Kitap Okumaya Nasıl Başladınız?

• İlk okul çağlarında La Fontaine ve Ezop Masalları ile başladı diyebilirim. Hemen arından da Jack London'ın önemli eseri Beyaz Diş gelir. Bu üç iş bana okuma aşkını aşılayan şeyler olmuş olabilir bir de ben küçükken çok ansiklopedi okurdum. Deli gibi :D o zamanlar google oydu çünkü :D
    • @NABU gibi bende LA Fontaine ve Ezop masallarıyla kitap okumayı sevmeye başlamıştım. Fabl okumak benim için ayrı bir zevkti o zamanlar. Okuma yazma bilmediğim zamanlar bile evdeki hayvan ve coğrafya ansiklopedi setlerini açar tek tek bakardım. Londra da olan amcamın getirdiği özel bir ansiklopedi vardı içinde çağlar boyunca yaşamış soyu tükenmiş onlarca garip hayvan ve evrim ağacı skalası gibi şeyler vardı çok hoşuma giderdi. Onun dışında ilkokul zamanlarında Evliya Çelebi'nin Maceraları adlı bir masalsı hikayeler içeren 20'li bir kitap serisi vardı hepsini okumuştum.
    • Ankara'nın merkezinde köyden farksız 100 kişilik bir ilkokulda(sakalar ilköğretim) anca kütüphanede olan kitaplara bakıyordum, annemde LA Fontaine in 600 sayfalık bir masal kitabını almıştı bana evirip çevirip tekrar tekrar okurdum. 4. sınıftan sonra daha çok tarihi ve coğrafi özet bilgilerin olduğu atlas kitaplarını elime geçtikçe okurdum.

Asıl unutamadığım ve bana kitap okuma alışkanlığını yarımda olsa kazandırmış insan 6. sınıfta türkçe hocamdır. Manyak, 150 boylarında, ruh hastası bir kadındı. Beni lost ve walking dead ile dizilere başlatan da oydu. Bize düzenli kitap verir okutturup sorular sorardı. Tabi bu genelde yapılan bir uygulama ama bu kadının farkı ilgi çekici kitaplar okutturmaya çalışmasıydı. Sefiller,sineklerin tanrısı,beyaz diş,şeker portakalı serisi gibi daha lise çağında okutturulan yada sineklerin tanrısı gibi yetişkinken okunacak kitapları bize okuttururdu. Benimde 7. sınıftan itibaren bilgisiyara aşırı yönelmem çok fazla dizi tüketmem ile baya azalmıştı kitap tüketmem ama yinede boş zamanımda kitap okuma alışkanlığını bu hoca kazandırmıştı bana. Oturup birde kitapları bizle tartışır, kendi hayatında yaşadığı garip örneklerle bize hayat dersi vermeye çalışırdı. Sonuçta kadın öğrencilere kaba davranışları, hayatını değiştirmeye yönelik sert tepkileri yüzünden şikayet edilip sürüldü. Zaten kadın 50 kez uyarı aldığı için normal. Ama hayatımda en büyük etkisi olan hoca ve hayatımda en anlamlı tokadı atan insandı kendisi. Tabi ki öyle allahın unuttuğu yerde, her 2 kelimesinden biri amk olan insanların arasından, mafyatik tiplerin okulu bastığı yerden beni azda olsa kültürlendiren insanlardan birisidir.

Dipnot=Konu dışına fazla çıkmadan hocamı övmek istedim, bulamıyorum kadını adını bile unuttum içime bir yaradır.
    • Orta okul hocam ayda 20 kitap okumak mecburiyeti koşmuştu.O zamana dek pek kitap okumazdım.O kadar diktatör bir kadındı ki dediğini yapmamak ne mümkün.Bir yıl içinde okulda buluna neredeyse bütün kitapları okumuştum.Sonrasında el alışkanlığı olmaya başladı.Sonraları daha çok romanlara yöneldim.Son bir kaç yıldır ise üzülerek söylüyorum ki boş zamanı dolduracak bir aktivite haline geldi.Üniversiteye başladıktan sonra çok boş zamanım olmadığı için çok kitap okumuyorum.Yazları köye gittiğim zamanlar hariç.Benim için dağda veya inek yayarken kitap okumanın yeri çok ayrıdır.Bir başka severim.
    • Biraz hırslı bir insanım. Sanırım 3. Sınıfta, kitap okuma etkinliği adı altında 100 temel eseri almıştık. Okuyan diğerleri ile kitabı değiştiriyordu. O zaman birinci olmak, en çok kitap okuyan kişi olmak istemiştim. Bayağı bir hırslı ve zevkli bir şekilde kitapları okuyordum. O zamandan kalma bir şey sanırım benim için bu alışkanlık.