K-Pop'un Geç Kapitalizmi

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• K-Pop'un Geç Kapitalizmi

K-Pop endüstrisine dair bir analiz.

Youtube'daki yorumlardan şunu da eklemek istiyorum.

"I remember, when the leader and main vocalist of Girls' Generation (Taeyeon 11:05) said that she's struggeling with depression. A lot of people started to hate her. They said things like "You are unprofessional". They made fun of her on TV. A few years ago, when she was openly talking about her mental illness, she was voted as the most hated KPOP-Idol. After that incident she stopped talking about her depression and the last time she looked sad/was crying in public was when her best friend and co-worker Jonghyun killed himself."

"Girl's Generation'ın ana vokalistinin (Taeyeon 11:05) depresyonla baş ettiğini söylemesini hatırlıyorum. Bir çok insan ondan nefret etmeye başladı. "Profesyonel değilsin," gibi şeyler dediler. Televizyonda onunla dalga geçtiler. Bir kaç yıl önce, zihinsel hastalığı hakkında açıkça konuştuğu dönemde, en çok nefret edilen KPOP-İdolü seçildi. Bu olaydan sonra depresyonu hakkında konuşmayı bıraktı ve en son toplum içinde üzgün/ağlıyor göründüğü zaman, en yakın arkadaşı ve çalışma arkadaşı Jonghyun'un kendini öldürdüğü zamandı".

Kişisel yorumum;

K-Pop endüstrisinden her zaman uzak durmuş ve bir şeylerin yanlış olduğunu düşünmüştüm. Aşırı sahte görünüyordu ve idol muhabbetinin çok sağlıksız bir şey olduğu zaten belliydi. İşin iç yüzünü öğrenince iyice tiksindim. Berbat bir oluşum ve kapitalizme dair yanlış her şeyin ileri gelen örneklerinden birisi.
    • Bize müzik dendiğinde aklımızda oluşan ilk kalıp sanat oluyor ama aslında bu bir entertainment(eğlence sektörü). Kore belkide dünyadaki en ağır eğitim sistemine sahip ülke sadece akademik bilgi bile saygı görmeye yetmiyor aynı zamanda toplum normlarının kabul ettiği şekilde göze hoş gelmeniz gerekiyor bunun yolu da plastik cerrahi. Bunalım ve intihar oranları bu yüzden her yaşta çok yüksek. Bu tarz bir toplumda görünüşlerinden davranışlarına düşüncelerine kadar kamu malı gibi davranılan ünlülerin hele ki pop-müzik ünlülerinin bu kadar ekstrem trajik bir sistemde bulunmaları normal.

Müzik sektöründe boyband veya girlband kavramı zaten gördüğüm en irrite edici samimi gelmeyen kavram. K-pop da ise bu durum idoller ile filan birleşerek çok daha itici bir duruma ulaşmış.