Batman mi, Punisher mı Haklı?

• Anket
    • Comics
    • Batman mi, Punisher mı Haklı?

Kim haklı? 7
      1.  
        Batman (5) 71%
      2.  
        Punisher (2) 29%
      Soru kimin daha güçlü olduğu değil. İkisinin de öldürme ve adalet konusunda tutumları oldukça bilinen şeyler. Bayağı bir yazılıp çizilmiştir. Hangisinin haklı olduğunu düşünüyorsunuz? Suçlular kaçabilse bile asla öldürmeyen birisine mi, yoksa suçlu olduğunu düşündüklerini acımasızca katledebilen birisine mi? Sadece iki seçenek var. Cevap verecekseniz birisini seçmek zorundasınız ama oylar değiştirilebilir.
    • Burada sadece şöyle bir sorun var... Punisher Batman'e göre çok daha az yazılıp çizilen ve Batman'e nazaran çok daha az ikonik ve nüfuslu kötüye sahip. O yüzden kağıt üzerinde pratik bakınca kısa vade de Punisher daha haklı gibi.

Ancak Batman'in seçtiği yolun mantığını ve güzelliğini katleden Batman'in ideolojisinin eksik ya da hatalı oluşu değil karakterin ve kötü adamlarının çok ikonik olması.. Okuyucunun onu görmek istemesi... Nasıl Miyazaki "otaku" kültürü animeyi öldürdü demeye getirdiyse benzer bir kültür de bugün Batman'i öldürüyor. Son 10 yılda zibilyon tane Joker hikayesi izledik, okuduk hatta oynadık. Hal böyle olunca "olum Batman mal la, öldürsün bitsin" demek çok daha mantıklı...

Ancak Batman gibi bir ikona (6-7 dergi ile beraber yayımlanan) birine her arc yeni bir kötü yaratamayacağına göre elbette bir döngü söz konusu oluyor. .
      Ancak ben tüm bunlara rağmen Batman'in yaklaşımının daha zor, daha uzun vade de sağlıklı ve daha azametli olan olduğunu düşünüyor ve onu seçiyorum.
    • Bu etik konusu oldukça karışık ve cevaplaması zor bir konu. Karakterlerin pop kültüründeki önemlerini ve endüstriyel pazarlanış şekillerini bir kenara bırakıp sadece fikirlere bakmak lazım bence. Öncelikle şunu söylemeliyim öldürmenin etiken haklı bir tarafı olduğunu düşünmüyorum ancak bazı son of a b*tch'lerin arındırılması gerektiğini de düşünüyorum. Tabi bu yargıyı kim yapabilir mahkeme mi yoksa bir vigilante mi? Açıkçası bilmiyorum. Bu arada bir Adalet ve yargı figürü olarak Daredevil karakterini ikisinden de daha iyi görüyorum. Neyse bu kendine güvensiz girdiyi Nietzsche'nin çok sevdiğim, acı ama gerçek bir sözüyle bitireyim.

"Her kim bir canavarla çarpışmayı göze alırsa,
      bir canavar olmayı da göze alsın.
      Uçuruma uzun uzun bakarsanız,
      uçurum da sizin içinize bakmaya başlar."
      ~Friedrich Nietzsche
    • Olaylara daha uzun vadede baktığımda, kimin bıraktığı miras kalıcı olacağa bakmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Evet punisher net ve çözüme kısa vadede ulaşsa da suçlular punisherdan sonra kaldığı yerden yaptıklarına devam edeceklerdir. Hatta punisherden sonra suçlular daha tecrübeli hale gelip, daha kaliteli suçlularında piyasaya zerk edilmesine sebep olacaktır. Ama bu demek değil ki batmanden sonra suçlular imana gelecek bu yüzden 2si arasında bir seçim yapmak istemiyorum ama anket gereği bu gerektiği için batman diyeceğim.

Uzun vadeye bakacaksak, insanlara bir simge gerekiyor, yaptıklarıyla örnek olacak bir karaktere ihtiyaçları var. Batman de bu yönde daha doğru bir seçenek.

Punisherın olduğu şehirde daha rahat uyurum ama çocuğumla batmanin olduğu şehirde yaşarım.
    • JoJo yazdı:

sorunun amacı değil.
      Ha şartları sıyıracaksak o zaman Batman demem daha da kolay.. Çünkü tıpkı Tarık'ın dediği gibi

Ascalon yazdı:

öldürmenin etiken haklı bir tarafı olduğunu düşünmüyorum

Elbette bunu hak eden tipler olabilir ancak bunun kararını tek bir kişiye bırakmak ... ne kadar doğru ? ... Soru bize yöneltilmiş bir şey mi yoksa ? Yani siz vigilante olsanız ne yapardınız gibi bir şey ise. Batman kadar sabırlı ve metanetli olamayacağım gibi Punisher kadar da barut ve kan partisine dönüştüremezdim olayı...

Bir de yiğitin dediği gibi Punisher gibi çözüm arayanlar kısa vade de kendi şahsi davalarına ve yolculuklarına bir son verebilir ancak rakibi daha güçlü ve hazırlıklı yapar... Batman ise gotham semalarında yarasa sembolü gözüktüğünde her on suçludan 7-8 inin altına sıçıp, o an ne yapıyorsa bırakmasını sağlayan cinsten bir yöntem izliyor.. Ve bir sembol oluyor... Batman'in öldü sanıldığı bir olay sonrası gecesi Gotham Şehri manzarası bunu bize anlatıyor.
    • Punisher takip etmesi ilginç bir intikam fantezisi olabilse de, genel anlamda elle tutulur hiç bir yanı yok. İnsanlar birbirlerinden etkilenirler ve Punisher'ın bir ülkede yarattığı etki hiç bir şekilde iyi olmayacaktır. İnsanlar yasaları çiğneyecek ve adaleti kendi ellerine alacaktır ki, çoğu insan bu yetkiyle oldukça kötü şeyler yapacaktır. Yargının profesyonel hale gelmesi ve bir çok farklı aşaması ve parçasının olmasının nedeni, insanların tek başına verdiği kararların güvenilmez olması.

Daha da açılacak olursa, hem yargı hem de infaz tek elde toplanırsa ve bunun bir kontrolü olmazsa insan sapıtıyor. Bu kontrol mekanizmaları bu yüzden ortaya çıkmış. Kimi insanların düşündüğü gibi eski zamanda her şeyi aşırı iyi bilen "vakıf" hükümdarlar en mutlak adaleti oluşturmuyordu. Tam tersine, penislerinin keyfine göre davranıyor ve böyle amaçlamadıklarında bile pek çok hata yapıyorlardı.

Punisher gibi bir insan böylelerini doğuracaktır. Ayrıca kendisi de hatalar yapıyor, Kaptan Amerika'yı vurmaya çalışırken aşağıdaki olaya yol açması gibi.

Kaptan'ı öldürmeye değil yaralamaya çalışmış olsa da, infazcı rolünü üstlenen bir kişi hata yaptığında ne olduğu gayet açık görülüyor.

Yukarıda dediklerimin bir çoğu Batman için de geçerli fakat aralarındaki fark, Batman'in insanlara umut aşılıyor olması. Bütün imkanlarına ve çok kolayca yapabilecek olmasına rağmen, öldürmüyor. Elinden geldiğince yasal birimlerle işbirliği yapıyor ve suçluları hapishaneye yolluyor. Yani bu yasa-üstü tutumunun hakkını veriyor. Punisher bunun hakkını vermiyor ve insanları intikam ile katliama teşvik ediyor.