Jüpiter'in 10 Ayı Daha Bulundu

  Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

  • Jüpiter'in 10 Ayı Daha Bulundu

   Gezegenin ay (doğal uydu) sayısı yetmiş dokuza ulaşmış durumda. Bilinen gezegenler içinde en fazlası.   "Gezegenle beraber oluşmamışlar fakat büyük ihtimalle gezegen oluşumu dönemi veya sonrasında, gezegen tarafından yakalanmışlar," diyor, Washington DC'deki Carniage Enstitüsü'nde çalışan Scott Shepard. O ve çalışma arkadaşları, ayları bulan kişiler.

   Aylardan yedi tanesi, gezegenden uzak bir noktada ve gezegenin dönüş yönüne ters bir şekilde, Jüpiter'in etrafında dönüyorlar. Sekizinci ay oldukça ilginç bir şekilde, aynı bölgede fakat gezegenle aynı, yani diğer aylara ters şekilde dönüyor. Yani onlara çarpıp yok olma ihtimali var. Diğer iki ay, gezegene daha yakın bir şekilde ve onunla aynı yönde dönüyorlar.

   Ayların hepsi küçük boyutta. Bir uçtan diğerine, 1-3 kilometre mesafe arasında değişiyorlar.

   Araştırmacılar, Solar (Güneş sistemine ait) kitlelerin rotasını bulmak için, gökyüzünün aynı noktasının resmini, haftalık veya aylık bir sıklıkta çekiyorlar. Ardından, arka plandaki yıldızlara göre yeri değişmiş nesneleri saptıyorlar.   Yeni bulunan aylardan birisi olan Valetudo'nun, iki resim arasındaki yer değişimi gösteriliyor.

   Yeni aylar, mitolojik bir figür olarak Jüpiter yani Zeus'la ilişkisi olan figürlere göre adlandırılmış durumda. Diğerlerinden farklı olan sekizinci ay, Valetudo ismine sahip. Kendisi, Romalıların hijyen ve sağlık tanrıçasıdır.

   Kaynak ve ileri okuma: nature.com/articles/d41586-018-05725-6
  • Pek fazla sebebi yok. Uydularından bazıları roche limiti içerisinde, yani muhtemelen yakın zamanda parçalanacak. Bazıları Jupiterin çok büyük manyetik alanı nedeniyle hayvan gibi şiddete maruz kalıyor, bazıları meteor gibi dolanıyor etrafta. Meteorlar vs çok karıştırıyor görüntüleri.