En Sevdiğiniz Yeşilçam Kötü Karakteri

• En Sevdiğiniz Yeşilçam Kötü Karakteri

Yeşilçam filmlerinin en sevdiğim yanlarından biri; genel olarak kötü olmaları. Doğruya doğru, öyleler. Ülkemin insanı bu yapımlar ile büyüyüp yetiştiğinden dolayı güzel olduklarına dair bir yanılgı var. He istisnalar yok mu? Var elbette. Ama konumuz bu değil o yüzden bunu şimdi deşmeyeceğim. Yeşilçam vakitlerinde bu tarz kötü filmlerin parodisini yapmış meşhur bir filmimiz var. Şener Şen'in oynadığı Arabesk filmi. Bu film zamanında çıkan Yeşilçam filmlerindeki geyik ve saçma olayların parodileştirilmiş hali idi. Her sahne neredeyse bir yeşilçam filmindeki olaya gönderme idi. Yeşilçam filmlerinde olmazsa olması olan bir şey daha var; saf kötü karakterler. Doğru düzgün motifleri yoktur. Kötüdürler işte. Kötü olmak için kötüdürler(tekrar yazıyorum istisnalar oluyor evet). İşte Arabesk filminde de bu geyik var. Evet kendisi Yeşilçam filmindeki en sevdiğim kötü karakter. Kaya.

Ben Kaya. İyilerin can düşmanı.
      Şöyle bir repliğe sahip bir karakter hani. Daha ne isteyebilirsin ki. Adam kötü biri. Net. Birbirini seven iki karakteri ayırmak için elinden geleni yapabilen saf kötü biri. Bir orada, bir şurada. Her köşeden o meşhur "Dıdıdıdıııııııınn" müziği eşliğinde çıkabiliyor. İmam olarak da çıkabiliyor, biletçi olarak da, doktor olarak da. Nasıl yapıyor bunları bilmiyoruz tabii. Bunlar hep gizem. Kaya karakterinin gizemli bir yönünün olduğunu vurguluyor. Derin bir karakter :P

Kendisi tam da Arabesk filmindeki Yeşilçam Parodisi konseptine uygun bir kötü karakter. Saf kötü.
      Sıradan ve gereksiz insan evladı.
    • Çok güzel konu olmuş. Yeşil Çam filmlerinde favori bir kötü karakterim var diyemeyeceğim fakat biraz farklı ama alakalı bir şeyden bahsedeceğim. Bu Yeşil Çam kötülerine benzediği için, JoJo'dan Dio Brando'yu çok severim.

Yapılan tanıma çok iyi uyar. Amaçsız bir şekilde, kötülük için kötüdür. Klişedir, abartıdır, artisttir. Herkese ve her şeye tepeden bakar çünkü... evet, bildiniz, kötüdür.

Bu yüzden kendisini kötü olarak çok seviyorum. Yeşil Çam tipi kötülerin yarı-ciddi bir parodisidir. Zaten JoJo serisini bana ilk başta sevdiren de bu Yeşil Çam havaları olmuştur.
    • Feindbild yazdı:

Çok güzel konu olmuş. Yeşil Çam filmlerinde favori bir kötü karakterim var diyemeyeceğim fakat biraz farklı ama alakalı bir şeyden bahsedeceğim. Bu Yeşil Çam kötülerine benzediği için, JoJo'dan Dio Brando'yu çok severim.

Yapılan tanıma çok iyi uyar. Amaçsız bir şekilde, kötülük için kötüdür. Klişedir, abartıdır, artisttir. Herkese ve her şeye tepeden bakar çünkü... evet, bildiniz, kötüdür.

Bu yüzden kendisini kötü olarak çok seviyorum. Yeşil Çam tipi kötülerin yarı-ciddi bir parodisidir. Zaten JoJo serisini bana ilk başta sevdiren de bu Yeşil Çam havaları olmuştur.
      Jojo zaten genel olarak Yeşil Çam gibi absürd olaylara sahip. İzlerken "Ya bizim ülkemizde bunca yapılmış kötü Yeşil Çam filmleri ile anime yapabilirdik aslında" diyebiliyorsun. Güzel de fikir. Aklıma yatmadı değil. Dünyayı Kurtaran Adam filminin anime uyarlaması yapılsın istiyorum artık.
    • Yeşilçam konusunda bile Jojo konuşuluyor arkadaş. Sonra Utkan neden jojo sevmedin : P :D

En sevdiğim diyemem ancak ilk aklıma geleni yazayım.

Hababam Sınıfı - Okul Müdürü Muharrem Gür -> Oynayan: Muharrem Gürses

Karakterin temsil ettiği değerleri ileride temsil edecek olan Turgut Özal'a bu kadar benzemesi de ayrı bir güze :D
    • Nabu yazdı:

Yeşilçam konusunda bile Jojo konuşuluyor arkadaş. Sonra Utkan neden jojo sevmedin : P :D

Karakterin temsil ettiği değerleri ileride temsil edecek olan Turgut Özal'a bu kadar benzemesi de ayrı bir güze :D
      Garip gelebilecek bir bilgi:

Ben de Jojo sevmem.
    • Yedek yazdı:

Nabu yazdı:

Yeşilçam konusunda bile Jojo konuşuluyor arkadaş. Sonra Utkan neden jojo sevmedin : P :D

Garip gelebilecek bir bilgi:
      Ben de Jojo sevmem.
      Ben de sevmem.

Zembereğinden boşalmış bir zaman bu. Ne mel'un bir şanstır ki, düzeltmesi de bana kalmış!