Sabit Forum Kullanım Rehberi ve Teknik Kurallar !

• Genel
  • Forum Kullanım Rehberi ve Teknik Kurallar !

Arkadaşlar bu yeni ve nispeten farklı özelliklere sahip forum tipini kullanırken aklınızda bi soru vs kalmaması ve de konu açıp, mesaj yaparken ki farkındalığın artması için ufak bir rehber hazırladım.

Önce Forum Anasayfamızdaki fonksiyonları anlatayım.

1- FORUM ANA SAYFA:

Şimdi sizlere anasayfada işaretlediğim yerlerin fonksiyonlarından bahsedeyim arkadaşlar.
    1. Profil alanınıza ulaşıp kişisel bilgilerinizi, avatar, imza ve benzeri ayarlarınızı, gizlilik ayarlarınızı yapabileceğiniz profil alanı butonudur.
    2. "Haberler" bir nevi face ve twitterdaki bildirimler gibidir. Takip ettiğiniz konulara gelen mesajları, sizi alıntılayanları, size gelen beğenileri buradan öğrenirsiniz. Ancak yeni açılan konular için forumu ve son olayları takip etmelisiniz.
    3. Özel mesajlarınıza ya da oluşturduğunuz sohbet odalarına (max. 10 kişi) ulaşabileceğiniz butondur.
    4. Web sitemiz ve ana blogumuz kahramanbaykus.com a geçiş için kullanabileceğiniz bağlantı butonudur.
    5. Forumun logosudur ayrıca üzerine tıkladığınızda her nerede iseniz forum anasayfasına dönmenizi sağlar.
    6. Ana sayfadaki forum listenizi görmenizi sağlayan sekmedir ve sekme üzerindeki rakam forumda okumadığınız, görmediğiniz mesaj sayısını simgeler. 6.a, 6.b, 6.c ise alt sekmelerdir ve ne işe yaradıkları adlarından bellidir zaten.
    7. Forumdaki yönetim kadrosunu, çevrim içi üyeleri veyahut tüm üyeleri görmenizi sağlayacak olan Üyeler menüsü sekmesidir.
    8. Forumda olmuş olan son hareketleri gösteren ana sayfa sekmesidir.
    9. Bu işlev oldukça kullanışlı bu göz simgesine tıklayarak hangi forumlardan bildirim almak, haberdar olmak isteyip istemediğinizi belirleyebiliyorsunuz. Battle / Vs tarzı şeyleri sevmiyorsanız "Er Meydanı" forumunun tiklerini kaldırabilirsiniz. Veyahut Comics seviyor fakat Anime & Manga'dan kati suretle haz etmiyorsunuz o zaman Anime & Manga forumunun tikini kaldırabiliyorsunuz. Nitekim forumun hangi kısımlarını kullanmak istediğinizi seçebileceğiniz bir yer.
    10. Tüm forumları okundu işaretle butonu.
    11. RSS butonudur. Peki RSS Nedir ?
      [spoiler]RSS, özellikle haber sağlayan sitelerin, blogların ve benzeri içerik alanlarının sürekli olarak güncellenen sitelerinin güncellemelerinden geri kalmamanız için kullanılan ve bazı site veya dosya formatları ile çalışan bir veri takip sistemidir.Biraz teknik kısma girersek .rss ve .xml biçimindeki dosyaları takip ederek standart bir formatta önünüze sunan bir dosyadır RSS. [/spoiler]
    12. Site haritası butonudur
    13. Sayfanın en altına indirme butonudur.
    14. Forumdaki son mesajlar, konuşlar ve hareketlerin (üstelik etiketlerin) bulunduğu açılıp kapanabilir sütundur.
    15. Arama kutucuğu
    16. Son Hareketler sütununu kapatmanız için kullanabileceğiniz buton.
    17. Klasik her forumda alışkın olduğunuz çevrim içi üyeler, üye tipleri ve istatistikleri görebileceğiniz yer.
    18. Forumumuzda birden fazla tema desteklenmektedir ve buda tema değiştir butonudur.
    19. Sayfanın en üstüne götüren buton.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

2- KONU AÇMA EKRANI:

1. Konu açtığınız yerin dizinini gösterir, konuyu açmadan son bir kez kontrol edin belkide yanlış yere açıyorsunuzdur ve burası anlamanıza yardımcı olabilir.
    2. Konunun barındıracağı önek etiketlerini seçebileceğiniz yer misal "genel" , "spoiler" , "öngörü" , "wiki", "anket" , "Vs" ve benzeri etiketler var. Bu etiketleri dikkatlice ekleyin ileride forum iyi gider de inşallah çook kalabalıklaşırsa aradığımız konuları şıp diye bulmamızda çok çok yardımcı olacak ayrıca bot trafiği, google indexlemesi de daha iyi performans gösterecektir.
    3. Hepinizin bildiği gibi açtığınız konunun başlığının girildiği yer. Lütfen açıklayıcı olduğundan emin olun öyle tek kelimelik, net olmayan başlıklardan kaçının.
    4. Buradaki etiketler önek etiketinden ziyade anahtar kelime etiketidir. Youtube videoları ve blog sayfalarındaki gibi yani. Konunuz ile alakalı olduğunu düşündüğünüz en birincil 5-6 kelime ya da kelime öbeğini giriniz. Atıyorum "Batman Hakkında" diye bir başlık açarsanız buradaki etiketler batman,dc comics,çizgi roman,comics şeklinde girilebilirler. Bunlara dikkat ediniz yalnız etiket sayısının çok olması bir anlam ifade etmez google abi sınırı aşanı tanımaz kısa ve öz tutun.
    5. Mesajınızın kaynak kod görünüm halini açar tüm o html kodları ile işlem yapabildiğiniz ilkel metin editörüne geçiş yaparsınız.
    6. Yanındaki oklar ise mesajınızdaki işlemleri ileri ve geri almaya yarar fakat ya 5 ya da 10 hamle sınırı vardı yanlış hatırlamıyorsam.
    7. Yazdığınız harf/rakam, kelime vede kelime öbeklerinize link giydirmenizi sağlayan buton.
    8. Resim / İmaj yükleme butonu. Hemen yanında ise tablo yapma butonu var.
    9. Alıntı
    10. Kod girme ayracı
    11. Spoiler
    12. Sıra Kodu
    13. Emoji/İfade menüsü
    14. Konuya ekleyeceğiniz belge ya da resim varsa bunları bilgisayarlarınızdan yükleme imkanı sunan menü sekmesi.
    15. Konu ile ilgili ayarlar. Ellemediğiniz takdirde default/standart ayardadır ancak ne yaptığınızı biliyorsanız buraya bakıp değişiklikler yapabilirsiniz.
    16. Klasik Anket Menüsü Sekmesi
    17. Mesaj yazma alanınızı aşağı yukarı işaretlenen bölgeye basılı tutarak çekiştirme suretiyle , içerik girdi alanının büyüklüğüyle oynayabilmenizi sağlayan ayraç.
    __________________________________________________________________________________________________________________________________

3- Mesaj Alanlarımız Üzerindeki Düğmeler ve de Hızlı Cevap Editörü:

3.a. Hızlı Cevap Editörü ve Alıntı Alma Hakkında:

1. Seçenekler butonuna tıklayarak tam detaylı mesaj gönderme sayfasına geçebilir daha detaylı ayarlamalar yapabilirsiniz.
    2. Hızlı Cevap metin editörünü bu tuşla açıp kapayabilirsiniz. Ancaaaak işte tam bu nokta da size forumda olan, kendim deneyimlediğim bir bug hatasının çözümünden bahsedeyim.

Hızlı cevap da iken yaptığınız alıntılamalar çok geç düşüyor mesaj editörünüze. Ancak 2 numarada gösterdiğim butona basıp hızlı cevap editörünü kapatıp sonra tekrar aynı butona basıp açtığınızda alıntınız düşmüş oluyor. Benden ufak bir çözüm size ama ileride bakacağız o alıntı neden geç geliyor.

Alıntılar ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer şey. Bu forumda kişinin mesajından istediğiniz kısmı alıntılama şansınız var. Foto ile göstereyim.

Gördüğünüz gibi tüm mesajı alıntılamıyorum ancak işime yarayan ya da hakkında konuşmak istediğim kısmı alıyorum.

:!: Bu özelliği trol & lowball cımbızcılığı için değil kaliteli tartışmalar için kullanmanızı umuyorum :!:

3.b. Kendi Mesaj Alanındaki Butonlar:

1. Mesajınızın (diğer kişilerin mesajlarının aynı yerinde yine aynı işe yarayan aynı sembol butonu var) IDsini yani linkini alabilirsiniz. Kısacası Mesaj linki veren buton
    2. Mesajınızı düzenlemeniz için kullanabileceğiniz buton.
    3. Alıntı butonu
    4. Uyarı bildiri butonu
    5. Sayfanın en üstüne çık butonu.

3.c. Başkasının Mesaj Alanında Gördüğünüz Butonlar:

1. Tüm mesajı alıntılama butonu.
    2. Uyarı - Bildirme Butonu.
    3. Beğeni ve Beğenmeme Butonları

:!: Burada hemen bahsedelim arkadaşlar beğeni butonları;
    • Selamlaşma
    • Arkadaş sırtı sıvazlama
    • Sırf seni destekliyor diye rüşvetleme
    • Karşılıklı beğeni takası
    gibi amaçlar için kullanılamaz.

Aynı şekilde beğenmeme butonu da;
    • Negatif mesaj verme.
    • Rahatsız etme.
    • Trolleme.
    • Baskı oluşturma ve kendi fikrini dayatma.
    gibi amaçlar için kullanılamazlar. Bu yanlış tavırlarda istikrar gösterenler uyarı -> özelliğin elinden alınması -> ban şeklinde muamelelere maruz kalacaktır :!:

4- Profil Alanlarınızın Kullanımı:

4.a. Profil Alanının Genel Görünümü ve İşlevleri

1. Forumdaki Son Olay ve Hareketleri gösterir.
    2. Çevrimiçi kullanıcıları gösterir.
    3. Site yönetim kadrosunu görebileceğiniz alan.
    4. Belirli bir kullanıcıyı aramak için gerekli sekme.
    5. Nick ve Rütbe.
    6. Arama.
    7. Profil Düzenleme Butonu.
    8. Son Etkinliğiniz.
    9. Profil duvarınızı yani şu an sayfayı görmenizi sağlayan sekme.
    10. Forum genelinde yaptıklarınızı gösteren alanın sekmesi.
    11. Diğer kullanıcıların kişisel bilgilerinize ve eğilimlerinize ulaşabilecekleri alan sekmesi.
    12. Duvarınızdaki mesajlajma alanınızda metin editörü yoktur. Twitterdaki gibi kısa ve öz yazışmalar içindi

:!: UYARI: "Aaman burası nasıl olsa benim duvarım, sayarım, söverim, dokundururum, ima yaparım, gevşerim, saçmalarım ayol." Şeklinde sakın düşünmeyiniz. Forum ahalisinin görebileceği her içerik - metin alanında forum geneli kurallara tabisiniz. :!:

13. Tema değiştirme butonunuz.
    14. Edindiğiniz puan ve rakamları görebildiğiniz alan.
    15. Takip ettikleriniz.
    16. Sİzi takip edenler.
    17. Profilinize uğrayanlar.

4.b. Profilinizde ki "Hakkımda" Alanını Düzenleme Ekranı:

Gerekli her şey resim üzerinde yazıyor arkadaşlar.

5. Alt forumlar içerisinde Sıralama, Arama ve Listemele Özellikleri:

Önek etiketlerinden bahsettiğim kısımda bahsetmiştim. İşte böyle spesifik bir alt foruma girdiğinizde aradığınız mesajları yandaki ;
    1. Önek etiketleri alanı.
    2. Sıralama şekli belirleme alanı.
    3. Aradığınız konu ya da mesajın zaman aralığını belirleme alanı.
    4. Durum alanı (okunmuş, okunmamış, taşınmış, silinmiş vs gibi).

İşte bu kadar arkadaşlar. En temel konuları ve dikkat etmeniz gerekenleri belirttim. Bunlara dikkat edin, sonra vay ben duymadım, vay ben görmedim dinlemem ona göre !
    Katkılarından dolayı @Nero adlı üyemize de çok teşekkür ederim.
  • Forumun tasarımı/sürümü değişince buradaki bazı şeyler sadece görünüş olarak değişti ancak desteklenen özellikler ya da sembollerin anlamları yine aynı arkadaşlar o yüzden tekrardan yapmıyorum. Takıldığınız bir şey olursa Teknik Sorunlar adlı başlıktan muzdarip olduğunuz şeyi yazabilirsiniz. İyi Günler.