Zack Snyder's Justice League (Snyder Cut)

• Genel
    • Blog yazısına attığım yorumu buraya da atıyorum.

Yok hacı, şunu anladım ki bir Lynda Carter imkansız artık. Bu havalı, entelektüel ve bilgi dolu mükemmel girişimi yaptıktan sonra konuya geleyim. Filmi iki şekilde değerlendirmek istiyorum, ilki diğer film hiç olmamış ve bunu da mini dizi olarak izliyormuş gibi, diğeri ikisini de izlemişim gibi. Yani normal yorumum.

Öncelikle film güzel, tabii ilk başlarda Sasukenin Hax yetenekleri gibi saçma sapan puanlara çıkan film o kadarını haketmese de bence IMDb olarak 8’e yakın bir puan kabul edilebilir. İzleyin izlettirin işte. Bu ilk kısım için olan yorum, işte bu kadardı.

İkincisine geçersek;

Cyborg filmde hayat bulmuş sanki, adamın o kadar ağlaması boşuna değilmiş. Aynısı bana olsa namus meselesi der ilk yönetmeni vu… İlk yönetmene kızardım kardeşim neden böyle yaptın şimdi diye. Ayıp değil mi? Resmen karakter filmde olayı olan, temeli daha sağlam bir karaktere dönmüş. Çok sevdim ve sevindim.

Flash her ne kadar komik ve çaylak halini güzel yansıtsa da bu hali çok daha iyi. Adam olmuş bizimki. Flash koş, arabanı çiziyorlar.

Superman ne la öyle? Dark Superman daha dost canlısı daha sevecen. Bruutal ile kahvaltı yapmayı buna yeğlerim. Sanki ek iş olarak seri katillik yapıyor öyle bir surat, ha bıyık faciasından kurtulduk ama bu sefer bütün yüze yansıyan daha büyük bir facia bizi buldu, ruhsuzluk faciası. Benim bildiğim her ne kadar bana çocuksu gelse de Superman takımın bir nevi destekçisi aslında, yani bir şeyi yapamıyorum dediğin anda “Yaparsın koçum” tadıyla yaklaşan, her yardımına ihtiyaç olduğunda dibinde biten bir çeşit Mesih.

Güç seviyesi daha kabul edilebilir hâle geldi tabii, bir önceki filmde Steppenwolf ile alay ediyordu, şimdi aşağılıyor. Hâlâ adamın yüzünde “Bunu mu yenemediniz, Allah belanızı versin” ifadesini seçebiliyorum. Yine de daha oturaklı gücü vardı. Ama en sevdiğim itemlerden olan “Black Solar Suit” tam olarak ne işe yaradı şimdi? O kadar konuştular yeni kostüm için, izin çıkmayınca efektle siyah yaptılar da ne için. Adı bile geçmedi, bir kişi bile Superman’e ” Kanka Siyah yakışmış ha ama güneşte çok yakar da gerçi senin için sıkıntı yok” demedi. O kadar parayı vermeye gerek yoktu. Gerçi adamın ruhunu çektik, elbisesinin de ruhunu çekelim bari dediyseler bir şey diyemem.

Wonder Woman, ikinci filmde sadece kadınları kurtarayım, erkekler ….. yesin banane modunda dolaşan Wonder faciası beni kendisinden bayağı soğutmuştu, bu filmde de önceki hâline göre pek bir fark göremedim, ama iyiydi ya, bir de habire zılgıt çekmeyeydi.

Batman çok değişikliğe uğramamış, uğradığı yerlerse zaten kötü olmayan yerlerdi bence. Ama biraz daha iyi olduğu yerler de vardı, Superman karşısında önceki gibi teq yememesi, az buçuk hazırlıklı gelmesi daha iyi olmuş gibi.

Aquaman zaten hemen hemen aynı, gerçi suyu durdurmaya çalıştığı yerde arkadakiler kaçacak yerde onu izleyince kesin sövdü, eminim ya illa ki sövmüştür. Ben sövdüm mesela. Siz de sövün.

Filmi bir yerde takdir etmek lazım, dünya sinemasına …..’s cut ismini kazandırmak ne bileyim, cut olayı benim bildiğim yönetmen önceki filmi alır, LEGO gibi baştan sona başka türlü dizayn eder, olayı budur, bu yüzden Nuri Bilge Ceylan’s Cut diye bir şey yok mesela. Ama burada bildiğin aynı filmi tekrar…. öyle işte, helal olsun koca yürekli WB.

Gelelim sana Zack Efendi, sen ne biçim adamsın? Herkes başladı Zack şöyle harika böyle harika, lan bununla ayni fırsat ve ortamda ortalama bir yönetmen bile aynı işi yapardı. Hatta daha iyisini yapardı, çünkü aptal saptal slowmotionlar, zılgıt sahneleri başkasının aklına gelmez ve film daha iyi olurdu. Daha da kısa olurdu, slowmotion olmasa yarım saat daha kısa olacak film. Öyle bir Zack Snyder. Sonraki filmleri de çeksinmiş, aynen kanka, kim Batman’a “Hamileyim ama sinden değil, Zuppermandan, ama aramızda kalsın, kırkı çıkmadan işi pişirdiğimizi bilmesin ha” diyen Louis görmek istemez ki? Ben istemem mesela, siz de istemeyin bence.

Demem o ki Synder sınıfta kalmış ve ortalama bir yönetmenin yapacağından daha büyük iş yapmamıştır. Christopher Nolan nerede, bu Hızlı Çeksene Ulan nerede? Bir de utanmadan ek bütçe istemiş, sen diyanet misin kardeşim?

Demem o ki film güzel, ama daha kısa olsa, önceki filmde iyi yapılıp bu filmde olmayan sahneler de olsa, şu zılgıt olmasa ve bazı gereksiz ve kalitesiz CGI ( Hindistan'da Bir arkadaşım var, sağlam pc versinler daha iyisini yaparım diyor) sahneleri yerine kostüm kullanılsa bu film hakikaten kaliteli olurdu. Benim puanım 7.8 /10

Yazı için de teşekkürler.

Mesela ilk filmde hem Cyborg hem Superman kutuyu parçaladıktan sonra yere yapıştı, şimdi ikisi de ayakta durdular, çok önemli değil ama Cyborg yere yapışsa ve Superman ayakta kalsa mantıken daha doğru olurdu bence. Bunun gibi şeyler de var ama çok detaya girmek istemiyorum.

• Devletin dini adalettir. Hz Ali
    • Film ile ilgili bir kaç gözlemim:

-Filmin ilk 1-1.5 saatinde kendimi LOTR parodisi izliyormuş sandım, özellikle Gal Gadot'un anlattığı kısımda. Dünya'ya "geçmiş çağda" saldıran ve saf kötülükten oluşan bir ana düşman, onun hizmetkarı ve kendinin yarattığı itaatkar ordusu. Bu düşmanın bir obje aracılığı ile dünyayı kontrolü altına almak istemesi. O altın çağdaki ırkların bir araya gelip düşmanı yenmesi ve düşmanın kullandığı objeyi ele geçirmesi. Bu çağdan sonra çok zaman geçip, bu ırkların aralarının açılması ve özellikle insanların geçmişlerini unutması. Modern çağda, bu eski tehdittin geri dönmesi ve devamında bu objeler üzerinden geçmesi vaat edilen maceralar. Tabii LOTR'da bu öncülün üstüne inanılmaz bir mitoloji, epik bir serüven ve dünya dışı bir yaratıclık var. JL'de ise bu eksik, bu yüzden karakterden yoksun ve saf kötülükten oluşan kötü bir kötü karakter.

-Filmde slow motion olmayan bir beş dakika yok. Her aksiyon sahnesi ve her duygusal an gereksiz derecede bir slow mo ile bezenmiş. Filmdeki gereksiz slow motion sahnelerini kaldırsak veya normal hıza çeksek büyük bir ihtimal ile 3.0 - 3.5 saate iner.

-Şu ana kadar izlediğim her Snyder filmi gibi duygusallıktan yoksun. Gerek karakter geçmişleri, gerekse de aksiyon sahnelerinin sonuçları olsun film hakkında herhangi bir gerçek duygusal yük hissetmediğim için izlerken yorulmadım.

-Filmin narasyonunun büyük bir kısmını Gal Gadot'a yaptırmak cidden çok kötü bir tercih olmuş. İngilizcesi iyi değil ve hem aksanı hikaye anlatımını ciddiye almamı engelliyor, hem de anlatış şekli kötü. Gerekli kısımları başka bir şekilde anlatabilseler daha iyi olurmuş.

-Duygusallıktan yoksun olduğu gibi incelikten de yoksun. Gözünün önüne sokup, 'bana bak' demeden sembolizm yapmaktan aciz. Belli bir mesaj vermek istediği, bir şaka kurmak istediği veya bir şeye atıfta bulunmak istediği dialogların yazarlığı da beceriksizce.

-Filmin CGI'ı ciddi anlamda kötü. Darkseid ve Steppenwolf PS3 cutscenelerinden çıkmış gibi duruyorlar. Durumun sıkıntılı olduğunu biliyorum ama durum buyken en azından CGI konusunda yapılmak istenen daha az hırslı ve daha basit olabilirmiş.

Bu filmin orijinal versiyonu son 5 yıl içerisinde izlediğim en kötü filmdi ve benden puan olarak sıkı bir 0/10 almıştı. Tüm bu kötü deneyimlerime karşılık olarak filmin bu versiyonu ise çok daha gelişmiş. Hala iyi bir film olmasa da ( meh ile kötü arası bir yerde benim için ) çok daha izlenebilir, akılda kalıcı ve hırslı bir yapım. Filmin başından sonuna kadar iyi de olsa kötü de olsa bir tutarlılık var. Bu yüzden daha pozitif görüşlerimi yazacak olursam:

-Filmin duygusallıktan yoksun olduğunu söyledim ama buna rağmen karakterler çok daha iyi işlenmiş, orijinalindeki gibi leş değil. Cyborg'a ihtiyacı olan geçmiş verilmiş ve Flash'ın karakteri hoşuma gitti.

-Filmin third act'i iyileştirilmiş. Sivillerin çıkarılması pozitif bir etki sağlamış. Orijinal filmde "bakın bunlar riskte" demek için oradalardı ama film 4 saate çıkarılıp daha bir çok şey gösterilince bu daha önceki sahneler ile kurulmuş.

-Filmi izlemeden önce bunu söyleyeceğim hiç aklıma gelmezdi ama filmin sonundaki Joker'i beğendim. "Cringe" olmayan bir şekilde Batman'in kafasına girmeyi başarıyor.

-Film belli noktalarda pacing sorununa sahip ama genel olarak iyi. 4 saatlik bir film için yorucu veya sıkıcı değil. Bunun bir kısmı dediğim duygusallık olmaması konusundan kaynaklı ama bunda aksiyonun iyi aralıklarla serpiştirilmesi ve filmin iyi bir hızla ilerlemesi de etkili.

-Jacobin'de film ile ilgili şöyle bir yorum var:
      "There’s not a moment of violent action in the long slog of the Snyder Cut that makes us feel a punch. He’s like the Novocaine King of Cinema, numbing us to all feeling"
      Dediğinde haklı ama Flash'ın aksiyon sahneleri de hoş.

Filmin incelemesi yapmaktan ziyade aklımdaki bir iki notu hızlıca ve kabaca söylemiş oldum. Filme puanım 45-48/10 arası. İnternette söylenenin aksine iyi bir film olduğunu düşünmüyorum ama filmde yapılan iyileştirmeler kayda değer. Snyder, son yılların en kötü filmini izlenebilir bir filme dönüştürmeye başarmış. Snyder'ın filmlerinden hoşlanmayan ve kendisini piyasadaki en çok abartılan direktörlerden biri olarak gören benim için bir övgü sayılabilir bu.

Mesaj düzenlendi 3 defa, son düzenleyen teddybear01 ().

• Normalde sadece bakıyordum konuya ama tekrar izledim filmi yorumlar üzerine.Bu Zack Snyder'dan film yönetmeni WB'dan şirket olmaz olamaz kardeşim.Bu nedir ama ya.Hint filmi mi izledim Justice League'mi belli değil.

Değerlendirmem ;

Öncelikle Zack Snyder iki kelimeyi yanlış anlamış.Bunlar ise "Karanlık" "Cool".Etrafı karanlık yapınca o film karanlık mı oluyor ? Öyle olsaydı Alien vs Predatör paraya para insana insan demezdi.The Crow efsanesi kadar olmasa bile The Dark Knight filmlerinde olduğu gibi neden karamsar gri bir tema yapmıyorsun Snyder ? Hayır Dark Knight Rises filmini az çok severim oradaki atmosfer DCEU filmlerine uyarlansa şimdiye Marvel kalmazdı.Hayır karanlık sadece gece zamanları ile olmuyor.Hiç mi Esaretin bedeli izlemedin be kardeşim? Cool olayını ise şöyle işliyor Kral tosun paşamız Zack ; Bir karakter dirilir babalarının seslerini duyar (yanlız tek bu sahne cool idi koskoca filmde) sonra karakter önceki filmdeki hareketleri tekrarlar güneşe doğru uçar ve "İsa" hareketini yapar.İşte böyle sahneler görsel anlamda "Epik" sahneler "Cool" değil.Hayır bir şeyin "Cool" olması sahnedeki görselliğe bağlı değil ki.V For Vendetta olağanüstü bir derecede "Cool" filmdi.Ama Zack Snyder bu olayı "Cool Story Bro" terimi ile karıştırmış.Fantastik dünya fantastik olalı böyle işkence görmedi.Bence acilen görüntü yönetmeni ve yapımcı olmalı.Adama fazla senaryoya dokunma yapımcılığını bil deseler ne filmler çıkar.

Film

-Öncelikle Superman ölümü yine berbat.Efektler kötü.Ama Batman'in ağlaması tüylerimi diken diken etti.Fazla uzatıldı.Bu arada ilk saatlerde kendimi komedi filminde kralımız güneşin önünde duran gri kahraman bulutumuz Chaplin'i oynamaya çalışan insanlardan başka bir şey göremedim.WW müziği kötüydü.Ayrıca neden enerji patlaması gerçekleştirdin sen WW ? Hayır saniyeler içinde adamların seni fark edemeyeceği kadar hızlı hareket ederken niye hava olsun diye adamı patlatıyorsun.Ayrıca Gal Gadot hiç gitmiyor role.

-Darkseid tipi korkutucu-bozuk cgi arasındaki ince çizgiyi yok etmiş bildiğiniz.Bu korkutucu değil bozuk cgi.O kadar parayı bana ver en iyi CGİ yaparım.Thanos olayı felan yok olur yani.

-Superman aşırı İnjustice Superman'i idi.Tamam reisin akılda İnjustice planı vardı ama kimse bilmiyordu ki.Neden "Umut"dan bu kadar uzaktı.

-Slow Motion aşırı fazla idi.Yani aşırı fazla.

-Aksiyon ve Drama sahneleri çok kötüydü.Yahu o Amazon kraliçesi neden duvarda yürüdü ? Neden ? Yada Steppenwolf hiç mi bir şey bilmiyor.Neden çok cahil bu adam.Güya tek başına Black Order bu adam.Önceki fetihlerde hiç mi yardım çağırma ihtimali olan karakter öldürmedi.Alsana kraliçenin kelleyi.Hazır almışken orduyu yok et.Parademon'lar zaten iki üç ok anca ölüyorlar.Drama desen girmiyorum bile.Bu kadar sayabildim anca.

2017 JL filmi tam olmasa da JL ekibine en yakın filmdi.Çünkü kimse ruhsuz değildi orada kimse birbirine "Bak adam ol çizerim kaşını gözünü yemedik yedirdik içmedik içirdik sahibine karşı mı çıkıyon racona ters " diye adamlık taslamıyor du.Ha leş olduğu gerçeğini değiştirmez.Bu film Cool olma yolunda heba oldu.Her karakter az önce dediğim replik benzeri hava atmak için kan akıtıyordu.Ki her sahne birbirinin tekrarı.Benden geçerli notu alamadı.Ama her zaman arkandayım Zack.Sen yeter ki akıllan.Karanlık ve Cool olayını yanlış anlama.Ama işte hayaller sadece hayal olarak kalıyor ;( .