En Sevdiğiniz Çizimlere Sahip Shounen Manga?

• ??
    • manga
    • En Sevdiğiniz Çizimlere Sahip Shounen Manga?

Shounen seriler arasında, çizimlerini en beğendiğiniz/sevdiğiniz manga serisi hangisi?

Not: Söylediğiniz seri hakkında 1-2 çizim atarsanız daha güzel bir konu olur.

"Cennetle savaşıp yenik düşen Beyaz Şeytan, neden hala buralarda dolanıyor? Her şeyini Cennete kaybetmiş Şeytan, neden hala uluyor? Şimdiye kadar anlamış olmalıydın, bağırabilirsin, çığlık atabilirsin fakat sesin asla Cennete ulaşmayacak. Ne de hıçkırıkların."

• Shokugeki no souma

Bu adamın çizimleri duygu aktarma işini cidden iyi yapıyor. Battle shoenen bir seride de görmek istiyorum ileride.

Slam dunk

Yani çoğu kişininde çok sevdiği bir adam inoue, fazla iyidi shoenen piyasası için.

Haikyuu

Yenilerin koyu tonu artırması büyük bir artı benim için. Haikyunun çizim tarzınıda ayrı seviyorum. Sempatik geliyor.

Bonus: 3 büyükler arasından da en çok one piece in çizimlerini severim. Odanın karakter tasarımlarını oldum olası sevmişimdir. Bazen çok bokunu çıkartsa da o karikatürize tarzı hoşuma gider.
    • Soul Eater

Çizim stili oldukça hoşuma gidiyor. Kendi içindeki Delilik atmosferini oldukça iyi yansıtıyor.

Küçük bir spoiler var sırada. Sol alt panelde, Stein'ın yüz ifadesi oldukça güzel.

Bleach

Özellikle Türkiye'de, arka plan çizmemesi sebebiyle çok yerildi ama Kubo, minimalist yaklaşan bir adam. Tembellikten değil, tarzı böyle olduğu için çiziyor. Karakterlerin yüz ifadeleri ve psikolojilerini yansıtışını başarılı buluyorum. Kelimelerle anlatılmayan pek çok şeyi, yüz ifadeleriyle veriyor. Çizimin hikayede kullanılışı başarılı. Aşağıdaki sahnede, en üst paneldeki Urahara'nın bakışı, pek çok şeyi anlatmaya yetiyor (daha sonra teoriyi paylaşırım). Sahne, büyük spoiler içerir.

Bunun dışında, şöyle sahneler de var.

Büyük spoiler. Sol alttaki yüz ifadesi oldukça güzel (Keikaku intensifies)

İyiler size yanlış kıyılar ve yanlış güvenler öğretmişlerdi. İyilerin yalanları içinde doğmuş ve büyütülmüştünüz.
      İyilerin her şeyinde yalan ve sahtekarlık var.
    • Slam Dunk bu konuda benim okuduklarım arasında #1 .. Yani anatomik olarak çok iyi çizmesini ya da fırça kullanmasını geçtim bir de icra ettiği spor dalını çok iyi bildiği ve çok iyi yansıttığını düşünüyorum. Spektaküler , abartılı smaç ya da sıçrama çizip başka bişi yapmayan benzer basketbol ve spor mangalarına nazaran. Gerçekten en ufak bir pas ya da perdeleme ya da box out u bile çok çok iyi veriyor ve hiç kaçıymıyor bunu bu da size maçın içinde havasını tattırıyor.

Onun haricinde panelleme teknikleri, koreografisi ve karakter çizimleri, duygular vs zaten fevkaladenin fevkinde bir eser.

Slam Dunk'ın haftalık yayınlanan eserler arasında en iyi çizime sahip 3-4 eserden biri olduğu kesin.

Yayınlandığı dergi gereği shounen klasmanına girmese de tüm level sistemi ve karakter örüntüsü shounen olduğundan One Punch Man'den de bahsetmek istiyorum. Murata zaten çok iyi bir çizer sen bir de bu adama 4-5 hafta zaman verince adam bazı yerlerde cidden abartıyor ancak iyi ki de abartıyor. Tabi her panel ya da her sayıda o arada gösterdiği muazzam işlerini göstermiyor yani sabit bir seviyesi yok.

Misal yer yer bu tarz haftalık pek çok manga da dahi göreibleceğiniz, belki daha iyisini bile görebileceğiniz şeyler çizerken.

An geliyor şöyle muhteşem şeyler bırakabiliyor

Etkilenmemek elde değil.

Yine OPM gibi teknik olarak Shounen olmayan hatta manga bile olmayan ancak sistematiği battle shounen e oldukça benzeyen 2 hafta da bir yayınlanan manhwa Feng Shen Ji'den de bahsetmek istiyorum. FSJ üstelik bir de renkli çiziliyor ki bu kontrast yaratma ve belli nesneleri öne çıkarırken bazılarını arka planda tutma konusunda siyah-beyazdan daha zor bir çalışma sahası. Ancak FSJ De elbette S&B da olmayan renklerle şov yapma avantajını kullanıyor diyebiliriz. 2 çizer tarafından çizildiği için hem klasik mangalar gibi kalem çizimi hemde Slam Dunk'daki gibi fırça çizimi barındıran bir eser FSJ o sebeple etkisi ikiye katlanıyor.

Üç büyüklerin üçü de bence kendilerine has özgün bir tarza sahipler ve üçü de standartın üstünde çizimlere sahip. Ancak birini seçmem gerekse bu Naruto olur. Kendi evrenine en iyi hizmet eden ve de aksiyon ile duyguyu aynı anda kombine etmede üçlü arasında benim gözümde en başarılı olan da o. Eğer işin içinde evren ve evrenin fizyolojisi hakkında ipuçları verme, hareketi satabilme ve panellemeyi iyi yapma gibi kısıtlamalar olmasa yani manga çizme değil de boş tuvale resim çizme olsa o zaman belki Oda diyebilirdim. Ancak manga çizeri olarak Kishimoto'yu daha başarılı buluyorum en azından Naruto bazında.

Katekyo Hitman Reborn ve Magi kendilerine has çok hoş bir tarzları olsa da burada bahsedeceğim kalibrede değiller. Sanırım bu kadar başka da bir shounen seri gelmiyor aklıma.
    • Yeni

Bu konuda benim için sivrilen sadece 2 tane shonen türü manga bulunuyor.
      İlki Shokugeki no Souma, Shun Saeki bu haftalık çizimleriyle kesinlikle pek çok aylık manga çizerine bile parmak ısırtacak bir iş çıkarıyor. Modern manga stilinin yanında kullandığı keskin koyu tonlar kesinlikle çok güzel. Harika sevilebilir karakter tasarımlarına sahip hatta bu konuda gördüğüm en iyi shonen tasarımcısı diyebilirim. Duygu ve yüz ifadeleri çok başarılı. Keşke böyle bir yeteneği yemek gibi dar bir konsepte sıkıştırmasalarmış. Ayrıca renkli çizimleride çok iyi.

İkinci manga ise daha yeni başlamış sayılan Vanitas no Carte adlı manga. Karakter çizimleri pek iyi denemez ama desen ve doldurmaları çok iyi yapıyor mangaka.