Sabit JoJo's Bizarre Adventures

  • Wiki
  • manga
  • anime!

  Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

  • JoJo's Bizarre Adventures   Tür: Shonen, Aksiyon, Macera, Doğaüstü, Süpergüçler

   Dergi: Shonen Jump

   Manga-ka: Araki Hirohiko

   Başlangıç: 1986

   Serinin orijinal adı, ジョジョの奇妙な冒険, yani JoJo no Kimyou no Bouken'dir. Türkçe'ye, JoJo'nun Garip Maceraları olarak çevirilebilir. Peki nedir bu JoJo?

   JoJo, özünde bir savaş shonenidir. Oldukça çeşitli karakterlere ve güçlere ev sahipliği yapar. Japonların, mangalarda görülen garip düşünce tarzını seviyor musunuz? JoJo, bu konunun en önde gelenlerindendir.

   Kelime anlamına gelirsek, JoJo, baş karakterin adının kısaltmasıdır fakat bu baş karakter, aslında tek bir kişi değildir. Örneğin, ilk JoJo'nun ismi Jonathan Joestar'dır. İkinci JoJo'nun adı, Joseph Joestar'dır ve üçüncü, Jotara Kujo'dur. Bütün JoJo'lar birbiriyle akrabadır ve hikaye, aşağı yukarı bir zaman çizelgesini takip ederek, bir sonraki nesile geçmektedir. Yedinci ve sekizinci neslin istisnasıyla. Onlar, paralel evrende yaşamaktadır.   Mangası 1986 yılından beri sürmektedir fakat tek bir manga değildir. Her neslin, kendi mangası vardır. Bunlar, sırasıyla şöyledir.

   1. Phantom Blood

   2. Battle Tendency

   3. Stardust Crusaders

   4. Diamond is Unbreakable

   5. Vente Aureo

   6. Stone Ocean

   7. Steel Ball Run

   8. JoJolion   Elbette, hepsinin başında yine JoJo's Bizarre Adventures ismi vardır. Örneğin, JoJo's Bizarre Adventures: Phantom Blood.

   Peki, JoJo'nun konusu nedir? Bunu tarif etmesi oldukça zor çünkü spagettiden silah yapabilen insanların olduğu bir evrenden bahsediyoruz. Konusu, aslında bir vampir hikayesiyle başlıyor ve özellikle ilk üç hikayede, bu tema baskın. Ancak her nesille beraber, daha da garipleşiyor. Hatta garip diye verdiğim örnek, oldukça normal bir şey seri içerisinde. Elbette, bu iyi bir gariplik ama serinin herkese göre olmadığını belirtmek gerek.   JoJo'daki çizimler, '80ler tarzı kaslı manga karakterlerinin iyice abartılmış halidir. Onların bir parodisidir. Aynı zamanda, karakterlerin bütün davranışları bayağı bir melodramatiktir ve bu bilerek yapılmıştır. Yarı-ciddi, yarı-parodi, tamamen garip bir seridir JoJo. Seriyi yerli bir şeye benzetecek olsam, Yeşilçam dönemindeki melodramatikliği sonuna kadar arttırmış ama bunu tiye alan bir şekilde yapmış bir eser derdim.   JoJo'nun eski bir animesi de vardır ama şu an bu, önemli değil. 2012 senesinde yeniden çıkan ilk anime, JoJo's Bizarre Adventures ismindedir ve 26 bölümde ilk iki nesli işler. Devam animesinin ismi JoJo's Bizarre Adventures: Stardust Crusaders'tır. Her ikisi 24 bölüm halinde, iki sezona sahiptir ve üçüncü nesli konu alır. En son çıkan JoJo's Bizarre Adventures: Diamond is Unbreakable, 39 bölüm ile dördüncü nesli göstermiştir. Anime, büyük ihtimalle devam edecektir.   Kısacası, JoJo oldukça orijinal bir seridir. Farklı bir şey arıyorsanız ve absürtlüğü seviyorsanız, bakmaya değer.


  • Uncle Paulie yazdı:

   meister of the zero yazdı:

   Uncle Paulie yazdı:

   Part 6'nın güzel kısmı ise Dio-sama ile ilgili olması.
   Part 6 ya yükselmiştim yazık oldu, Part 7 de Dio yoktur umarım.
   Part 7'de evren sınıflanıyor, Steel Ball Run evreninde geçiyor Part 7 ve 8. Dolayısıyla orijinal serideki karakterler yok.
   Ayrıca sen daha part 4 ve 5'i izlemedin yorum yapmaya hakkın yok. :D
   Ben de tam 5 ve 6 yı izlemeden 7 ye geçsem hikaye olarak bir şey kaybeder miyim, bağlantılar var mı diye soracaktım, paralel evren mevzuları dönüyordu.

   4 ü izledim sayılır yaw, ortalarında bırakmıştım. :smoking1: