2 Yıllık Aradan Önceki '' Villain '' Karakterlerin Küçümsenmesi

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• 2 Yıllık Aradan Önceki '' Villain '' Karakterlerin Küçümsenmesi

Luffy'nin 2 yıl önce yendiği karakterlerin küçümsenmesini saçma buluyorum, bu yüzden açtım konuyu.

Bazı şeyleri irdelemek lazım öncelikle. Crocodile ile başlayacağım. Bu adam Luffy'i dezavantajlı olmasına rağmen 3 kere öldürmeyi başarmış birisi. Tabiki çok low fiziksel güç örneği gösterdi.Crocodile'ın yenildiği dönemde '' Fiziksel Güç ve dayanıklılık '' şimdiki gibi absürt derecede saçma ve tanrısal değildi, zira o zaman haki kavramı diye birşey yoktu. Ha dersiniz ilk bölümde Shanks'ın kral hakisi var deniz kralına vs .. Şöyle açıklayayım bu durumu, Oda efendi o zaman bir ruhsal irade gücü planlamıştı muhtemelen, ama bunu 3 tip hakiye bölecek kadar ileri düzey düşünmemiştir. Düşünseydi serideki 2 yıllık zaman atlamasından sonra saçmalıklar olmayacaktı. E.Oda mangayı yapmaya başladığında 5 yıl civarında bitireceğini söylemiş, ama manga çok sattığı için ve reyting kırdığı için konuyu ve karakterleri çoğalttı ve uzattı. Doğu mavi sonlarında mangayı ilerletmeyi düşünmüş ve Crocodile'da serinin yeni yeni uzatılmaya başlandığı dönemde ilk ciddi düşman '' Schibukai '' olarak tanıtılmıştı. Crocodile'ın yenilgisi, burada söylediğim üzere Oda'nın aklında, şimdiki gördüğümüz tonlarca karakterin yüzü şekli tasarımı bile yüzünde canlanmadığı bir dönemde oldu. Seride bu kadar güç artışı yaşatacağını hiç düşünmemişti bu adam. Öyleki 80 milyonu geçmek büyük bir başarı gibi gösterilmişti o dönem.

Gelelim Enel'e ;
      Enel yenilgisi zaten sıvama değildi hiçbir zaman. Adamın saldırıları Luffy'e tık işlemiyor. Nami'nin yolladığı yıldırım bile şuan Big Mom'ı bas bas inletiyor. Objektif bakarsanız Big Mom'ın orada acı çektiğini görürsünüz. Enel bu yıldırımın tanrısı direk. Ha bakın demiyorum Big Mom'a karşı şansı var, ama dediğim gibi bu karakter en çok eziklenen karakter. Yine fiziksel güç ve dayanıklılık olayına gelelim, Crocodile'da olduğu gibi bu adamda mangakanın çizdiği zamanın fiziksel güç evrenine göre çizdi bu dövüşü, Enel'in şamar oğlanı gibi şuan için çok ezik gösterilen yumruklara yenilmesinin sebebide bu. Dikkat edin Enel yenilgisinin saçmalığına değinmiyorum burada, çizildiği dönemin güç kıstasına göre fiziksel gücünden bahsediyorum burada. Yoksa o döneme göre ''Yıldırımın antisi Lastik '' olayıyla yenilmek bir saçmalık veya absürtlük değil. Enel tam dezavantajlı olduğu için yenildi Luffy'e, adamın hiçbir şansı yoktu yani, yenilmesi normal.

Lucci olayı ise dövüş sanatları kısmıydı işin. Oda'nın aklına yeni bir güç gelir ve bunu uygulamaya döker. O dönemde muhtemelen haki fikri yavaş yavaş oturmaya başlıyordu kafasında. Lucci'nin yediği final saldırıda Luffy'den it gibi korkmasıda kral hakiye benzetilebilir o ayrı konu, ama burada Luffy ve tayfasına bir power-up gerekti, böylece mangayı daha heyecanlı hale getirdi Oda. 6 stili bahane ederek tayfayı 2-3 gömlek üste taşıdı, doğruda yaptı hep aynı şekilde '' Gomu Gomu No Gattling '' ile gitmeyecekti manga sonuçta. Neyse özüne geleyim buranında. Lucci yenilgiside belirli bir sebebe bağlanmıştır mangada, bunu görmek çok basit. Lucci'nin darbeleri Luffy lastik olduğu için Luffy'e ahım şahım gelmiyordu. İkisinede 1 gücünde haki versek o yetenek ve kalibreyle Lucci, Luffy'nin içinden geçerdi bence. Çünkü Luffy bir tek '' Soru '' tekniğini yaparken, Lucci bütün 6 stil tekniğini çok ustaca kullanıyordu. Manga geldi 900 küsürlere hala Lucci kadar başarılı 6 stil kullanan karakter görmedik. Yani bu yenilgide lastik/gear2 avantajıyla ve birazda irade mi dersin haki mi dersin ne dersen o vasıtayla olmuştur.
      Oda cp9 arcından 10-15 civarı bölümden sonra Beyazsakal ile Shanks'ın göğü yaran kral haki çarpışmasını gösterdi, kral hakiyi tanıtıverdi hemen. Yani cp9 arc ında kafasında tama yakın şekillendirmeye başlamıştı bunu.

Moria olayına gelince, tüm tayfa daldı. Artı olarak Moria'nın yendiği kişilerin gölgesini yiyen Luffy hayvanat bir güce ulaştı Moria'nın işini bitirecek düzeye geldi. 1000 gölge yiyen Moria adayı yaran yumrukla Luffy'nin kafasını ezdi, Luffy'den gelen cevap '' Ben lastiğim , fiziksel darbeler bana işlemez '' oldu. Buradada sebebi net bir şekilde verildi yenilgilerin.

Yani bu adamların küçümsenmesini uygun bulmuyorum. Luffy'nin karşısına çıkardı bu büyük villianları ve hepsi schibukai seviyesinde adamlar. O kadar bölüm harcadı adamlar için, gelipte burada ne idüğü belirsiz çok önemli olmayan karakterlere harcatmayalım yedirmeyelim bu adamları lütfen arkadaşlar. Biraz saygı duymamız gerekli güçlerine
    • Son Goku yazdı:

Nami'nin yolladığı yıldırım bile şuan Big Mom'ı bas bas inletiyor
      Nami, Big Mom'ın kendi yıldırımını ona geri yolladı. Zeus'u kullandı kendi silahıyla vurdu. Kendi çıkardığı bir atak değildi. Ayrıca 5. yonko denen en kötü jenerasyonun en güçlü tayfasının bir üyesi olarak Nami'nin o zaman ki Enel'den çok güçsüz ataklara sahip olduğunu düşünmek saçma. Enel karakterini ve o dövüşü "sıvama" yapan şey. Hadi Luffy 'e işlemiyor ataklar anladık. Kime işliyor ki ? 70 lik köylü amcayı bile öldüremedi. Sanji, Zoro, Robin hepsi yıldırım yedi, kömür olmuş halde geri kalktılar 10 dk sonra :D

Son Goku yazdı:

Manga geldi 900 küsürlere hala Lucci kadar başarılı 6 stil kullanan karakter görmedik.
      Bunu demek için önce "kullanan" bir karakter görmen gerek. Bİrileri kullandı da onun kadar kullanamaz eyv. Ama kimse kısıtlı bir şekilde sadece o 6 tekniği kullanmıyor. Amirallerin bu teknikleri ne derecede yaptıklarını henüz görmedik bile.

Son Goku yazdı:

Biraz saygı duymamız gerekli güçlerine
      Crocodile, Lucci ve Moriah benim zaten sevdiğim ve saydığım isimler. Enel ise lame.

Ancak sorun şu, önemli olan kişileri bunlara saygıya davet etmek değil. Önemli olan Oda'nın ana ekip hariç herkesi harcanabilir npc varlıklar ordusu yapması. Oda ne güç dengesi, ne hiyerarşi ne de dominantlık parametrelerini oturtabilmiş değil her arc retcon yiyor Hakİ'nin kullanılış ve etkime şekli :D
    • Lucci ve özellikle Enel'in küçümsendiğini düşünmüyorum. Bu ikisi aşırı abartılıyor hatta çoğu zaman.

Enel Luffy'e sadece meyve değil fiziksel dövüşte de ezildi. Koluna tonlarca ağırlık bağlı adamdan defalarca blitz dediğimiz olayı yedi. Meyvesi yüzünden çok abartılıyor ancak meyvesi OP evreninde önemsiz.

Crocodile'nin bazen küçümsendiğine katılıyorum ancak aynı şekilde abartıldığı da olabiliyor.

Moria'nın gerçekten küçümsendiğini düşünüyorum.
    • Hepsini abartan da var, küçümseyen de. Küçümseyenler genel olarak marifet/göstergelere dayalı olarak iki yıl önceki karakterlerin, atlama sonrası karakterlere şansı olmadığına inanıyor. Ama serinin dinamikleri biraz farklı. Misal Crocodile'ın gözüktüğü iki arc arası güç tasarımı arasında uçurumlar var. Bir de, Oda tartışma yaratmayı seven bir mangaka. Hani, misal WB'yi kalbi tekletip güçten düşürdü ki, Akainu 1-2 kez vurabilsin. İşte ondan sonra da tuttu iki hamlede WB'ye kazandırdı savaşı. Ya da Dof. sırf tartışılsın diye G4 ile savaşmadan önce güçten düşürdü, Katakuri'yi ise çok daha azman çizdi G4'e karşı. Niye, tartışma ortamı olsun. Ya da Mihawk. Adamı Crocodile durdurdu, "Böcek gibi ezerim." seni dedi, öncesinde ise Yonkou dengi olarak açıklamıştı. One Piece bu kadar satılan, tartışılan bir mangaysa biraz da sebebi bu tartışma yaratma becerisidir Oda'nın bunu diğer mangakalar o kadar çok yapmaz misal. Oda zeki adam.
    • Nabu yazdı:

Son Goku yazdı:

Nami'nin yolladığı yıldırım bile şuan Big Mom'ı bas bas inletiyor
      Nami, Big Mom'ın kendi yıldırımını ona geri yolladı. Zeus'u kullandı kendi silahıyla vurdu. Kendi çıkardığı bir atak değildi. Ayrıca 5. yonko denen en kötü jenerasyonun en güçlü tayfasının bir üyesi olarak Nami'nin o zaman ki Enel'den çok güçsüz ataklara sahip olduğunu düşünmek saçma. Enel karakterini ve o dövüşü "sıvama" yapan şey. Hadi Luffy 'e işlemiyor ataklar anladık. Kime işliyor ki ? 70 lik köylü amcayı bile öldüremedi. Sanji, Zoro, Robin hepsi yıldırım yedi, kömür olmuş halde geri kalktılar 10 dk sonra :D

Son Goku yazdı:

Manga geldi 900 küsürlere hala Lucci kadar başarılı 6 stil kullanan karakter görmedik.
      Bunu demek için önce "kullanan" bir karakter görmen gerek. Bİrileri kullandı da onun kadar kullanamaz eyv. Ama kimse kısıtlı bir şekilde sadece o 6 tekniği kullanmıyor. Amirallerin bu teknikleri ne derecede yaptıklarını henüz görmedik bile.

Son Goku yazdı:

Biraz saygı duymamız gerekli güçlerine
      Crocodile, Lucci ve Moriah benim zaten sevdiğim ve saydığım isimler. Enel ise lame.
      Ancak sorun şu, önemli olan kişileri bunlara saygıya davet etmek değil. Önemli olan Oda'nın ana ekip hariç herkesi harcanabilir npc varlıklar ordusu yapması. Oda ne güç dengesi, ne hiyerarşi ne de dominantlık parametrelerini oturtabilmiş değil her arc retcon yiyor Hakİ'nin kullanılış ve etkime şekli :D

Orada ifade etmekte yanlış kullandım. Nami'nin zeus u kullandığı doğru. Ama ben Zeus'un içindeki yıldırımın, Enel'in 200 milyon volt amaru formu kadar yoğun bir yıldırım olduğunu sanmıyorum. O bölümlere tekrar bakarsan oluşturduğu yıldırım küresini görebilirsin. Bence Enel'in maximum yıldırımı > Zeus'un oradaki yıldırımı, boyutlardanda anlaşılabilir zaten bu durum.

Bu düşünceyle yazmıştım yani o yorumu.

Oda'nın insanları öldürmeme huyu var zaten, mangada kaç tane ölen karakter gördük? Flashbacklerde geçen ana karakterlerin eski dostları haricinde, yok denecek kadar az zaten. Orası bir sıvama değil bence.

Birde Enel in yıldırımı > Zeus yıldırımı dememden Enel, Big Mom'u zorlar sonucu çıkmasın, öyle demek istemedim önceden söyliyim bunu, yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için. Big Mom'ın gücü sadece yıldırımdan ve kenboshoku hakiden oluşmuyordu çünkü.
    • Son Goku yazdı:

Enel'in 200 milyon volt amaru formu kadar yoğun bir yıldırım olduğunu sanmıyorum.
      Sanmaman için bir neden yok. Luffy'nin kendisi "denizlerde senden güçlüleri var, sen bir halt değilsin, burada tanrıcılık oynuyorsun" dedi. Ve Big Mom Yeni dünyanın 4 imparatorundan biri ve Zeus onun 2 ana silahından biri. Boyut her şey değil.

Son Goku yazdı:

Orası bir sıvama değil bence.
      Tamam da öldürmeme de bir sıvama zaten. Öbür türlü senin bu eleştirileri yapman da gereksiz olur. Çünkü Oda zaten adam öldürmüyor ve zaten her zaman Luffy kazanacak ve geçmişteki rakipleri, gelecektekilerden güçsüz olacak konuyu kataıp dağılalım o zaman :D

Sonuçta Enel, antisi ile karşılaştı diye ezildi o yüzden küçümseniyor yanlış bir çıkarım çünkü Enel kimseyi ezemedi.

Manganın 900 küsürlü bölümlerinde 150km hızla koşan karakter bir yeni dünya korsan tayfasının en hızlı karakterlerinden biri olarak resmediliyor iken. Enel zamanında "yıldırım" formunda seyahat ediyordu. Bu adam hakisiz, gear 2, 3, 4 süz Luffy kolunda onlarca tonlukta ağırlık varken blitz yedi :D

Enel -> ezik. Çünkü yazar dövüş sistemi ve karşılaşma tasarımını beceremiyor da ondan.
    • Nabu yazdı:

Son Goku yazdı:

Enel'in 200 milyon volt amaru formu kadar yoğun bir yıldırım olduğunu sanmıyorum.
      Sanmaman için bir neden yok. Luffy'nin kendisi "denizlerde senden güçlüleri var, sen bir halt değilsin, burada tanrıcılık oynuyorsun" dedi. Ve Big Mom Yeni dünyanın 4 imparatorundan biri ve Zeus onun 2 ana silahından biri. Boyut her şey değil.

Son Goku yazdı:

Orası bir sıvama değil bence.
      Tamam da öldürmeme de bir sıvama zaten. Öbür türlü senin bu eleştirileri yapman da gereksiz olur. Çünkü Oda zaten adam öldürmüyor ve zaten her zaman Luffy kazanacak ve geçmişteki rakipleri, gelecektekilerden güçsüz olacak konuyu kataıp dağılalım o zaman :D
      Sonuçta Enel, antisi ile karşılaştı diye ezildi o yüzden küçümseniyor yanlış bir çıkarım çünkü Enel kimseyi ezemedi.

Manganın 900 küsürlü bölümlerinde 150km hızla koşan karakter bir yeni dünya korsan tayfasının en hızlı karakterlerinden biri olarak resmediliyor iken. Enel zamanında "yıldırım" formunda seyahat ediyordu. Bu adam hakisiz, gear 2, 3, 4 süz Luffy kolunda onlarca tonlukta ağırlık varken blitz yedi :D

Enel -> ezik. Çünkü yazar dövüş sistemi ve karşılaşma tasarımını beceremiyor da ondan.
      Big Mom'ın silahı değil artık :D Nami çaldı ondan onun silahı artık. Yıldırımın boyutu güç seviyesidir bana göre, Nami'nin orada boşalttığı yıldırımın Enel gibi yıldırım tanrısı olan karakter kadar olmadığı açıkça ortada. Hakili yıldırımda değil bu sonuçta, Nami boşaltıyor.

Enel Tanrıcılık oynuyordu doğru, ben 4 yonkou veya amiraller kadar güçlü demedim zaten. Ama üst sınıf bir güçte olduğu kesin. Oda'nın kafasında hakinin tam şekillenmediği bir dönemde bile üst sınıf meyve kullanımının yanında kenboshoku hakisini yıldırımıyla birleştirip çok uzakları sezebilme gücüne sahip birisiydi. Yonkou komutanı seviyesinde bir adam Enel bence, tabi sence farklı olabilir.

Enel'in o dönem yediği saldırıların benzerini Crocodile'da yiyerek yenildi. Daha sonra geldi Jozu'dan isimli saldırı aldı, yere bile düşmeden ayakta durdu adam, üstüne cevap yetiştirecek çeneside vardı. Zira Jozu'nun bir saldırısı amiralden kan alıyor düşün. En baştaki yazımda dediğim gibi o dönemin güç skalasında dengesinde şuanki kadar tanrısal bir fiziksel güç ve dayanıklılık yapısı yoktu karakterlerde. Basit bir bazukayla uçup yere yapışan Crocodile nerede? Jozu'nun isimli saldırısıyla yere bile düşmeden doğrulan ve durum değerlendirmesi yapan Crocodile nerede? Aradaki fark ortada. Crocodile powerup almadı tabiki, ama Oda arclardaki güç artışını düzgün ayarlayamadığı için böyle durumlar çıkıyor ortaya. Crocodile şimdi mangada çizilse '' Red Hawk '' a kafa atar muhtemelen. Ama o zamanki dönemin fiziki güç seviyesinde şuan için için hiçbirşey ifade etmeyen basit bir bazukayla uçup yere yıkılıyor, 5-10 saniyede bilincini kaybediyordu ( Kaynak manganın 200.bölümleri )

Özetle yıldırım lastik olayı, bir sebep sonuç ilişkisidir. Fiziksel savaşları ise o dönemin güç skalasıyla alakalı, Crocodile örneğinde olduğu gibi.
    • Son Goku yazdı:

Nami'nin orada boşalttığı yıldırımın Enel gibi yıldırım tanrısı olan karakter kadar olmadığı açıkça ortada
      1. Enel Yıldırım Tanrısı değil. Kendi öyle bir iddiası var ama gerçekten bir "tanrı" falan değil. Hatta çoğu yeni dünya korsanından güçsüz olacağı hem yazar hem Luffy tarafından belirtildi.
      2. Açıkça ortada olan bir şey de yok. Senin kendi yorumun.

Son Goku yazdı:

Big Mom'ın silahı değil artık Nami çaldı ondan onun silahı artık.
      Söylediklerimle alakası yok bunun.

Son Goku yazdı:

Yıldırımın boyutu güç seviyesidir bana göre
      Aynen öyle; "sana göre"

Son Goku yazdı:

Enel'in o dönem yediği saldırıların benzerini Crocodile'da yiyerek yenildi.
      İki dövüşte saçmalığın daniskası. Ancak Luffy bir şekilde su ve kan ile Croco'nun esas bedenine darbe indirebiliyordu ancak Luffy'nin lastikliği sadece darbelerden etkilenmemesini sağlıyordu Enel'in logia olduğu gerçeğini değiştirmiyordu. Nitekim ikisi aynı derece de hasar yemedi.

Ayrıca işine gelince "Oda savaş mekaniği yapamıyor, güç seviyeleri değişip duruyor." diye isyan edip sonra MF Croco'dan örnek vermen de sağlıklı bir şey değil.
      Ayrıca, MF'de Croco daha önce yapamayıp da şimdi yapabildiği hiç bir şey yapmadı. Dayanıklılık ise tamamen set-up. Nitekim çok güçlendiğini düşünmemize sebep olacak bir şey yok.

Son Goku yazdı:

Özetle yıldırım lastik olayı, bir sebep sonuç ilişkisidir.
      Fiziksel açıdan zaten o ilişki doğru değil onu geçiyorum, OP zaten fizikten nasibini almış bir seri değil. Ama seri içi dinamiklere gelince Enel dövüşünü sıvama yapan şey şu;

"Enel Luffy'e vurabilse aslında anasını belleyecek ama vuramıyor işte. Luffy onun antisi" diye başlatılıyor bir dövüş o zaman. Enel bu özelliğe sahip olmayan herkes üzerinde müthiş bir güç ögesi olmalıydı. Olmuş mu ? Yoook. Bitmiştir. sıvama bir dövüştür, Enel de yol üstünde harcatılmış ezik bir karakterdir.

Şİmdi çıksa elbette daha güçlü olur ancak bu tüm battle shounenlerde tüm geçmiş karakterler için denilebilir bir şey zaten. Sırf "Off bu karakter şimdi gelse şöyle olurdu" diye ona olduğundan farklı davranacak değilim(iz).
    • Enel o yıldırımla adam akıllı kimseyi indirebilmiş değilken Nami bırak Zeus'u, CP9 da ki şu sabunlu kadını direk sopasının gücüyle indirmişti. Daha sonra da kaptanları falan hiç hazırlık kullanmadan sopasının elektriği ile de indirmişliği vardır. Nasıl yorumlarsak yorumlayalım Nami daha önce bile Enel'den daha başarılı yıldırım kullanıyordu. Zeus ise Big Mom'ın en büyük saldırı silahları güçlerinden birisi.

Crocodile'de ise Oda'nın çok erken iyi tasarladığı bir karakteri ortaya sürmesi dolayısı ile doğan bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Kancalı korsan figürünü fazla erken kaybetmek istemedi. Marineford'da ise belki kendisi bile ne yaptığını anlamadığından Doflamingo Mihawk gibilerden nasıl kurtulduğu gösterilmedi. Crocodile bu sayede belirsiz bir şekilde ortada kaldı.

Lucci gösterildiği kişiydi işte üstüne ne koyabildiyse. Lakin Yonkou komutanları ile baş edebileceğini sanmam bu gün. Aynı şekilde Supernovalar için de bunu diyebilirim.

Moria için birşey demiyorum. Lakin Jinbei'den tek yemesi onun karizmasını çizen esas olaydı.

Seride ki güç dengeleri fazla dengesiz ilerliyor. Sorun da bence buradan kaynaklanıyor.
    • Enies Lobby'deki ezik kaptanları ve Cp9'un en güçsüz üyesi Kalifa'yı yendi diye Nami daha iyi elektrik kullanıyor örneği vermekte iyiymiş. Kalbine '' Ret Kadranı '' yiyip kendi kendini şoklayıp ölmeyen bir adamdan bahsediyoruz burada.

Hayır Enel'in arcta ezmediği adam kalmamış, karşı sunum olarak ölmeyen karakterleri örnek veriyorsunuz. Op'ta ölen kaç karakter var diyorum bende? Op serisinde karakter ölmüyor diyorum ben, ama sonuç olarak yeniliyor değil mi? Siz böyle derseniz bende Sengoku'ya güçsüz karakter der geçerim, Buddha formunda Luffy'e sağlam bir darbe koymasına rağmen Luffy'e hiçbirşey olmuyor arkadaş. Bende böyle bir örnekle mi geleyim ?

Enel arcta herkesi ezip geçmiştir, sayfaları atıyorum. Ölmedi diye yenilmediği anlamı taşımıyor. Zira Luffy tarafından yenilmeseydi skypia'yı mavi denize düşürecek kalibrede biriydi, bunun vurgusu mangadada yapıldı. Herkes '' Tanrı var mı'' diye dua edip adanın kurtuluşu için yalvarıp yakarıyordu ne çabuk unuttunuz?

Enel'in ezdiklerine bakalım ;

Gan Fall ;

Robin ;

Zoro ve Wiper'la dalga geçişi ;

Zoro ;

Kalbini şoklayıp bir anda dirilmesi , adamın yetenek kullanımı aşırı üst düzey, zira kalbine alıyor şok darbesini detay unutulmamalı ;

Wiper ;

Zoro ;

Herkesin yenildiği Nami tarafından vurgulanıyor ;

Sanji ve Ussop'uda yoldan geçerken teklemesi vardır, sayfaları atmaya gerek duymadım şahsen, biliyorsunuzdur. Uzun süre bilinç kaybı yaşadı hepsi ve ezildi hepsi.

Şimdi aradan zaman geçtikten sonra ayağa kalktılar diye '' Yenilmedikleri ve ezilmedikleri '' anlamı taşımıyor. Enel o arcta karşısına çıkan herkesi çarpmış ve ezmiştir, sayfada görüldüğü üzere bu kadar basit. Öyle ezik diyip geçiştirmek hele Nami daha iyi yıldırım kullanıyor gibi basit cümlelerle geçiştirmeyelim yani.

Enel kenboshoku hakisini yıldırımıyla birleştiren birisi, bu da açıklanıyor mangada. Bu adam kadar kim yıldırımı iyi kullanacak şimdi allasen?

Edit ;

Zira Luffy'den '' Blitz '' yedi yorumlarınızın temelide muhtemelen Enel'in kaçamadı tonlarca altından demek istemeniz sanırım.

Ama işin özü o değildir orada. Enel'in o saldırıdan '' Kaçmak '' gibi bir amacı mı var? O sayfadan bir sayfa önce diyorki yani saldırı gelmeden önce diyorki '' İstediğin kadar seninle savaşacağım! Bu sefer seni şişleyeceğim '' . Bakın burada demek istiyorki '' Gelde gününü gör '' . Yani saldırıdan kaçmak gibi bir amacı yok Enel'in orada, darbeyi karşılama derdinde.

Ha diyorsunuz şu '' Çok hızlı '' lafına. Orada '' Çok hızlı '' dediği şey darbenin hız şiddeti. Hız bir nevi güçtüre getiriyor olayı. ''Çok hızlı bir darbe , karşılayamam '' demek istiyor, önceki sayfada '' Gelde seni şişleyeceğim '' sözü bunu destekler nitelikte. Bu ayrımın yapılması çok önemlidir.
    • Öldürmesini beklemek OP de hayal. Lakin bu karakterlerin en azından arc bitene kadar ayağa kalkamamasını beklemek çok mu? En azından Lucci kavagası sonrası Luffy'e dönsünler. WB Akainu kavgasında da WB Akainu'yu yere serdi ama Akainu kalkıp savaşmaya devam edebildi. Burada Akainu'yu yenilmiş sayabilirsiniz eyvallah ama WB'nin onun işini bitirdiğini iddia etmek saçma olur. Jinbei Moria kavgasında da aynı şey geçerli. Sakal suratlı dedeye ise mangaka ya yıldırım attırmamalıydı ya da artırmışsa öldürmeliydi. Bu konuda Oda biraz fazla perfasız.

Red kadranı ile ölmemek de tamamen farklı bir mevzu.

Bununla beraber Oda'nın hemen hemen karizmasını hiç çizdirmedikleri de var. Örneğin Kuma, Aokiji, Mihawk gibi. Yani erken gösterdiği bazı karakterleri korumayı da yeri geldiğinde biliyor. Shanks gibi kişiler için de kılıf hazırlayabiliyor. Crocodile ve Moria'da bu işi düzgün bir şekilde yapmadı bana kalırsa.
    • Akaiunu'yu işi bitmiş saymıyoruz zaten ( Sayan varsa bilmem ) . Adam 2 deprem yedikten sonra gitti tüm tümenle savaştı, Akaiunu orada sadece yeraltına kadar itelendi, ne 2 yedi ne tek yedi ne de yenildi. Ama Beyazsakal orada Akaiunu'ya büyük bir güç gösterisi yaptı, yapacakları kapışmada Akaiunu'nun tamamen bilincini kaybetmesi en azından 1-2 deprem vuruşuyla daha anca olurdu.

Jinbe'nin Moria darbeside Moria'nın tek yediğini göstermiyor orada, çünkü tek yediğini gösterecek bilincini kaybettiğini gösterecek bir sayfa yok. 3 bölüm sonra Wb korsanlarının karşısında sırıtarak poz veren bir Moria var, hiçbiryerinde açılma veya hasarda söz konusu değil. Ha bu demek değildirki Jinbe, Moria'ya tek atamadı orada diye Moria'yı yenemez. Tabikide Moria'yı yenebilir, ama tek atma mevzusu animatör uydurmasından geliyor, adamı yere yıkıp tek yemiş gibi gösterirsen olacağı bu tabiki, bu yüzden çoğu kişi Moria'yı çok ezikliyor. Yiğidi öldürelim hakkını verelim.

Lucci konusunda katılabilirim size, diğer karakterlere nazaran çok daha fazla avantajlıydı Luffy'e karşı. Haki kullanmaması vs gibi etkenler lastiğe karşı işe yaramadı darbeleri ( Tekmeleri, yumrukları ) . Bunun yerine Shigan, rokougan ve Rankyaku gibi kesme teknikleriyle Luffy'nin işini bitirmek istedi, ondada Luffy Lucci'den daha hızlı olduğu için tutturamadı saldırıları. Yinede o hali bile teknik bazından bakacak olursak , yeni dünyadaki bir sürü adamdan güçlüydü. Koramiraller saygıyla bahsediyor adamdan düşünün. Bu adamda haki kullanmıyor diye gidip Tashigi'ye İdeo'ya ezik koramiral Maynard'a ezilir diyorlar. 2 yıl önceki hali için bile Lucci'nin en ezik koramirale karşı bile şansı olmadığı düşünülüyor bir çok kişi tarafından, gene diyorum yiğidi öldürelim hakkını verelim.

Bunun dışında 2 yıl önce karizması çizilmeyen dediğin adamlardan birisi Kuma'dan kan alan Thrillar bark Zoro var. Bakın aşağıdaki sayfaya, Zoro kesiş atarken Kuma'dan '' Kan akıyor '' .

Bu Kuma'nın çok güçlü bir karakter olmadığını göstermiyor tabiki, ama 2 yıl önceki Zoro Kuma'dan kan alabiliyor görüldüğü üzere.

Dahası öncesinde Kuma'nın birçok saldırısından kaçıp Kuma ile kısa süreliğine bir vsye girişmesi var. Lazerlerinden, mini pati şoklarından ( Gattling patilerden ) ölü yarı halde kaçması söz konusu, bundan önce kaç tane vs ye girdiğini siz biliyorsunuz zaten Zoro bitik haldeydi orada. Buna rağmen Kuma öyle çokta kolay bir şekilde etkisiz hale getiremedi Zoro'yu.

Kuma'nın Ursus Shock saldırısından hemen sonra hiç devrilmeyen Sanji ve Zoro var. Brook bile bilincini kaybetmemişki Zoro'ya olan herşeye şahit oldu adam gözleriyle. Ne diyelim yani Kuma'nın abartı bir gücü yok mu diyelim? Güçsüz mü diyelim Kuma'ya ? Aynı mantık Enel'in içinde orada geçerli. Zira dediğim gibi Kuma'nın şuana kadar gördüğümüz en güçlü saldırısı '' Ursus Shock '' daha Lola ve korsan grubunu öldürmedi, bu yüzden Enel 70'lik amcayı öldüremedi diye güçsüz olmuyor, Op'un başlıca bir kanunu var '' Kimse ölmez '' . Öldürmediğini öldürmüyor mangaka işte fazla kurcalamamak gerek burayı, karakterin gücüne odaklanmamız lazım diyorum ben.
    • Ya karakterin gücüne odaklanalım da neyine odaklanalım? Yani ne gösterdi bu adam fodderleri 10 dakika baygın tutabilmekten başka? Klasik logia aynı Caribou gibi.

Ret kadranına ölmedi deniliyor da ret kadranı üstün bir silah mı? Kullananı ve üstünde kullanılan kişiyi öldürür denmişti de Wiper iki kere kullandı, Wiper çok mu güçlü de ölmedi? O da kısa bir süre sonra ayağa kalktı.

Yani ben de Enel'in yediği ilk yumruk ile girdiği hali atabilirim buraya. Enel'in Logia yiyince bunu kendi özelliği sanıp ben Tanrıyım havalarına giren fodderden hiç farkı yok açıkçası.

Edit. Enel'in gözlem hakisini hatırladım şimdi. O epey iyiydi ama ondan başka bir numarasını hatırlamıyorum.

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen Earendill ().

• Son Goku yazdı:

Hayır Enel'in arcta ezmediği adam kalmamış
      Enel'in vurup da yerden kalkamayan kim var ? ? Milletin atakları yediği sayfaları atmakla bu iş bitmiyor. Viper ile Zoro desen zaten Enel öncesinde yaralı oldukları vücutlarından belli. Gan Fall'ı koyman zaten ayrı bir komedi.

Luffy kolunda onlarca tonluk altında G2si, haki türleri vs yokken ve henüz bu kadar fazla kombat tecrübesi edinmemişken Enelin son formuna blitz attı. Aynı Luffy G2 geliştirmeden önce Bluneo gibi düşük seviye Cp9 ajanlarından bile kat kat yavaştı ve Tekkai'ı aşamıyordu. Ne zamanki G2 icat oldu. Luffy Cp9 üyelerinin hızını ve dayanıklılığını kırdı. Kaku ile beraber ekipte o gün meyve yiyen ikinci kişi de Kalifa idi belki 6 teknik seviyesi en düşük olandı ancak hileli meyvesi ile her halükârda G2 öncesi Luffy için bile bir tehdit olduğu açık ve net idi. Ve Nami daha Ennies Lobby arcındaki bir diş sarımsak halleri ile içinden yıldırım soktu o kadının. Ve nakavt oldu.

Enel'in yıldırımı yiyen 7-8 panel sonra ayağa kalkıyordu :D Luffy'nin kendisi dedi adama aşağıda denizlerde seni yerler diye. İşte o denizdekiler Lucci, Croco, Moriah vs gibi tipler (yeni dünyaya hiç bulaşmıyorum bile)

Son Goku yazdı:

Ha diyorsunuz şu '' Çok hızlı '' lafına. Orada '' Çok hızlı '' dediği şey darbenin hız şiddeti.
      "Darbenin hız şiddeti" ne oluyor açıklar mısın ? Yani hocam kıvırayım derken element uydurmuşsunuz. üzerine bir atak geliyor ve adam kaçamadığını belli ediyor bu kadar basit.

Son Goku yazdı:

Bu ayrımın yapılması çok önemlidir.
      Bir ayrım yok. Enel final formu ile alırım sandı baktı ki alabileceği bir şey yok. Sonra sıvışmak istedi, vakti olmadı. Finito.

------------------------------

Bir de her şeyi geçtim. Diable Jamble Öncesi Sanji, Ashura öncesi zoro, Gear 2 öncesi Luffy den bahsediyoruz burada bu adamları bir şekilde kısa süreliğine nakavt edebiliyor olması yeni dünya anlamında Big Mom arcı Nami karşısında bir anlam ifade eder mi ? etmeli mi ? Çok tartışmalı konu.

Nitekim hocam istediğin kadar element ya da mazaret uydur. Croco, Moriah eyvallah cidden potansiyelleri olan ancak Oda'nın harcadığı isimlerdir. Lucci ise tam kararında yansıtılmıştır ancak epey abartılmıştır fakat yine de sempati duyduğum bir karakterdir.

Enel ise bırak One Piece 'i çizgi roman, oyun, manga vs gibi tükettiğim aksiyon hikayelerindeki en kötü zindan bosslarından biri ya. :D O kadar potansiyel o kadar caf caf o kadar tanrıyım ben lafları. Sonuç kepazelik :D Saygı duymamı gerektiren ya da ataklarını Zeus ataklarından üstün görmemi gerektiren de hiç bir olayı yok adamın. Geldi ayarını yedi çekti gitti. İleride bufflanır da gelirse ne ala. Sonuçta OP de adam ölmediğinden herkes bir gün bir yerden çıkabilir ve sürpriz yapabilir. Ancak Skypea Enel'inin savunulacak bir yanı yok.

Son Goku yazdı:

Bunun dışında 2 yıl önce karizması çizilmeyen dediğin adamlardan birisi Kuma'dan kan alan Thrillar bark Zoro var. Bakın aşağıdaki sayfaya, Zoro kesiş atarken Kuma'dan '' Kan akıyor '' .
      Seride gözlem hakisinin resmiyet kazanmadığı bir dönemde Kuma kendisine sürpriz saldırı yapan ve kendisinin öldüremeyeceği (çünkü patronunun oğlunun sağ kolu herif) birinden tek atak yemesi başka şey Enel'in kimseye hiç bir zararının dokunmaması çok başka. Aynı Kuma'ya Zoro ikinci bir darbe indirebildi mi ? Onu geçtim Sabaody Adası arcında her hangi bir tayfa üyesi Kuma'ya tepki verebildi mi ?

Fark bu işte. Croco, Moriah, Enel gibileri ile Kuma arasındaki fark dostum.
    • Adamlar yenildikten bir süre sonra kalkıyorsa kalkıyor, serinin her arc ı için geçerli bu, sonuç olarak yenildiler Enel'e ama. Grup seks yaptı adam işte herşey ortada. Luffy tarafından yenilmeseydi, oluşturduğu büyük yıldırım kütlesi adayı mavi denize dökecekti.

Bunun dışında Enel'i yenecek kişiler olayına gelince Luffy Enel'i yenecek canavarımsı adamlar olduğundan bahsetti. Ama bunu toplasan 25 kişiyi geçmeyecektir ( Geçse bile onların ilk 15'i zirve güçler arasında zaten ) bu normal. Siz o '' Bir sürü '' lafından yeni dünyanın yarısından çoğunu Enel'den güçlü zannediyorsunuz.

Kuma'nın Zoro'yu öldürme amacı yokmuşmuş, Kuma'nın Luffy'i öldürme amacı yoktu orada bir tek, diğerleri umrunda bile değildi. Umrunda olsaydı 2 sene önce gördüğümüz en güçlü saldırısını yapmazdı orada, Luffy dışında kimse umrunda değildi adamın net bir şekilde bu yüzdende yolladı ursus shock u geberin dedi. Ama buna rağmen Zoro ve Sanji hiç yıkılmadı bile o saldırıdan sonra, Enel'deki gibi bilincini kaybetmeyi geçtim yıkılma bile yoktu, Brook bile Zoro'ya olan herşeye şahit oldu, o bile bilincini kaybetmedi o saldırıdan sonra. Yani Kuma'nında öyle ahım şahım bir saldırı gücü yok sonucu çıkıyor buradada ortaya senin zihniyetine göre?

Enel'in o saldırıda '' Hız şiddeti '' yani hız = güçtür bir nevi demek istedi. Darbe ne kadar hızlı gelirse o derece durdurması zor olurdu saldırıyı. Bir sayfa öncesi son en alt karede ne diyor Enel ? '' Gelde seni şişleyeyim '' diyor. Ardından gelen saldırının çok hızlı ( Güçlü ) geldiğini görüyor ve '' Karşılayamam '' demek istiyor. Sende gelmiş tek bir sayfadan kaçamadığı anlamını çıkarıyorsun. Mangadaki bir dövüşte söylenen sözlerin gerçek anlamını bütün olarak bakarsan anca anlayabiliriz. Gerçekten Enel orada saldırıyı ' Karşılamak ' istemeseydi Mızrak şişleriyle birbirine çapraz yapıp '' Gelde seni şişleyeceğim '' demezdi. Adam gardını almış saldırıyı karşılama derdinde yani. Zira kaçma girişiminde bulunmak istese '' Amaru '' formuna bürünmez daha küçük halinde kalırdı, Amaru formunda kalmazdı. Amaru Formu onunla fiziki bir savaş vermek için bir formdu Sengoku'nun buddha formu gibi düşün.

Edit : Kuma orada Zoro'nun işini oluruna bırakmıştır. Madem patronunun sağ koluna birşey yapmak istemiyor, neden Zoro o kadar bitkin olmasına rağmen Zoro'ya orada Luffy'nin tüm acısını veriyordu? Tayfayı sınamakmışta vs de, adam bunları düşünmüyordu bile orada la. Zoro orada ölebilirdi o acıdan sonra değil mi? Kuma müneccim değil sonuçta Zoro'nun orada ölmeyeceğini düşünsün?

Shabody'de Zoro ile karşılaştığında diyordu zaten '' Demek yaşıyorsun, ölmedin '' diye. Kuma oluruna bırakmış herşeyi sen gelmişsin öldürme amacı yoktu şöyleydi böyleydi.

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen Son Goku ().

• Son Goku yazdı:

Bunun dışında Enel'i yenecek kişiler olayına gelince Luffy Enel'i yenecek canavarımsı adamlar olduğundan bahsetti. Ama bunu toplasan 25 kişiyi geçmeyecektir ( Geçse bile onların ilk 15'i zirve güçler arasında zaten ) bu normal. Siz o '' Bir sürü '' lafından yeni dünyanın yarısından çoğunu Enel'den güçlü zannediyorsunuz.
      Luffy o yıllarda top 25-15 ne bilsin kardeşim. Kafanıza göre seri yorumluyorsunuz. Bir de kim diyor Enel 26. numara diye :D Resmi bilgi gibi konuşuluyor :D

Son Goku yazdı:

yani hız = güçtür bir nevi demek istedi.

Son Goku yazdı:

Darbe ne kadar hızlı gelirse o derece durdurması zor olurdu saldırıyı
      Tamam kendi ağzınla atağın Enel için fazla hızlı olduğunu tarif etmişsin zaten :D

Son Goku yazdı:

'' Karşılayamam '' demek istiyor. Sende gelmiş tek bir sayfadan kaçamadığı anlamını çıkarıyorsun.
      Karşılayamıyor ama kaçabiliyorsa kaçardı. Karşılayabiliyor ancak kaçamıyorsa da karşılardı. İkisi de olmadı. Benim çıkardığım bir anlam yok sonuç ortada kardeşim.

Edit:

Kuma olayına gelince adamın o atakları maximum gücünde kullandığını kim söylüyor ki ? Bu adam cidden Luffy hariç bir şey umursamasa neden 2-3 arc sonra herkesi kurtarsın ? :D
    • Yapma yahu Kuma'nın tüm tayfayı öldürmesini ne engelledi :D Sınamak istemese ne diye kaptanın acısını vermek gibi romantik işlere girişiyor bu adam dümdüz dalsa cidden Zoro ve Sanji birşey yapabilecek mi? Yapabileceklerse Kuma'nın oyununa (belki de romantik cinayet planına :P) ne diye razı geldiler :D Hadi gene yapabiliyorlar da farkında olmadıklarından Kuma'nin teklifini kabul ettiler. Sanjo baygın Zoro acıdan şoktayken ne tuttu Kuma'yı? Kum sadece Luffy'i umursasa bile yapabileceği en güçlü saldırıyı adaya yaptığını düşünmek gene de nasıl mantıklı olabiliyor :S Luffy'e birşey olmaz mı diye düşündü. Ayrıca bütün korsanlar kaptanların tayfaları ile var olduğunu ve iyi bir nakamanın yerinin kolayca dolmayacağını bilir.

Kuma'dan kestiği yer bir çizik sadece gerçek bir hasar bile almadı robot bedenine. Ki tamamen savunmasizken bu saldırıyı alması onu One Piece dünyası için gözden düşürmez çünkü Magellan ID'de, gene ID'e Karasakal Luffy'den çok daha sağlam saldırı yediler. Tepkileri çok daha belirgindi. Buna rağmen bu ikisi hemen ardından karizma satmaya devam etdiler. OP'de güç örneğin Naruto'da ki gibi dokunulmazlık, ulaşılmazlıktan kaynaklanmıyor(Naruto'da villain genellikle dokunulabilir-ulasilabilir hale gelince yenilir Obito, Madara, Nagato vs.). En azından çoğunlukla.

Enel'e tekrar gelirsek WB vs Akainu'dakinden öte bir galobiyet tattığını düşünmüyorum. Örneğin Moria ve Lucci karşısında Luffy'nin arc ı her yanında sargı bezleri ile iyileşme döneminde mi tamamladılar? Cidden hatırlamadığım için soruyorum bu tip bir sahneyi.

Enel B.haki'de zihin bile okuyabildiginden dolayı epey iyiydi. Saldırı gücü saçma ama kalıbının hakkını kesinlikle vermedi. Savaş zekası OP için bile çok zayıf. Dayanıklılık kalbini tekrar çalıştırabilmesi dışında pek gene zayıf. Oda bir SBS de kendisine 450 m ödül biçerken Ace'e 550 m ödül bitmişti. Net olarak Ace, onun denkleri ve üstlerinden zayıf.

Meyve güçlerinin görüntüdeki haşmeti ve arcı başlarken kendisi hakkında yaratılan hype bence onun büyütülmesine yol açıyor.
    • Sae yazdı:

Yapma yahu Kuma'nın tüm tayfayı öldürmesini ne engelledi :D Sınamak istemese ne diye kaptanın acısını vermek gibi romantik işlere girişiyor bu adam dümdüz dalsa cidden Zoro ve Sanji birşey yapabilecek mi? Yapabileceklerse Kuma'nın oyununa (belki de romantik cinayet planına :P) ne diye razı geldiler :D Hadi gene yapabiliyorlar da farkında olmadıklarından Kuma'nin teklifini kabul ettiler. Sanjo baygın Zoro acıdan şoktayken ne tuttu Kuma'yı? Kum sadece Luffy'i umursasa bile yapabileceği en güçlü saldırıyı adaya yaptığını düşünmek gene de nasıl mantıklı olabiliyor :S Luffy'e birşey olmaz mı diye düşündü. Ayrıca bütün korsanlar kaptanların tayfaları ile var olduğunu ve iyi bir nakamanın yerinin kolayca dolmayacağını bilir.

Kuma'dan kestiği yer bir çizik sadece gerçek bir hasar bile almadı robot bedenine. Ki tamamen savunmasizken bu saldırıyı alması onu One Piece dünyası için gözden düşürmez çünkü Magellan ID'de, gene ID'e Karasakal Luffy'den çok daha sağlam saldırı yediler. Tepkileri çok daha belirgindi. Buna rağmen bu ikisi hemen ardından karizma satmaya devam etdiler. OP'de güç örneğin Naruto'da ki gibi dokunulmazlık, ulaşılmazlıktan kaynaklanmıyor(Naruto'da villain genellikle dokunulabilir-ulasilabilir hale gelince yenilir Obito, Madara, Nagato vs.). En azından çoğunlukla.

Enel'e tekrar gelirsek WB vs Akainu'dakinden öte bir galobiyet tattığını düşünmüyorum. Örneğin Moria ve Lucci karşısında Luffy'nin arc ı her yanında sargı bezleri ile iyileşme döneminde mi tamamladılar? Cidden hatırlamadığım için soruyorum bu tip bir sahneyi.

Enel B.haki'de zihin bile okuyabildiginden dolayı epey iyiydi. Saldırı gücü saçma ama kalıbının hakkını kesinlikle vermedi. Savaş zekası OP için bile çok zayıf. Dayanıklılık kalbini tekrar çalıştırabilmesi dışında pek gene zayıf. Oda bir SBS de kendisine 450 m ödül biçerken Ace'e 550 m ödül bitmişti. Net olarak Ace, onun denkleri ve üstlerinden zayıf.

Meyve güçlerinin görüntüdeki haşmeti ve arcı başlarken kendisi hakkında yaratılan hype bence onun büyütülmesine yol açıyor.
      Luffy zaten yerde baygın haldeydi Moria dövüşünden sonra, Kuma bu yüzden etrafındaki herkesin işini bitirmek için saldırı yaptı ( Öldürmek değil, bilincini kaybettirmekti amacı ) ama buna rağmen Zoro ve Sanji bilincini kaybetmedi, Brook bile bilincini kaybetmedi yani. Zoro'ya yaptığı pati saldırıları mevcut ve bunlar Zoro'ya gelse Zoro fallo foş olabilirdi, sınıyor diye zarar vermek istemiyor anlamı çıkmıyor yani, Zoro saldırılardan kaçabilecek hızda ve yeterlilikte olmasaydı fallo foş olacaktı ama Kuma'ya karşı azda olsa direnebildi hemde Zombi Ryuuma-Oz dövüşlerinden sonraki bitkin haliyle. Zoro'nun orada aşırı bitkin olduğuda ortadaydı yani buna rağmen kendisini sınayan dediğin Kuma'nın saldırılarından manevralar yaparak kaçabildi.

Moria dövüşünden sonra Kuma zaten içindeki tüm acıyı almıştı, acının boyutu baya bir fazlaydı görüldüğü üzere. Lucci dövüşünden sonra sargıya alındı hatta öncesinde yerden kalkamayacak pozisyona bürünmüştü diye hatırlıyorum. Sorduğun için söyledim bunu.

Enel'in '' Savaş Zekası '' düşük değil, aksine çok iyi. İlk defa '' Lastiği '' görmesine rağmen hayatında, hemen lastiğin dezavantajını çözdü adam. Örn : Elindeki asayı '' Sıcak ve keskin bir mızrağa '' dönüştürdü yıldırım gücüyle. Hatta Luffy'e dedi '' Senin zayıf noktan delici saldırılar '' diye. Luffy'de onayladı, Nami'de '' Onu onaylama '' dedi.

Enel'e 450 m ödül biçmedi Oda.

Bakınız Enel Sbs'si ;

Soran ;

I've got a question! İf the Kami Eneru came down to the Blue Sea, how much would the reward for him be? Also, what would happen to the Blue Sea?

Türkçesi : Bir sorum var. Kami Enel mavi denize inseydi onun ödülü ne kadar olurdu? Ayrıca mavi denizi fethedebilir miydi?

Oda : I see. İnteresting question. The reward would probably go over 500 million, considering how troublesome Eneru is. Luffy lucked out because he's rubber. But like Luffy said, there are other guys out there on the Blue Sea who surpass him in strength. Eneru can't be no!

Türkçesi : Anlıyorum. İlginç bir soru. Enel'in ne kadar çılgın olduğunu düşünürsek muhtemelen 500 milyonu geçerdi. Ama Luffy'ninde dediği gibi mavi denizde Enel'in güçlerini aşan kişiler var, Enel mavi denizi fethedemezdi.

Yani öyle dediğin gibi 450 milyon ödül falan almıyor Enel. Mavi denizde olsaydı 500 milyonu geçerdi diyor Oda kendi ağzıyla. Ve söylemeliyimki bu sbs çok eski bir sbs. Cilt 43'te söylenmiş bir sbs ve şuan manga 90.ciltte. Aradan geçen zaman farkına bak. Buna rağmen o zaman diliminde bile Enel'in ödülü 500 milyonu geçecek kapasitedeymiş. O zamanlarda tanıtılan en yüksek ödül ise Doflamingo'nun '' 340 milyon '' ödülüydü sen düşün artık gerisini.

Yani '' 500 milyonu geçerdi '' demek, 500 milyon alır demek değildir. 500 milyonu ne kadar geçer orası tartışılır. Ama Perospero gibi bir adamın 700 m olduğu bir evren var şuan. Dinamite kol verip fallo foş olan Perospero hani? Yıldırım ne yapar acep buna şimdi düşündümde :D
    • Son Goku yazdı:

Luffy zaten yerde baygın haldeydi Moria dövüşünden sonra, Kuma bu yüzden etrafındaki herkesin işini bitirmek için saldırı yaptı ( Öldürmek değil, bilincini kaybettirmekti amacı ) ama buna rağmen Zoro ve Sanji bilincini kaybetmedi, Brook bile bilincini kaybetmedi yani. Zoro'ya yaptığı pati saldırıları mevcut ve bunlar Zoro'ya gelse Zoro fallo foş olabilirdi, sınıyor diye zarar vermek istemiyor anlamı çıkmıyor yani, Zoro saldırılardan kaçabilecek hızda ve yeterlilikte olmasaydı fallo foş olacaktı ama Kuma'ya karşı azda olsa direnebildi hemde Zombi Ryuuma-Oz dövüşlerinden sonraki bitkin haliyle. Zoro'nun orada aşırı bitkin olduğuda ortadaydı yani buna rağmen kendisini sınayan dediğin Kuma'nın saldırılarından manevralar yaparak kaçabildi.
      Moria dövüşünden sonra Kuma zaten içindeki tüm acıyı almıştı, acının boyutu baya bir fazlaydı görüldüğü üzere. Lucci dövüşünden sonra sargıya alındı hatta öncesinde yerden kalkamayacak pozisyona bürünmüştü diye hatırlıyorum. Sorduğun için söyledim bunu.

Enel'in '' Savaş Zekası '' düşük değil, aksine çok iyi. İlk defa '' Lastiği '' görmesine rağmen hayatında, hemen lastiğin dezavantajını çözdü adam. Örn : Elindeki asayı '' Sıcak ve keskin bir mızrağa '' dönüştürdü yıldırım gücüyle. Hatta Luffy'e dedi '' Senin zayıf noktan delici saldırılar '' diye. Luffy'de onayladı, Nami'de '' Onu onaylama '' dedi.

Enel'e 450 m ödül biçmedi Oda.

Bakınız Enel Sbs'si ;

Soran ;

I've got a question! İf the Kami Eneru came down to the Blue Sea, how much would the reward for him be? Also, what would happen to the Blue Sea?

Türkçesi : Bir sorum var. Kami Enel mavi denize inseydi onun ödülü ne kadar olurdu? Ayrıca mavi denizi fethedebilir miydi?

Oda : I see. İnteresting question. The reward would probably go over 500 million, considering how troublesome Eneru is. Luffy lucked out because he's rubber. But like Luffy said, there are other guys out there on the Blue Sea who surpass him in strength. Eneru can't be no!

Türkçesi : Anlıyorum. İlginç bir soru. Enel'in ne kadar çılgın olduğunu düşünürsek muhtemelen 500 milyonu geçerdi. Ama Luffy'ninde dediği gibi mavi denizde Enel'in güçlerini aşan kişiler var, Enel mavi denizi fethedemezdi.

Yani öyle dediğin gibi 450 milyon ödül falan almıyor Enel. Mavi denizde olsaydı 500 milyonu geçerdi diyor Oda kendi ağzıyla. Ve söylemeliyimki bu sbs çok eski bir sbs. Cilt 43'te söylenmiş bir sbs ve şuan manga 90.ciltte. Aradan geçen zaman farkına bak. Buna rağmen o zaman diliminde bile Enel'in ödülü 500 milyonu geçecek kapasitedeymiş. O zamanlarda tanıtılan en yüksek ödül ise Doflamingo'nun '' 340 milyon '' ödülüydü sen düşün artık gerisini.

Yani '' 500 milyonu geçerdi '' demek, 500 milyon alır demek değildir. 500 milyonu ne kadar geçer orası tartışılır. Ama Perospero gibi bir adamın 700 m olduğu bir evren var şuan. Dinamite kol verip fallo foş olan Perospero hani? Yıldırım ne yapar acep buna şimdi düşündümde :D
      Kimseyi öldürmeden herkesi bayıltmak belli bir ayar ister. OP karakterleri ölmüyor olsa da bundan haberdar değiller. Kuma için yanlış ayar yapmış diyebilirsin en fazla. Öldürmek istedi ve başaramadı değil.

60 m, 100 m işlemiyorsa bir insana neden 200 m işlesin 5 bira içip bırak çakır keyif olmayı Legolas gibi bir ellerimde uyuşma var demeyen adamın 10 biradan zil zurna sarhoş olmasını beklemek gibi birşey. Bir de delici saldırılar ve sıcak saldırıları herkesin zarar gördüğü saldırılar. Yani Crocodile'in su zayıflığı gibi bir zayıflık değil. Ekstrem birşey keşfetmedi.

SBS konusunu Enel ve Ace in ödüllerinden yakın zamamda bahsetti diye hatırladığımdan bahsettim. Ödüller çok önemli olmamakla birlikte yakın zamanda bahsedilen ödüller kıyas yapilabilir oluyor. Mesela Katakuri'nin BM korsanlarının en güçlüsü olması ödülü ile tastiklendi biraz da. Oda o dönem belki Enel'i bu günden çok daha güçlü düşünüyordu. Veya yeni ekleyeceği karakterleri daha güçsüz. Lakin nihayetinde seviye farkı aldı başını gidiyor bu gün

Sargı mevzusunu yanlış yazmışım. Enel'den sonra bu ikisinde olduğu gibi (Moria ve Lucci) hastanelik hâle gelen oldu mu tayfada?

Son olarak dinamote kol vermesi yıldırıma bacak vereceği anlamına gelmez. Alabastra arcta İgaram ve Pearl atom bombası gibi bombalardan sıyrılırken burada dinamite kol veren korsanlar var fblerde de millet bir kurşuna ölüyor eeh ne diyelim Oda'nın kafasında ki dünya bizimkine pek uymuyor