Sabit En Son İzlediğiniz Animeler ya da Okuduğunuz Mangalar ?

• ??
    • manga
    • anime!

• Neon Genesis Evangelion
      End of Evangelion

NGE’ye puanım 80. End of Evangelion’a 100. Genel puanım 85-88 arası.
      İzlediğim okuduğum seriler arasında belki en sevdiklerim arasına giremedi ancak en özel, en niş yapımlardan biriydi.

Seride çok fazla mitolojik dini unsur vardı ve zaman zaman izlemeyi zorlaştırıyordu. Onun dışında neden End of Evangelion’u son 2 bölüme sığdırmadılar anlamadım demiştim. Onu da bir arkadaş açıkladı, EoE’u fan baskısı sebebiyle çıkarmışlar yoksa seriyi yapan abi işini ana seride bitirmiş.

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen Uncle Paulie ().

• Cowboy Bebop’ı TV serisi, filmi ve ek bölümleriyle beraber bitirdim.

Evet, Watanabe abinin işlerini seven biri olarak buradan da memnun ayrıldık ok. Serinin en kuvvetli yanı kesinlikle müzikleriydi Yoko Kanno her zamanki gibi harika bir iş çıkartmış. Ve her Watanabe animesinde olduğu gibi her bölüme özel kuvvetli bir atmosfer vardı.

2-3 bölüm dışında sevmediğim hikaye yoktu diyebilirim. Favori bölümlerim;
      Session #7: “Heavy Metal Queen”
      Session #12: “Jupiter Jazz part 1”
      Session #13: “Jupiter Jazz part 2”
      Session #16: “Black Dog Serenade”
      Session #25: “The Real Folk Blues part 1”
      Session #26: “The Real Folk Blues part 2”

Favori karakterime gelirsek Ein ok. Sonrasında Ed gelir.

Yapımcının izlediğim serileri arasında bir sıralama yapacak olursak Zankyou no Terror=>Samurai Champloo=Cowboy Bebop diyebilirim.

Puanlama yapmayı pek beceremiyorum o sebeple puan vermeyeceğim. Ama neden kült bir seri olduğunu izleyince anlıyorsunuz.

Hajime no Ippo. Ara verdikten sonra dönüp hızlıca bitirdim ilk sezonu. Sport şonen seven herkesin kesinlikle izlemesi gereken bir klasik. Birkaç falsosu dışında kusursuz bir boks serisi.

Aoki, Kimura, Takamura-san ve Ippo, yani Dangalak Dörtlü pek çok şonene göre özgün ve ilginç bir main ekibi.

Seri fazlasıyla komik, dramatik ve bol aksiyonlu. Eksiksiz bir seri bir sport şonen için.

Puan verme işinde kötü olduğum için puanlamıyorum ancak gayet memnunum.

• Tenki no Ko

Nasıl başlasam bilmiyorum… Filmi izlerken duygudan duyguya atladım ve gerçekten çok etkilendim. Film kendi senesinin Oscar adaylarından biriydi ama aldı mı bilmiyorum.

İzlediğim üçüncü Makoto filmiydi ve aralarında en beğendiğim oldu. Spoiler olmasın ancak önceki Makoto filmlerinden karakterler de görüyoruz ve bu filme çok hoş bir hava getirmiş.

Uzun zamandır bu kadar çarpıcı, bu kadar yoğun bir eser tüketmemiştim.

Öncelikle bir görsel şölen vardı diyebilirim, animasyonlar harikaydı. 1080p olsa da çok çok iyi bir çözünürlükte seyretmediğim halde(kötü de değildi kesinlikle, ortalamanın yine çok üstü genelde çok üstündeydi) aşırı beğendim. Müzikler ise her filmde olduğu gibi bunda da iyiydi.

Puanlama işinde çok iyi değilim, ancak filmden memnun ayrıldığımı söyleyebilirim. Sadece finali biraz daha iyi olabilirdi.

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen Uncle Paulie ().

• Death Note

Anime/manga evrenine yaklaşık 8 yıl önce girdim. Adını sürekli duyduğum ama hiç izleyesim /okuyasım gelmediği bi seriydi.
      Zaten bu zamana kadar da yemediğim spoiler kalmamıştı.
      Bi gaz ile başladım ve 1 haftadan kısa sürede bitirdim. Dibine kadar spo yediğiniz bi eserden ne kadar zevk alabilirseniz fazlasını aldım.

Son açılan puanlama konusuna göre puan verecek olursam

9-Oldukça iyi.Kendi türünün en iyilerinden.

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen Rakatas ().

• Masamune-kun no revenge

İlk anime izlemeye başladığımda bilinçsiz bir şekilde önüme ne çıkarsa izlerdim ve kısa süre sonra anjmenin adı ve karakterleri dahil her şeyi unuturdum.Bu anime de onlardan biri.Bunun için bir çok seriyi yeniden izleme kararı aldım.Hem 2. Sezonunun çıkacağını duyduğumdan hem de sınav haftam olduğu için kafa dağıtmalık bir şey aradığımda tekrar izleyeyim dedim.

Diyaloglarlar ve reaksiyonlar zaman zaman tebessüm ettirdi beni. Sanırım anime hakkında tek pozitif düşüncem bu.Hikaye başlangıçta güzel bir şey vaat ediyor ama vaat ettigi gibi ilerlemiyor, ana karakter ortalama yan karakterler her animede gördüğümüz standart tipler.Bir şeyler bekleyerek izleseydim puanım 4 hatta 3 bile olurdu ama tamamen 0 beklentiye kafa dağıtmak için izlediğimden istediğimi kısmen aldım aslında.5/10 vasat altı diyebilir o yüzden.
      Resimler
      • images (4).jpeg

46.46 kB, 452×678, 16 defa görüntülendi
      .
    • Gotoubun no Hanayome

2. sezonu yeni çıkmış, eskiden ilk sezonunu izlemistim komple baştan izleyeyim dedim.Yani anime hakkında olumlu veya olumsuz pek bir şey diyemiyorum.Belki olumlu olarak, diyaloglar,karakter gelisimleri falan fena değil ve izlerken sıkılmadığımı söyleyebilirim.
      "Ben güzel çizilmiş anime kızı seviyorum, konusu falan güzel olmasa da olur" diyosanız izlemenizi öneririm.Onun dışinda bomboş bi seri.Konusu kısaca, beşiz kardesler var her biri ayrı ayrı tsundere,yandere gibi klasik anime kızı tipleri.Onlara özel ders vermeye gelen ana karaktere aşık oluyolar.Ara sıra kavga edip barışiyolar falan.Baska da bir sey oldugu yok.
      Puan olarak 6/10 verebilirim.Bana pek hitap etmese de bu tarz animeleri sevenlerin sevebilecegini düşünüyorum.

One piece

Yaklaşık 250 bölüm izledim yani animenin 4'te birine geldigime göre aklımdaki bazı şeyleri söyleyebilirim anime hakkında.
      Aslinda kabaca 2 sekilde değerlendirmek istiyorum.Birincisi aksiyonu, macerası vb kısımlarının Geek tarafımı ne kadar tatmin ettiği; ikincisi ise izlerken güldügüm, eģlendigim vb daha normal bir izleyici olarak ne kadar tatmin oldugum.
      2. kısımla ilgili hicbir sıkıntım yok.Hatta çok ama çok sevdigimi bile söyleyebilirim.İnanılmaz dinamik,eğlenceli,zaman zaman gülduren zaman zaman da duygulandıran,hikayesi oldukça akıcı ve merak uyandırıcı ilerleyen bir seri şu ana kadar.10/10 veririm bu kısma çok rahat.Fakat ilk kısımla ilgili düşüncelerim ise bunların tam zıttı.
      Yani yıllardır çizgi roman okuyan, Dc animasyon ve çizgi dizilerinden tut da Marvel filmleri, boktan Cw dizileri,anime,manga,manhua gibi geniş bir izleme/okuma geçmişi olan biri olarak bile One Piece kadar kötü olan bir seri nadir gördüm.Savaşları sıkıcı ve yaratıcılıktan uzak, kötü adamlar çok boktan, evren acaip dengesiz.Birisinin yaralanmasının falan gram değeri yok.Yani ciddi ciddi pek cok savaşı "geçip sonucuna mı baksam" dediğim cok oluyor.
      .
    • Made in Abyss + Filmi

Ağzımda garip ama güzel bir tat bıraktı diyebilirim. Öncelikle seri başlangıçta çok hafif ve hazmetmesi kolay başlıyor, ancak git gide o kadar sertleşiyor ki.(Hele movie 3 yani devam filmi.) Boşuna +16 tagi koyulmamış diyorsunuz. Serinin en güçlü yanı gizemi ancak beni o kadar da merak ettirmiyor, buna rağmen Riko ve Reg'nun maceralarına tanık olmak eğlenceli, zaten ikili çok tatlış karakterler.

Puan vermeyi pek sevmiyorum, bu yüzden puanlamayacağım ancak memnunum izlediğime. Takibe devam ederim ben bu seriyi.

Fullmetal Alchemist

Animesinden sonra mangasını da ekstra bölümleriyle beraber hatim ettik. Zaten seriyi benim burada övmeme gerek yok, kalitesi dünyaca biliniyor. Ününü, popüleritesini bu kadar hak eden başka bir seri yoktur bana göre. Puanlarsam zaten net 10/100 verirdim.

Manganın animeden farklı yerlerini de deneyim etme şansım oldu. İkisi de iyidir, fark etmez hangisiyle başlandığı.

• mushoku tensei animesinin ilk sezonuna baktım. myanimelistte puanı o kadar çok ki bir bakayım dedim. İlginç bir havası var ancak bu puanıda haketmediğini belirteyim. Birde neden japon animelerinde sürekli bir sapık olmak zorunda anlamadım. Herhalde japonlarda sapıklık normal bir sey. enteresan
      Resimler
      • 110633.jpg

52.37 kB, 225×319, 6 defa görüntülendi
      "If it's wrong to be powerless, does having power make you right?" LL
    • LuLu yazdı:

mushoku tensei animesinin ilk sezonuna baktım. myanimelistte puanı o kadar çok ki bir bakayım dedim. İlginç bir havası var ancak bu puanıda haketmediğini belirteyim.
      Bence kendi türünün en iyi serilerinden birisi.Tabi ecchi kısımlarını saymazsak.Bazı kısımlar ciddi anlamda rahatsız ediciydi.

Diğer birçok isekai animesi birbirinin kopyası gibi ve birçoğunu izlerken ciddiye bile alamıyosun.Fakat bu seri pek çok şeyi doğru yapıyor.Yan karakterleri işliyor, hikaye ciddi ve akıcı, güç dengeleri yerinde, aksiyonu güzel.
      .

• Horimiya'nın animesini izledim. Genelde insanlar başlarını beğenip(mangasını) orta ve son kısımlarını sıkıcı buluyor, ancak ben genel olarak beğendim. Anime manganın tamamını işliyormuş, elbette atladığı bölümler de vardır tabii ki ama final aynı.

Karakterlerin çoğuna kanım ısındı diyebilirim, zaten ana karakter ikilisi de çok sevilesi tipler. Yani, bir romance/şonen/slice of life'dan beklenebilecek her şey vardı, yer yer drama da kaçıyordu ki bence türlerinden biri de olabilir.

Ömrü boyunca tuhaf bulunmuş, zorbalık görmüş... bunun sonucu olarak toplumun genelinden farklılaşan fakat özünde hala temiz bir kalple kalabilmiş Miyamura ile, ömrü boyunca derslerinde/hayatında/arkadaş ilişkilerinde başarılı olmuş Hori'nin ilişkisi gayet güzel yansıtıldı bence. Bozdu denilen kısımları da hiç anlamadım doğrusu.

Ha, mükemmel bir seri değildi belki ancak tadındaydı. Tek eleştirim biraz üçgen şekilde birbirimize takıcaz durumu vardı. O ona takıyo, o ona sonra hepsi uşağa.

Puan vermeyi seven bir insan değilim, ki pek anlamam ve versem de çok doğru puanlar da veremiyorum. Ancak memnun ayrıldığımı söyleyebilirim babo ok.
    • Yeni

Aku no Hana okuyorum şu sıralar. Youtube'da dolanırken bu mangayı okumayın diye bir video görünce ilgimi çekti ve izledim. Aslında videoda mangaya övgüler sunuluyordu fakat herkese göre olmadığı da söyleniyordu. Bende merak ettiğim için göz atmaya karar verdim, aslında pek okuyacağım türde bir eser olmamasına rağmen kendini okutmayı başardı.

İlk başlarda kendimi ben neden bu mangayı okuyorum diye sorgulasam da değişik bir şekilde beni etkilediği yerler oldu. Konusu basit olmasına rağmen bir insanın kabul etmese de aslında derinliklerinde farklı bir kişiliği olduğu, herkesin benzer dürtülere sahip olabileceğini gösteriyor. Ana karakter ile bağ kurabildim bu yüzden.

Ayrıca serinin on üç bölümlük bir animesi de bulunmakta. Rotoskop tekniği ile yapıldığından ötürü izleyici tarafından beğenilmemiş ve devam etmemiş. Ben şahsen beğendim, kullanılan müzikleri ve yönetmenliği başarılı buldum. Manganın o rahatsız edici havasını iyi yansıttığını düşünüyorum.