Tower of God Alıntı Paylaşma Etkinliği

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• Tower of God Alıntı Paylaşma Etkinliği

(DİKKAT BU KONU SPOILER İÇERİR)

Merhabalar,

Güzel bir etkinlik ile Karşınızdayım. Bu etkinlik ilerde diğer serilere de uygulanabileceği de düşünüldüğünde güzel bir etkinlik olacaktır diye düşünüyorum. Tower of God' da çok sevdiğimiz sözleri güzel bir instagram postu kıvamında fotoğraflar ile kendimiz yaparak bir galeri oluşturacağız aslında.

İlk başta sizin için örnek olacak alıntı ile başlayalım hem türkçesini hem de ingilizcesini paylaşıyorum.

Aslında hepimiz bu postlardan hazırlayacağız ve bu postlar birike birike bir galeri oluşturacak tabii ki bu postları hazırlamak kolay değil ve herkes aynı şekilde yapamayacak ancak ben sırf bu durum için size template hazırladım.

Template Dosyaları Linki

Burada 2 tane .psd dosyası var. Siz bu iki dosyayı herhangi bir programa gerek duymayarak online olarak editleyeceksiniz.
      • ToGQuotesTemplateTr.psd
      • ToGQuotesTemplateEng.psd
      Bu iki psd dosyası da anlık olarak şu şekilde gözükmekte; (bundan sonra post çok uzun gözükmemesi için resimleri spoiler içine alacağım, siz tıklayıp istediğinizde içini görürsünüz zaten)

Kullanacağımız online photoshop sitesi photopea.com/ . Bu site sayesinde yukarıda gördüğünüz gibi siz de basit bir şekilde alıntı postu oluşturabileceksiniz ve burada hep beraber bir alıntı galerisi oluşturacağız.

Postta yazı değiştirilmesi gereken yerler şu şekilde, aşağıdaki fotoğrafta da referans verildiği üzere 3 önemli nokta var.
      1. Nickname: eseri hazırlayanın bir e-imzası olmalı kendi kahraman baykuş nickname'inizi oraya yazmanız beklenmektedir
      2. Alıntı yazısı ancak burada dikkat edilmesi gereken minik ek kurallar var.
        1. Parantez içinde alıntı yazısının kime söylendiği yazmalıdır
        2. Aşağıda alıntısı yapılan sözü kimin söylediği yazmalıdır
      3. sezon ve bölüm referansı da en aşağıda verilmesi gerekir.

Online Photoshop Kullanım Rehberi:

Gelelim rehbere, rehber görece uzun sürecek ancak aslında yapınca da anlayacaksınız ki hem zevkli hem de 5 dakikalık iş. Adım adım anlatacağım.

1. Dosyayı açma

Siteye giriş yaptığınızda resimde kırmızı ok ile gösterilen bilgisayardan aç seçeneğini tıklayıp indirdiğiniz .psd template'ini açacaksınız.

2. Arkaplanı Yerleştirme

Öncelikle istediğiniz arkaplanı ilk başta bilgisayarınıza indirin. Devamında ise aşağıdaki resimde 1 numaralı kırmızı okta gösterilen "Background"a tıklayın. 2 numaralı okta gösterilen "Dönüşüm kontrolleri" işaretli değil ise aşaretleyin.

Bundan sonra aşağıdaki resimde kırmızı okla gösterilen "Dosya->Aç ve Yerleştir.."e tıklayıp istediğimiz backgroundu bilgisayarımızdan seçip yüklüyoruz.

Son olarak eklediğimiz background'un aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere 1 numaralı kırmızı okta gösterilen "kare noktaları"ndan boyutu ile oynayıp istediğimiz yere fare ile sürükleyerek konumlandırıyoruz. 2 numaralı okta gösterilen şey ise şu, arkaplanın sabit en boy oranında büyümesini istiyor isek başta ona tıklıyoruz. Yanındaki yüzdelik büyümelerden de hangi taraftan ne kadar genişlemiş öğrenebiliriz.

3. Yazıları Değiştirme

Arkaplan ile işimiz bittikten sonra geriye yazıları değiştirmek kalıyor. İlk başta aşağıdaki fotoda gösterilen 3 numaralı oktaki "fare işareti"ne tıklıyoruz. Sonrasında editlemek istediğimiz yazıya çift tıklıyoruz resim üzerinden. Editleme tarafı Açıldığında 1 numaralı okta gösterilen yazı gibi gözükmesi lazım. O şekilde gözükünce istediğiniz gibi yazıda oynama yapabilirsiniz. O bölümde işiniz biterse diğer bölüme geçmek için yine "fare işareti"ne tıklayıp ondan sonra yeni değiştireceğiniz yere çift tıklamanız lazım. İsterseniz alıntı yazısı çok uzun olursa yazıyı küçültmek için 2 numaralı kırmızı okta gösterilen yerden yazının boyutunu küçültebilirsiniz, ancak sakın bütünlük açısından ele aldığımızdan diğer yazılar ile oynama yapıp fontu değiştirmeyin.

Ek olarak yazılar ile işiniz bittiğinde aşağıdaki resimde de gözüktüğü üzere eserinizin estetikliği açısından kırmızı barlar ile gösterilen boşluklar yazılar arasında kalsın lütfen. Ona göre düzenlemenizi siz yaparsınız

4. Yazı Rengi İle Oynama

Yazının rengi ile oynamak için de çok basit bir teknik kullanacağız. Öncelikle aşağıdaki resimde kırmızı ok ile gösterilen kutucuğa çift tıklayın ve sonrasında kırmızı dikdörtgen ile gösterilen bölümün açılması gerekiyor. Açılan bölümde aydınlığı düşüreceğiz ve doygunluğu yükselteceğiz. Aydınlığı çok düşürümeyin ancak doygunluğu isterseniz fulleyebilirsiniz. Devamında ise ton ile oynayarak tüm renklere erişim sağlayabilir ve bu değişimi canlı olarak gözlemleyebilirsiniz.

Size iki tane örnek göstereyim. İstediğiniz gibi değerler ile oynayıp sonuçları görebilirsiniz. "Renklendirme" kutucuğunun hep açık olması lazım onu kapatmayın.

5. Kaydetme

Artık herşey bitti son olarak kaydetme kısmındayız. Aşağıdaki fotoda kırmızı ok ile gösterildiği üzere "Dosya->Farklı Dışa Aktar->PNG" seçeneğini seçerek eserinizi kaydedebilirsiniz. Ek olarak sonradan düzenlemek için "CTRL+S" ile postunuzun .psd halini de kaydedin.

Hepinize iyi eğlenceler :) Hadi hepberaber kendi galerimizi oluşturalım. Galerimiz hafif büyüyünce bir drive dökümanı oluştururuz ve bunları kahraman baykuş yazısı olarak sitede paylaşırız diye umuyorum. Şimdiden hepimize kolay gelsin :)

Guide için oluşturulan imgur kütüphanelerim. (Sonradan unutmamak için burada kalsın istedim.)

The thing I really wanted was...I..already had it. - Jyu Viole Grace

Mesaj düzenlendi 5 defa, son düzenleyen memoww ().

• @memoww Üşennmeyip bu güzel etkinliği hazırladığın için çok teşekkürler. Bence ToG ile sınırlı kalmayabilebiliriz aslında . Comics ve Başka Manga Serileri içinde böyle alıntı kalıpları yapabiliriz :)

Tekrardan teşekkür ettim.
    • Nabu yazdı:

@memoww Üşennmeyip bu güzel etkinliği hazırladığın için çok teşekkürler. Bence ToG ile sınırlı kalmayabilebiliriz aslında . Comics ve Başka Manga Serileri içinde böyle alıntı kalıpları yapabiliriz :)

Tekrardan teşekkür ettim.
      Ne demek @Nabu. Zaten yukarda da belirttim, bunu diğer her seriye uygulayabiliriz. Bu bi pilot proje olarak başlasın, devamını da getiririz. Zemin hazır zaten.

Ben de hazır post atmışken bir tane daha paylaşayım :D

Bu arada rehber tarafı ile sıkıntı yaşayan anlaşılmayan veya kafa karıştırıcı gözüken bir nokta varsa geri dönüşlerinizi bekliyorum.

• Canlar gerçekten güzel sahipleniliyor etkinlik, hepinize teşekkür ediyorum, işte böyle arada alıntı paylaşırız keyifli de oluyor çıkartması.

Garou yazdı:

Ya yemin ediyorum aklıma gelen ilk ve tek alıntıydı ama okula gittim. Neyse yapacak bir şey yok.

Valla kaçırmak istemedim ama aklımda daha çok alıntı var bilinçli çıkarmıyorum başka yapan da olsun diye :D Tek günde tüm içeriği bitirmek istemiyorum zamanla her şey. Sen de bulursun bu arada yav, daha çok popüler alıntılar var.

Ek olarak da ilerde galeri olma ihtimaline karşın nacizane bulduğum hataları söyleyeceğim. Siz de benim postlarda bulursanız haber edin editleyeyim. Öncelikle ana yazıda, iki yeri hatırlatayım belki kaçıranlar olmuştur. Ek olarak guide'ı zamanınız varsa okuyun çünkü söyleyeceğim sıkıntıları önceden karşılaşabileceğinizi düşünüp birkaç ayrıntı eklemiştim.

memoww yazdı:

Postta yazı değiştirilmesi gereken yerler şu şekilde, aşağıdaki fotoğrafta da referans verildiği üzere 3 önemli nokta var.
      1. Nickname: eseri hazırlayanın bir e-imzası olmalı kendi kahraman baykuş nickname'inizi oraya yazmanız beklenmektedir
      2. Alıntı yazısı ancak burada dikkat edilmesi gereken minik ek kurallar var.
        1. Parantez içinde alıntı yazısının kime söylendiği yazmalıdır
        2. Aşağıda alıntısı yapılan sözü kimin söylediği yazmalıdır
      3. sezon ve bölüm referansı da en aşağıda verilmesi gerekir.

memoww yazdı:

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:
      • Mümkün oldukça alıntının hem ingilizce hem de türkçe versiyonunu çıkartın. Ve ikisi içinde kendisine ait template dosyasını kullanın. İkisinde kendine ait font çeşitleri var. Özellikle ingilizce alıntıda türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin.
      • Kendi gönderilerinizde hata olabilir, kendiniz değiştirebilmeniz için kayıtlı .psd doyanızı mümkün oldukça silmeyin. Zaten hata varsa buraya gönderdikten sonra diğer üyeler hatalı noktaları söyleyecektir.
      • Özellikle ingilizce alıntılarda orjinal webtoon çevirisi ile birebir yazmaya özen gösterin. İsim kullanımlarında eski çeviri veya orjinal çeviri fark etmez diye düşünüyorum kafanıza göre kullanın. Türkçe çevirisinde kendi çevirinize güvenmiyorsanız eski çevirilere bakabilirsiniz ya da buradan sorabilirsiniz.
      • İmla hatalarına özellikle dikkat edin ve resmi çok büyük puntolu yazılar ile boğmayın. Ağer alıntı küçükse bırakın yazı da küçük kalsın siz yazıyı ortalayın yeter.

Bu iki hatırlatma dahilinde gördüğüm hataları söylüyorum.
      -------------------------------------------------
      @Rakatas sana söyleyeceğim bir şey yok aslında eline sağlık iyi alıştın bundan sonra seri seri çıkartırsın :D Ancak hansung yu alıntısının vaktin olduğunda türkçesini çıkartırsan ve hwa ryun alıntısında khan tarafını düzeltirsen çok iyi olur.
      @Nabu Senin alıntı en efsane alıntı olduğundan kusursuz olması lazım reyiz. Kesin Top 5'e girecek alıntıyı aldıysan sorumluluğu da üstlenmen lazım :D

İngilizce olan çok iyi onda sadece nickname'ini unutmuşsun. Türkçe olanın alıntı metninin bi kayması olmuş onu düzeltip hafif puntoyu küçültürsen lokum olur zaten. Bir de Roma rakamına gerek yok sanki standartı tutturalım 8)
      ---------------------------------------------------
      @Mihawk Türkçe olanda başta iki parantez kullanımı var. İngilizcesinde ancak hem başlangıçta parantezli kısım yok, hem alıntı tırnak içerisinde değil, hem de sezon ve bölüm kısmında bi köşeli parantez koymuşsun başka da sıkıntı görmedim :thumbup:
      Zamanınız olur ve düzeltirseniz bunlara göre çok iyi olur, galeriyi olabildiğince güzel oluşturalım. Benim postlarda da hata görürseniz çekinmeyin söyleyin. Teşekkürler yeni alıntılar paylaşmayı da unutmayın :D

Mesaj düzenlendi 5 defa, son düzenleyen memoww ().

• Konuyu açarken attığım örnek alıntının anlamını daha da arttıracak bir alıntı ile karşınızdayım. Gerçekten 2. sezon 32. bölüm çok güzel etkiler bırakmış bende.

Edit: @Nabu ve @Mihawk düzenlemeleri yapmış elinize sağlık.