Neden Güç Karşılaştırması Yapıyorsunuz?

• Genel

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• Neden Güç Karşılaştırması Yapıyorsunuz?

Çizgi roman ve manga alemlerine sarmış kişilerin çok sevdiği bir uğraştır. Peki sizi buna iten nedir? Sadece bir karakterin, diğerinden daha güçlü olduğunu göstermek mi? Sevdiğiniz karakterin daha iyi olduğunu göstermek mi? Yoksa bir zihin cimnastiği mi? Kısacası neden bu uğraşa sahipsiniz?
    • Benim için bu çocukluktan kalma bir şey..

Çok küçükken hayvanları, daha sonraları arabaları, sonra sporcuları karşılaştırırdım... Gerçek hayatta kişileri ve şartları birbirine kıyaslama aslında toksik bir şeye dönüşüp insanı yanıltan ve diğer insanları onlardan uzaklaştıran bir şey olabiliyor o yüzden tavsiye etmem ancak kurgusal düzlemde bence eğlenceli ve insanları tanımak için birebir... Dili ve argüman geliştirme ve hitap becerilerini de geliştirdiğine inanıyorum.

Tabi tüm bunların özünde sevdiğim ve desteklediğim bir şeyi tutkuyla yaptığımdan , karşı saldırı da bu da savunma iç güdümü tetikliyor.. Ha kimisi bunu benim gibi naif ve ahlaklı bir biçimde parametreleri içerisinde kalarak yapar kimisi de "hüllooooooggghh ! sen kim köpeksin de B kişisine cak cuk dedin" ile yapar...

Nitekim kötü tartışmacı ile iyi tartışmacıyı ayırt edebiliyorsanız , beceri ve feat kıyaslamaları pek çok açıdan eğlenceli ve eğitici olabiliyor. En azından benim açımdan...

Böyle bir düşünceye sahip olduğum içinde bunu severek (bazen de sıtkım sıyrılarak) yapıyorum.
    • Eğlenceli çünkü donanımhaber forumda çok konu açtılar.
      Biri vardı Hulk tüm karakterlerden güçlüdür. Yok şöyle yok böyle adama kaynak atıyoruz fooğraflarla kanıtlamaya çalışıyoruz inanmıyor sonradan yola geldi:D
      Biride Ghost Rider manyağıydı yok gr oaa nın sağ koludur en güçlü ikinci varlıktır falan
      en son Kuran dan kaynak vermeye başladı :D Kuranda cehennem ateşinden güçlü birşey yoktur yazıyor gr cehennem ateşini kullanıyor diyor :D
    • Elimi ayağımı çekmeyi planlıyorum bu işlerden. Öncelikli hedefim WB'nin en güçlü olduğunu insanlara anlatmaktı. Çoğu insanda başarısız olduğum için artık versus tartışmalarında bir amacım kalmadı.

Ha, arada sırada gelirim buraya açarım viskimi, Hasan filan 1-2 konu açar onu yorumlar çıkarım. Onun dışında işim kalmadı versus işleriyle.

• thanos yazdı:

hocam bi uğrasanız fena olmaz bilgili adam lazım
      Ben uğradım oraya ve bir kaç konuda tartıştım ve ortama notumu verdim. Kendi forumum varken de sıklıkla başka forumda takılmam abes olur.

@Morakira nın dediği gibi onlar gelsin .. Zira biz geek forumuyuz orası donanım. Yani hangisinde comics vs tartışmak daha mantıklı ? :D
    • Lore bilgisini güncel tutuyor. Az buçuk ilgilendiğim her evreni(manga,comic,kitap,oyun, film vs...) en ince ayrıntısına kadar bilmeyi sevdiğim için çok hoşuma giden bir şey bu. Tabi versus olayından son zamanlarda soğudum ama hala belirli konseptler içinde liste yapmayı çok seviyorum. Tabi güç bunun sadece küçük bir kısımı olarak kalıyor.
    • Ascalon yazdı:

Lore bilgisini güncel tutuyor. Az buçuk ilgilendiğim her evreni(manga,comic,kitap,oyun, film vs...) en ince ayrıntısına kadar bilmeyi sevdiğim için çok hoşuma giden bir şey bu. Tabi versus olayından son zamanlarda soğudum ama hala belirli konseptler içinde liste yapmayı çok seviyorum. Tabi güç bunun sadece küçük bir kısımı olarak kalıyor.
      Yalnız lore bilgisini dolaylı olarak etkiliyor. Lore asıl ilgilenilen şeyse, direkt onu incelemek mantıklı değil mi? Anlamak için soruyorum.
    • Mangatürk zamanlarında one piece naruto vsleri tartışırken evren bilgilerimin sürekli güncel kaldığını fark etsem de gerekliliği konusunda şüphelerim var. Versus konularında güncellediğim kısım sürekli karakterlerin yaptıkları,yapabilecekleri olurken pilotun ne anlatmak istediği konusundan gitgide uzaklaşıyordum. Ki bu vs konuları kim kimi döver mevzusu üretici kısmı tarafından bilindiği için hikayeyi yazarken buna odaklandıkları bilinen bir durum. Bu durumda beni battle shoenenlerden özellikle soğutan kısım oldu. Ki comicslere ilk giriştiğimde forumlarda okuduğum comicsleri tartışayım diye girdiğimde konuların %99unun vs olması da bende bir önyargıda oluşturmuştu.(Ki sonra sandman,preacher gibi comicsleri görünce he ben yanlış yerdeymişim de olmadığım değil) Burada star wars örneği vereceksem, kim kimi döver mevzusu hep plot o an ne istiyorsa o döver şeklinde olduğu için star wars gibi battle üzerine bir serinin vs konusunu tartışmayı gereksiz hale getiriyordu. Hele bu konuda forumda genel olarak sevilen khr animesi tam bir kalıp. Karşı da 7 kişi var classları belli, bizim tarafta ki kişilerin classları belli kapılın mk şeklinde gittiği için ortada bir hikaye anlatma derdi var mı, bu dövüşte meteforlar var mı gibi detaylar tamamen önemsiz hale geliyordu. Bildiğin mortal kombata piramitin tepesine çıkana kadar tek tek bossları kesme gibi hikayenin ilerlemesi işi çok belirgin hale getirdiği için, takibi de sende istemsiz sadece güç ve güç karşılaştırması üzerine yapıyordun. Hele böyle dragon ball one piece(bir yere kadar) güç seviyesini belirleyen gözlük, başına konulan ödül gibi detaylar olduğunda iş iyice vs kimin pipisi daha büyüğe dönüyor.

Biraz karmaşık anlattığımın farkındayım ama işin toparlarsam bazı seriler battle üstüne olsa dahi hikayeye odaklanırken, bazı serilerde sadece versuslar üzerine odaklanabiliyor. Atıyorum one piece de o ırkçılık anlatımı,soylu plep kavgalarını, kötünün korsanda veya denizci de değil, her tarafın içinde kötüler vardır, kötü diye bir taraf yoktur, luffy dahil herkesin kendi emelleri vardır ve sadece bu emelleri yerine getirmek ister, hayaller asla ölmez, hayaller asıl yaşatır insanı gibi felsefeler kimin umurunda oluyor ki? ki bu 800 küsür olmuş bir seri ama güncelde sürekli tartışılan lan bu bunu döver mi, bu bunu dövdüyse bunuda dövebilir miden ibaret olduğu için insan ister istemez ha bu seri arkada olan hikayeyi sadece laf olsun diye gösteriyora getiriyor durumu. O yüzden özellikle yeni nesil comics takipçileri veya battle shoenen takipçileri hikayeyi aslında o kadar umursamıyor, tek umurlarında olan kısmı kim kimi dövecek ve bu dövmenin arkasında ki motivasyon sadece olması yeterli birşey onlar için. Boku no heroya girmiyorum kastım anlaşılmıştır zaten.

Biraz arz talep. Vs konularının tartışılmasını bende istemiyorum ama vsyi isteyen taraf biziz ve bunu evreni öğrenmek vesayre için istemiyoruz onlar işin extra kısımı. İstediğimiz şey bir erkek olarak pipi büyüklüğünü kıyaslamak ve fanı olduğumuz bazı karakterlerin pipisini sonuna kadar savunma isteği sadece. Bence bu bir erkek dürtüsü, psikoloji bilen arkadaşlar söylesin o kısmını da :P