Sabit Genel Sinema Sohbet ve Paylaşım Başlığı - Kısaca Filmlerin Kökeni

• Genel
    • Spoiler
    • Genel Sinema Sohbet ve Paylaşım Başlığı - Kısaca Filmlerin Kökeni

• Film kavramı; geçmişte sadece hareketli resimlerin kayıtlı tutulması ve gösterilmesi amacıyla kullanılan bir terim idi.
      • Film terimi ile birlikte "Sinema" ve de " Gümüş Ekran", "Beyaz Perde" gibi terimleri de sıkça kullanılır.
      • Filmler gerçek anlanmda şahıs(insan,hayvan) ve objelerin kamera ile eş zamanlı kayıt edilmesiyle ve/veya animasyon teknikleri ve/veya özel efektlerle her iki unsurunda yaratılması ile elde edilmektedir.
      • Filmler için seri halinde tekil çerçeveler(frames) oluştururlur. Ve bunlar ardışık bir biçimde hızlıca aktarılır ve bir çerçeveden diğerine geçiş genellikle anlaşılamayacak şekildedir. Bu şekilde göz vadedilen imajı sürekli bir hareket halinde görmektedir. En azından ilk başlar sadece bu şekildeydi.
      • Filmcilik 1860 yıllara kadar geri gitmekte. Yıllar içerisinde film sektörü pek çok sanat dalı ile ilintili hale geldi ve de aynı zamanda kitleler için çok büyük bir silah. Özellikle Hollywood bunu çok iyi kullandı ve ana akım film sektörünün kalbi oldu.

Bu sohbet başlığı; herhangi bir tür, yapım veya şahısa bağlı olmaksızın sektörün ve sanatın tamamını kapsamaktadır. Sinema sanatının yabancı dil ve ülkelerce icra edildiği ve var olduğu her türlü içeriği tartışmak ve paylaşmak adına kullanılabilecek yegane genel başlıktır.

• Şu film çağ açıp çağ kapatan bir filmdi.Bir devrimdi.Nefret ettiğim görsellik temasının ilk defa bu kadar ön plana çıktığı bir filmdi.
      Film sektöründe en önem verdiğim şeylerden biri farklı yapımlardır.Cameron cidden çok farklı bir şey ortaya çıkardı.Gözümde yeri çok ayrıdır.Yıllardır yeni filmi çıksın diye bekliyorum.2018 kesin tarih dediler ama tabiki yine boş çıktı.Şimdide 2020 dediler.Yapmayın etmeyin çıkarın şu filmdi gayri.
    • NABU yazdı:

@thanos

Biraz bilgi vermelisin; güncel filmler mi, klasikler mi rastgele mi ?
      Hangi tür komedi mi, drama mı ? vs vs
      Yerli mi yabancı mı ?
      hocam ddirek bir film söylesen olurdu.
      klasik eski falan farketmez izlerim sadece aynı konuları anlatan aşk meşk filmlerini falan sevmiyorum. Mesela justice league avengers deki gibi birlik olalım kötülüğü yenelim tarzı olmazsa iyi olur. Bunların görselliği aksiyonu için izliyorum. Felsefesi falan olsun farklı alışılmadık filmleri seviyorum. İw sonunda kötülük kazandı ama bence çokta farklı değildi diğer marvel filmlerinden.
    • @demkir
      Bir derece haklı olsanda, avatar 3dnin reklam filmiydi ve onun yüzünden imax gibi bir nimeti 3d gözlüklerle izlemek zorunda kalıyoruz. Avatar keşke olmasaydı sinema da, böylece imax filmleri zevkle izleyebilirdik. Sadece imax değil tabi, 3d film daha çıktığında geride kalmış bir teknoloji olduğundan ve artısı eksisinden çok çok daha az olduğundan tam bir kanser malesef sinema alemi için. Ve bunun suçlusu tabi ki avatar. Bıktım artık 2 daka 3d sahne görücem diye tüm filmi gözlükle karartılarak izlemekten.
    • Mergen yazdı:

Ve bunun suçlusu tabi ki avatar.
      Bence abartılı bir çıkarım. Avatar filmini izlerken başımız ağrımıyor ya da vertigomuz azmıyordu. Adam üç boyutlu için tasarlamıştı tüm filmi. Şİmdikiler iki boyutta tasarlıyor ancak edit aşamasında fırlayan ve de perspektifde kameraya yakın kalan nesneleri üç boyutlu yapıyorlar bir de aksiyon sahnelerini... Bu istikrarsızlık da leşliği getiriyor.

Mergen yazdı:

Bıktım artık 2 daka 3d sahne görücem diye tüm filmi gözlükle karartılarak izlemekten.
      Al benden de o kadar zaten artık katiyen 3D gitmiyorum. Ancak bunda biraz da bizim Türk sinema şirketlerinin ve salonlarının köylü kurnazlığı da mevcut. Her filmin bu ülkeye hem 2D hem 3D hali sunuluyor. Biz ekstra para alabilmek için 3D'ye abanıyoruz.

Mergen yazdı:

Modern cgı 3D'sinin en büyük baş yapıtı avatar olsa da hem cgı hem de 3D köken olarak çok daha eskilere gidiyor. CGI doksanların ortalarına 3D ise yetmişlerin sonlarına kadar gider. Avatar bunları bu kadar arzulanabilir bir biçimde kombine eden ilk filmlerden biriydi.

@thanos

Şu filmi izlemediysen bir bak

criticker.com/film/Minority-Report/
    • thanos yazdı:

İzledim onu hocam hatta iki gün falan etki@thanos

Morakira yazdı:

The Man from Earth. Binlerce yıldır yaşamış bir adamın, birer biyolog, antropolog, teolog, sanat tarihçisi ve tarihçi ile bir odada sohbeti üstüne.
      İzledim onu hocam hatta iki gün falan etkisinde kaldım ikincisi birincinin etkisini yaratmadı ama.
      Birincisi kitaptan aktarılıyor çünkü. İkincisi, bir tutunca, kendiliğinden uydurulmuş bir şey.

1976 yapımı The Network oldukça güzel bir film. Medyanın ne kadar acımasız olduğunu bütün açıklığıyla anlatıyor.
    • Sorun bende mi yoksa diğer insanlarda mı anlamıyorum.Sikko sikko filmlere ''şöyle harika'',''böyle harika'' yorumlarını okuyunca çıldırıyorum.Aynı filmden mi bahsediyoruz.Hayır bazen yorumlara güvenip izliyorum kusasım geliyor.Çok film izlediğimden midir bilmem ama cidden bazen filmin senaryosunu yazmış gibi tahmin edilebilir yapımlara denk geliyorum.Özgünlük sıfır.Özellikle günümüzde sinemasever değil aksiyon-macera sever bir kitle olduğu için aksiyon varsa ''ooooo harika'' yoksa ''berbat'' deniyor.Her zaman görselliğin kurgunun ve konunun önüne geçmesinden yakınırım.Artık gerçekten bıktım bu durumdan.Güzel bir savaş veya dövüş sahnesi olan bir film neden her zaman güzel oluyor anlamış değilim.Arkadaş gidin boks izleyin o kadar meraklıysanız.Bazen festival filmlerine dalıyorum.Onlarda az batırmıyor değiller.5 dakika boyunca bir insanın yürüyüşünü izlemek inanın çok sinir bozucu olabiliyor.Bazılarının yarısında hiç bir şey olmuyor.
      Film izlemek şu hayatta en sevdiğim şeylerden birisi fakat bu kadar berbat yapımların arasında soğumuyor değilim.
    • demkir yazdı:

Sorun bende mi yoksa diğer insanlarda mı anlamıyorum.Sikko sikko filmlere ''şöyle harika'',''böyle harika'' yorumlarını okuyunca çıldırıyorum.Aynı filmden mi bahsediyoruz.Hayır bazen yorumlara güvenip izliyorum kusasım geliyor.Çok film izlediğimden midir bilmem ama cidden bazen filmin senaryosunu yazmış gibi tahmin edilebilir yapımlara denk geliyorum.Özgünlük sıfır.Özellikle günümüzde sinemasever değil aksiyon-macera sever bir kitle olduğu için aksiyon varsa ''ooooo harika'' yoksa ''berbat'' deniyor.Her zaman görselliğin kurgunun ve konunun önüne geçmesinden yakınırım.Artık gerçekten bıktım bu durumdan.Güzel bir savaş veya dövüş sahnesi olan bir film neden her zaman güzel oluyor anlamış değilim.Arkadaş gidin boks izleyin o kadar meraklıysanız.Bazen festival filmlerine dalıyorum.Onlarda az batırmıyor değiller.5 dakika boyunca bir insanın yürüyüşünü izlemek inanın çok sinir bozucu olabiliyor.Bazılarının yarısında hiç bir şey olmuyor.
      Film izlemek şu hayatta en sevdiğim şeylerden birisi fakat bu kadar berbat yapımların arasında soğumuyor değilim.
      Çoğunluk her zaman kaliteli işlere değil iyi cilalanmış şeylere ilgi duyar. Ya belli başlı yönetmenler, oyuncular belirleyip onlar üstünden gitmeli yada iyi tavsiyeciler bulmalısın. Ancak şunu da belirteyim her şeye rağmen kötü film izleme riskine kabullenmen gerekiyor. Sonuçta bilmediğimiz bir şeyin hoşumuza gidip gitmeyeceğini anlamanın yüzde yüz garantili bir yolu yok.