Sabit Battle Shounen Serilerinin Yıllar İçerisinde Geldiği Nokta

• Genel
    • inceleme
    • manga
    • anime!

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• master zero yazdı:

Serilerin kopyalanması ise çok normal ama bir yere kadar, üzerine yeni şeyler katılmalı. Örneğin Bleach için yu yu hakusho kopyası diyorlar.Naruto için ise hxh kopyası ,bir etkilenmişlik oluyor.
      JJK'nın tek sıkıntısı hızlı ilerlemesiydi.Güncel arcda bu düzelir diye bekliyorum.
      Naruto - HxH -> Esinlenme seviyesinde.
      Yu Yu Hakusho ile Bleach ise çok az benzerliklere sahip.

JJK ise tüm ortamlarda Naruto + Bleach + Demon Slayer formülünde olduğu (elbette her şeyiyle değil) söyleniyor. Yani aynı şey değil.
    • Nabu yazdı:

Naruto - HxH -> Esinlenme seviyesinde.
      Yu Yu Hakusho ile Bleach ise çok az benzerliklere sahip.

JJK ise tüm ortamlarda Naruto + Bleach + Demon Slayer formülünde olduğu (elbette her şeyiyle değil) söyleniyor. Yani aynı şey değil.
      Ben aynı şey olduğunu söylemedim zaten ama benzerlik olabiliyor.
      KnY'yı katmaya gerek yok.
      Bu daha doğru olur; Bleach + HxH + Naruto
      Yeni serilerin çoğunun temeli naruto ya dayanıyor. Naruto da Dragon Ball'a dayanıyordu. Gege 'nin zaten bleachden çok etkilendiği belli.
      Turnuva arcının olmadığı battle shonen sayısı çok azdır.
      Gojo Past ve Shibuya nın iyi yazıldığını düşünüyorum. Ama Shibuya sonu biraz Soul Society ye benziyordu ama sadece sonu bunun nedeni ise aizen benzeri bir karakter olması.
      JJK'da kendi yolunu bulacaktır. Mangada 2 tane daha büyük arc görecez. Ben çok iyi olacağını düşünüyorum.

Yorumum niye çok geç yayınlanıyor ?
      Gin-san artık Jump okumayı bıraktı.

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen Sir.Zero ().

• master zero yazdı:

KnY'yı katmaya gerek yok.
      Bunun gereklilik ile alakası yok. KnY son dönem aşırı popüler oldu bunu da sert tarzına borçluydu. Oradaki iblisler mantığını burada lanetliler olarak görmekteyiz. Keza KnY gibi JJK de sert ve villainların güçlü olduğu bir seri.

master zero yazdı:

Yeni serilerin çoğunun temeli naruto ya dayanıyor. Naruto da Dragon Ball'a dayanıyordu.
      Naruto'nun Dragon Ball ile alakası çok çok az. Hiç bir formülatik bağları yok neredeyse.

Yeni serilerin pek çoğunda Naruto temeli olduğu doğru ancak JJK kadar benzerlikler taşıdığı az. Esinlenme normal zaten. Ancak formülü belliyken bu kadar abartılması garip sadece ben de o yüzden bu "Şu ve bu seriden bunları bunları almış" diye belirtmiştim.

master zero yazdı:

JJK'da kendi yolunu bulacaktır.
      Zaten buldu bile aslında. Ancak yine de çok özgün bir iş olmadığı da kesin.

master zero yazdı:

Mangada 2 tane daha büyük arc görecez. Ben çok iyi olacağını düşünüyorum.
      Ben de çok ses getireceğini ümit ediyorum.

master zero yazdı:

Yorumum niye çok geç yayınlanıyor ?
      Çünkü yeni üyelerin mesajları onaydan geçmesi gerekiyor.

Kuralları okur ve de kendinizi tartışma platformunda foruma tanıtırsanız. Daha iyi bir başlangıç olacaktır.
    • Nabu yazdı:

Yeni serilerin pek çoğunda Naruto temeli olduğu doğru ancak JJK kadar benzerlikler taşıdığı az.

Nabu yazdı:

Zaten buldu bile aslında. Ancak yine de çok özgün bir iş olmadığı da kesin.

JJK'nın o kadar da özgün olmadığına çok katılmıyorum. Güç dengesi ve battle konusnda
      gayet iyi iş çıkarıyor.
      BNHA'nın özgünlük konusunda daha kötü olduğunu düşünüyorum.Aşırı Naruto duruyor.

Şu aralar 20 bölüm civarı olmasına rağmen popülaritesi gittikçe artan Dandadan adında güzel bir seri var.
      Artık shonen jump yerine, shonen jump plus devri gibi, oradaki seriler daha iyi duruyor.
      Kaiju 8, Spy X Family, Dandadan.(Çok seri yokmuş ama, ilerde artacaktır. Burada yayınlamak mangakalar için daha az stresli galiba,çoğu kişi dijitalden okuyordur zaten.)

• Eskisi kadar negatif değilim ya ben bu konuda. Eskiden yazdıklarıma katılıyorum, hala aynısını düşünüyorum ama kendilerince bir albenileri var diye düşünüyorum artık. Hepsinin iyi yaptığı şeyler var.
      Cennetle savaşıp yenik düşen beyaz şeytan, neden hala buralarda dolanıyor?
      Her şeyini cennete kaybeden şeytan, neden hala onlara uluyor?
      Anlamış olmalıydınız. Bağırabilirsin, çığlık atabilirsin ama sesin asla göklere ulaşmayacak.
      Ne de hıçkırıkların!

• master zero yazdı:

Güç dengesi ve battle konusnda
      gayet iyi iş çıkarıyor.
      Çünkü dar kadrolu ve henüz ortalarında olan bir seri. Ki iyi iş çıkarıyor ancak çok da parmakla gösterilecek bir şey yapmıyor. Temkinli diyebiliriz belki.

master zero yazdı:

JJK'nın o kadar da özgün olmadığına çok katılmıyorum.
      Zaten yüzde yüz taklit hiç kendine ait bir ögesi yok demiyorum. Elbette var.

master zero yazdı:

BNHA'nın özgünlük konusunda daha kötü olduğunu düşünüyorum.Aşırı Naruto duruyor.
      Formülatik olarak JJK'ye oranla Naruto'dan daha uzak aslında, hele de son 2-3 arktır ancak o "kokan" kısımları tahmin edebiliyor ve de katılıyorum. Fakat çok farklı temalar.

master zero yazdı:

Kaiju 8, Spy X Family
      Kaiju 8'de güncelim. Spy X Family'e de başladım.

Gerçekten çok yüzeysel yeni yapımlar. Gram anlatı, mana derdi yok. Bu kötü demek değil ancak "özel" olamıyorlar bu eksiklik sebebiyle. Kimetsu no Yaiba bu konuda biraz da olsa fark yaratmıştı akranlarına kıyasla.
    • Nabu yazdı:

Kimetsu no Yaiba bu konuda biraz da olsa fark yaratmıştı akranlarına kıyasla.
      Çok da farklı olduğunu düşünmüyorum.
      Daha iyi shonenler çıkacağından şüpheliyim.
      Madem piyasa böyle, herkes ben de böyle yapayım diyor.
      Dandadan'ı da öneririm. Güzel duruyor. Ama çok da umutlanmamak gerekir.
      Ya da bunu shonenlerden beklememek gerekir. Bu akımı başlatan shonen olan Dragon Ball'ı düşününce çok da farklı olma gereği duymuyorlardır.
      Zaten bunu yapan shonenlerin,aslında seinen olması gerektiğini söyleyen kişileri de gördüm.
      Bleach,AOT,Naruto,FMA(bunda görmedim).

• master zero yazdı:

Çok da farklı olduğunu düşünmüyorum.
      zaten alıntıladığın cümle de "biraz da osla fark yaratmış" diyorum sen de "Çok da farklı değil" diyorsun :D Aynı şey zaten. Niye yazıyorsun ki.

master zero yazdı:

Madem piyasa böyle, herkes ben de böyle yapayım diyor
      Shounen hele de Battle Shounen çok dar bir janra elbette tonla benzerliği ve temel parametreyi hatta temaları paylaşacaklar ancak yine de özgün hissettirebiliyorsun.

master zero yazdı:

Ya da bunu shonenlerden beklememek gerekir. Bu akımı başlatan shonen olan Dragon Ball'ı düşününce çok da farklı olma gereği duymuyorlardır.
      Shounen çok geniş bir kalıp burada Battle Shounen konuşuluyor ve aslında onunda atası Dragon Ball değil ancak ilk dünya çapında ünlü olan örneği o olduğu için oymuş gibi bir algı var.

master zero yazdı:

Zaten bunu yapan shonenlerin,aslında seinen olması gerektiğini söyleyen kişileri de gördüm.
      Dragon Ball'dan farklı olmak için seinenimsi olman şart değil. Bknz: Naruto ya da FMA.

Bu seriler seinen de olur muydu ? Daha sert bir tavırla evet olabilirdi ancak olmadan da olunabiliyor sonuçta.