Matrix

• Ben Matrix'in ilk filmini izledim, devam filmlerine hiç bakmadım. Neden mi? Abi ilk film o kadar iyiydi ki devam filmi asla ilk film kadar iyi olmayacaktı. Zirvede bırakayım dedim :D (şaka)

Matrix'in 4. film fragmanını abimle birlikte izledik. Ve ikimizde beğenmedik. Klasik bir hollywood filmi gibi duruyor. İlk üçlemenin yanından bile geçemeyecek. İlk üçleme felsefi bakımdan da çok güçlüydü. Bu filmin öyle olacağını düşünmüyorum. Şey gibi, Rowling'in parası bitmiş, yeni Harry Potter kitabı yazıyor. Heh, Wachowski ablamızın parası bitmiş, yeni film çıkarıyor :D Ama hadi bakalım, film çıkmadan çok iddialı konuşmak doğru olmaz, belki iyi bir film olur.
    • Matrix’i sion nebuchadnezzar mesih sayamadığım aklıma şuan gelemeyen bir çok unsurla birlikte eski bir hikayeyi yeni bir kılıfa sokma işi olarak görüyorum.

Makineler ile insanların savaşında makinelerin bir programı olan ajan Smith, insanların yayılmacı bir tavır sergilediği ve yayıldıkları yerde tüm kaynakları tüketene kadar yaşadıklarını dile getirmekte. İnsanları VİRÜS’e benzetmekte. Bu düşüncelerinde bence hiçde haksız sayılmaz. Ardından ikinci film ile kaynağa geri dönmeyi seçmeyip Matrix’te kendine yeni bir komut vermesi ve tıpkı insanları betimlediği virüs gibi çoğalıp yayılması bir trajedi olarak veyahut yazarın bilinçli yaptığı bir simetrik varoluşçu yaklaşımı olarak gördüm.

Yine ikinci filmde makinelerin insanlara, insanların ise makinelere muhtaç olduğu betimlemesi hoş bir yaklaşım. Arada bir bağlantı olmaması makine insan ilişkilerinin birbirine bağımlı ancak birbirinden habersiz olmaları ayrı bir ironi. Neyseki mesih tiplemesi neo bu bağlantıyı üçüncü filmde kuracaktır.

Barışı ise Matrix’te bulunan programların müzakere etmesi ise benim açımdan tam bir fiyasko. Neden mimar Programı ile bir insan değilde yine bir Program olan kahin yapıyor? Bu soru saçma gelebilir ama makine makine ile anlaşıyor. Mantık kuramıyorum.

Hollywood bir büyüdür. Wachowski brotherslar bu büyüyü iyi kullanmakta. Siyonistler için pahabiçilemez bir argüman, eser ortaya koymuşlardır. Musa’nın denizi yarması olayı neyse modern ekran büyüsüde Matrix diyorum.

2000 yapımı olan Matrix’in sevdiğim özelliği ise evren tasarımı, insanları aynı rüyada aynı programda betimlemesidir. Nasıl tasvir edeceğimi bilemedim.

Spoiler içine almayı bilmiyorum gerekte olduğunu düşünmüyorum. Herkes izlemiştir diye tahmin ediyorum.

Kendi fikirlerimi sundum. Benim gibi düşünmeyenler illa ki olacaktır. Buyurun
      "If it's wrong to be powerless, does having power make you right?" LL
    • Matrix Resurrections filmini bugün izledim. Genel olarak tıpkı ilk film gibi bir giriş yapıldığını düşünüyorum. Yine yeni bir üçleme olacağından şüphem yok.
      Spoiler Göster
      Filme gelirsek beni en çok etkileyen general niobe botanik işlerine önem vermesi oldu. Matrix kurulmadan önce insanlar ile makinelerin savaşında gökyüzü yakıldı yeryüzünde ise yaşam formları yok oldu. İşte Niobi savaşın bu sonuçlarına rağmen dünyada tekrar yaşamı yeşertmenin yolunu aramakta.

Filmde bir çok eksik var. Mutlaka devam filmleri gelecektir. Belki bir ara film bile gelebilir. Makineler ile makinelerin savaşını gösteren.
      "If it's wrong to be powerless, does having power make you right?" LL