Sabit NBA Genel Sohbet & Tartışma Başlığı

• Genel
    • redstak yazdı:

JoJo yazdı:

@redstak

LeBron'u Jordan'la karşılaştıracak ne gibi bir durum var ki ortada? Diğer başarılı oyunculardan bu kadar ayıran neyi olduğunu düşünüyorsun?
      Jordan ile karşılaştırmadım. Günümüzde benzer etkiyi yapıyor sadece. Gerek oyunu gerek söylemleriyle. Bu arada senin basketi sevdiğini bilmezdim.
      Anladım. Günümüzde klasik bir Jordan ile karşılaştırma olayı var ya, ondan merak ettim. Basketle şu an aşırı ilgili olduğum söylenemez ama severim. Daha gençken, streetball olarak da, lig kurallarıyla da, epey bir oynamış olduğum bir oyun.
    • JoJo yazdı:

redstak yazdı:

JoJo yazdı:

@redstak

LeBron'u Jordan'la karşılaştıracak ne gibi bir durum var ki ortada? Diğer başarılı oyunculardan bu kadar ayıran neyi olduğunu düşünüyorsun?
      Jordan ile karşılaştırmadım. Günümüzde benzer etkiyi yapıyor sadece. Gerek oyunu gerek söylemleriyle. Bu arada senin basketi sevdiğini bilmezdim.
      Anladım. Günümüzde klasik bir Jordan ile karşılaştırma olayı var ya, ondan merak ettim. Basketle şu an aşırı ilgili olduğum söylenemez ama severim. Daha gençken, streetball olarak da, lig kurallarıyla da, epey bir oynamış olduğum bir oyun.
      Direk oyun anlamında iyi veya eşit anlamında demedim zaten. Kimse yanlış anlamasın. Fakat adam bu zamanın en büyük sporcularından birisi. Gelmiş geçmiş en iyi basketbolculardan birisi olması dışında söylemleri ile bir çok kitleyi harekete geçirebiliyor.
    • LeBron 2012 Lokavtı sonrası NBA'in yeni formunun en büyük oyuncusu o kesin zaten. Yalnız spor ahlağı veya söylemleri o kadar iyi bulunmaz genelde. Evime döndüm diye geldiği Cleveland'ı seneye Lakers'a tekrar satacak olmasına %80 gözüyle bakılıyor. Kendi menajerinin menajerlik yaptığı diğer oyuncuları torpil ile takıma istedi Jr. Smith, Iman Shumpert, Kyle Korver gibi hepsi de geldi yattı takımda. Hepsi LeBron istedi diye geldi. Transferleri takımın ihtiyacına göre değil. Menajerini ve kendisini zengin edecek şekilde ayarladı. Hatta sırf bu yüzden Kevin Love gibi bir adam mid level kontrata imza attı.

Ondan sonra takım başarısız olunca da takım yönetimine , basın önünde giydirdi. Ya bir pivot ve bir oyun kurucu bulurlar ya da beni unuturlar gibisinden. Ve bunu dediğinde all-star arası gelmiş. Adamlar takas ve trasnfer deadline ı gelmeden apar topar Deron Williams ile şu an adını unuttuğum veteran bir pivot buldular. Yine olmadı. Yine sırf panpalıktan Dwyane Wade'i getirtti. Hiç bir işe yaramadı.. Baya belediyecilik zihniyeti ilen... Sonra Golden State Kevin Durant'ı alınca bu tutuştu. Cleveland yönetimine veryansın etti neden benim takımım daha iyi değil vs diye. Takım da kendi de dahil 4 all-star kalibresinde oyuncu olmasına rağmen. Hatta tam o sıralar TNT kanalı yorumcusu Charles Barkler, "Eğer LeBRon da rekabet ruhu varsa elindeki bu takımla bir şeyler yapmayı dener transfer istemeden, zaten takımı iyi önemli olan kendi ne kadar iyi ?" vs gibisinden bir demeç verdi. Ki adam bu demeci vermeden önce LeBron son 10 yılın tartışmasız en iyisidir vs demişti. Ancak LeBron a rekabet duygusu eksik vs dedi diye LeBron adama ad hominem yaptı vs O da baya olay olmuştu.

2011 NBA Finallerinde Hasta Dirk Nowitzki ile dalga geçmek için stada girişte sahte öksürük atıp gülüyorlardı Wade . Düşük şut yüzdesi ile 17 sayı attığı maçtan sonra "Beni ben istemediğim takdir de kimse durduramaz. Herkesin kötü günü olur sonraki maçta bunu herkes görecek" vs dedi. O maç 8 sayı attı. Basın toplantısında haliyle "ee ne oldu LeBron Bey?" diyen basına "Benim 8 sayı atmam ve sizin bunu haber yapmanızın hiç bir anlamı yarın hepiniz sefil işlerinize devam ediyor iken ben yine milyonlar içinde yüzen bir süperstar olacağım." Demiş ve o yılki Finalleri, kesin favori oldukları finalleri kaybederken maç başı sayı ortalamaı 17.7 olmuştur.

Nitekim fiziksel olarak ve basketbol IQ su olarak son 10 yılın en komplike, en muazzam oyuncusu. NBA Genel Tarihinde de Rakamsal olarak Top 10, Oyun olarak da en az Top 15 rahat olacak bir adam... Ancak sportmenliği biraz yaş.. Cleveland'ı nasıl ses seda etmeden ayrıldığını herkes bilir zaten. Miami'ye gidince Cleveland'ın haberi oldu :D ... Şimdi de Lakers'ın yeniden diriliş projesinin bel kemiği, takımın abisi olarak gideceği söyleniyor. Seni şampiyon yapacak takım hangisiyse sürekli ona giderek şampiyon olmaktansa, her hangi bir takımı şampiyon yapmak arasında bir fark var. Oda Jordan ile LeBron arasındaki fark işte.

Ama şu an elimizdeki en iyi LeBron o tartışmasız bir şey. 2012 Lokavtından sonra yumuşatılan kurallar ve hallaç pamuğuna dönen oyun yüzünden lige ilgilimi kaybettim açıkçası. Eskiden yahoo da oynadığımız Fantasy Basketbol Manager oyunundaki liglere döndü lig... O oyunda her şey istatistik demekti. Oyun ya da maç değil. Şu anda da öyle işte.

Sevdiğim bir kaç genç basketbolcu vardı şansıma da onlar bu son senelerde hep sakatlandılar arkadaşlar.. Göz mü değdirdim nedir :D :D

Bi kontrol ettim de LBJ'yi kendi yaptığım Top 50 listesinde 8. sıraya koymuşum.. Daha kariyerin bitmeden bu sıradaysan zaten normal bir oyun değilsin demektir.
    • LeBron kariyerinde ilk defa "süper takım" olmayan bir takımla play-off oynadı ve daha ilk tur serisi olmak üzere toplam oynadığı 4 serinin ikisinde seri 7. maça kaldı. Birini süpürdüler (karşı takımın sakatlıkları da sağolsun) ve finalde süpürüldüler.

Şimdi LeBron fanlar ortalığa dökülmüş takım leş idi vs diye. Arkadaşlar bu adam süper takımlarla da final kaybetti. Bu adamın beni kimse durduramaz dedikten sonra 8 ve 15 sayı atıp yaş ortalaması 33.4 olan Dallas'a karşı yenilmişliği var.

Bir de insanlar şunu görmüyor, genç nesil özellikle , NBA'i eski yahoo fantasy basketbol lig oyunu gibi takip eden gençler yani sadece box score da oyuncuların gece boyunca çektiği rakamlara bakan gençler. Bu insanlar diyorlar ki var LBJ play-off da 50 sayı attı 30 üzeri ortalama tutturdu sonra diyorlar ki takımı leş..

O rakamlar biraz da takımı leş diye geliyor zaten... Adam maç başına 42-43 dk süre alıyor ve her pozisyonu o kullanıyor. Zaten temas savunması kalkan NBA'de de LBJ gibi güçlü bir atleti drippling'e girdikten sonra tutmanın imkanı yok çünkü her halt faul o yüzden girmeden durduruyorlar.

Nitekim, bu sevmediğiniz takım biraz da o rakamların sebebi... Bu rakamları mı çeksin adam ? Yoksa iyi takım da mı oynasın ? bi karar verin.

2.si Tarihin en iyi oyuncusu olma iddiası olan ve ne kadar NBA efsanesi varsa hepsi hakkında atarlı tutarlı konuşan birinin Finaller de süpürülme lüksü olamaz.. İStersen takım arkadaşların 2 diş sarımsak bir baş soğan olsun.... Ha bunun örneğini şuradan vereyim.

2002 ve 2003 yıllarında Finale çıkan doğu takımını hatırlayanınız var mı ?

Jason Kidd'li New Jersey... O takımda kaç all-star var biliyor musunuz ? tek o da Jason Kid ... Peki bu adamın sayı ortalaması kaç 14.-18 aralığı..
      Ve Jason Kidd bırak en iyi oyunculuğa oynamayı en iyi oyun kurucu tartışmasında bile ancak ilk 5-6 da yer almaya oynayabilecek çapta birisi. Bir al topu ve bizi kurtar diyebileceğin Kobe, LeBron, Jordan, Bird, Magic gibi biri değil.

Bu adamın 2002 Finallerinde 4-0 finalde yenildiği takım kim ? Tarihin en dominant takımlarından biri Prime Shaq ve Süper star Kobe'li lakers.. Koçları da 10 yüzüklü Phill Jakcson..

Ama bu seride bile Nets 3 maçta 10 sayının altında farklarla yeniliyor (3,4 ve 6) sadece birinde 26 sayı fark yiyorlar o da Lakers'ın sahasında..

2018 Finallerinde Cavaliers'ın en çok rakibine yaklaştığı maç 8 sayı farkla bitmiş diğer hepsi 10 sayının üstünde biri 10 sayı diğer ikisi 20 sayının üstünde farklar..

Peki NJ Nets karşı tarafta Finali 36+ sayı 12+ ribaunt gibi canavar istatistiklerle bitiren Shaq'ın (o senenin sezon ve final mvpsi) karşına hangi pivotları çıkarmış ? Todd MacCulloch ve Jason Collins.

MacCulloch NBA de 4 sene oynadı ve kariyer ortalaması 6 sayı 4 ribaunt. Jason ise 11-12 yıl kadar oynadı ama bench ısıtıcısı olarak maç başına 11-12 dk süre alıp maç başı ortamaları 3+ sayı 3+ rib olan bir oyuncu.

Shaq'ın önü tamamen boş yani.. Adam zaten dönemin diğer iyi pivotları Alonzo Mourning, Marcus Camby, Dikembe Mutombo, Dale Davis, Brad Miller'ı vs bile ezebiliyor siz düşünün bu iki diş sarımsağın O'Neal karşısında ne denli etkisiz kaldığını.

Kobe'nin karşına denk gelen isimler ise Kerry Kittles ve Lucius Harris ikilinin 2002 Finallerinde maç başı toplam sayıları anca 20 ediyor Kobe tek başına 26.8 sayı ile oynuyor zaten :D Ve takım da Kidd hariç başka all-star yok.

Star denebilecek bir tek Kenyon Martin var zaten kidd hariç takımda 20+ sayı atabilen tek o var onun sebebi de ... Lakers'ın zayıf karnı her zaman hareketli, atletik, dış şutu olan ve pas verebilen 4 numaralar olmuştur. Çünkü Lakers'da Shaq'ın yanında yıllarca düzgün bir dört numara olmadı. Robert Horry ve Samaki Walker falan vardı. Nets buradan çalıştı.

Nitekim. LeBron'un yanında maç başına 19 sayıyla oynayan all-star kalibresinde bir Kevin Love var ve LeBron'un kendisi Kidd'den çok daha iddialı ve komple bir oyuncu..

Sen Kidd kadar takımını efektif kullanamıyorsan. Kidd kadar bir süper takım karşısında direnç gösteremiyorsan.

Senin Jordan-Magic-Bird-Kareem-Hakeem-Wilt gibi adamların üzerine çıkma durumun yoktur artık. O yüzden Charles Barkley'nin biraz agresifçe ve yersiz de olsa "Bu finallerden sonra da Hala bana LeBron en iyi diyen olursa suratına yumruk atacağım." lafı kendini doğruluyor.

Haa işin kötüsü 2002 den sonra 2003 de

NJ Nets bu sefer de 2000li yılların en çok şampiyonluk yaşamış hanedanlığı, sezon MVPsi Duncan'ın takımı Spurs ile karşılaştı. Nets sırf bir önceki seneden daha iyi bir small forward/3 numarası var diye (gene all-star değil) 4-2 ile kaybetti seriyi ve hatta o sezon Tim Duncan, MVP ödülü Kidd'in hakkıydı skor üretmeden öyle bir takımı 2 yıldır finallere çıkarıyor diye dedi. David Robinson, Tim Duncan, Stephen Jackson, Tony Parker ve Manu Ginobili Spurs 'e karşı yanındaki en iyi oyuncular Kenyon Martin ve Richard Jefferson olan bir takımla çıktı Kidd. takımın şur ortalaması %37 buna rağmen iki maç aldı.

Bakın LBJ'yi Jordan, Bird ve Magic ile bile kıyaslamıyorum.. Daha yakın tarihten gene doğu konferansının zayıf olmasından faydalanarak , finale çıkabilmiş başka bir zayıf takımı örnek gösteriyorum... Ki o zaman daha handcheck kaldırılmamıştı yani defanslar daha sert..

Nitekim LBJ, lider olarak, oyun kurucu olarak, hanedanlık oyuncusu olarak Jason Kidd bile 2002-2003 Jason Kidd bile etmiyorsa (kimse bana LBJ 2002 -03 Kidd'den on sayı fazla atıyor demesin o zaman ki maçlar defans sertliği sebebiyle şimdiki takım skorlarının 20-25 sayı aşağısında bitiyordu. Yani 110 sayı atan bir takım LBJ'nin 40 sayısı 85 sayı atan bir takımda Kidd'in 20 sayısından daha değerli olmuyor. )...

Nitekim benim görüşüme göre LBJ gelmiş geçmiş en iyi olma hakkını 2011 Finallerinde kaybetmişti.. Finalleri kaybettiği için değil o finallerde gösterdiği kişilik ve karakter ve kaybediş şekli ile...

2018 Finalleri ile de Top 3-5 olmayı kaçırdı. Ama her türlü ölüsü bile Top 10 (benim sıralamam da 8. şahsen) ... Ve seneye gene takım değiştirecek :D :D

Gerçi bir LeBron ile bitmiyor, LeBron gene bu ligin alnının akı diyebileceğim çapta bir oyuncu... Basketbol o kadar kalitesizleşti ki ... LeBroncuğumu mum gibi arayacağıma eminim..

Bu konuyu daha detaylıca ele aldığım yazı için -> utkan.in/2018-nba-finalleri-lebronun-cokusu/