Evrende Yalnız mıyız?

• Genel

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• Evrende Yalnız mıyız?

Evet arkadaşlar ve hocalarım, bu soruyu çok merak etmişimdir. Yüce Allah'ın yarattığı bu evrende yalnız mıyız? Yoksa insanlar,cinler ve melekler haricinde başka canlılar -yani uzaylılar- var mıdır?
      Look, you wake up one day and your legs, they just give, and you can't run anymore.
    • İşin içine metafizik katılırsa konu çok karışır bence.

Daha kendi galaksimiz dışına çıkamıyor, galaksiler arası seyahat edemiyoruz. Yani o raddeye gelmeden var ya da yok demek güç. Ama ben gelişmemiş de olsa farklı galaksilerde yaşam bulunabileceğine inanıyorum.
      Phenom,
      The Deadman,
      The Last Outlaw,
      Lord of the Darkness,
      The American Badass,
      The Undertaker...

Vater, Summar, Sammanrenna, EL VON.

• Bu konu yıllardır üzerinde düşündüğüm ve çok şey okuduğum bir konu.İki tarafta çok farklı yollarla neredeyse kanıtlıyor fikirlerini(evet vardır vs hayır yoktur).Fakat Erich von Däniken diye bir yazara denk geldim.Bu şahıs uzaylıların var olduğunu geçtim dünyaya bir çok defa geldiklerini savunuyor.4 adet kitabını okudum.(Tanrıların arabaları-Tanrıların ayak izleri-Yıldızlara dönüş-Sonsuzluğun işaretleri)Bu adam ben uzaylıların varlığına ve Dünya'ya geldiklerine ikna eden insandır.Eğer konuya ilginiz var ise ve meraklıysanız kesinlikle okumalısınız.Her şey kafanıza yatmasa bile sizi ikna edeceğine eminim.
      Tek sıkıntı kitaba ön yargı ile yaklaşmayın.Çünkü Däniken'e göre uzaylılar bizim tanrılarımız ve yaratıcılarımız.
    • demkir yazdı:

Bu konu yıllardır üzerinde düşündüğüm ve çok şey okuduğum bir konu.İki tarafta çok farklı yollarla neredeyse kanıtlıyor fikirlerini(evet vardır vs hayır yoktur).Fakat Erich von Däniken diye bir yazara denk geldim.Bu şahıs uzaylıların var olduğunu geçtim dünyaya bir çok defa geldiklerini savunuyor.4 adet kitabını okudum.(Tanrıların arabaları-Tanrıların ayak izleri-Yıldızlara dönüş-Sonsuzluğun işaretleri)Bu adam ben uzaylıların varlığına ve Dünya'ya geldiklerine ikna eden insandır.Eğer konuya ilginiz var ise ve meraklıysanız kesinlikle okumalısınız.Her şey kafanıza yatmasa bile sizi ikna edeceğine eminim.
      Tek sıkıntı kitaba ön yargı ile yaklaşmayın.Çünkü Däniken'e göre uzaylılar bizim tanrılarımız ve yaratıcılarımız.
      Tövbe estağfurullah. Benim yaratıcım Allah.
      Look, you wake up one day and your legs, they just give, and you can't run anymore.
    • Yalnız olmama ihtimalimiz "biz bir şekilde var olabilmişken, bu kadar büyük bir evrende neden başkaları da bir şekilde var olamasın?" üzerinden düşünülüyor.

Ben bu ihtimal varsa evrenin en azından bilgimiz türden yaşama uygun olan her yerinin neden yaşamla dolu olmadığını merak ediyorum. Bizim var olmamız ise bir yerde mecburi çünkü var olmasak bu soruları soramazdık. Başka canlılar var mı sorusunun sorulabileceği bir evrende mecburen bir noktasında yaşam bulunmalı ama ikinci bir noktada da yaşamın olmasını gerketirecek kadar olası mı gerçekten de yaşam? İki yerine on milyon noktada yaşamın başlamasını engelleyecek bir olasılık nasıl mümkün olabilir? Neden her yerde yaşamın izi yok? Ya bir şekilde akıllı yaşam ortaya çıkınca ortadan öyle yada böyle toz oluyor yada meydana gelmiyor. Evrenin bazı yerlerinde yaşam diyebileceğimiz kimyasal aktiviteler ortaya çıkmış olabilir. Lakin onları ne zaman bulabiliriz?

Zannediyorum şu ömrümde uzayda yaşam ile ilgili gerçek bir kanıta şahit olamayacağım. Yakın dönemde de öyle. Sadece tek bir yerde en basit formlarda bile bir tür yaşama dair iz bulabilseydik tüm evrenin yaşamla dolu olduğuna inanabilirdim.
    • Sae yazdı:

Yalnız olmama ihtimalimiz "biz bir şekilde var olabilmişken, bu kadar büyük bir evrende neden başkaları da bir şekilde var olamasın?" üzerinden düşünülüyor.

Ben bu ihtimal varsa evrenin en azından bilgimiz türden yaşama uygun olan her yerinin neden yaşamla dolu olmadığını merak ediyorum. Bizim var olmamız ise bir yerde mecburi çünkü var olmasak bu soruları soramazdık. Başka canlılar var mı sorusunun sorulabileceği bir evrende mecburen bir noktasında yaşam bulunmalı ama ikinci bir noktada da yaşamın olmasını gerketirecek kadar olası mı gerçekten de yaşam? İki yerine on milyon noktada yaşamın başlamasını engelleyecek bir olasılık nasıl mümkün olabilir? Neden her yerde yaşamın izi yok? Ya bir şekilde akıllı yaşam ortaya çıkınca ortadan öyle yada böyle toz oluyor yada meydana gelmiyor. Evrenin bazı yerlerinde yaşam diyebileceğimiz kimyasal aktiviteler ortaya çıkmış olabilir. Lakin onları ne zaman bulabiliriz?

Zannediyorum şu ömrümde uzayda yaşam ile ilgili gerçek bir kanıta şahit olamayacağım. Yakın dönemde de öyle. Sadece tek bir yerde en basit formlarda bile bir tür yaşama dair iz bulabilseydik tüm evrenin yaşamla dolu olduğuna inanabilirdim.
      Şöyle 23.yüzyılda yaşadaydık bir de Allah 120 yıl civarında bir ömür verseydi görürdük belki
    • Gözlemlenebilir evrenin çapı 93,2 milyar ışık yılı. Gözlemlenebilir evrende 200 milyar ve 2 trilyon arası galaksi olduğu tahmin ediliyor. Her galakside ortalama olarak 100 milyar yıldız olduğu tahmin ediliyor. Her yıldıza sadece ortalama bir gezegen düşse bile, galaksi başına ortalama 100 milyar gezegen demek. Galaksi sayısını sadece minimumda bile tutsak, 2x1022 gezegen demek bu. İki sekstilyon gezegen. 1 rakamının ardından gelen 22 tane sıfır demek.

Bu sayı insanın hayal bile edemeyeceği kadar büyük bir şey. Biz evrende henüz bir ışık yılının onda biri kadar bile uzağa gidebilen bir araç yapamadık. Kendi gezegenimizin okyanuslarının %90'ının haritası çıkarılmamış henüz. Bilim evreni anlamada en iyi aracımız olabilir ama hala emekleme aşamasındayız. Bunları yazıyorum çünkü evrenin büyüklüğünü oturtmaya çalışmak gerek en azından.

Şimdi bu konuda Drake denklemi denilen bir olay da var. Linke tıklayıp bakarsanız, hesaplamanın mantığını görürsünüz. Elbette bu educated guess denilen bir şey, yani bilgili bir tahmin bu noktada. Ancak belli bir somut temele oturtmaya çalışmak açısından mantıklı. Drake denklemine göre, sadece Samanyolu Galaksi'sinde 15.000 medeniyet olabilir. Bakın sadece yaşam da demiyorum, medeniyet geliştirmiş canlıların olduğu gezegen sayısı diyorum.

Evrende yalnız olmadığımız hemen hemen kesin gibi bir şey. Açık kapı bırakmamın nedeni, henüz bu bilgiye ulaşmamış olmamız ve bilimsel düşünüşe göre yanılma payı bırakmak.

Bunlar dışında, işin daha ayrıntıları da var. Kendi bedenimizin kimyasına bile baktığımızda, bedenimizde en çok bulunan elementler, evrende en çok bulunanlarla aynı. Tek istisna helyum, o da, toksik olduğu için. Yani lafın kısası, kimyamız da çok sıradışı bir şey değil. Buna ek olarak, Yerküre gibi fiziksel koşullara sahip başka gezegenlerin keşfi her gün artıyor. Yani, hayatın ortaya çıkması için müsait ortamlara sahip gezegenlerin varlığını da biliyoruz. Üstelik evrenin çok ama çok küçük bir kısmını taradık henüz. Evrene bir kumsal dersek, tek bir kum tanesi büyüklüğünde noktasını bile keşfetmeyi tamamlamadık.

Not: Boyut olayları çok ayrı fiziksel kavramlar. Bizim evrendeki yaşamla bir ilgisi yok.

Düzenleme: @demkir

O tarz kitaplar çok fazla mantıksal hata içeriyor ve sahte bilimsel iddialara sahip. Dünyayı uzaylıların ziyaret ettiğine dair iddiaların tamamı ya çürütüldü ya da çok büyük bir kanıt eksikliğine sahipler. Bunlar yerine Kozmos izlemek, Carl Sagan, Brian Greene vb. astronomistlerin ve fizikçilerin kitaplarını okumak daha mantıklı.
      Time is a flat circle.

Unless you force it.