En Çok Eleştirdiğiniz Özelliğiniz

• Genel
    • off-topic

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• Yeni

Her kötü yanımın çevresel bir etkiden kaynaklanıp benim o zaman için karşı koyabilecek güç ve farkındalıktan yoksun zamanlarıma tekabül etmesinden dolayı eleştirmiyorum. Eleştirme eylemini gerçekleştirirken de bir yandan düzeltmeye de başlıyorum. Şimdi düşünüp birinden bahsetmeye kalkarsam o özellikten kurtulmaya da başlıyor olurum. Tabi belki bu konuda yanılıyorumdur ve eleştirilecek yegane özelliğim olarak gördüğüm geç farkına varma gene kendini gösteriyordur ve özelliğin yapısı gereği düzeltip düzeltmediğimi anlamam imkansız. Bunun da sebebi gene çevresel bu yüzden tavuk yumurta yumurta tavuk derken paradokslarla dolu bir yazının daha sonuna geliyoruz.
    • Yeni

Sae yazdı:

Her kötü yanımın çevresel bir etkiden kaynaklanıp benim o zaman için karşı koyabilecek güç ve farkındalıktan yoksun zamanlarıma tekabül etmesinden dolayı eleştirmiyorum. Eleştirme eylemini gerçekleştirirken de bir yandan düzeltmeye de başlıyorum. Şimdi düşünüp birinden bahsetmeye kalkarsam o özellikten kurtulmaya da başlıyor olurum. Tabi belki bu konuda yanılıyorumdur ve eleştirilecek yegane özelliğim olarak gördüğüm geç farkına varma gene kendini gösteriyordur ve özelliğin yapısı gereği düzeltip düzeltmediğimi anlamam imkansız. Bunun da sebebi gene çevresel bu yüzden tavuk yumurta yumurta tavuk derken paradokslarla dolu bir yazının daha sonuna geliyoruz.
      Eleştirmiyorum demişsin fakat kendinde bunları fark edip, düzeltmeye girişmen bir yapıcı eleştiri örneği. Eleştiri kelimesi bir çok kişinin toksik yaklaşımı yüzünden olumsuz bir anlama sahip gibi düşünülür ama yapıcı eleştiriler, bir insana en çok katkıyı yapan şeylerin arasında yer alır. Başka bir deyişle, eleştiri için insanın illa kendisine "gömmesi" gerekmez.
    • Yeni

Morakira yazdı:

Eleştirmiyorum demişsin fakat kendinde bunları fark edip, düzeltmeye girişmen bir yapıcı eleştiri örneği. Eleştiri kelimesi bir çok kişinin toksik yaklaşımı yüzünden olumsuz bir anlama sahip gibi düşünülür ama yapıcı eleştiriler, bir insana en çok katkıyı yapan şeylerin arasında yer alır. Başka bir deyişle, eleştiri için insanın illa kendisine "gömmesi" gerekmez.
      Evet toplumumuzda genelde eleştiri kelimesi yergi kelimesi ile bir tutularak kullanılır. Ancak benim demek istediğim bu özelliğimin tespit aşamasında değişime uğradığı ve buraya yazsam bile bu özelliğin bende muhtemelen daha sonra bulunmayacağı veya törpülenmiş, değişmiş bir biçimde devam edeceği. En azından şuan bana öyle geliyor. Tespitten sonra geriye sadece bir özelliğimin iyi veya kötü olduğuna karar vermek kalıyor. Yani ya o özelliği değiştiririm yada olduğu gibi kabullenip iyi veya kötü eleştirmeye gerek duymam.

Spoiler Göster
      Kelimelerin daha çok kötü manalarında kullanılması demişken bir anım aklıma geldi. Bu tip daha kötü anlamda anlaşılan kelimelere bir örnekte ''tartışmak''tır. Dördüncü sınıfta okul değiştirdiğimde yeni yeni okula başlamışken yolda okuldan iki kişiyle tanıştım bir konuyu tartışa tartışa gidiyoruz. Hem sınıf hem mahalleden bir kaç arkadaşım önümüzü kesti yanımdakine bakarak bana ''bu sana bulaşıyor mu?'' dedi. ''Yok tartışıyoruz sadece'' dememle çocuğun üzerine ''.muna korum lan senin, sınıf arkadaşım benim o!!'' diyerek yürümeye başladı. Zorla aralarına girmiştim :D
    • Yeni

Yapılacakları bilip, yapacak enerjiyi kendimde bulamama.

Açacak olursam kendimi bir türlü terbiye edip düzene oturtamıyorum. Ne yapacağımı, nasıl yapacağımı az çok bilip, kafamda bir plan kurabilsemde bir türlü onu gerçek hayata aktaramıyorum. Uzun vaade de gerçekleştiriyorum ama 1 yılda yaptığım şeyleri 1-2 ay gibi kısa sürede halledebileceğimin farkında olmak üzüyor beni.