Türkiye'de Tartışma Kültürsüzlüğü

  • Genel

  Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

  • Türkiye'de Tartışma Kültürsüzlüğü

   Yerli ve yabancı pek çok sitede gezinmiş bir insan olarak, bir nokta dikkatimi epey çekmiş durumda. Dünya genelinde bu konu zaten sıkıntılı ama Türkiye'de katlarca daha kötü durumda. İnsanlar tartışmayı bilmiyor, tartışma kültürü diye bir şey yok. İnsanlar karşı tarafı aşağılama veya başka yöntemlere kolayca başvurabiliyorlar.

   Hepimiz bu tarz toksik ortamlar görmüşüzdür. Benim düşüncem, insanların iki nedenden dolayı bu harekete başvurduğu.

   - Kendilerini ifade etmeyi bilmiyorlar, özellikle hararetli konularda. İşin içine siyaset, din vb. girdiyse zaten hak getire.

   - Sağlıklı bir tartışma yapmak özeleştiri gerektiriyor. İnsanın kendi dediklerini incelemesini ve eksiklerini kabul edebilmesi gerekiyor. Çoğu kişi bu yetenekten yoksun olduğu için, ucuz yollara başvurarak üste çıkmaya çalışıyor.

   Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir? Kendiniz nasıl bir yol izliyorsunuz ve böyle kişilerle nasıl başa çıkıyorsunuz?
  • Şu mesajımda Kör Cahillikle Başa Çıkmak? kötü bir tartışma örneğini verdim zaten. Faydalı olacaktır.

   Sağlıklı tartışma için;

   - Karşıdakinin de en az senin kadar zeki olabileceği olasılığını aklının ulaşılabilir bir yerinde sakla. Lazım olunca aç bak buna
   - İnat, sarkastiklik, agresiflik, cinyıslık argümanını kuvvetlendirmeyecek aksine argümanı masa da bırakıp karşıdakine saldırmaya başladığını farkedeceksin. Bu da 3. maddeyi akıllara getiriyor.
   - Ad Hominem'den uzak dur. İlk karşı taraf yaptıysa sana da yapma hakkı doğar ona bir şey demiyorum. Ya da kişi söz konusu konuyu/objeyi/olayı kendisiyle çok bağdaştırıyor ve ilişkilendiriyorsa sen konuyu eleştirsen bile o kendisineymiş gibi alınabilir bu durumlarda da utanıp sıkılmana gerek yok. Ama düzgün bir tartışma da "ya sen şöyle böyle değil misin zaten ne anlatıyorsun" yaparsan münazarayı masaya bırakmışsın demektir.
   - Esnek ol, yeri geldiği zaman bir-iki kare geriye ilerle ve oyuna tekrar başla. Daima ileri , ne kadar saçma olsa da ileri kafasıyla ağaca da toplayabilirsin. Bazen savaşı kazanmak için küçük yenilgiler alman ve bunlardan ders almalısın.
   - İyi tartışmacıları yenilmesi gereken canavarlar, dungeon boss u gibi düşünmek yerine mentor gibi düşünürsen çok daha kârlı çıkarsın.
   - Dilini iyi kullan. Kimse telepat değil, aklındakini okuyamıyor diye kimseye kızamayız. Demek istediğini düzgünce anlat.
   - Argümanın sadece bir açıdan kulağa mantıklı gelmemeli birden fazla açıdan, perspektifden bakınca mantıklı gelmeli. Öbür türlü karşı taraf sana 7 taraftan eleştiri de bulunur sen tek bir perspektife tutunup "ama şu şöyle demişti bu konuda taaam mı ? " gibi yenilgiye 5 dk kala çok komik hallere düşebiliriz.
   - Nazik olun. Barbar kafasıyla "acımasız olan kazanır." kekoluğunu bırakın. Daha bu kafayla münazara kazanmış birini görmedim. En azından not on my watch !
   - Eğer metafiziksel ya da soyut bir şey değil ise tartışılan. Kanıtlanabilir, etrafı çizilebilir bir konuysa kanıtla, etrafını belirle ve çok berrak ol bu konuda çamura yatma
   - SAKIN TROLLEME !
   -