Yüzük Filmlerindeki Olumlu Değişiklikler

• Yüzük Filmlerindeki Olumlu Değişiklikler

Kitaplar filme aktarılırken, malumunuz pek çok değişiklik yapıldı. Bunların içinde eleştirilenleri de çok oldu ama bir yandan, büyük bir kitle de hoşlarına giden veya film ortamında mantıklı buldukları değişikliklerden bahsetti. Sizin için bunlar nedir?

Bence Bombadil kısmının çıkarılması çok yerinde olmuş. Filmlerin geri kalanıyla hiç bir bağlantısı yok. Kitaplarda bunu okutabilirsiniz ama sinema çok farklı olduğu için, işlenseydi sırıtırdı.

Diğer bir hoşuma giden değişiklik, Aragorn'un karakterine dair oldu. Elbette kitaptaki hali çok farklı ve sevmeyenlerin sebebini de anlarım. Ancak karşımıza daha insani bir Aragorn, gayet başarılı bir şekilde sunuldu. Hangisini daha çok sevdiğimi bilmiyorum açıkçası.
    • - Shire'dan ayrılışın hızlandırılması. Kitapta burası bana kalırsa olması gerektiğinden çok uzun, sıkıcı bir hal alıyor.

- Tom Bombadil'in çıkarılması. Hem karakter olarak bir kaç kelime arasında geçmekten başka hikayenin geri kalanına katkısı yok hem de yer aldığı kısımlar ton olarak kitabın geri kalanından farklı, sanki Tolkien ayrı bir hikaye olarak yazmış da sonradan LOTR'un başına yapıştırmış gibi Ayrıca Shire'dan ayrılış gibi burası da sıkıcı bir kısım, kitapta yavaş yavaş okumak mümkün ama filmde bu iki kısmı arka arkaya kitaptaki uzunlukları ile verseler çoğu kişiyi sinema salonundan çıkartırdı.

- Boromir'in daha sevilebilir ve sempatik bir karaktere dönüştürülmesi. İzleyicinin Boromir'e duygusal olarak daha çok bağlanmasını sağlıyor ve daha ilginç bir karakter olmasını sağlıyor.

- Boromir'in ölümüne yapılan değişiklikler. İkinci kitabın başından alınıp ilk filmin sonuna konması ve duygusal olarak çok daha yüklü bir sahne yapılması güzel bir son yaratıyor. Normalde üçleme tek kitap olarak amaçlandığı için 1. ve 2. kitapların ayrı yazılmış bir kitap tarzı sonu yok.

- Aragorn'un karakterine yapılan değişiklikler. Kitaptaki Aragorn mitik ve mükemmel bir karakter. Her zaman kendinden emin, iç çatışması olmayan, herhangi bir karakter gelişimini hikaye başlamadan önce tamamlamış birisi. Film Aragorn'u izleyicilerin daha iyi anlayabileceği ve yakın bulabileceği bir karaktere dönüştürüyor.

- Glorfindel'in rolünün Arwen'e verilmesi. Açıkçası kitapta Arwen'in rolü trophy wife olmaktan öteye geçmiyor. Glorfindel'in rolü ise minimal, izleyicinin herhangi bir bağ kuracağı seviyede değil. Glorfindel'in rolünün Arwen'e verilmesi, filmde Arwen'i daha önemli ve izleyicinin daha umursadığı bir karakter yapıyor.

- Kitapta Sam ve Frodo'nun yolculuğunu diğer karakterlerin yolculuğuna göre daha sıkıcı buluyorum, anlatım açısından kendini tekrar ediyor gibi geliyor bana. Filmi izleyeli baya oldu ama filmde bu kısımda sıkıldığımı hatırlamıyorum.
    • Feindbild yazdı:

@teddybear01

Dediklerine aşağı yukarıda her konuda katılıyorum. Bir tek Sam ve Frodo kısmını bilmiyorum. Bahsi geçen diğer değişikliklerin hepsi benim de olumlu bulduğum şeyler.
      Yüzüklerin Efendisi sinemaya aktarması zor bir eser. Peter Jackson kitabın ruhunu koruyup, odağını ve tarzını sinemaya uygun şekilde değiştirme konusunda cidden başarılı.

Yukarıda yazdıklarımdan sonra aklıma gelen bir tane daha:

- Gollum'un ölümü. Kitapta yüzüğü Frodo'dan aldıktan sonra ayağı kayıp lavın içine düşüyor, film de ise yüzüğü aldıktan sonra Frodo üzerine atlıyor ve kavga ederken lavın içine düşüyor. Kitaptaki ölümü kitaba çok güzel yakışıyor, Yüzüğün tüm hikayesine uygun bir son olarak duruyor ama bir film için anticlimactic bir son.