Çizim temelleri ve teknikleri

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• Çizim temelleri ve teknikleri

4 yıl kadar akademik çizim alanında olan ve resim öğretmenliği okuyan biri olarak foruma faydalı bir konu açma gereği duydum. Konunun amacı çizime özelikle storyboard,karakter tasarımına meraklı insanlara temel şeyleri öğretmek.

İlk önce unutmamak lazım ki çizim alanı yetenekle alakalı bir alan değildir. Önemli olan ilgi,çaba ve hayatınızda olan görsellik oranıdır. Yani çok çizgi roman ve manga tüketen okuyucular aslında görsel tükettim babında 1 adım önde başlar diyebiliriz. Tabi aileniz sizi galerilere,müzelere çocukluğunuzdan beri götürüp,italya sokaklarında büyümüşseniz bu alanda baya bir önde başlamış oluyorsunuz aslında. Birde üstüne çocukluğunuzdan beri çizdiğinizde, size çok yetenekli lan, ben cin ali çizemiyorum ifadeleri yönlendirilecektir. İşin özünde olay yetenek değil, sizin alana olan ilginizin ne kadar erken uyandırıldığı, tükettiğiniz görsellik ve çalışmadır.

İkinci olarak unutmamanız gereken şey benim az sonra anlatacağım şeyler, ne kadar basitmiş lan işin tekniği diyeceğiniz şeyler olabilir. Aslında olay özünde topa plase şut atmak gibi,basket de şut çalışmak gibi sürekli tekrar etmektir. Beyin ile el koordine olmalıdır. Beyniniz bilse bile eliniz çok çok sonra ancak öğrenebilecektir. Bir kere öğrendiğinizde kanıksayacak ve refleks gibi yapar hale gelirsiniz. Sizi çizerken izleyen insanlarda, oha ne kadar yetenekli, ne güzel çizgi atıyor,2 dakikada nasıl kafa çizdi gibi şeyler söyleyecektir. Yani özünde eşek gibi çalışacaksınız arkadaşlar ama istekli bir eşek olacaksınız. İstek yoksa yaptığınız çalışmanın bir anlamı olmaz. Maraba da,amele de eşek gibi çalışıyor ama aynı yerde mühendis falan olmuyor yani.

Üçüncü duruma gelecek olursak çizim saf teknik ve çalışmadan ibaret değildir. Sizin hayal gücünüz,sayısal zekanız da işin içine girer. İyi bir sanatçı mühendis gibi düşünebilmeli ve aynı zamanda olaya bir filozof gibi derin ve detaylı bakabilmelidir. Olay hacı gölge nasıl atılıyor, koyu yumuşak kalemle nasıl derinlik verilir değildir. Bir çizer inceleyici ve araştırmacıdır. Davinciden örnek vereceksek, cesetleri çıkarıp, tek tek her kas lifini çalışmış, rahmi bile kesip en ince detaylarına kadar çizmiştir. Uçan kuşun eskisinden, evinde kumaşların büklümlerini yıllarca çalışmıştır. Ve biz bu adama deha diyoruz. ;) Eğer bir deha varsa oda tutku ve çalışmaktır bu alanda.

Son olarak sanatçı bütünü görendir. Bütünden ayrıntıya inendir. İlk önce bütünü görmeniz, ve yavaş yavaş küçük ögelere inmeniz gerekir. Tüm vücudu çizerken önce kafayı sonra ayağı değil, hepsini eşit bir şekilde detaylandırmanız gerekir. Asla biri birinden önde olmamalıdır detay olarak. Bu sadece portre çizerkende geçerli, gözü çizip sonra burunu çizmek diye birşey yoktur. İkisini aynı anda çizip,koordine etmeniz gerekir. kim jung gi gibi direk detaydan başlayıp,şov yapan çizerler o aşamaya yıllar sonra geliyor. O yüzden bunun adı şov zaten.

Şimdi gelelim işin teknik kısmına;

Kalem tutma ve kağıt kullanma;
      Kalemi en arkasından veya ortasından tutmanız gerekir, asla yazı yazar gibi ucundan tutmayacaksınız kalemi. Ve çizdiğiniz kağıdın bütünün net bir şekilde görmeniz gerekir. O yüzden dibine girip asla çizmeyeceksiniz. Kalem sanki elinizden her an düşecek gibi kibar tutmalısınız. Ve asla bilek hareketleri yapmayacaksınız(Detaya girmediğiniz sürece) gücünüzü omzunuzdan alacaksınız. Başta hiçbir şey çıkaramayacaksınız, üzülmeyin haftalarca sürebilir alışmanız. Bu yaptığınız pratiğin ne kadar olduğu ile alakalı. Benim önerim alin kalemi büyük kağıtları sadece karalayın. İmkanınız fazlaysa, kalemi dirsek ve el arası uzunluğunda bir sopaya bantlayın,şovaleye duralitinizi koyup obje çizin. Omuz ve kolunuz ağrıyacaktır ama bunu profesyonel insanların bile halen yaptıklarını unutmayın. Faydalı bir pratiktir.

Perspektif ve hacim;
      Gözün gördüğü görüntüdür perspektif. Bir objeyi ve insanı 3 boyutlu hale getirirken kullanmanızın şart olduğu veridir. Asla cetvel kullanılmamalıdır. Elinizin gelişmesi lazımdır. Ben burada size video veya görsel paylaşmayacağım. Dediğim gibi işin temeli araştırmadır. Ben size neyi araştıracağınız söyleyeceğim ve sizde araştıracaksınız. Çünkü bunları ayrıntılı anlatmam için yanınızda göstermem veya video çekmem gerekir. Ki video bile yeterli gelmeyecektir. Sizin denemelerinizi ve hatalarınızı tespit etmem gerekiyor. Gözünüz hizası ufuk çizgisidir. Ve ufuk çizgisinin üstünde kalanları alttan, altta kalanları üstten göreceksiniz. Ufuk çizgisinin üzerinde en fazla 2 kaçış noktası vardır. Bu noktalar çizeceğiniz objenin ön kısmıyla bağlanır ve ortaya 3 boyutlu objeler çıkar.

3. bir kaçış noktası daha var bu başlangıç için öğrenmesi gereksiz bir konudur. Tabi çizdiğin objeye gökdelen tepesinden falan bakmıyorsanız. Hacime geleceksek academic drawing yazınca bol bol görürsünüz ama güzel bir video ile, akademik seviyede bir çizim ve hacim bilgisi nasıl olur göstereceğim;

Sadece bu video ile şu anki tüm dediklerimi görmüş oluyorsunuz. İzlerken okuduklarınızı unutmayın.

Bu işle ilgilenmeye niyetli arkadaşlara, model olan bir kursa gitmelerini öneririm. Paranız varsa ve ankara da iseniz kum sanata gitmenizi özellikle öneririm, orada yarı nü model çizme imkanınız var. Birde benim selamımı verirsiniz :D

Son diyeceğim şey arkadaşlar bu işin başı temel, rakursi gibi perspektifin önemli konularını anlatmama kararı aldım. İleri seviye şeyleri, başta denerseniz hevesiniz kaçar. Temeli iyi oturtun sonra gerisi kolay. Ve unutmayın bu işin temeli çizgidir. Çizgi kalitenizi geliştirmek için üste kalem tutmayla ilgili şeyleri söyledim, bol bol kafa yormanız gereken şeyler bunlar.

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen Mergen ().

• Giriş olarak güzel bir yazı olmuş, insanları bu tarz işlerde mentalite olarak hazırlamak gerekiyor. Ayrıyetten emek konusuna değinilmesini ayrı bir sevdim çünkü emek gerektiren herhangi bir alanda, insanlar yetenek deyip geçiyor. Çizmek, yazmak, akademik başarı vb. her alanda gördüğüm bir durum. Bir yerde çabalamamak için bir bahane olabileceği fikrindeyim.

Bunu bir yazı dizisi olarak mı düşünüyorsun? Ayrıca küçük bir eleştiri olarak, kullandığın terimlerden bazılarını açıklarsan da güzel olur örn. şövale. Alanın içindeki kişilere çok sıradan geliyor ama dışarıdan kişiler bilmeyebilir.
      Time is a flat circle.

Unless you force it.
    • @JoJo
      Şovale: Çizim sehpası
      Duralit: Kağıdı kıskaçla tutturduğumuz tahta
      Nü model: Anadan doğma model
      Yarı nü: Bel altındaki cinsel bölgeleri kapatan bir iç çamaşırı oluyor sadece.

Daha çok soru cevap şeklinde gitmeyi düşünüyorum. Seri şeklinde anlatırsam eğer, temeli denerken sıkılan okuyucu, söylediğim yöntemleri denemek isteyip ezberler oluşturacaktır. Aslında çizim özünde nerdeyse hiç anlatılmadan, deneyenin kendi keşfetmesini bekleyerek ilerliyor. Deneyen insan zaten aklına birşey takıldığında araştırır ve soru sorar. O yüzden sorulara cevap şeklinde daha faydalı olacağının kanısındayım. İstediğim tarzda soru gelmezse, Konuyu editleyerek, yeni bilgiler vereceğim.
    • JoJo yazdı:

@Mergen

Bu tam bir teknik soru değil ama merak ettiğim bir konu. Çizgi roman, manga, karikatür vb. çizerken nereye kadar anatomi, nereye kadar yorum önemli? Gerçek dışı görünen çok fazla stil var ama kendi içlerinde oldukça iyiler.
      Modern sanatında bir problemi olduğundan daha genel alacağım bu sorunu. En basitinden popüler bir örnek vereceksek picasso deseni çok kuvvetli biridir ama kübik bir çizim yaparken yani formu deforme ederken ki başarısı, form bilgisinin üstlerde olmasından gelir.
      Çizgi romanlarda mangalarda gördüğün olayda budur, bu işin alfabesi desendir ve deseni iyi olmayan yani formu iyi bilmeyen bir çizerin deformesi de başarısızdır. Çünkü deforme edeceği formu bilmeyen insan doğal olarak deforme edemez özünde.
      Zaten o gördüğünüz çizerlerin çok köklü bir çizim eğitimi oluyor, daha ortaokuldan başlayıp liseyi üniversiteyi bu alanda okuyor. He dışarıdan olabiliyor mu? Çok nadir çünkü zaten çizime küçüklükten bir merak duygun yoksa, büyüyünce birden görsel hafızan inanılmaz gelişmeyeceği, ve tutkun birden ortaya çıkmayacağı için sonradan bu işe ilgi biraz hava kalıyor. Formu bildikten sonra çizginin ışığa olan duyarlılığı da önemli, benim bu aralar biraz uğraştığım kısım budur misal formla birlikte. Çizginin iyi olması pratikle gelişirken, hasasiyet senin doğayı gözleminle ilgili durumdur. Animasyonda tanıdığım bir hoca günün her saati için ayrı ışık çalışmaları yapmıştı misal.

Temelin çok iyi olması da tek başına yetmiyor tabi ki, kişinin özel ilgisi, nelere çalıştığı da önemli. Misal benim insan figüründe iyi olmamasına rağmen, köpek, kedi çizmekte çok başarılı arkadaşlarım vardı. İlgisinden dolayı ona daha fazla vakit ayırdığından tabi. Yani kişi kendini nasıl geliştirmek istiyorsa, temelini aldıktan sonra isterse modern sanata atılır, ister heykele, ister çizgi romana, ister mangaya. He karitatür biraz bunun dışında çünkü karikatür için iyi bir çizim bilgisinden çok, mizahi bir zeka ve bunu çizime aktarma becerisi gerekir. Biraz özel beceridir benim gözümde.

Özetlersek aslında gerçek dışı görünen bu stiller, özünde çok iyi bir form(anatomi,hacim) bilgisini işaret eder. Yorumunsa senin yine form bilgine ve gözlemine göre değişkenlik ve kendine haslık kazanacaktır. Miyazaki gibi eski toprakların yenilere karşı çıkmasının sebebi de biraz budur. Kendi öz tarzlarını tek tipleşme ve tek doğru varmış gibi çizen çizerler yüzünden yok ediyorlar.
    • hocam ben bazen canım sıkılınca çiziyorum. Bakarak çizdiklerim bayağı iyi oluyor. Youtube'da Jim Lee'nin joker videosuna bakarak aynısını yaptım. Normal olarakta güzel çizimlerim var.
      Sorum şu çizgi romanlarda genelde yüz hatlarını falan karalıyorlar resmen. Dikkatli bakmayınca güzel görünüyor. Bu karalamaları yada taramaları neye göre yapıyorlar. Nasıl öğrenebilirim?
      şu gibi
      internetten bunu buldum ama dediğimi anlamışsınızdır.
    • Yukarda yazdığımda dediğim gibi hacime ve ışığa göre tarıyorlar. Tarama tek yönlü olabilir,çift yönlü olabilir, yada bir çok yönde olup leke haline getirilebilinir. Bu duruma ve senin algına göre değişen birşey. Çizgi romanda genelde tek yönlü tercih edilir. çünkü amaçları renklendirme aşamasında ışık gölge de hata yapmamaktır.

Misal attığın bir taslak çizimine benziyor, dediğinden anladığım kadarıyla çizgi romanda arada renklendirilmemiş halde çizimler paylaşılır. Çizgi romancılar birde normal çizerlerden ayrı olarak h seviye kalemler kullanırlar ki, renklendirme de kurşun öne çıkmasın.

Çizime bakarak çok iyi çiziyorsan bu senin gözlem becerinin çizer olmak için yeterli seviyede olduğunu gösterir ama çizimde ilerlemek istiyorsan çizimden değil gerçeğe bakarak çizmelisin. Bu tarz eskizleri seviyorsan 5 dakikalık minik çizimler yapabilirsin. Davinci gibi kafayı kırarsan 2-3 saniyede uçan kuşların eskizlerini de alabilirsin :D Tarama öğrenmeni önermiyorum. Tarama profesyonel bir iştir. Deseni çözen insanların ileri seviye de olanları iyi bir tarama yapabilir. Ha attığın muhtemelen 5 dakikalık bir çizim onu belirteyim.

Genelde çizime dışarıdan bakanlarda ışık gölge,çizgi,tarama gibi şeyler daha dikkat çekici olduğundan daha önemli olduğu düşünülüyor ama baya ileri zamanlarda yapılan, basit ama ilerlemesi sınırsız alanlardır. Çizgi roman çizerinin hacim bilgisi sende yoksa onun 5 dakika da yaptığını yapamazsın doğal olarak.

Sorunu daha detaylı sorabilirsin bu arada, yanlış anlayıp kesin konuşmak istemiyorum.
    • Mergen yazdı:

Yukarda yazdığımda dediğim gibi hacime ve ışığa göre tarıyorlar. Tarama tek yönlü olabilir,çift yönlü olabilir, yada bir çok yönde olup leke haline getirilebilinir. Bu duruma ve senin algına göre değişen birşey. Çizgi romanda genelde tek yönlü tercih edilir. çünkü amaçları renklendirme aşamasında ışık gölge de hata yapmamaktır.

Misal attığın bir taslak çizimine benziyor, dediğinden anladığım kadarıyla çizgi romanda arada renklendirilmemiş halde çizimler paylaşılır. Çizgi romancılar birde normal çizerlerden ayrı olarak h seviye kalemler kullanırlar ki, renklendirme de kurşun öne çıkmasın.

Çizime bakarak çok iyi çiziyorsan bu senin gözlem becerinin çizer olmak için yeterli seviyede olduğunu gösterir ama çizimde ilerlemek istiyorsan çizimden değil gerçeğe bakarak çizmelisin. Bu tarz eskizleri seviyorsan 5 dakikalık minik çizimler yapabilirsin. Davinci gibi kafayı kırarsan 2-3 saniyede uçan kuşların eskizlerini de alabilirsin :D Tarama öğrenmeni önermiyorum. Tarama profesyonel bir iştir. Deseni çözen insanların ileri seviye de olanları iyi bir tarama yapabilir. Ha attığın muhtemelen 5 dakikalık bir çizim onu belirteyim.

Genelde çizime dışarıdan bakanlarda ışık gölge,çizgi,tarama gibi şeyler daha dikkat çekici olduğundan daha önemli olduğu düşünülüyor ama baya ileri zamanlarda yapılan, basit ama ilerlemesi sınırsız alanlardır. Çizgi roman çizerinin hacim bilgisi sende yoksa onun 5 dakika da yaptığını yapamazsın doğal olarak.

Sorunu daha detaylı sorabilirsin bu arada, yanlış anlayıp kesin konuşmak istemiyorum.
      cevabımı aldım hocam teşekkür ederim. Babama bakarak bayağı benzetmiştim ilk defa çizdiğim için onlarda şaşırdı. Ama üşeniyorum gerçeğe bakarak çizmeye çok detay var :D
      şunu rastgele karalarken çizdim okulda deftere böyle bir karakter çizmiştim evde bu hale geldi ne düşünüyorsunuz ?

hiçbir eğitimim vs yok rasgele gölgelendirmeler falan :D
      Yorumu ona göre yapın :D
    • @thanos

Mergen yazdı:

Güzel sanatlar fakültesinde gidenlerin genelde başına gelen şey, çizim gösterilip yorum yapılmasını istenmesidir hocam. Dediğim gibi yetenek diye birşey yok bu alanda, ben eğitimsiz, teknik içermeyen, araştırma çizgisi olmayan bir çizime ancak hmm güzel diye yorum yapabilirim. Ama şunu söyleyebilirim ki çiziminde görselinin daha öncede dediğim gibi çizime başlamak için yeterli iyi bir seviyede olduğunu görüyorum.
      Birde benim amacım ana yazımda dediğim gibi çizim temellerini öğretmek. Temeli olmayan çizimde gölgenin,çizginin,yorumun bir önemi yoktur. Hevesin çok güzel kaybetme onu ama çizim işinin özünde mühendislik ve matematik olduğunu unutma.