Sabit My Hero Academia / Boku No Hero Academia Genel Tartışma Başlığı

• Genel
    • Spoiler
    • öngörü/teori
    • manga
    • anime!

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• Mergen yazdı:

Aslında amacım kişiselle çekmekten çok, arka plandaki düşüncelerimizi ortaya çıkarmaktı. Misal bu yazında özellikle bir şeyi belirtmemi görmezlikten gelmişsin ''(Oysa gücünün kaçmaya ne kadar elverişli olduğunu gördük, yani kaçma tercihini yapabilir her zaman fakat dediğim gibi amacı tamamen şov)'' Aslında bu cevap olarak verdiğin şeyi boşa çıkaran bir durum. Adam durum gereği kahramanları polisleri dövmüyor. Yani durum onu gerektirdiği, başka çaresi olmadığı için onları dövmüyor, asıl amacı kahramanlar gelsin de bir döveyim, videoda şov yapayım. Çünkü bir youtuber olarak hit almak istiyor sadece.
      O işin kendi hayalleriyle, tanınmasıyla da alakası var elbette. Fakat oradaki ana amaç o soygunu başarıyla tamamlamak, o market zincirini cezalandırmak ve kendi düşündüğü adaleti uygulamak. Ama işin şu kısmı da var: Karşısında 5 tane profesyonel kahraman var ve güçlerinin neler olduğunu bilmiyor. Birisi uzak mesafeli bir dövüşçü olabilir, ya da birisi takip yeteneği konusunda seviyesi üst düzeyde olabilir. Aynı zamanda market gibi küçük bir alanda geldiler karşısına, Deku'da olduğu gibi her yere kaçabileceği bir alanda karşılaşmadılar. Burada kaçmak da bir seçenek, aynı zamanda bir risk. Belki kaçmanın bir risk olacağını ve onları dövmenin daha garanti olacağını, böylelikle soygunun başarılı olma olasılığının artacağını düşünmüş olabilir. Bu işi riske atmak istememiş olabilir.

Mergen yazdı:

Dediğim şeyler çelişen şeyler değil. Yorumlama kısımlarında anlaşamadığımız için neden kullandığını düşündüğümü yazmayacağım, sondaki uzun zamandır birlikte olduğu için kurduğu duygusal bağdan kaynaklı bir durum. Bu masum bir kızı, kendi suç örgütüne alet ettiği gerçeğini değiştirmiyor. Gerçekten baştan iyi niyetli biri olsa, karıştırmazdı kızı hiç olaya(Ki böyle anti kahraman öyküleri okuduk başka eserlerde. Kendi fanını kapıdan kovan, sen bu işe uygun değilsin diye ret eden ''adamlar'')fakat dediğim gibi bu işin yine yorum kısmı. Çelişiyor dediğin ifadede ise Dekunun bu kadar övdüğü, pedofili derken zaten Dekunun övmesinin ne kadar gereksiz olduğuna dikkat çekmeye çalışıyorum. Yani iğneleme yapılan bir söz. Birinde olay pedofili olması, diğerinde kızı kullanması bunlar çelişen ifadeler değiller. Zaten o yüzden düşünce yapını sordum çünkü burada anlaşamadığımız olay değil, Nabu direkt mangada geçen ifadelerle bu karakterin yazar tarafından kötü olarak belirtildiğini, kendi yardımcısının kötü ifadesini kullandığını ve yıllarca çok fazla kahramanı hastanelik ettiğini ve bunu sadece şov için yaptığını belirtti. Sonda okulu basma girişimi ise tamamen bir şov iken hala bu karaktere anti-kahraman dememinin senin ahlak anlayışınla alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum.(Bunu yanlış anlama, başka bir yazımda ahlakın yapay bir kavram olduğunu kişiden ve topluma göre değiştiğini söylemiştim, ben burada senin farklı olan düşünceni anlamak istiyordum.)
      Kandırma olayı hakkında yorum yapmayacağım çünkü dediğin gibi yorumlayışımız çok farklı. La Brava'nın kendi isteğiyle oraya geldiğini, ona yardım etmek istediğini, yardımın aslında bir bahane olduğunu ve onunla bir ömür geçirmek istediğini atlıyorsun. La Brava'nın hislerini bu işin dışında tutuyor, yardım etmesini Gentle istemiş, her şeyin Gentle'in isteğine göre oluştuğunu düşünüyorsun. Gentle onu işin dışında tutabilir elbette ama tutmuyor diye onu kullanıyor mu oluyor? Bu, La Brava'nın isteğini kabul etmesi, onunla vakit geçirmek istemesi ve onun mutlu olmasını istemesi olmuyor mu? Kullansa son sahnelerde kendisini onun için feda etmezdi. ''sondaki uzun zamandır birlikte olduğu için kurduğu duygusal bağdan kaynaklı bir durum.'' senin söyleyişine göre bunca zamandır Gentle onu kendi çıkarları için kullanıyor. Yani o kadar zamandır Gentle, La Brava'ya ''seni çıkarlarım için kullanıyorum'' gözüyle baksa aralarında nasıl duygusal bir bağ oluşabilir, nasıl bu bağdan kaynaklı sondaki sahneler yaşanır? Aralarındaki bağ La Brava'ya göre ''birbirimize aşığız'', Gentle'e göre ''onu çıkarlarım için kullanıyorum ve bunun farkında değil'' şeklinde. Bu şekilde bir duygusal bağ kur ve 10 sene geçsin, sona gelince uzun zamandır birlikte oldukları için bu sahneler yaşansın. Uzun zamandır Gentle'in nasıl düşündüğü de ortada onun hakkında. Onca zaman onun hakkında bu şekilde düşünecek ve zamanı geldiğinde ''çok vakit geçirdik ya'' deyip duygulanacak. Pek olası gözükmüyor. Anti-kahraman dediğimi söylemedim, bu atmosferi aldığımı söyledim. Kahramanları dövmesinden yada okulu basmaya çalışmasından dolayı değil. ''J-Store, ülke çapındaki mağazalarıyla bir numaralı yerdir. En çok satan ürünleri, neredeyse süresi dolmuş Fluffy Pudding, şüpheli bir yanlış etiketleme vakasına yakalandı. Buna rağmen, şirket yapmacık davrandı ve durum bir açıklık getirilmeden kapanacak gibiydi. Şimdi anlıyorsun, değil mi? Bu doğru. Centilmence davranmayanları cezalandırırım.'' monoloğu yüzünden. Kendi adalet sistemini uyguladığı için. Mesajların çok çarpıtma ve manipüle üzerine. ''senin ahlak anlayışınla alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum.'' peki, düşünebilirsin. Ama bu tartışma dediğim gibi yavaş yavaş kişiselleşmeye başlıyor ve bundan pek hoşnut olmadım. Umarım bu son deyişim olur (bu üçüncü oluyor ve hâlâ cevap vermeye devam ediyorum. :D ) ; tartışma için teşekkürler. :)
    • Açıkçası hala okula saldırma nedeni hakkında bir cevap alamadım veya anti-kahraman gibi gördüğün hareketin nedenine. Fakat cevap alamayacağımı kabullendim gibi. Yani ilkine Deku'nunda gücünü bilmiyordu, gücü uzak mesafeli saldırıları olduğunu öğrenince onu yenmeye uğraşmadı, amacını gerçekleştirmek için okula kaçıp durdu gibi uzun uzun bir cevap verebilirdim ama bu gereksiz olacak çünkü orada Gentle'ın o kahramanları dövüp sonra şov amaçlı onu çekip, galibiyet pozları verdiğini ve bunun sadece ve sadece şov amacı güttüğü konusunda anlaşamıyoruz.

Yani adam bunun gösteri olduğunu, amacının tarih kitaplarına kazınmak olduğunu. Daha fazla hit almak için uğraştığını ilk sahneden söylüyor.(Sonradan da hiç amacı iyilik olmayan, tamamen ismi duyulsun diye okula sızacağım diyor.) Üstte dediğim gibi been cevap alabileceğimi düşünmüyorum artık, o yüzden sonraki okuyanlar için kalsın bu kısımlar. ''Greatness'' diye belirterek zaten tek amacının adının duyulması olduğunu çok açı bir şekilde beyan ediyor.

Not:Bu arada şahsiye çeken ben değilim, pasif agresif bir tutumla savunma durumuna geçip, benim şahsıma yazı yazan sen oldun ama canın sağ olsun :)
    • Şahsın hakkında nerede yazı yazdığımı söyler misin? Böyle bir davranışta bulunduysam özür dilerim. Tekrar baktım da tüm mesajlara, mesajlarının çarpıtma ve manipüle etmeye yönelik olduğunu söyledim. Eğer demek istediğin buysa burada şahsına yönelik bir yorum yaptığımı düşünmüyordum ve böyle bir şey yapmak istememiştim, sadece yazdığın mesajlar hakkında yorum yapmak istemiştim. Tekrardan özür dilerim.

Mergen yazdı:

Yani ilkine Deku'nunda gücünü bilmiyordu, gücü uzak mesafeli saldırıları olduğunu öğrenince onu yenmeye uğraşmadı, amacını gerçekleştirmek için okula kaçıp durdu
      Çünkü Deku ona ilk saldırdığında bu saldırıları yakın dövüş üzerineydi, kaçabileceği alan market gibi sınırlı değildi, Deku profesyonel bir kahraman değildi, Gentle'in zaman sınırı vardı ve sıyrılmanın en iyi seçenek olacağını düşünmüştü. Uzak mesafeli saldırısını öğrendikten sonra yenmeye uğraşmadı değil, inşaatta epey bir fight attılar. Sonra yine vakit kaygısından dolayı onu oyalayacak bir yönteme başvurdu ve hızlıca kaçtı. Marketteki koşullarla Deku'yla dövüştüğü koşullar arasında bayağı fark var. Koşulları geçtim, ''ayrıca işin şu kısmı da var'' dediğimi de unut. Market olayında kaçmak bir seçenek değil. Yani markette kaçmaya çalışsa insanlara kaçmaya çalıştığı videoyu mu sunacak, planı başarısız olmayacak mı? O soygunu başarılıymış gibi göstermesi lazım ne olursa olsun. Bu da dediğim gibi daha çok durumsal yapıyor olayı.

Mergen yazdı:

Açıkçası hala okula saldırma nedeni hakkında bir cevap alamadım
      Ben de bilmiyorum maalesef. Olay gerçekleşseydi nedenini daha iyi anlayabilirdik ve bunu savunabilirdim belki.

Mergen yazdı:

anti-kahraman gibi gördüğün hareketin nedenine

omerbzkrt yazdı:

Anti-kahraman dediğimi söylemedim, bu atmosferi aldığımı söyledim. Kahramanları dövmesinden yada okulu basmaya çalışmasından dolayı değil. ''J-Store, ülke çapındaki mağazalarıyla bir numaralı yerdir. En çok satan ürünleri, neredeyse süresi dolmuş Fluffy Pudding, şüpheli bir yanlış etiketleme vakasına yakalandı. Buna rağmen, şirket yapmacık davrandı ve durum bir açıklık getirilmeden kapanacak gibiydi. Şimdi anlıyorsun, değil mi? Bu doğru. Centilmence davranmayanları cezalandırırım.'' monoloğu yüzünden. Kendi adalet sistemini uyguladığı için.
      Ekleme 2: Vurgulamak istediğim yer atmosfer kısmı değil, ''görmek'' ile ''atmosferini almak'' kavramları benzer zaten. Sadece tüm metni alıntılıyorum.

Mergen yazdı:

çünkü orada Gentle'ın o kahramanları dövüp sonra şov amaçlı onu çekip, galibiyet pozları verdiğini ve bunun sadece ve sadece şov amacı güttüğü konusunda anlaşamıyoruz.

omerbzkrt yazdı:

O işin kendi hayalleriyle, tanınmasıyla da alakası var elbette.
      Alakası var ama ana olay bunun üzerine değil. Bence ana olay soygun karşısına gelen kahramanların bunu engelleyebilecek olmaları, onları durdurması ve karakteristik özellikleri yüzünden bununla övünmesi. Yayınlayacağı video sadece soygun üzerine olacaktı, kahramanları dövüp üstüne bunu kayda almak üzerine değil. Dediğim gibi kahramanları dövmenin tanınmasıyla alakası dolaylı olarak var, çünkü o sırada video çekiyordu ve onları da kayda aldı ama ana amaç o kahramanları dövmek, bunu kayda almak (ki onlar geldikten sonra kaydı kapattı zaten) ve bunun üzerinden şov yapmak değil. Hayali tanınmak, evet ama en azından kahramanları döverek tanınmak değil. Bunu kendisi de "Haklısın La Brava şoke edici şiddet eylemleri halkın ilgisini üzerine daha çok çekiyor. Ama bu tamamiyle benim tarzıma aykırı." diyerek belirtti zaten. Yaptığı iş anti-kahramanlık üzerine ve bunun üzerinden tanınabileceğini düşünüyor. En azından bu olay için.

Ekleme: Düzenlemelerimin çoğu imla kuralları üzerine. Alttakini ek bir yazı olarak eklemek istedim.

Dostum, yanlış anlama. Konu doğal olarak ''kötü insan nasıl olur, senin ahlak anlayışın'' gibi yerlere geldi ama inan istediğim bu değildi ve hiç agresif olmadığımı düşünüyordum. Üçüncül şahıs olarak tüm yazdıklarımı tekrar okumaya karar verdim ve dediğin gibi, başından beri gereksiz bir savunma durumuna geçerek pasif-agresif bir tavır sergilemişim. Bunun için üzgünüm. Yani olmak istediğim şey bu değildi, özür dilerim. Sadece tartışmalarda senden ya da benden bahsetmekten hoşlanmıyorum. Sen, ben dışında olay üzerinde durmak ve bunun üzerine tartışmak bana daha ilgi çekici geliyor, demek istediğim buydu. Yoksa durum ''Sen Abdülhamit'i savundun, alçak, puşt!'' a gelebilir. :D

Mesaj düzenlendi 13 defa, son düzenleyen Exceed ().

• @omerbzkrt

Tartışmanın bir kısmını okudum. Küçük bir dipnot düşeyim. Mergen arkadaşın konuşma şekli böyle, atılgan bir sorgulama tarzı olduğu için bazen şahsileştiriyormuş gibi gelebiliyor ama genellikle karşı tarafın mantığını anlamaya çalıştığı için yapıyor. Yanlış anlaşılma olduysa diye söyledim :D Ha olmadıysa da boşa lafını ediyorum ama olsun.
    • Adamator yazdı:

BnHA'ya animeden mi başlanmalı mangadan mı? Aralarında karakter değişikliği var mı?
      Çok yok. Ancak ben her zaman öz kaynakdan yanayımdır. Burada da manga oluyor. Üstelik mangasının türkçe çevirisi ve çok iyi çizimleri olduğundan sıkmayacaktır da ancak çok başarılı da bir anime adaptasyonu var .Animesi de muhakkak izlenilmeli
      Eş zamanlı da başlanabilir.
    • 2020 yılından henüz ölmemişken yazıyorum şu an mangada 285. Bölüm çıktı ve
      Spoiler Göster
      olaylar gerçekten karışmış durumda örneğin şu an bakugonun içinden afoya ait o uzayan parmak ya da tırnak gibi siyah ve kırmızı şeylerden bazıları geçti ve shigaraki artık durmuyor kimin öleceği ve bu arcın nasıl biteceği temel merak soruları oldu. Sonra bakugonun içinden o şeylerin geçme sebebi dekuyu kurtarmaktı. Ayrıca pek herolar bir halta yaramıyor (endevour aizawa mirko hawks şu aizawaya yardım edenler dekan hariç savaş masalarda destek oldular diğerleri de öyle olmuş oluyor ama konumuz bu değil)
      şu anda kahramanlık toplumunda gerçek bir sorun olduğu ortada ve manganın buradan itibaren karanlık gitmesini istiyorum kahramanların bu savaşı kaybetmesini ve bir süre karanlıkta kalmalarını istiyorum ve
      Spoiler Göster
      deku eski kullanıcılardan birinin özgünlüğünü de kullanmayı başardı
      neyse yazacaklarım bu kadar aslında uzun zamandır okuyucuydum ama yazmak istedim. Ayrıca şu mangala keşke dabinin hayatını gösterse de yeni todorokimizle tanışsak.
    • Atlasunion yazdı:

2020 yılından henüz ölmemişken yazıyorum şu an mangada 285. Bölüm çıktı ve
      Spoiler Göster
      olaylar gerçekten karışmış durumda örneğin şu an bakugonun içinden afoya ait o uzayan parmak ya da tırnak gibi siyah ve kırmızı şeylerden bazıları geçti ve shigaraki artık durmuyor kimin öleceği ve bu arcın nasıl biteceği temel merak soruları oldu. Sonra bakugonun içinden o şeylerin geçme sebebi dekuyu kurtarmaktı. Ayrıca pek herolar bir halta yaramıyor (endevour aizawa mirko hawks şu aizawaya yardım edenler dekan hariç savaş masalarda destek oldular diğerleri de öyle olmuş oluyor ama konumuz bu değil)
      şu anda kahramanlık toplumunda gerçek bir sorun olduğu ortada ve manganın buradan itibaren karanlık gitmesini istiyorum kahramanların bu savaşı kaybetmesini ve bir süre karanlıkta kalmalarını istiyorum ve
      Spoiler Göster
      deku eski kullanıcılardan birinin özgünlüğünü de kullanmayı başardı
      neyse yazacaklarım bu kadar aslında uzun zamandır okuyucuydum ama yazmak istedim. Ayrıca şu mangala keşke dabinin hayatını gösterse de yeni todorokimizle tanışsak.
      Son bölüm tam senlik o zaman. Tamamen Dabi’ye odaklı bir bölümdü ve kimliği açıklandı. (Herkesin tahmin ettiği kişi çıktı tabiki de. :D )
    • Bir 10 bölüm kadar biriktirmiştim. Ve şu son bir kaç bölümde olanlar çok hoşuma gitti tabi iş oraya gelene kadar çok cringe olduğum şeyler olsa da BnHA için yeni bir dönemi açmış oldu. Çizimler zaten çok iyi. Elit bir iş değil ancak gerçekten akranları içerisinde hala en istikrarlı giden olduğu kanaatindeyim hem de kötü adam ve evren konusunda bu kadar kısıtlı bir seri olmasına rağmen. Bu sorunları da çözebilirse daha da iyi olacaktır.
    • Bu seriyi AfO ve All Might'a olan saygımdan okuyorum.Onun dışında iyiyce klişeleşmiş bir seri olma yolunda ilerliyor.Hele ki son çıkan karakter resmen berbat.Hayatım da okuğum hiç bir karakteri görür görmez itici bulmazdım şimdiye kadar.
      Son iki bölümden büyük spoiler.

Spoiler Göster

Hiç abartmıyorum kadın direk All Might'ın kadın versiyonu.İnsan niye kendi tasarladığı karakterin tıpa tıp aynısının kadın versiyonu yapar ki ??

Hiç olacağını sanmıyorum sonuçta her zaman iyiler kazanır zihniyetinde bir manga ama umarım AfO'dan bir güzel dayak yer de az biraz rahatlarım.
    • Spoiler Göster
      Mangada ki son dövüşte Shigaraki olması gerektiği gibi nerflenmiş oldu, zaten aşırı güçlüydü üstüne New Order özgünlüğünü alsa yenilmez falan olurdu herhalde. Fakat ben pek tatmin olmadım açıkçası seriye böylesine güçlü ve önemli yeni karakter dahil edilip beş bölüm içinde harcanması hoşuma gitmedi. Yine de duygusal bir veda ettik Star and Stripe'a. Daha fazla okumayı isterdim kendisini.