Hayatınıza Yön Veren Değerler

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• Hayatınıza Yön Veren Değerler

Hayatınıza yön veren değerler nelerdir? Örneğin, özgürlük, adalet, intikam, güç, din, millet, insanlık, canlılık, eşitlik vb. ve çok daha fazla şeyler olabilirler. Bunları nasıl görüyor ve yorumluyorsunuz. Örneğin adalet size yön veriyorsa, adalet nedir? Din size yön veriyorsa, din nedir?
    • Valla işten güçten büyük ihtimalle buraya çok detaylı bir şey yazma zamanı bulamam. Bir şey yazmaktan kastım 400-500 karakter karalamak değil. O benim için enerji gerektiren bir şey değil ancak soru bu kadar güzel ve manalı olunca doldurması zor hem de bu enerji ile.

Valla bu soruyu kendime çocukluğumdan beri sorarım. Pek çok farklı cevaplar aldım.

Aile, Empati, Sevgi, Güven, Güzellik vesaire gibi ancak son dönem en çok aklıma dolanan şey sanırım;

Denge...

Hiç bir şeyin çok aşırı uçta kalmaması, hiç bir şeyin ne aşırı ön planda olması ne de göz ardı edilmiş olmaması. Fanatikliğin olmadığı bir dünya :D Yani denge bir değer midir bilmiyorum o yüzden belki de off-topic yapıyorum şu an. Ancak ileride bu mesajı daha çok doldurma ümidiyle bu girişi buraya bırakıyorum .
    • Değer dediğimiz olay manevi mi olmalı. Maddi şeyler de söyleyebilir miyiz? Mesela başım :evil:

Evet bende hala hiç değişiklik yok hep aynı ruh hali devam :thumbsup:

Şaka bi yana sanal hayattaki trollemeleri boktan esprilerimi bir kenara bırakıp gerçek dünyadaki halimi yorumlayacak olursam hayatıma yön veren herhangi bir değer yok. Ya da var. Bilmiyorum. İçimden geldiği gibi yaşıyorum. Ama küçüklükten itibaren içimden gelen şeyleri şartlamış ve alışkanlık haline getirmiş olabilirim. Bu yüzden şimdiki ben değil, çocukluktaki benim değerlerim vardı. Mesela kötülük ve iyilik herkesin yaptığı uyguladığı bir şey. Ama insan çocukluktan itibaren kendini iyiliğe şartlayıp bunu kendi genetiğine kazırsa bir süre sonra kötülük yapamayacağını düşünüyorum. Mesela Allah korkusundan kötülük yapmayanlar bir yerden sonra Allah korkusunu yenerse kötülük üstüne kötülük yapar. Çünkü o içinde hala vardır ve onu bağlayan zinciri de kırmıştır. Keza ailesi için de geçerli. Aileyi kaybeden sapıtır. Para için de geçerli. Din için de. Ahlak için de.

İşte eğer bu zincir hiç olmazsa ortadaki bütün değerler kalkar. İşte sanırım benim bu açıdan bir zincirim yok. Canım ne istiyosa ve elimden geliyorsa yapıyorum ama asıl nokta canımın neyi isteyip istemediğini küçüklükteki yaşanılan şeylerin törpülemesi. Bir nevi hissizlik de diyebiliriz. İşte öyle. Çok karmaşık be paradoks yapabilen bir konu. Yani özetlr hala beni neyin törpülediğini, neyin benim gözümde bir değer anlam ifadr ettiğini bilmiyorum. :rolleyes: :rolleyes:
    • Hürriyet düşkünü bir insanım. En ufak bir baskı bende ters teper.

Onun dışında o anki şartların gerektirdiği şekilde davranırım. Tabii bunları, zihnime ve bedenime kazınmış olan birçok mekanizma ile destekler, öyle bir dönütte bulunurum.

Kısacası özgürlüğüm varsa ne gerekiyorsa o olurum. "Belli başlı sınırlar içerisinde." Notuyla birlikte olduğunu da eklemiş olayım.
    • Değer verdiğim hiç bir şey yok. Toplum aile sosyal çevre ideolojiler inanç kültürü sanat bilim politik düşünceler güvenlik vs. Kendim hakkında bilgi vermeyi seven bir insan değilim. Bir çok ideolojiye başvurmuş ve sonunda reddetmiş biriyim. Narsist bir yapıya sahibim. Ergenlik buhranı olarak nitelendirilen anarşizme şu an hayatımın büyük bir bölümü sahip.

@Nabu alıntı yapmıyorum ancak dengeden bahsetmişsin. Uzak Doğu felsefesinde büyük bir yeri var. Harmony olarak bir çok kaynağa ulaşabilirsin. Ancak ülkemizde Çin ve Japonya çevirileri fazla olmadığı için kısır bir külliyata sahibiz bu konuda. Ancak şunu söylemeliyim ki denge her alanda iş sosyal yaşam aile ortamı için bir uyum meselesidir. Dengeyi kurabilenler başarı üstüne başarı elde edebilirken kuramayanlar toplumdan farkedilmeden dışlanmakta.
      "If it's wrong to be powerless, does having power make you right?" LL

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen LuLu ().

• Net olarak ben buyum, değerlerim budur diyemem. Aklım ve vicdanım ne diyorsa öyle yaşamaya gayret ederim en azından şartlar izin verdiğince.

Ancak bu durum hayatımdan çok zihnime yön veriyor ve yarattığı korkular takıntılar beni derin bir karanlığa sürüklüyor. Sağlığımı olumsuz yönde etkiliyor bu değer durumları. Yaptığım hiçbir olumlama beni düzeltemiyor. Açıklaması karmaşık ancak değerlerine fazla bağlanmak yanında saplantıları da beraberinde getirebiliyor.
      Cennetle savaşıp yenik düşen beyaz şeytan, neden hala buralarda dolanıyor?
      Her şeyini cennete kaybeden şeytan, neden hala onlara uluyor?
      Anlamış olmalıydınız. Bağırabilirsin, çığlık atabilirsin ama sesin asla göklere ulaşmayacak.
      Ne de hıçkırıkların!