Favori Yüzük Kardeşliği Üyeniz

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• Earendill yazdı:

En başta Gandalf ve Gimli'yi seçsem de sonra Merry ve Pippin'e verme kararı aldım.
      Her türlü iyi seçim. Benim için çok zor bir konu :D Hepsini ayrı severim. Aynı zamanda karakterler, modern edebiyattaki tiplemelerden uzak şeyler.

Mesela kitaplardaki Aragorn çok mitik bir karakter. Kendisinden şüphe etmiyor, amacı belli, kral olma yolunda ilerliyor sürekli. Filmlerdeki Aragorn ise daha insan ve şüpheleri var, mirasını reddetmek istiyor. Filmlerdeki halini bu yüzden daha yakın bulurum ama kitaplardaki halinin de çok soylu bir havası var.

Gimli'nin yeri oldukça ayrıdır. Bütün korkularına, elfler veya soylu insanlardaki korkusuzluğun eksikliğine rağmen, çok sıkı bir cüce inadı var. Aynı zamanda, neredeyse gördüğümüz bütün cücelerden daha açık görüşlü. Galadriel'den sadece saçını istemesinin masumluğu, Legolas'la arkadaşlığı. Yıllar sonra bile Elf Dostu Gimli diye anılır olması... gerçekten harika bir karakter. Valinor'a Legolas'la beraber gittiği rivayetine inanmak istiyorum. Hikayesine oldukça uygun bir son.

Sam hakkında o kadar çok konuştum ki, bir ara etrafımdaki insanlar yeter artık çekmişti :D Tolkien'in favori karakteri olmasının bir sebebi var. Çok özet bir şekilde, sıradan ve küçük bir kişinin, akıl kalmaz kötülükler karşısında oynayabileceği rol ve gösterebileceği muazzam cesareti temsil ediyor. Onu çelmek için gösterilen görüde bile, bütün dünyanın kendi bahçesi olduğunu görüyor.

Frodo da buna benziyor ama daha eğitimli hali. Gollum'a gösterdiği merhamet, eninde sonunda onun görevini başarmasına yol açan şey. Filmlerdeki gibi bir dövüşle değil fakat Gollum'un, kutlama yaparken ayağının kayması sonucu, Yüzük yok oluyor.

Daha diğerleri de var. İçlerinden, kötülüğe en yaklaşmış kişi olsa da, Boromir'i de çok severim. Temsil ettiği iyi ve kötü değerlerin bütünüyle, tamamen bir insan. Yaptığı hatayı da anlıyor ve bedelini hiç tereddüt etmeden ödüyor, kendini "iki önemsiz hobbit için" feda ediyor.

Diğerleri için de bir şeyler söyleyebilirim ama şimdilik bu kadar yetsin.