İzlediğiniz Son Film Hangisi ? Nasıl Buldunuz ?

• Genel
    • Spoiler
    • inceleme
    • criticker.com/film/Five-Element-Ninjas/

74/100

Saçma bir şekilde en iyi set kullanımlarından biriydi. Koreografi ve sinematografi de aynı şekilde. Bir de cut ve edit kısımları da çok başarılı. Plot olarak, hikaye ve karakterler olarak bir şey yok. weird ass kung fu filmi :D Ama bu sefer ninjalar ve ninjutsu da işin içinde ve ortaya bayağı yaratıcı ve kanlı, grafik bir iş çıkmış.
    • Parasite (2019)

Görsel ve yapısal olarak, biçimsel olarak çok keyif aldım. Teknik beceride doygunluk hissettim.

Anlatısı ve karakterleri ise fena değil . Yer yer; ağam bizimle dalga geçiyor tadında.

77-82/100 arası gibi.

Edit: Newyorker'da bir makaleye denk geldim. Makale'nin sonu benim fikrime epey yakın onu da yapıştırayım. Aslında eleştirisini okumak istediğim yazar bu değil ancak onu bulamadım buna denk geldim, iyi de geldim :D

newyorker.com/culture/the-fron…-falls-short-of-greatness

"“Parasite” is far from a comprehensive or complete vision of South Korean society or even of modern capitalism in its over-all social and cultural sense. Rather, it’s a well-tuned mechanism for an ultimately modest and moderate lament, a reasonable filmmaker’s flirtation with extreme modes of expression and emotion that, nonetheless, relentlessly pull back to a moderate norm. It’s neither nihilistic nor utopian, neither revolutionary nor visionary; it wishes and shrugs. For the strength of its concepts and the bravado of its narrative ingenuity, “Parasite” is a good movie—in both senses of the word, both artistically and morally. Where it falls far short of greatness is its inability to contend with society and existence at large—or with its own conservative aesthetic; it doesn’t risk disrupting its own schema in pursuit of more drastic experiences and ideas. As for the young man’s compulsive laughter, it, too, remains incidental and undeveloped; that’s the only thing that “Joker” does better."