Naruto Karakterleri Tanıtım Serisi:Jiraiya

  • Wiki
  • manga
  • anime!

  Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

  • Naruto Karakterleri Tanıtım Serisi:Jiraiya


   自来也 Jiraiya

   Akademi Bitiriş Yaşı:
   6
   Yaş:
   54
   Sınıflandırma:
   Sennin, Sannin
   Boy:
   191.2 cm
   Kilo:
   87.5 kg
   Meslek:
   Yazar
   Rütbe:
   Jonin
   Doğum Günü:
   11 Kasım
   Takımları:
   Hiruzen Takımı, Yağmur Yetimleri (Lider), Jiraiya Takımı (Lider)
   Bağlılık:
   Konoha
   Myobokuzan Dağı
   Element:
   Katon
   Fuuton
   Doton
   Suiton
   Çocukluk ve Gençlik Dönemi

   Akademiyi bitirdikten sonra, sonradan Efsanevi Sanninler olarak anılacak, dönemin Hokagesi olan Sarutobi Hiruzen'in Takımına Tsunade ve Orochimaru ile birlikte yerleşmiştir. Çocukluk döneminde beceriksiz olan Jiraiya her konuda Orochimaru'nun gerisinde kalsa da denemekten vazgeçmemiştir. Hiruzen'in Zil Testinde ise yaptığı kurnazlığı Hiruzen fark edince kütüğe bağlanmış ve ceza olarak aç kalmıştır. Grubun diğer üyeleri Tsunade ve Orochimaru ise zili kapmayı başarmışlardır.

   Jiraiya Ustası Hiruzen'den görüp etkilendiği Kuchiyose no Jutsu'yu anlaşma olmadan yapınca, ters Kuchiyose ile Myobokuzan Dağına Kuchiyose olmuştur. Burada ilk önce Bunta ve daha sonra da bir tanesi, bir öğrencisinin barışı getireceği olmak üzere, çeşitli kehanetler alacağı Gama Sennin ile tanışmıştır. Ve Fukasaku'dan da Sennin eğitimleri alıp büyük oranda tamamlayıp, bütün zorluklarına rağmen Sennin olmayı başarmıştır. Fukasaku'nun daha sonradan söylediğine göre bunu başarmak için Jiraiya gibi vazgeçmek nedir bilmemen gerekmektedir. Sennin Mod'u öğrenmesi sürekli olarak görevlere gitmesi yüzünden normalde bitireceği süreden uzun sürmüştür. Başlarda geri kaldığı arkadaşlarını gençlik döneminde yakalamış ve daha sonra da geçmeyi başarmıştır.

   Sannin İlan Edilişi ve Hocalığı

   II. Büyük shinobi savaşı sırasında Tsunade ve Orochimaru ile birlikte Yağmur Köyündeyken buranın lideri Hanzo ile yaptıkları dövüş sırasında, Hanzo üçlüden epey etkilenip onlara Efsanevi Üçlü anlamına gelen Sannin lakabını vermiştir. Yaptıkları bu dövüş sırasında onları izleyen 3 küçük yetim Üçlü'den yardım istemiştir. Orochimaru acılarını dindirmek adına onları öldürmek istese de Jiraiya buna engel olmuş ve çocukların eğitimini üstlenmiştir. İsimleri Konan, Yahiko ve Nagato olan Yağmur Yetimlerini eğitip, çeşitli jutsular öğretmiş ve hayatta kalmaları için bir çok yardımda bulunmuştur. Buradayken yazdığı ilk kitabının adına ve konusuna Nagato isimli çocuğun sözleri sayesinde karar vermiştir. Uzun süre bu çocuklara eğitim verip, hayatta kalacakları kadar güçlendiklerine karar verdikten sonra buradan ayrılmış ve kendi memleketi Konoha'ya dönmüştür. Konoha'ya döndükten sonra sonraki Hokage olacak Minato'nun da dahil olduğu 3 kişilik grubun Jonin Lideri olmuştur. Bu dönemden sonra fazla ortalarda olmayan Jiraiya, Köy için çeşitli sızma, bilgi alma gibi görevleri için sürekli olarak gezmiş ve kitap serisi yazmıştır.

   Yaşlılığı ve Ölümü

   Serinin başlarında Chuunin sınavında ortaya çıkan Jiraiya burada başta tanıyamadığı, eğitmek için şartlar sunduğu Naruto ile tanışır, daha sonra Naruto'nun sevgili öğrencisinin oğlu olduğunu ve adının da kendi yazdığı kitaptaki ana karakterin adı olduğunu hatırlar. Bu ismi Minato Jiraiya'nın kitabına ithafen oğluna vereceğini söylediğinde, Jiraiya şaşırmış gururlanmış ve bu ismin sadece Ramen yerken aklına gelen basit bir şey olduğunu söylemiştir, tesadüftür ki Naruto'nun en sevdiği yiyecekte Ramen olmuştur. Naruto'ya önce su üzerinde yürümek gibi basit şeyler öğretse de daha sonra, öğrencisi Minato'nun icadı olan ve Naruto'nun çeşitli şekillerde kullanacağı Rasenganı öğretmiştir. İlk tanıştıkları zamanda ise mührünün fazla sıkı olduğunu söylerek, çakrasını biraz daha iyi kullanabilmesi için, mührü 5 Element ile gevşetmiş ve Kuchiyose öğretmiştir. Naruto'yu uçurumdan atıp, ölümün eşiğindeyken Kyuubi çakrasını kullanması ve daha büyük çakra salınımı yapmasını sağlamak da ancak bir dahinin aklına gelirdi ki bu kişi de ancak Jiraiya olmuştur.

   Chuunin sınavı sırasında ortada olmayan Jiraiya hayatında en büyük pişmanlık duyacağı 2. olay başına gelecektir. Çünkü kendisi köyde değilken köye saldıran eski dostu Orochimaru ustasının, canını almış Jiraiya ise yetişememiştir. Köye geldiğinde, yetişene kadar ustası ölmüştür. Hiruzen öldükten sonra 5. Hokage olarak kendisi öne sürülmüş ve reddetse de büyük bir ısrarla karşılaşmıştır. Jiraiya ise bu konum için, daha iyi birisini önereceğini eski takım arkadaşı Tsunade'yi bulup, getireceğini söylemiştir. Tsunade'yi aramaya gitmeden önce Akatsuki'nin üyelerinden Itachi hem Hiruzen'in ölümünden sonra ortalığı kontrol edip, kardeşinin güvenliğinden emin olmak. Hemde Akatsuki'den görevi olan Jinchuuriki yakalama görevi için Kisame ile köye gelmiştir. Naruto ve Sasuke köşeye sıkıştığında Jiraiya ortaya çıkmış ve Naruto ile Sasuke'yi kurtarmıştır. Ona karşı dövüşmek isteyen Kisame'ye Itachi "İkimizde olsak onu yenemeyiz." Demiş ve Jiraiya'nın Jutsusundan Ameterasu kullanarak kaçıp, uzaklaşmıştır.

   Tsunade'yi aramaya giderken yanına Naruto'yu da almış bu yolculuk sırasında ise Rasengan'ı Naruto'ya öğretmiştir. Naruto'ya sadece tekniği nasıl yapacağını gösterip gitmiş gibi gözükse de Jiraiya Naruto'yu bir yandan da takip etmiştir. Naruto ile ilişkileri bu yolculuk sırasında iyice kuvvetlenmiştir. Hatta Naruto köye indiği sırada bir baba ile oğulun ikiz dondurmayı ortadan kırıp birlikte yediklerini görünce boynunu büküp yürümeye devam etmek zorunda kalmıştır. Jiraiya ise bu durumu görüp, Naruto eğitimini yaptığı sırada elinde bu dondurma ile gelip, ortadan ikiye kırarak Naruto'ya ikram etmiştir. Tsunade'yi bulduklarında önce onu ikna edememiştir.

   Ve Jiraiya Tsunade'nin peşinde olan tek kişi de değildir. Ustası Hiruzen tarafından jutsuları elinden alınan Orochimaru da kendisini aramaktadır. Bu karışıklıkta Efsanevi Sanninler birde dövüşe girişmişlerdir. Bu dövüş sırasında Naruto Rasengan'da başarılı olmuş ve Tsunade'yi Konoha'nın Hokagesi olmaya ikna etmiştir. Bir süre daha Konoha'da kalan Jiraiya görevi için köyden ayrılacağı sırada yanında Naruto'yu da götürmüş ve 2 yıllık eğitimini başlatmıştır. Burada Cho Oodama Rasengan ve çeşitli Kuchiyose kombinasyonlarını Naruto'ya öğretmiştir.

   Naruto ile olan 2 senelik macerasından sonra köye dönmüş ve zamanının bir süresini burada geçirip. Akatsuki hakkında bilgi toplamak için bir kaç kez köy dışına çıkmıştır. En son Akatsuki'nin liderinin yaşadığı yer hakkında bilgi alıp, sızılması imkansız denilen Yağmur Köyüne gitmeyi planlamıştır. Köydeki son gecesinde ise eski dostu vede sevdiceği Tsunade ile içmiş ve planından bahsetmiştir. Tsunade ona engel olmak istese de Jiraiya bu türden bir adam olmadığından bildiğini yapacaktır. Burada Minato'dan ve eski zamanlardan bahsettikten sonra, Tsunade'ye geri döneceğini inanmıyorsa öleceğine bahis koymasını, nasıl olsa kaybedeceğini söylemiştir. Ve köyü son kez terk etmiştir.

   Yağmur Köyüne sızıp bir takım bilgi topladıktan sonra, köyde keşif yaptığı sırada karşısına eski öğrencisi Konan çıkmış ve onunla kısa bir dövüş yaşadıktan sonra 6 Pain'den birisi gelmiş ve Konan'ı uyarmıştır. Jiraiya ise gördüğü manzaradan dolayı şaşırtmıştır. Çünkü karşısındaki kişi eski öğrencisi Yahiko'ya benzese de gözleri diğer öğrencisi Nagato'ya aittir. Önce karşısındakinin Yahiko olduğunu düşünse de gözlerini nereden aldığı konusunda emin olamamıştır. Daha sonra ise Nagato olduğunu çözecektir. Önce daha sakin başlayan dövüş, Painlerin kalabalıklaşmaya başlaması ve Jiraiya'nin Pain'in Kuchiyose'sine karşı yaptığı Kuchiyose'nin etkisiz kalmasından dolayı Jiraiya çareyi Kurbağa Senninler'de ve Sennin Mode'da bulmuştur. Pain'lerin sıra dışı gücünün karşısında Sennin Mode ile karşılık veren Jiraiya kullandığı Jutsu ve yaptığı plan ile karşısındaki 3 Pain'i etkisiz hale getirmiştir. Jiraiya Pain'i yendiğini düşünürken arkasında 3 Pain daha vardır ve 1 tanesi canlandırma yapabilmektedir. Böylelikle 6 Pain'in saldırısına uğrayan Jiraiya önce kolunu daha sonra ise boğazını kaybeder. Jiraiya bu durumda bile 6 Pain'e karşı dövüşüp 1 bedeni incelenmesi için aldıktan sonra kaçmak yerine dövüşe devam edip bir süre denk şekilde dövüştükten sonra. Bitap düştükten sonra 6 Pain Jiraiya'nın sırtına 6 Çakra Çubuğunu saplamıştır. Jiraiya hayatı boyunca uyguladığı ve Ninja felsefesi olan "Asla Pes Etme"'yi ölürken bile devam ettirmiş ve kalbi durduktan sonra Fukasaku'nun sırtına ancak Naruto'nun bilebileceği bir kod yerleştirmiş ve Pain'in sırrını açığa çıkartmıştır.

   Önce "Hep hokagelerden biri gibi ölmek istedim,onların yaptıklarının karşısında benim yaptıklarım önemsiz,değersiz şeylerdi.Başarısızlıkların sadece yetenek geliştiren şeyler olduğuna inanarak yaşamıştım.Buna karşılık bende başarısızlıklarımı unutturacak büyük şeyler başaracağıma yemin etmiştim.Ve harikulade bir shinobi olarak ölecektim.En azından bu olmasını umduğum şeydi.Ama bu halimle benim hikayem bu şekilde son buluyor.Pain’i yenip,Akatsuki’yi durdurarak Shinobi dünyasını büyük bir yıkımdan kurtaracağımı düşünmüştüm ama sonunda bu seçimimde de başarısız oldum.Ne değersiz bir hikaye." Dese de aklına Naruto geldiken sonra ise huzurlu olan Jiraiya hayatını gözden geçirirken, içinden "Asla sözünden dönmemek, asla pes etmemek, Naruto eğer bu senin ninja tarzınsa o zaman senin ustan olarak, ben mızmızlanıp duramam. Herkesin bildiği gibi, bir öğrenci ninja yolunu hocasından miras alır! Pes etmemek bu benim yapmam gereken gerçek seçimdi! Naruto, sen kehanetteki çocuksun artık eminim… Gerisini sana emanet ediyorum! Cesur Jiraiya’nın hikayesi şimdi daha iyi bir sona kavuştu." Deyip, ölmüştür.   Myobokuzan Dağı

   Not: Burası Jiraiya'nın farklı yaşlarında geldiği bir yer olduğu için hikayesinin içine parça parça yazamayıp, buraya yazmayı uygun buldum.


   Hiruzen'den eğitim aldığı bir günde, Emma'dan etkilenip hakkında hiç bir şey bilmediği Kuchiyose no Jutsu'yu yapmaya kalkan Jiraiya bu Jutsu'nun yapılması için kan anlaşması olması gerektiğini bilmeden Myobokuzan Dağına Kuchiyose'lenir. Burada ilk önce bir yılanla dövüşmek üzere olan Bunta'yı görür ve Yılan'a saldırıp, kuyruğundan tutarak gökyüzüne fırlatır. Jiraiya'dan etkilenen Bunta onu Küçük bir kurbağa olan ancak Sennin Mode'da usta olan Fukasaku ile tanıştırır. Fukasaku Gama-Sennin'in bunu öngördüğünü Myobokuzan Dağına bir insanın geleceğini söylemiştir. Jiraiya ise burada kalırsa güçleneceğine inanmıştır. Burada Sennin eğitimi almaya başlayan Jiraiya, bazı zamanlarda Konoha'ya dönüp ustası Hİruzen'den de eğitim almaktadır. Başlarda sivri kayalıkların üstüne bırakılan taşlarda dengede durmakta zorlansa da asla pes etmeyen yapısıyla bunun da üstesinden gelir. Bunun üstesinden geldikten sonra Fukasaku kendisiyle kan anlaşması yapmayı teklif eder, Jiraiya ise düşünmeden bu anlaşmayı yapar. Jiraiya gençlik çağına geldiğinde Bunta kendisine Gama-Sennin'in bir kehaneti olduğunu ve yanına gitmesini söyler. Kehanetini söyleyen Gama-Sennin Jiraiya'nın ileride harikulade sapık bir shinobi olduğunu, bununla birlikte kendisinin bir shinobi yetiştireceğini ve bu shinobi'nin Ninja dünyasında büyük bir değişikliğe yol açacağını söyler. Ancak bu değişikliğin iyi veya kötü olabileceğini, bunun Jiraiya'nın yaptığı bir seçime göre öğrencisinin hangi yönden gideceğine rehber olacağını söyler.


   Genel

   Myobokuzan'da öğrendiklerine ve oraya olan bağlılığına ithafen alın koruyucusunu buranın simgesi olan yazı olarak seçen Jiraiya, sıcak kanlı ve çapkın olan Jiraiya boş zamanlarında, kitap yazmayı veya kadınları göz etmeyi sevmektedir. Öğrencisi Naruto ona Sapık Keşiş anlamına gelen Ero-Sennin lakabını takmıştır ve Jiraiya istemese de genellikle kendisine bu şekilde seslenmiştir. Hayatındaki en büyük 2 pişmanlığın Öğrencisini ve Hocasını koruyamamak olduğunu söylemiştir. İkisininde de köy dışında olan Jiraiya bu pişmanlığı son nefesine kadar üstünden atamamıştır.

   Jiraiya'nın söylediğine göre 2 kere ölümle burun buruna gelmiştir. Birincisi Tsunade'yi gözetlemeye çalışırken yakalandığında ve ikincisi Naruto'nun mührü bozulup 4 Kuyruklu çakra pelerini açtığınd yaşanmıştır. İkincisinde öğrencisi Naruto'nun zarar göreceği için karşı saldırı yapmamış, elindeki mühür kağıdıyla Naruto'yu kendine getirmeye çalışmıştır. Babacan bir karaktere sahip olan Jiraiya köyde çok saygı duyulan ve Hiruzenin Hokage'liğinin ikinci zamanından sonra köyün en güçlü kişisi olarak anılmıştır.

   Shinobiliği boyunca çeşitli sözleri, hocalığı ve tavrıyla bir çok güçlü Shinobi'yi yetiştirmiş ve bir çoğuna da ilham kaynağı olmuştur. 58 D-Rank, 345 C-Rank, 684 B Rank, 614 A-Rank, 138 S-Rank olmak üzere toplam 1839 görevi tamamlamıştır. Öldüğünde 54 yaşında olan Jiraiya'nın hayatının görevlerle geçtiğini söylemek yanlış olmaz. Bunun dışında müthiş bir sızma ustası olan Jiraiya genellikle kullandığı kurbağaların midesine girerek, sızma işlemlerini yapmıştır ve bir çok kez Konoha adına istihbarat toplamıştır. "Bir Shinobi'nin değeri nasıl yaşadığıyla değil, nasıl öldüğüyle ölçülür.", "Bir shinobi’nin en önemli özelliği kaç tane jutsuda ustalaştığı değildir. Önemli olan asla pes etmemesidir." Gibi sözleri çoğu kişi tarafından kabul edilmiştir.


   Mesaj düzenlendi 7 defa, son düzenleyen Benkei ().

  • Ellerine sağlık @Benkei

   Fakat ufak bir iki düzeltme yaptım önek etiketi ve anahtar kelime etiketleri yoktu konunun ayrıca başlığıı "Jiraiya" diye açmıştın. Jiriaya Neyi ? O yüzden ona da el attım. Dikkat edin bundan sonra..

   Yine de çok teşekkürler eline sağlık. Yıllar geçti okuduğum manga sayısı istikrar ile artıyor fakat Jiraiya reis hala en iyisi :D
  • NABU yazdı:

   Ellerine sağlık @Benkei

   Fakat ufak bir iki düzeltme yaptım önek etiketi ve anahtar kelime etiketleri yoktu konunun ayrıca başlığıı "Jiraiya" diye açmıştın. Jiriaya Neyi ? O yüzden ona da el attım. Dikkat edin bundan sonra..

   Yine de çok teşekkürler eline sağlık. Yıllar geçti okuduğum manga sayısı istikrar ile artıyor fakat Jiraiya reis hala en iyisi :D

   Teşekkürler, hem mesajın için hem de düzeltmen için.