Çizim temelleri ve teknikleri

• Çizim temelleri ve teknikleri

4 yıl kadar akademik çizim alanında olan ve resim öğretmenliği okuyan biri olarak foruma faydalı bir konu açma gereği duydum. Konunun amacı çizime özelikle storyboard,karakter tasarımına meraklı insanlara temel şeyleri öğretmek.

İlk önce unutmamak lazım ki çizim alanı yetenekle alakalı bir alan değildir. Önemli olan ilgi,çaba ve hayatınızda olan görsellik oranıdır. Yani çok çizgi roman ve manga tüketen okuyucular aslında görsel tükettim babında 1 adım önde başlar diyebiliriz. Tabi aileniz sizi galerilere,müzelere çocukluğunuzdan beri götürüp,italya sokaklarında büyümüşseniz bu alanda baya bir önde başlamış oluyorsunuz aslında. Birde üstüne çocukluğunuzdan beri çizdiğinizde, size çok yetenekli lan, ben cin ali çizemiyorum ifadeleri yönlendirilecektir. İşin özünde olay yetenek değil, sizin alana olan ilginizin ne kadar erken uyandırıldığı, tükettiğiniz görsellik ve çalışmadır.

İkinci olarak unutmamanız gereken şey benim az sonra anlatacağım şeyler, ne kadar basitmiş lan işin tekniği diyeceğiniz şeyler olabilir. Aslında olay özünde topa plase şut atmak gibi,basket de şut çalışmak gibi sürekli tekrar etmektir. Beyin ile el koordine olmalıdır. Beyniniz bilse bile eliniz çok çok sonra ancak öğrenebilecektir. Bir kere öğrendiğinizde kanıksayacak ve refleks gibi yapar hale gelirsiniz. Sizi çizerken izleyen insanlarda, oha ne kadar yetenekli, ne güzel çizgi atıyor,2 dakikada nasıl kafa çizdi gibi şeyler söyleyecektir. Yani özünde eşek gibi çalışacaksınız arkadaşlar ama istekli bir eşek olacaksınız. İstek yoksa yaptığınız çalışmanın bir anlamı olmaz. Maraba da,amele de eşek gibi çalışıyor ama aynı yerde mühendis falan olmuyor yani.

Üçüncü duruma gelecek olursak çizim saf teknik ve çalışmadan ibaret değildir. Sizin hayal gücünüz,sayısal zekanız da işin içine girer. İyi bir sanatçı mühendis gibi düşünebilmeli ve aynı zamanda olaya bir filozof gibi derin ve detaylı bakabilmelidir. Olay hacı gölge nasıl atılıyor, koyu yumuşak kalemle nasıl derinlik verilir değildir. Bir çizer inceleyici ve araştırmacıdır. Davinciden örnek vereceksek, cesetleri çıkarıp, tek tek her kas lifini çalışmış, rahmi bile kesip en ince detaylarına kadar çizmiştir. Uçan kuşun eskisinden, evinde kumaşların büklümlerini yıllarca çalışmıştır. Ve biz bu adama deha diyoruz. ;) Eğer bir deha varsa oda tutku ve çalışmaktır bu alanda.

Son olarak sanatçı bütünü görendir. Bütünden ayrıntıya inendir. İlk önce bütünü görmeniz, ve yavaş yavaş küçük ögelere inmeniz gerekir. Tüm vücudu çizerken önce kafayı sonra ayağı değil, hepsini eşit bir şekilde detaylandırmanız gerekir. Asla biri birinden önde olmamalıdır detay olarak. Bu sadece portre çizerkende geçerli, gözü çizip sonra burunu çizmek diye birşey yoktur. İkisini aynı anda çizip,koordine etmeniz gerekir. kim jung gi gibi direk detaydan başlayıp,şov yapan çizerler o aşamaya yıllar sonra geliyor. O yüzden bunun adı şov zaten.

Şimdi gelelim işin teknik kısmına;

Kalem tutma ve kağıt kullanma;
      Kalemi en arkasından veya ortasından tutmanız gerekir, asla yazı yazar gibi ucundan tutmayacaksınız kalemi. Ve çizdiğiniz kağıdın bütünün net bir şekilde görmeniz gerekir. O yüzden dibine girip asla çizmeyeceksiniz. Kalem sanki elinizden her an düşecek gibi kibar tutmalısınız. Ve asla bilek hareketleri yapmayacaksınız(Detaya girmediğiniz sürece) gücünüzü omzunuzdan alacaksınız. Başta hiçbir şey çıkaramayacaksınız, üzülmeyin haftalarca sürebilir alışmanız. Bu yaptığınız pratiğin ne kadar olduğu ile alakalı. Benim önerim alin kalemi büyük kağıtları sadece karalayın. İmkanınız fazlaysa, kalemi dirsek ve el arası uzunluğunda bir sopaya bantlayın,şovaleye duralitinizi koyup obje çizin. Omuz ve kolunuz ağrıyacaktır ama bunu profesyonel insanların bile halen yaptıklarını unutmayın. Faydalı bir pratiktir.

Perspektif ve hacim;
      Gözün gördüğü görüntüdür perspektif. Bir objeyi ve insanı 3 boyutlu hale getirirken kullanmanızın şart olduğu veridir. Asla cetvel kullanılmamalıdır. Elinizin gelişmesi lazımdır. Ben burada size video veya görsel paylaşmayacağım. Dediğim gibi işin temeli araştırmadır. Ben size neyi araştıracağınız söyleyeceğim ve sizde araştıracaksınız. Çünkü bunları ayrıntılı anlatmam için yanınızda göstermem veya video çekmem gerekir. Ki video bile yeterli gelmeyecektir. Sizin denemelerinizi ve hatalarınızı tespit etmem gerekiyor. Gözünüz hizası ufuk çizgisidir. Ve ufuk çizgisinin üstünde kalanları alttan, altta kalanları üstten göreceksiniz. Ufuk çizgisinin üzerinde en fazla 2 kaçış noktası vardır. Bu noktalar çizeceğiniz objenin ön kısmıyla bağlanır ve ortaya 3 boyutlu objeler çıkar.

3. bir kaçış noktası daha var bu başlangıç için öğrenmesi gereksiz bir konudur. Tabi çizdiğin objeye gökdelen tepesinden falan bakmıyorsanız. Hacime geleceksek academic drawing yazınca bol bol görürsünüz ama güzel bir video ile, akademik seviyede bir çizim ve hacim bilgisi nasıl olur göstereceğim;

Sadece bu video ile şu anki tüm dediklerimi görmüş oluyorsunuz. İzlerken okuduklarınızı unutmayın.

Bu işle ilgilenmeye niyetli arkadaşlara, model olan bir kursa gitmelerini öneririm. Paranız varsa ve ankara da iseniz kum sanata gitmenizi özellikle öneririm, orada yarı nü model çizme imkanınız var. Birde benim selamımı verirsiniz :D

Son diyeceğim şey arkadaşlar bu işin başı temel, rakursi gibi perspektifin önemli konularını anlatmama kararı aldım. İleri seviye şeyleri, başta denerseniz hevesiniz kaçar. Temeli iyi oturtun sonra gerisi kolay. Ve unutmayın bu işin temeli çizgidir. Çizgi kalitenizi geliştirmek için üste kalem tutmayla ilgili şeyleri söyledim, bol bol kafa yormanız gereken şeyler bunlar.

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen Mergen ().

• Giriş olarak güzel bir yazı olmuş, insanları bu tarz işlerde mentalite olarak hazırlamak gerekiyor. Ayrıyetten emek konusuna değinilmesini ayrı bir sevdim çünkü emek gerektiren herhangi bir alanda, insanlar yetenek deyip geçiyor. Çizmek, yazmak, akademik başarı vb. her alanda gördüğüm bir durum. Bir yerde çabalamamak için bir bahane olabileceği fikrindeyim.

Bunu bir yazı dizisi olarak mı düşünüyorsun? Ayrıca küçük bir eleştiri olarak, kullandığın terimlerden bazılarını açıklarsan da güzel olur örn. şövale. Alanın içindeki kişilere çok sıradan geliyor ama dışarıdan kişiler bilmeyebilir.

İyiler size yanlış kıyılar ve yanlış güvenler öğretmişlerdi. İyilerin yalanları içinde doğmuş ve büyütülmüştünüz.
      İyilerin her şeyinde yalan ve sahtekarlık var.
    • @Celebhol
      Şovale: Çizim sehpası
      Duralit: Kağıdı kıskaçla tutturduğumuz tahta
      Nü model: Anadan doğma model
      Yarı nü: Bel altındaki cinsel bölgeleri kapatan bir iç çamaşırı oluyor sadece.

Daha çok soru cevap şeklinde gitmeyi düşünüyorum. Seri şeklinde anlatırsam eğer, temeli denerken sıkılan okuyucu, söylediğim yöntemleri denemek isteyip ezberler oluşturacaktır. Aslında çizim özünde nerdeyse hiç anlatılmadan, deneyenin kendi keşfetmesini bekleyerek ilerliyor. Deneyen insan zaten aklına birşey takıldığında araştırır ve soru sorar. O yüzden sorulara cevap şeklinde daha faydalı olacağının kanısındayım. İstediğim tarzda soru gelmezse, Konuyu editleyerek, yeni bilgiler vereceğim.