Alper Çağlar’ın Göktürk Projesi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

• ??
    • Alper Çağlar’ın Göktürk Projesi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Alper Çağlar’ı Dağ II filmi ile tanıdım. Filmin onaylamadığım tarafları bir yana gerçekten çok üstün ve kaliteli bir yapım olduğunu kabul etmemiz gerekir. Börü hakkında bir fikrim yok izlemedim sadece biliyorum. Ama genel olarak Alper Çağlar “farklı” bir şeyler yapmaya çalışıyor ve bunu başarıyor gibi görünüyor. Bu yüzden en önemli projesi olarak nitelendirdiği Göktürk üçlemesi hakkında heyecanlıyım. Zaten ben yapı olarak teknoloji içeren kurgulardan hiç hoşlanmıyorum, geçmiş zamanı tercih ederim. Peki siz Alper Çağlar’ın bu projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
      :thumbup:
    • WakerGentleman yazdı:

Peki siz Alper Çağlar’ın bu projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
      Her zaman Türk Kökenlerimiz, tarihimiz ve mitlerimiz üzerine daha çok eser yapılması gerektiğini, tarihimiz Atatürk + Osmanlı gibiymiş gibi anlatılmasına karşıyımdır o yüzden pozitifim. Ancak tek sorun maalesef bu projelerde , yılların birikmişliği olduğundan yapıldı mı çok abartılıyor, çok arabeske kaçılıyor tadında kalınamıyor. Tek endişem budur.
    • Nabu yazdı:

Her zaman Türk Kökenlerimiz, tarihimiz ve mitlerimiz üzerine daha çok eser yapılması gerektiğini, tarihimiz Atatürk + Osmanlı gibiymiş gibi anlatılmasına karşıyımdır o yüzden pozitifim. Ancak tek sorun maalesef bu projelerde , yılların birikmişliği olduğundan yapıldı mı çok abartılıyor, çok arabeske kaçılıyor tadında kalınamıyor. Tek endişem budur.
      Aynı şekilde düşünüyorum. Özellikle Alper Çağlar bunu çok yapıyor. Zaten Dağ II filmi hakkında onaylamadığım şeyler dediklerimden biri de buydu. Ana karakteri cool göstermek için insanüstü bir şey yapıyorlar. Bana onun pişmanlıklarını, yanlışlarını, yanlışlarından ders almasını gösterin. Onun da benim gibi bir insan olduğunu hissedeyim. Cengiz Han’ın bir filmi yapılmıştı şu klasik dombra klibinin arkasına bi savaş sahnesi koyuyorlar ya o film işte. Filmin üçte ikisinde Cengiz Han aşağılanıyor, esir alınıyor hep başına kötü şeyler geliyor. Hatta belki de dörtte üçü. Son kısmında sadece yükseliyor. Ama bu Cengiz Han’ı küçük mü düşürüyor? Hayır, onun gibi cani bir adama bile sempati duymamızı sağlayacak bir film izliyoruz.
    • İsmi geçen hiçbir yapıtı izlemedim. Ama ne anlattıklarını üç aşağı beş yukarı biliyorum. Yukarıda siz de bahsetmişsiniz. Ama ben biraz daha derine inip daha sert bir eleştiri yapacağım. Bu tip yapıtlar genelde tek bir amaca hizmet ediyor. O da insanların milli duygularıyla oynamak. Başka bir şey değil. Tabii ki herkes tarihini beyaz perdede görmek ister. Fakat bunun bir anlamı olması lazım. Adamın vizyonu sadece Türkiye sınırları içerisinde kalıyorsa burada sıkıntı var demektir.

"Ben elle tutulur bir iş ortaya koymadım ama siz yine de izleyin. Çünkü milletimizi acayip bir şekilde övdüm. Bir eseri iyi yapan şeylerden yoksun fakat izlerseniz acayip gaza geleceksiniz ve kendinizle gurur duyacaksınız." Olayı bu işte. Filmi yapan herifin düşünceleri böyle. Bence bu düşünceler de bir nevi ruhsal mastürbasyon. O yüzden hiç gereği yok diyorum. Yapın bir film, ağzımız açık izleyelim. Bir Türk olarak değil, bir sinemasever olarak takdir edelim. O zaman da ona göre yorum yaparız.
    • Hayabusa yazdı:

İsmi geçen hiçbir yapıtı izlemedim. Ama ne anlattıklarını üç aşağı beş yukarı biliyorum. Yukarıda siz de bahsetmişsiniz. Ama ben biraz daha derine inip daha sert bir eleştiri yapacağım. Bu tip yapıtlar genelde tek bir amaca hizmet ediyor. O da insanların milli duygularıyla oynamak. Başka bir şey değil. Tabii ki herkes tarihini beyaz perdede görmek ister. Fakat bunun bir anlamı olması lazım. Adamın vizyonu sadece Türkiye sınırları içerisinde kalıyorsa burada sıkıntı var demektir.

"Ben elle tutulur bir iş ortaya koymadım ama siz yine de izleyin. Çünkü milletimizi acayip bir şekilde övdüm. Bir eseri iyi yapan şeylerden yoksun fakat izlerseniz acayip gaza geleceksiniz ve kendinizle gurur duyacaksınız." Olayı bu işte. Filmi yapan herifin düşünceleri böyle. Bence bu düşünceler de bir nevi ruhsal mastürbasyon. O yüzden hiç gereği yok diyorum. Yapın bir film, ağzımız açık izleyelim. Bir Türk olarak değil, bir sinemasever olarak takdir edelim. O zaman da ona göre yorum yaparız.
      Her ne kadar yapımlarda dediğiniz ve dediğimiz şeyler olsa da kalite bakımından gerçekten takdire şayan olduklarını kabul etmek lazım. Anlatımı bir yana Dağ II filminde savaş sahneleri hiç de küçümsenecek cinsten değildi. Börü 2039 filmi de bilim-kurgu alanında Türkiye’deki ilk yapım diyebiliriz ve bunun için ileri teknoloji sistemler kullanılmış. Yani elle tutulur şeyler yapmadığını söylemek haksızlık olur. Alper Çağlar’ın belki filmleri o kadar etkili olmayabilir ama onun ilk kez açtığı yollar senelerdir kimsenin cesaret edemediği alanlar ve büyük ihtimalle ondan sonra da birileri bu yollardan devam edecek. İşte bu yüzden Göktürk serisi hakkında heyecanlıyım.