Jenerasyonun Son Efsanesi de Aramızdan Ayrıldı: Stan Lee

  • Comics

  Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

  • Jenerasyonun Son Efsanesi de Aramızdan Ayrıldı: Stan Lee

   Marvel Comics'ın kurucu babalarından ve 1960lı yıllarda Marvel'ın çıkışının başlangıcını sağlayan üçlüden olan Stan Lee diğer rahmetli ikilinin (Steve Ditko, Jack Kirby) arasına katıldı diyebiliriz.

   Şahsen hiç bir zaman çok mütjiş bir yazar ya da kurgucu olarak düşünmedim kendisini ancak kesinlikle süper ve yaşam dolu bir sektör insanı ve öncü idi.  • Tam olarak anlaşılamadığını düşündüğüm bir devrim adamı Stan Lee.

   Ya hakkından fazla abartılıp bir comic god olarak ilan edildi. Her şey o zehir zemberek zihninde canlanıp kağıda akmış hiç bir şeyden esinlenmemiş ya da fikir alıntısı yapmamış gibi. Ya da bir kesim gibi "O popülist bir ikon, bir sanatçı değil, yıllardır ne yazdı ne de çizdi. Abartı canım O" kafası ile baktı.

   Açıkçası iki türlü de adil değil. Stan Lee, bugün Marvel, Marvel ise bunun sebebi olan üç isimden biri ve bu üç isimden en çok yaşayanıdır. Ve bu üç isim arasında DC ile hiç çalışmamış ve Marvel'ı hiç terketmemiş tek isimdir.

   Stan Lee, ergen karakterlerin sadece sidekick karakterler olabildiği (Kid Flash, Aqualad, Robin döneminden bahsediyoruz.) ve kahramanların aşırı mitolojik bir tonda mükemmeleştirilmiş günlük rutinleri tekrarlayan tanrılara dönüştürüldüğü yıllarda. Ant-Man (Atom'a böcek teması eklemekten başka bir şey yapmamış olsa da) , Spider-Man, Hulk, Iron-Man gibi kusurları ile beraber yaşamak zorunda olan hasarlı ve yaralı her yaştan ve hepsi insan olan karakterler fikirleri ile ortalığı sarstı. Steve Ditko, Jack Kirby gibilerinin yardımı ile ise olay X-Men, Thor, Fantastic 4 lara kadar geldi.

   Bir nevi iki büyük dünya savaşı sonrası saykodelik çiçek çocuklar döneminde kahramanların akla gelebileceği her abukluğu yaptığı bir çağda Stan Lee ile beraber bu üçlü Marvel'ı bugün sahip olduğu saygın konuma oturttu ve DC Comics'e de "Hey dans eden Batman ve sex kaseti çeken Superman yazmayı bırakmazsan tarihin tozlu sayfalarında unutulacaksın." tehditini hissettirmiş ve genel olarak topluca tüm çizgi roman sektörünün yükselişini sağlamıştır.

   O zamandan bu zamana da babacan, eğlenceli, kasıntılıktan ve çizgi roman tanrılığından uzak, amatör ve genç ruhunu korumuş bir ruh olarak aramızda idi. Jack Kirby, Steve Ditko ile beraber bu sefer de başka bir alemin moden mitolojilerini yazıyor ve çiziyorlardır belki de :D

   Rest In Peace

   Edit: Dipnot: Ustadın kendisine "hey filimlerde çıkan cameo amca" muamelesi yapılmasına da ayrı tavım. Adam öldü her yerde en iyi cameo listeleri fışkırıyor. Bu adamın olayı o değil ki ?! Bu bir sanatçı, bu bir düşünür, bir sektör kurtarıcısı. Bu duruma kızıyorum açıkçası.
  • Feindbild yazdı:

   Yabancı platformlarda, çizgi romanlarla pek ilgilenmeyen kişiler arasında bile epey ilgi var şu an. Lee'nin aşırı ikonik ve sevilen birisi olduğu anlaşılıyor. Yerli sitelerde, çizgi roman okuyucuları bile pek sallamıyor sanki. Aradaki fark gece ve gündüz kadar bariz.
   Bizimkiler hep DC'ci. Muhtemelen seviniyorlardır. Bazıları da gizli DC'cidir, gereksiz duyar kasar maksat fazla duyar kasıp adamdan soğutmak. :thumbdown: