Sabit Otomatik Uyarı/Yaptırım Sistemine Dair Bilgiler

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• Otomatik Uyarı/Yaptırım Sistemine Dair Bilgiler

Arkadaşlar bu forumda benim de yeni fark ettiğim hoş bir özellik var. Önceden tanımlanmış uyarı türleri belirleyebiliyorsunuz. Üyelere yaptığımız moderasyon uyarıları için yani.

Yani moderasyon üyeleri uyarırken eğer koşullar eşleşiyorsa bu kalıplardan eşleşeni seçebilir ve otomatik belirlenmiş bir uyarı gönderebilir.

Ben bugün;

• Kural İhlali -> Belirtilen forum kurallarının uyarılardan sonra hala devam etmesi durumu.
    • Nefret Söylemi -> Kişinin şahıslar ya da kurumlar hakkında aşırıya kaçan ve forumun yapısı içerisinde yeri olmayan ayrıştırıcı nefret söylemleri türetmesi durumu.
    • Troll -> Kişinin şahısları ya da grupları alaya alma, forumun refahına çomak sokma, gereksiz dikkatleri üstüne çekme çabalarının huzuru kaçırması durumu.
    • Hakaret -> Kullanıcıların birbirlerine ya da yönetime ya da genel olarak foruma yersiz yere gücendirici ve kırıcı biçimde hakaret savurmaları durumu.
    • Off-Topic -> Konuyla ilgili gerekli uyarıların ardından bile hala belirli bir konuda o konunun dışında polemik üretmesi ve tartışmayı bozması durumu.
    • Usulsüz Reklam/Alıntı -> Kurallarda belirtilen şartların dışında uyarılara rağmen usulsüz reklam yapmak ya da belirtilmeden alıntı metin kullanma durumu.
    • Usulsüz Eylem -> Kurallarda tek tek yazılmasa da Forum Kullanıcıları Sorumlulukları olarak belirlenmiş genel toplum ahlakı ve etiğini ihlal eden saygısız ve saldırgan tavırların sürdürülmesi durumu

olmak üzere 6 uyarı kategorisi oluşturdum. İleride sizlerin de katkıları ve önerileriz ile yenileri eklenebilir ya da çıkartılabilir arkadaşlar. Dediğim gibi bende bugün keşfettim.

Bu uyarıların her birininde kendi barındırdığı yaptırım puanları var. Ve bu yaptırım puanlarına göre de yine öntanımlı yaptırımlar var.

Bunların her birini kendi için de 4-5 dereceye ayırdım.

1. Derece Uyarılar -> 2-8 arası değişen yaptırım puanı veriyor ve 4 gün ila 2 ay arası değişen sürelerle bu puanlar sisteminizde kalıyor. O süre içerisinde başka bir ihlal yapmazsanız sorun yok yani. Aksi takdir de yaptığınız ihlal kadar puan biriktirirsiniz ve aşağıdaki skalada hangi puana hangi yaptırımın denk geldiğine bakabilirsiniz.
    2. Derece uyarılar -> 3-12 arası değişen yaptırım puanı veriyor ve 1 hafta ile 4 ay arası değişen sürelerle puanlar sisteminizde kalıyor.
    3. Derece uyarılar -> 5-18 arası değişiyor ve 4 hafta ile bir yıl arası değişen sürelerle puanlarınız sisteminizde kalıyor.
    4. Derece Uyarılar -> 12-30 arası değişiyor ve 3 ay ila sınırsız arası değişen sürelerle puanlar sisteminizde kalıyor.
    5. Derece uyarılar -> 24-45 arası değişiyor ve Sınırsız biçimde sisteminizde kalıyor puanlar.

Peki bu puanlar ile ne oluyor ?

Forum ahalisinin uyumuna ve başarısına göre puanlamalar daha yukarılara çekilebilir ya da aksi durumda daha da daraltılabilirler. Zira yeni keşfettiğim için aralıklar ve puanlar ne derece efektif ben de bilmiyorum, beraber öğreneceğiz (mecbur kalmamayı umuyorum tabi.)

Ve tekrar eklemek gerekir ki ;

Bu skala her zaman her şekilde böyle gitmek durumunda değildir. Zira 1 ya da 2 hareketle sınırsız ban kazanabilecek hareketler yapılabilir. Bu şahısların ban yemesi için kupon doldurmalarını bekleyecek değiliz herhalde :D

Tüm inisiyatif ve yetki @Yönetici ve @Süper Moderatör grubundadır. Bu sistem ise takibi kolaylaştıran ve üyelerinde kendilerini takip etmelerine, çeki düzen vermelerine olanak sağlayan bir sistem sadece.

Forum şu an yeni olduğu için ve gelenler de yeni olacağı için çok aşırı bir hassasiyet ihlali olmadığı sürece ilk 4-5 uyarınızın hiç birinde puan girmeyeceğiz. Yani kafadan 8 ila 35 puan bizden :D Ama acemiliği attıktan sonra hep beraber daha kaliteli ve karşılıklı anlayışa dayalı bir forum için bu kurallara dikkat edeceğiz.

Ayrıca, Cezalı ve Ağır Cezalı olmak Nedir ? Öğrenmek için ->
    Buraya Tıklayınız !

Umarım bunlardan hiç birine ihtiyaç duymayız ama duyarsak işte arşın işte halep demiş atalar. Herkese İyi Forumlar.