En İyi Yazılmış TV Karakteri?

• En İyi Yazılmış TV Karakteri?

Evet, konu başlığı basit. Ancak yazıp kaçma olayını istemiyorum. :D Nedenleriyle spoiler vermeden anlatabilirseniz belki birbirimizin yeni şeylere başlamasına vesile oluruz. Tabii belirtip spoilerlı da anlatabilirsiniz.

Ben başlıyorum.

Ryan O'Reily

Bu soruya cevap vereceksem benim için ilk sıralarda Ryan karakteri yer alır. Bunun çok sebebi var. Ama Ryan öyle bir karakter ki, hem tam bir pislik, hem de en ağırlarından. Hem de izleyenin kendinden bir şeyler bulabileceği, empati yaptıran bir tip.

Şunu söyleyeyim ki asla sevilecek bir tip değil. Ama benim en sevdiğim karakterlerden biri. Zirveye oynar. Yani kendisini severim ama kolay kolay hiçbir hareketini savunmam.(Bunu çok nadir göremezsiniz.) Tabii buna Dean Winters'ın efsane oyunculuğu da eklenince iş bambaşka bir boyut alıyor.

-spoiler-
      Spoiler Göster
      Her şeyden çok sevdiği kardeşinin başına gelen her müsibet Ryan'ın başından çıkıyor. Sevdiklerine onun kadar zarar veren başka bir dizi karakteri bilmiyorum. Yani çok vardır ama Ryan bunu sevdiği için yapar, amaçları bencilce olsa da arkasında derin bir sevgi yatar. Hem sevdiğine, hem kardeşine verdiği zarar büyüktür.

Ryan 'ı şeytan olarak nitilemek mümkün . Ama o aynı zamanda her şeyden çok sevgiye, sıcaklığa muhtaç bir tip. Ryan zekidir, çoğu kişiye karşı duygusuzdur. Korkutucu derecede hatta. Ama aynı zamanda duyguları en büyük zaafıdır. Yoksa şahsımın fikrine göre OZ'un içinden geçmişti, ki geçti de Adebisi'yi bitiren o ve Keller oldu bir noktada.

Akbaba

Akbaba'yı nasıl tanımlayabilirim bilmiyorum. Ryan kadar kompleks değil, daha basit. Ama bu basitliğinin altında çok gizemli ve yalnız. Akbaba dizideki(orijinal) en çok sınanan ikinci karakterdi belki de.

-spoiler-

Spoiler Göster
      Sevdiği kızın amcası tarafından tecavüze uğraması sonucu ailesinden kopmuş ve nefret etmiş bir karakter. Hatta yeri geldiğinde öldürmek bile istiyor. Baskıcı bir mahalle ortamında büyümüş, saç uzatmanın dahi hoş karşılanmadığı şartlarda yetişmiş. Saçını sürekli uzatması ve küpe takması buradan geliyor.

Akbaba dediğim gibi basit, yediği içtiği ayrı gitmeyen Behzat amiri ilk bölümlerde meslekten atılmamak için ispiyonlaması da bu basitlikten geliyor. Ama Akbaba kendini öyle bir ifade ediyor ve anlatıyor ki ekip ona kızamıyor bile. Yine Berkan Şal inanılmaz iyi bir oyuncu, hiçbir sahnede sırıtmıyor.

Dediğim gibi nedenlerini yazar, konuya katılım gösterirseniz birbirimizin ufkunu açabiliriz.
    • Kâh zaman, ölüm, din üzerine yaptığı aforizmalar olsun, kâh sahip olduğu nihilizm ve pesimizm gibi felsefi akımları nihilizm ve pesimizmden daha iyi anlatışı olsun, kâh ahlak yasalarına, topluma karşı sahip olduğu fikirleri olsun, kâh kendini toplumdan soyutlayışı ve bunun çok iyi bir şekilde anlatılışı olsun, gerek de Matthew McConaughey'in müthiş performansı olsun, tarihin en iyi ve en derin yazılmış TV karakteridir. Matthew McConaughey'in oluşturduğu bu müthiş performansı, Rust Cohle karakterine hazırlanmak için 450 sayfalık analiz oluşturmasına bağlıyız. Adam bu karakteri düzgün ve başarılı bir şekilde oynayabilmek için tam tamına 450 sayfalık analiz oluşturmuş. Yani bu karakter, 450 sayfa analiz hazırlanacak kadar derin ve iyi yazılmış bir karakter.

Aslında Mad Men'deki Donald Draper, Hannibal dizisindeki Hannibal ve Will Graham, The Leftlovers'daki Kevin, Person of Interest'deki Harold, Sherlock'daki Sherlock, Breaking Bad'deki Walter White, Doctor Who'daki 11. ve 10. Doktorlar, House M.D'deki Gregory House, Sopranos'daki Tony Soprano gibi kişilerin de üzerinde oldukça düşünülmüş, derin karakterler. Performansları da çok çok iyi ve zirvedeler; fakat bir Rust Cohle değiller. Bunları 1, 2, 3 diye sıralarsın; ancak Rust Cohle direkt 0-) olarak başta olur.

Mesaj düzenlendi 7 defa, son düzenleyen omerbzkrt ().

• Biir çok karakter var. Üstteki Rust Cohle'a da sonuna kadar katılıyorum ama konuya farklılık olması bakımından başka birini hatta başka bir ikiliyi sunacağım. Burada iki karakter de iyi yazılıyor ama bunları iyi yapan aralarındaki ilişki o yüzden ayıramazdım.

Avatar The Last Airbender çizgi dizisinden Prens Zuko ve Amcası Iroh. Bu ikili arasındaki ilişki ve bu ikilinin gittikleri ortamda olayları şekillendirme, değişme biçimleri. Her anlamda, duygusal olarak da, ideolojik olarak da, değerler açısından da ve elbette edebi açıdan da çok başarılı bir ilişki işlendi hem bu ikisi arasında hem de bu ikiliden mütevellit hikayede bu ikiliyle etkileşenler arasında da.