Thanos Haklı mıydı?

  • Comics

  Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

  • Thanos Haklı mıydı?

   Avengers: Infinity War'dan spoiler içerir.   Avengers: Infinity War geldi ve geçti. Klasik bir Thanos'tan oldukça farklı bir şey bizi karşıladı. Kendisiyle beraber, oldukça ilginç bir ahlaki ikilem de getirdi.   Soru basit. Sizce Thanos, verdiği kararda haklı mıydı, yoksa başka bir yol mu aramalıydı?

   Bonus: Şöyle şeyler de ortaya çıkmış durumda :)

  • Hocam filmde Gamora'nın gezegeninin yarısı katledildikten sonra daha iyi bir yer olduğuyla ilgili birşeyler demişlerdi sanırım. Birde dünyanın nüfusunu azaltmak için uğraşıyolar diye komplo teorileri var :D Thanos bedavadan katletmiş işte yarısını. Neyse Thanos reis herzaman haklıdır. :thumbsup:
  • Morakira yazdı:

   @thanos

   Thanos'un kendi lafına göre daha iyi bir yer oldu. Üçüncü bir kişinin, daha tarafsız gözleminden değil. Kendi mantığını haklı çıkarmaya çalışan ve istediğini gören bir tiranın bakış açısı da olabilir gayet. Diğeri de ne alaka anlayamadım :D
   Nüfus arttığı için küresel ısınmadır odur budur artacak o yüzden gizli örgütler dünyanın nüfusunu azaltmak için uğraşıyolar şeklinde komplo teorileri var ya. Thanos halletmiş yani o işi :ASDFAS
   neyse
  • Nüfusun problem olmasının en büyük nedeni kaynak dağıtımında dengesizlik ve plansızlık. Hepimiz burada az buçuk strateji oyunu oynamışızdır, her zaman ilerlerken bir denge izleriz. Atıyorum nüfus her 100bin artığında bir çiftlik kurmak gibi planlar yaparsan hem ekonomin için iyi bir haberdir bu hemde kaynakların için.

   Ama onun yerine sadece nüfus artırmak için artırıyorsan veya çin hindistan gibi bir sürü büyük kralığın birleşimi sonucu ortaya çıkmış ve sonuç olarak dengesiz oluşmuş bir devletsen, nüfus sana fayda sağladığı kadar problemde yaratıyor malesef. Birde mevcut düzenin büyük odağı sadece gelişim ve rekabet olunca ekolojik dengeler gözardı edilmeye başlıyor. Evet rekabet bize sunulan hizmeti geliştirse de, o hizmetin gelişmesi için en hızlı yöntem tercih edildiği için, gelecek planları yapmadan hızlı tüketim çılgınlığına giriyoruz.

   Tarih boyunca da köklü değişiklikler hep büyük acılarla olmuştur malesef. Thanos gelip evrenin yarısını yok edince kimse bunun değerini algılayacak durumda olamaz. Yani istemedikleri bir ödüllü veriyorsun ve bunun sonucunda işler daha kötüye gidebilir. Kendi ülkemizden örnek verelim dünyada devrimi üst kademeler ile yapan nadir milletlerdeniz ve bunun sonucu olarak günümüzü yaşıyoruz ve hep bu tarz durumlar darbelerle müdahil olduğu için halkın sorunu algılamasına izin vermedik. Doğal olarakta halk yeterince acı çekmediği için bu tarz liderleri niye seçmemesi gerektiğini algılayamıyor. Thanos da öyle bunu zorla değil, hele elinde bu kadar güç varken başka yöntemler izlemesi gerekiyor. Seçtiği bu yöntem elinde ki gücü algılayamayan takıntılı bir herifin yapacağı birşey olarak geliyor bana. Başka yolu yokmuş gibi bu yöntemi seçmesi sadece kolaya kaçmak ve acizlik göstergesi olarak geliyor bana.

   Ha ama thanosun imkanlarından çıkıp sadece yaptığı iyi sonuçlanır mı? Noktasına geleceksek, belki yok ettiği insanlar ekolojik dengeyi koruyan örgütlerin üyesiydi? Ve kapitalist şirketlerin önünde ki engelli kaldırdığı için durum daha kötüye gidecek? Demek istediğim çok rastgele bir seçim.
   Şu an avrupa birliğininde istediği gibi yenilenebilir enerji kaynakları ve ekolojiyi koruma projeleri bu yüzden var zaten. Herkes farkında dünyanın ağzına sıçıldığının ama nüfusun yarısı yok olunca sıçılmaya devam edilmeyecek demek değil ki bu? Sadece geciktiriyorsun durumu ki memeli psikolojisi tehlikede olduğunu hisettiğinde üreme psikolojisi kabaran bir canlı. Aksine nüfus patlaması bile yaşanabilir hızlıca. Çok fazla rastgele sonuç ve çıkmaz var, çok fazla rastgele bir çözüm önerisi ve geçiçi bir çözüm. Nereden tutarsan tut, işlevi olmayan bir yöntem.

   Tengen toppa gurren lagan hakkında ağır spoiler;
   Spoiler Göster
   İzleyenler için ayrı olarak bilgi vereceksek zaten anti spiralerin asıl olayı ve amacı buydu. Nüfus belirli seviyeyi geçince hasata başlıyor ve sınırlandırma yapıyordu. Ve seri neden bunun yanlış olduğunu açıkça veriyordu. Mutlaka izlemeyenler için ağır spoiler olacağı için ayrıntıya girmeyeceğim merak edip açacaklar olacak çünkü ama abd yapımları bu tarz konuları işlemekte çok işlevsiz. Doğal olarak da nerden tutsan elinde kalıyor.
  • Thanos için haklı mı değil mi tartışması yapabileceğimiz kadar veri yok. Yani Thanos bu kararı almadan önce durum ne kadar kötüydü, aldıktan sonra ne kadar iyi ? O tartışılır.

   Bir ilkel türler sürekli "hayatta kal" mottosu ile yaşar ama daha entellektüel ve zeka olarak gelişmiş varlıkların da gerekirse etiğin ve güzelliğin çiğnenmesi uğruna sürekli hayatta kalması şart mıdır ? Yani var olan koşullarınla beceremiyorsan belkide yok olman gerekiyordur. Doğal olmayan koşullar ve terör ile çekeceğin ayar kaç yüz yıl ya da bin yıl sürecek ki ?

   Nitekim zaten önce bunu tartışmak gerek Thanos'U tartışmak için... Daha sonrada veri gerek, Thanos ne gibi bir durumu neye çevirdiğini anlayıp ona göre değerlendirme yapmak için..


   Ama bu kadar devasa ne iş yaptıkları, uzmanlıkları ve de uğraşılarının ne olduğunu bilmediğin kalabalıkları yok etmek uzun vadede kar getirmez. Her darbe medeniyeti geriye götürür.. Ee kar getirmeyen bir işte de bu kadar fazla ölü yatırım yapıyorsan (kelimenin tam anlamıyla ölü yatırım çünkü ölüm üzerine kurulmuş bir refah anlayışı) zaten otomatikman "haklı" olma gibi bir şey olmuyor.

   Olabileceğin tek şey belki "idealist" ya da "ekstremist" oluyor.
  • Nüfus yakına bizim gezegenimiz içinde büyük sıkıntılara yol açacak belki çaresiz bir durumda nüfus azalması gerekebilir. Ancak Thanos kesinlikle vizyonu düşük biri madem en iyisini istiyor elinde bulundurduğu o süper güç ile tüm gezegenleri kurtarabilirdi ancak dar kafası bunu akıl edemeyecek kadar bağnaz.
  • Ascalon yazdı:

   elinde bulundurduğu o süper güç ile tüm gezegenleri kurtarabilirdi ancak dar kafası bunu akıl edemeyecek kadar bağnaz.
   Aynen bir de işin bu boyutu var. Zaman-Gerçeklik-Ruh taşları sayesinde zaten o kadar çok şeyi zarar vermeden değiştirebilirdi ki.. Çizgi Roman'daki Thanos için bunu sorgulamıyorsun çünkü manyak. Ama filmde sen derin devlet gibi Thanos verince işte bir sürü açık çıkıyor ortaya :D
  • @NABU Çizgi romanda zaten kimseyi kurtarmak gibi bir derdi yok adamın tek derdi Ölüm ile mercimeği fırına vermek. Sırf o yüzden nüfusun yarısını siliyor, filmde bu olayı kullanalım ama Thanos karizmatik bir Anti Villian olsun demişler ama eldivenin pasifist bir şekilde iyilik için kullanabileceği akıllarına gelmemiş. :D
  • Ascalon yazdı:

   @NABU Çizgi romanda zaten kimseyi kurtarmak gibi bir derdi yok adamın tek derdi Ölüm ile mercimeği fırına vermek. Sırf o yüzden nüfusun yarısını siliyor, filmde bu olayı kullanalım ama Thanos karizmatik bir Anti Villian olsun demişler ama eldivenin pasifist bir şekilde iyilik için kullanabileceği akıllarına gelmemiş. :D
   Bir filmde de çizgi romana sadık kalsalar karakterler falan nasıl anlatılırdı acaba..
  • @NABU

   Evet, veri yetersizliği var. Thanos'un kendi dedikleri haricinde evrenin durumunu bilmiyoruz. Yalnız şöyle bir şey var. Marvel'ın dediğine göre Thanos sadece zihnen daha gelişmiş türleri değil, bütün hayatı yarıya indirmiş (link). Yazarların üstüne hiç iyi düşünmediğini gösteriyor bu, eğer ikinci filmde bu olaya değinmeyeceklerse ki hiç sanmıyorum. Ekolojik dengeleri tamamen mahvedecek bir davranış ve pek çok gezegende hayatın çöküşüne yol açacaktır. Yani kurtarmak istediği hayatı yok edecek bir durum.

   Ekoloji bu kadar basit bir şey değil. Her şeyi yarıya indirdi diye, bir denge olacak diye bir şey yok. Mesela Yerküre'de okyanusların dengesi tamamen bozulacaktır. Algler ve diğer mikroorganizmalar burada bir kimyasal döngü oluşturuyor. En basitinden, fotosentez azalacak ve bu karbondioksit birikimine yol açacaktır. Bu da okyanusları daha asidik hale getirecektir. Atmosfere salınan oksijen de azalacak ve ağaçların yarısının oluşturduğu da olmayacak. Karbondioksit seviyesinin artması, iklim değişimini kuvvetlendirecek ve geri dönülemez noktalara gelecek. Zira iklim değişiminde bu tarz noktalar var, CO2 belli bir eşiği geçti mi, olan değişimlerin geri dönüşü olmuyor.

   Kısacası, Thanos parmağını şıklatarak, geri kalan %50'yi de, çok daha hızlanmış bir iklim değişiminin gazabına bırakmış oluyor. İklim değişimi kendi başına bile, bütün ekolojik dengeleri alt üst eden ve gezegendeki bütün yaşam formlarını tehdit eden bir şey. Hızlandırılmış halini düşünemiyorum. Üstelik sadece tek bir elementin döngüsünden bahsettim. Daha pek çok kimyasalın dönüşümü ve dengesi söz konusu ekolojide.

   Sadece entelektüel türler kastedilse oldukça iyi olabilecek bir fikir ama bütün hayatı ele alınca çok saçma.

   İkinci bir nokta, yaptığının sadece geçici bir çözüm olması. Onun gibi birisinin bir kaç yüz yılda bir aynı şeyi yapması gerek, kendi mantığına göre. Ancak bunun pek bir mantığı yok. Taşıma kapasitesi dediğimiz bir şey vardır. Bir bölgenin, belli bir türü kaldırabilme kapasitesidir ve bu, o bölgedeki kaynaklar ve diğer türlerle rekabete bağlıdır. Yine, sadece entelektüel türler ele alınsa bir mantığı olabilir çünkü bir gezegendeki kaynakları tüketecek, çok kısa görüşlü şeyler yapabiliyorlar. Ancak her gezegendeki hemen her türün bu taşıma kapasitesini çok fazla aşıp, populasyonun çöktüğü bir noktaya gelmesi mantıksız. Her tür böyle olsaydı, zaten hayat hiç bir zaman yayılamazdı. Belli bir denge zaten doğal seçilim yoluyla var olduğundan dolayı (taşıma kapasitesini aşan populasyonların yok oluşu), hayat bu kadar çeşitli ve yaygın bir şekilde var olabiliyor.

   Şu bahsettiklerimin hepsi çok giriş seviyesi bilgiler. Bu kadar büyük bir yapım için, bunları düşünmemenin affedilir bir yanı yok. Kaldı ki, filmin sonunda ormandalar ve ağaçların da yarısının yok olduğunu göstermiyorlar.

   Özetle, Thanos böyle bir şeyi gerçekten yapsaydı, evrendeki bütün hayatı çöküş noktasına getirirdi. Yok edemezdi tamamen çünkü çok büyük felaketlerin ardından, hayat yine adapte olacaktır. Ancak bu bir kaç milyon yılı bulabilir ve bu bahsettiğim, genel anlamında hayat. Medeniyetleri kesinlikle yok ederdi ki asıl ilgilendiği şey bu gibi görünüyor. Hayvanlarla, bitkilerle, mikroorganizmalarla değil, entelektüel türlerle ilgileniyor. Kurtarmak istediği her şeyi ve daha fazlasını yok etmiş oluyor böylece.

   Aşırı kısa görüşlü ve çok cahilce bir çözüm yani.

   "You are not the only one burdened with ignorance," dese, daha yerinde olurmuş.
  • Yaşamı değil sadece akıllı canlıları bile yarıya indirmesi büyük krizlere yol açar. Yediğimiz yiyecekten giydiğimiz elbiseye, bizi koruyan kolluk kuvvetlerinden bizi idare eden devlet görevlilerine kadar herkes belirli bir sisteme bağlı olarak yaptıkları işi gerçekleştirebiliyorlar. Her biri bir zincirin parçası yada bir saatin çarkı durumundalar. Bir parmak sıklatması ile rastgele yarısı yok olan toplum ani bir çöküşe girecektir. Basit bir örnekle ekmek almak için fırına gittiğinde ona un getiren toptancının veya toptancının un aldığı değirmencinin öldüğünü görebilirsin. Ardından hemen başka bir fırına gidersin ama o da ne bu sefer fırıncı ölmüş. Zar zor işlerini bozmayan bir fırın bulursun ve senin gibi binlercesi arasından sıyrılıp ekmek almaya çalışırsın ama bir bakmışsın ki zorbalık, karaborsa almış başını yürümüş. Bunu mahkemeye, polislere şikayet edersin ama emir komutası çökmüş bu kurumların yeniden çalışması ve olaylara müdahalede bulunmaları zor olacaktır. Peş peşe yıkılan sistemlerin ardından gelecek olan anarşi ortamında örgütlenmeyi başaran herkes başaramayan kalabalığı sindirmeye ellerindekilere konmaya çalışacaktır. Neticede toplumun yarısından çok daha fazlası ölecektir.


   Ama en iyi senaryoyu düşünelim. Sadece nüfusun yarısını ortadan kaldırmak suretiyle(düzgün bir şekilde canlı nüfusunu küçülterek) kişi başına düşen kaynakları arttırarak refah getirmek mantıklı mı? Koca bir hayır diyorum buna da. Nüfusu dengelemenin yarısını öldürmekten başka bir ton yolu olduğu halde buna başvurmak zaten başlı başına saçmalık. Evrenin yarısını öldürebilen adam evreni yönetmeyi de becerebilir. Çin'in yaptığı gibi bir nüfus planlamasına gidebilir.

   Bu şekilde davranmasının sebebi o gezegeninin üstünde ki canlıların er geç ölecek olmasıysa binlerce yıl sonra gerçekleşecek olan acı olayı sen her bir kaç yüzyılda bir taksit taksit gerçekleştirmiş oluyorsun zaten.

   Kısaca üstünde çok düşünülmeden belki buna gerek bile görülmeden yazılmış, aşırı basitleştirilmiş bir karar bu. Sonuç olarak hayır Thanos haklı değildi.
  • NABU yazdı:

   thanos yazdı:

   Bir filmde de çizgi romana sadık kalsalar karakterler falan nasıl anlatılırdı acaba..
   Thor RagnarokSpider-Man Homecoming
   Civil War
   Ant-Man & Wasp
   Infinity War

   asla çekilmemiş olurlardı :D
   Daha güzel filmler görebilirdik ama. Üsttekilerin tespitlerine göre çizgi romanların senaryosu çok daha tutarlı filmlerden.
  • Aklıma geldi. Ek olarak, Thanos, canlıların üreme hızını da düşürebilirdi. Şu an yaptığı şekilde, insan gibi türler 100 yıl kadar bir süre içerisinde yine aynı sayıya varacak.

   Düzenleme: Gerçeklik taşının etkisi geçiyor, ondan yapmadı da denilemez. Öyle olsaydı, varlıktan sildiği kişiler, eldiven yok olunca geri gelirdi. Sonuçta, o kadar senaryo arasından öldürmeyi seçmiş olması, vizyonsuzluğunu ve cahilliğini gösteriyor.