LotR Hikayesini En İyi Temsil Eden Karakter Sizce Kim?

• Çok ıncığına cıncığına kadar bildiğim bir evren değil. Filmleri izledim ve yüzük kardeşliği kitabını okudum. O yüzden benim fikrim ne denli isabet gösterir emin değilim ancak sanırım bence o kişi Gandalf.

Kendi karakter gelişimini yaşadığı gibi diğer karakterlerinde kendilerininkini yaşamaları için olanak sağlıyor. Ve sürekli bizim ekiple evrenin geri kalan mistik yükü arasında bir çekme halatı görevi görüyor gibi gelir bana hep. O yüzden sanırım Gandalf diyeceğim. Fakat dediğim gibi bu benim gibi Orta Dünya çömezi denebilecek birinin yorumu.

Eyyorlamam bu kadar :D
    • NABU yazdı:

Çok ıncığına cıncığına kadar bildiğim bir evren değil. Filmleri izledim ve yüzük kardeşliği kitabını okudum. O yüzden benim fikrim ne denli isabet gösterir emin değilim ancak sanırım bence o kişi Gandalf.

Kendi karakter gelişimini yaşadığı gibi diğer karakterlerinde kendilerininkini yaşamaları için olanak sağlıyor. Ve sürekli bizim ekiple evrenin geri kalan mistik yükü arasında bir çekme halatı görevi görüyor gibi gelir bana hep. O yüzden sanırım Gandalf diyeceğim. Fakat dediğim gibi bu benim gibi Orta Dünya çömezi denebilecek birinin yorumu.

Eyyorlamam bu kadar :D

Gandalf kesinlike bir mihenk taşı, kardeşlikte. Zaten o ölene kadar, Aragorn başa geçmiyor. Benim de aklıma ilk gelen seçeneklerden biriydi. Tek değinmek istediğim nokta, Gandalf'ın karakter gelişiminin klasik anlamda psikolojik bir gelişim olmaması. Gandalf, aslında Olorin adında bir Maia'dır ve Orta Dünya'ya gönderilmiş Istari'nin bir parçasıdır. Maiar (tekili Maia) dediğimiz kişiler, genel bir anlamda yarı-tanrılara karşılık gelir. Istari, beş büyücüden oluşur ve her biri, ölümlü bedenleriyle yollanmıştır ki, güçlerinin tamamını kullanmasınlar. Zira, Istari'nin görevi Sauron'u birebir kombatta yenmek veya lordlar olmak değil, özgür halkları, Sauron'a karşı bir araya getirmektir. Kısacası, Olorin, Ak Gandalf olarak döndüğünde, aslında orijinal güçlerine sahip durumda dönüyor. Hedeflerinde veya dünyaya bakışında bir değişim yok.

Ben şahsen çok kişi arasında kalıyorum. Bir yandan Gandalf gibi bir aday var, öte yandan Aragorn gibi "Kralın Dönüşü" hikayesi var, ki son kitaba adını veriyor. Gerçi, Tolkien bu ismi istememiş ama o ayrı konu. Benim için hikayenin ana elementlerini en iyi yansıtan karakter herhalde Frodo olurdu, ardından da Samwise. Şu anlık çok detaya girmeyeceğim ama hikayede, küçük insanların, büyük olaylarda ne kadar önemli rolü olabileceği anlatılıyor. En büyük yükün Frodo ve ardından Sam'e düşmesi de bunu gösteriyor. İkinci kısım, Frodo'nun acıma duygusunun, günü kurtarmış olması. Ta ilk kitabın başında, bunun öneminden bahsediliyor.
    • @JoJo Frodo, Aragon ve Sam benimde aklıma ilk gelenlerdendiler. Ancak tüm bunları bir araya getiren , Frodo'nun da o yükü taşıması ve kendi karakterini yaratmasını sağlayan, Sam'in de kendi sınırlarını zorlamasını sağlayan, Aragorn'u da tekrar sahneye çıkartan bir açıdan Gandalf oldu. Tabi esas sebep gelişen olaylar ama bunların koordinasyonunu seninde dediğin gibi gönderildiği iş üzerine Gandalf oldu. Hatta karakterlerin tek başlarına da bişi başarmaları adına Gandalf aralarda hep kaybedildi çünkü çok forse edebiliyordu.

Fakat dediğim gibi ben bu işin çömezi sayılırım ben olsam beni çok dikkate almazdım :D
    • @NABU

Haha, sonuçta fikrini belirtiyorsun :D Zaten tartışma istediğim için paragraflarca bir cevap atmadım. İnsanlar, kendi fikirlerini belirtsin ve konuyu çok iyi bilen bir kişi domine etmesin istiyorum. Bu durum, fikir belirtmekten çekinmesine yol açıyor insanların.

Gandalf'ın eylemleri hikayeyi yönlendirici şeyler fakat bu onu edebi açıdan bir kahraman yapıyor, zorunlu olarak baş karakter değil. Bunu BNHA'da All Might ve Midoriya farkı gibi düşünebiliriz. All Might hikayeyi ilerletiyor ama baş karakter değil. Tabii, LotR'da Gandalf aynı zamanda bir baş karakter çünkü olayları onun açısından da görüyoruz. Bu yüzden durum biraz daha karışık. Demek istediğim, hikayeyi ilerleten karakterlerin illa ki baş karakter olmak zorunda olmadığı. Senin dediğin de elbette gayet geçerli bir yorum ve aramızdaki farkı, bakış açısı olarak görüyorum. Ben, hikayenin metasını yapıp, arka plandaki temayı da düşününce Frodo dedim. Yoksa, dediğin gibi, başka açılardan da oldukça önemli karakterler var. Hatta yabancı bir platformda Ağaçsakal diyen bile gördüm.
    • JoJo yazdı:

Hatta yabancı bir platformda Ağaçsakal diyen bile gördüm.

Sebebini duymak isterdim çünkü çok garip bir seçim.

Bu arada benim niyetim baş karakteri bulup çıkarmak değildi zaten. En iyi temsil edeni düşündüm. Bazen baş karakterler evreni pek temsil etmezler çünkü onlar var olan düzeni değiştirecek olanlardır. Başka kimseye benzemez ve farklıdırlar. Misal Naruto, Zabuza'nın ağzından şinobi dünyasının nasıl bir şey olduğunu dinlediğinde ilk defa orada bu dünyaya ne kadar yabancı olduğunu farketti ve bu gerçekliği istemedi, değiştireceğim ded vs vs. Midoriya örneği de biraz öyle normalde quirksiz bir hiç ve kahramanlığın sıradanlaştığı, bir profesyonellik haline getirildiği bir dünya da gücü olmasa da yardıma muhtaç iki çift gördü mü kaldırıp kendini tehlikenin ortasına atan biri ve çevresindeki evreni gram tanımlamıyor bence. Belki ileride tanımlayacak çünkü evren -> midoriya ile şekillenecek ama şu an o kadar da değil.

Bu sebeple baş karakter kimdir ? Bilemiyorum dediğin gibi bu seride çok fazla ana karakter var. Büyük ihtimal Aragorn ile Frogo'dan birisi. Ama kim en iyi tanımlıyor ? İşte o zor bir soru epey aday var :D
    • Bu kişinin Gandalf olduğunu düşünüyorum. Üstlendiği yardımcı mesih rolüyle hikayeyi ilerleten karakterdi ve lort dendiğinde direkt aklımda beliren karakter kendisi. Aragorn da iyi bir seçenek ancak kendisini Gandalf ile kıyaslayınca biraz hafif kaldığını düşünüyorum. Birde eğer tüm orta dünyayı temsil eden karakter sorulsa Galadriel derdim sanırım. :D
    • Ascalon yazdı:

Bu kişinin Gandalf olduğunu düşünüyorum. Üstlendiği yardımcı mesih rolüyle hikayeyi ilerleten karakterdi ve lort dendiğinde direkt aklımda beliren karakter kendisi. Aragorn da iyi bir seçenek ancak kendisini Gandalf ile kıyaslayınca biraz hafif kaldığını düşünüyorum. Birde eğer tüm orta dünyayı temsil eden karakter sorulsa Galadriel derdim sanırım. :D

Tüm Orta Dünya'yı veya Tolkien evrenini anlatan olarak düşünmedim. Öyle bir şey olursa, Silmarillion'a girmek gerekecek.

Aslında lord olarak Aragorn çok daha uygun. Kitapları okudun mu bilmiyorum ama kitaplarda en başından beri kralsı bir havası var. Bu konuda kaderini kabullenmiş, hatta bunu istiyor. Filmdeki gibi şüpheleri yok ve kendisiyle karşılaşan herkes, soylu havasını benimsiyor. Gandalf, öte yandan, lord olmaktan oldukça uzak. Nabu'ya ilk cevabımda belirttiğim gibi, Gandalf bir Istari ve öyle olduğu için insanlar üzerinde lordluk elde edemez. Bunu deneyen tek Istari oldu, o da Saruman'dı. Olayın nereye vardığını gördük :D

Özellikle film bazlı düşünenlerin neden Gandalf dediğini anlıyorum lakin. Filmlerde oldukça baskın bir karakter. Kitaplarda da diğerlerine göre farklı, sonuçta gizlenmiş bir yarı-tanrı. Ancak bu kadar da baskın değil.