi yönünde bir film çıktığı için epey şaşırdım daha fantastik bir şeyler beklerken tarihe dayanan ve ondan beslenen bir film çıktı. Masalsı bir dile sahip olsa da gerçekliğin kaçılamayan boğuculuğunu insanın iliklerinde hissettiriyor. Kesinlikle izleyin.