Yonca Krallığı'nın Boyu

  • Genel
  • ??
  • manga

  Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

  • Yonca Krallığı'nın Boyu

   Yabancı forumlarda ve tabii ki VsBW'de BC'ı olduğundan güçlü gösteren bir durum var. Nedir o? Yonca Krallığı'nın boyutu. Peki nasıl?

   User blog:DemonGodMitchAubin/Black Clover: Clover Kingdom Destruction | VS Battles Wiki | Fandom

   Uzun lafın kısası: Hesaplama ekibinden birileri dağ ve sarayın boyu istikrarsız olduğu için serinin başından kalma tek bir paneldeki tek bir söylemden ülkenin boyunu çıkarmaya karar vermiş. Başkentten yüzlerce kilometre ötede olduklarını söylüyor bir Kutsal Şövalye, ardından hesaplamayı yapanlar bu bölümün üzerinden yaklaşık 200 bölüm geçtikten sonra tanıtılan ülkelerin hava şartlarına göre, karakterlerin Yonca Krallığı'nda olmaları gerektiği sonucuna varmışlar. Burada da piksel hesaplamasıyla 501 km çaplı Yonca Krallığı çıkmış.

   Bana kalırsa bu epey saçma bir hesaplama. Çünkü sırf saray ve dağ boyu tutarsız diye çok alakasız bir yerden hesaplamışlar krallığın boyunu. Kutsal Şövalye'nin söylemi de taaa 20'lerden kalma bir söylemdi. Diğer krallıklar iblis Zagred'den sonra tanıtıldı. O da 200'den sonraydı. Tabii ki yazarın 4 yıl önce çizdiği bir paneli hatırlayıp ona göre krallıkları tasarlamasını beklemiyoruz değil mi? Ve söylenilen sadece başkentten yüzlerce kilometre uzakta olduklarıydı. Yani anakarada olduklarına dair bir bilgi yok. Etraftaki adaların birine de ışınlanmış olabilirler. Ki işin ilginç yanı seride o noktada krallığın boyunu hesaplamaya yarayacak gösterim vardı zaten.


   Burada Kutsal Şövalyelerden biri "Soylu/Asil Bölge"nin 3 boyutlu modelini yapıyor. Bu yetmediyse hemen ardından Kaptan Fuegoleon spesifik olarak Soylu bölgeyi çevreleyen bir bariyerden bahsediyor:
   Yani öyle ya da böyle Asil Bölge bir semt kadar ediyor en fazla. Peki Asil Bölge krallığın ne kadarını kaplıyor? Şu kadarını:
   "Noble Realm" yazan yer orası. Yani epey büyük bir bölümünü kaplıyor.

   _____________
   Başka bir bakış açısı olarak Patri ve Julius sarayda dövüşürken bütün krallığın boyunu çıkarabiliyoruz:

   Evet hesaplamayı yine ben yapıyorum. :D Öncelikle Julius ve Patri'nin bulunduğu kulenin genişliğini buluyoruz. Ama ben Julius'un boyunu hatırladığımdan (181 cm) yaptım. Orijinal boyu 180 cm imiş herhalde. Yani küçük bir hata payı var ama görmezden gelinebilir. Her küsüratı da almadığımı göz önünde bulundurursak kabaca aynı sonuç çıkıyor. :D Kulenin genişliği neredeyse 15 metre kadar. Oradan sarayı içine alan bir tek bu paneli bulabildim:

   Sarayın genişliği aşağı yukarı 250 metre. Bütün krallığın gözüktüğü panel fazla büyük olduğundan mesajda gözükmüyor. :D O yüzden bağlantı bırakacağım. Başkentin genişliği 25.787 metre. Sanıyorum ki bu hem Soylu Bölge'nin hem de Sıradan Bölge'nin tamamını oluşturuyor. Buradan sonuç: Krallığın genişliği 28.631 metre.

   Veya 142. bölümde Julius kulenin tepesinden bakarken krallığın ucundaki Hage Köyü'nü görüyor. Ufkun mesafesini hesaplayıp oradan da çıkarabiliriz ama şöyle bir sıkıntı var.

   Gördüğünüz gibi yükselti genel olarak azalsa da hala yamaç ve tepeler var yol üzerinde. Ve bu ufuk mesafesini hesaplamaya engel benim bildiğim kadarıyla. Yine de hesaplayalım. Sonuç, 490 km çapında bir Yonca Krallığı çıkıyor. Vaaay, bu diğer hesaplamayla şaşırtıcı derecede tutarlı... mı acaba? Hage Köyü'nün orada olduğunu nasıl anladım? Serinin başında anlatılan devasa iblisin kafatasından. Peki bu kafatası dağ mı mübarek 250 km öteden seçilebiliyor? Cevap: Hayır.

   İblisin kafatası devasa, yaklaşık 50 metre kadar (kafasının üzerindeki ilk Büyü Kralı'nın boyundan) ama o kadar uzaktan o kadar büyük görülecek kadar ahım şahım değil. Ve bu kafatasına yakın duran köylüler bile sarayı şöyle görüyor:

   Hiç yüzlerce kilometre var gibi durmuyor arada.

   ______________________
   Sizin fikirleriniz neler? Bana katılıyor musunuz yoksa farklı mı düşünüyorsunuz? Ben mi bir şeyi kaçırıyorum gözden? Krallığa daha uygun bir boy var mı? Ne dersiniz?

   @Nabu @Ascalon @Mihawk @Uncle Paulie @Ronny @Rakatas @Homelander @Shrimp @Flyjin @Trao @Ordinario ve diğer herkes buyurunuz. :D
  • Garou yazdı:

   Uncle Paulie yazdı:

   Bu konuyu discord'da konuşmuştuk, burada da daha farklı ayrıntılarla güzel derlemişsin Muhammed. Eline sağlık.
   Eyvallah. :D DC'deki konuşma kısa sürmüştü. Buraya taşıyayım dedim. Senin fikirlerin neler?
   Katılıyorum, belirtmiştim daha önce de. Ancak ben bunun biraz da mangakalardaki çizim dengesini oturtamamaya bağlıyorum, asıl amaçları bu tartışmalar olmadığı için tutarsız çizimler yapabiliyorlar ya da söyledikleriyle çizdikleri uymayabiliyor.