Sabit Çizgi Roman Güç Seviyelerine Dair Sorular ve Tartışmalar

• Genel
    • ??
    • Comics
    • omerbzkrt yazdı:

Ayrıca aradan 1 yıl geçmiş First Firmament'i bilmesi gerek gerçekten bu olayları takip ediyorsa. Şuan kaynağı belli ve Fulcrum ile alakası yok. 1976'da yaşamıyoruz sonuçta.
      !976 yılında yaşamıyoruz ancak Bu 1976'yı tarih sahnesinden silmiyor da. Külliyatlara bütünüyle bakılır. Zaten iddia Fulcrum'un şu anki konumu değil, okurlara tanıtılırkenki tasviri idi.

Zira First Firmament'in hikayesinin de retcon yeme olasılığı var. O yüzden bu kadar katı olmaya lüzum yok.

Takip ediyorsa bile gözünden kaçmış olabilir son 2 yılda hem DC hem Marvel çok büyük değişiklikler yaptı her şeyi yakalamak güç. Ancak biz zaten Fulcrum'u konuşurken onun ortalıklarda olduğu zaman çizelgesi için konuşuyoruz bir bakıma ya da tüüüm Marvel külliyatına bakıyoruz.

Daha önce örnek verdiğim gibi benzer işleve sahip yeni bir karakter, eskisini tamamıyla tarih sahnesinden ya da külliyattan kaldırmaz. Öyle olsa Pralaya'nın Mother Night ve Great Evil Beast'i kaldırması gerekirdi.

omerbzkrt yazdı:

Pre Retcon yemiş Beyonder vardı?
      Neden olmasın ? Karakterin en bilinen ve kendisine şöhretini kazandıran formu o.

omerbzkrt yazdı:

İkinci olarak listede Thor'un en güçlü hali Rune King Thor, ve God Emperor Doom varken Galactus'u Lifebringer olarak değil de Devourer of Worlds olarak değerlendirmeniz neden?
      Galactus'un Lifebringer olayı nispeten yeni sayılırdı biz listeyi yaptığımızda. Ve kalıcı olup olmayacağı belli değildi (ki olmadı da) Ayrıca DC Comics listemizde Rebirth dönemini çok dikkate almadığımız için, Marvel'ın da son retconundan sadece belli karakterleri kattık.

omerbzkrt yazdı:

Hepsinin max hali ya da base hali daha uygun olabilirmiş.
      Size göre öyle olabilir elbette, zaten liste kusursuz falan değil. Hatta bir ara güncelleyeceğiz. Ancak Galactus'un en bilinen halini almak önemliydi çünkü Galactus Marvel evreni kozmolojisi için bir karşılaştırma noktası gibi bir şey o yüzden onu normal haliyle iyi bir yere koymak önemliydi.

Ancak yazının içinde Life Bringer'dan bahsettik ve o formunun daha da güçlü olduğunu belirtmiştik zaten.

Edit: Arkadaşlar bu arada çizgi romanda Fulcrum'un konuştuğu celestial seviyesi hala tam bilinmeyen Tiamut yani Dreaming Celestial. Yani sıradan bir celestial gibi bahsetmezsek iyi olur.

Arkadaşlar bu arada çizgi romanda Fulcrum'un konuştuğu celestial seviyesi hala tam bilinmeyen Tiamut yani Dreaming Celestial. Yani sıradan bir celestial gibi bahsetmezsek iyi

father yazdı:

forumlarda sitelerde söylenilen şeyler bunu ufak bir kesim inkar edebilir (sizin gibi ) ama fark eden bir şey olmaz çünkü çoğunluk > azınlık
      Çoğunluk yoğurda siyah dese yoğurt siyah mıdır ? Bu bakış açısıyla kendinizi daha sıkıntılı bir pozisyona soktunuz @Noralyma ve @omerbzkrt karşısında
    • father yazdı:

O kadar bariz belli bir şey değil tartışdığımız konu O yüzden çoğunluğa bakılır.
      Evet ama bir şeyin bir forumda çok sık söylenmesi bir fikir verir, bir sonuç vermez. Bunu hep diyorum. O yüzden azınlık<<çoğunluk her zaman işe yaramaz.

5 tane comics book üstadı ya da yazar gelir A>B der öte yandan da comics e yeni başlamış 1000 tane 14-15 yaşında genç B>A der. Bu durumda çoğunluk kazanamaz anlatabildim mi ?

Neyse zaten bu konu çok gereksiz uzadı bence :D :D Varsayımsal şeyler hepsi..
    • @Nabu Teşekkür ederim tekrardan cevabınız için. Retcon yedikten sonra o karakterin tüm hikayesi siliniyor diye biliyorum. Yani Beyonder Retcon öncesi kadar güçlü değil şuan. Ve rRetcon yemeden önceki halini aldığınızı da belirtmişsiniz. Şuan ki Beyonder'i almanız daha doğru olabilirdi çünkü Retcon karakter geçerli değil her neyse sizin fikriniz, sizin listeniz tabii.

father yazdı:

Çünkü bahsettiğiniz karakter bir o hikayede geçiyor (anladığım kadarı ile ) ayrıca hiç bir kaynak bunu kabul etmemiş?
      Kaynak, azınlık, çoğunluk önemli değil ki bu konularda. Bu bir feat. Sanki Fulcrum'un 50 tane hikayesi var da o karakter bir o hikayede geçiyor diyorsun. Fulcrum'un daha çok hikayesi olsaydı Dreaming Celestial konusu önemli değil diyebilirdik ancak karakter hakkında bu kadar az bilgi olunca maalesef gözümüzden geçirmek zorunda kalıyoruz. Ki ''çoğunluk > azınlık'' dendikten sonra ciddiye almayı bıraktım. Şimdi ''Hulk vs Superman'' de sırf Hulk daha fazla oy aldığı için daha mı güçlü olacak? Komik.
    • omerbzkrt yazdı:

Teşekkür ederim tekrardan cevabınız için. Retcon yedikten sonra o karakterin tüm hikayesi siliniyor diye biliyorum. Yani Beyonder Retcon öncesi kadar güçlü değil şuan. Ve rRetcon yemeden önceki halini aldığınızı da belirtmişsiniz. Şuan ki Beyonder'i almanız daha doğru olabilirdi çünkü Retcon karakter geçerli değil her neyse sizin fikriniz, sizin listeniz tabii.
      Şimdi bu comics alemlerinin seninde az çok bildiğin ve gördüğün üzere iki türlü tüketim metodu var (comics olarak, comicslerden türeyen dizi,çizgi film,film vs kastetmiyorum):

Birinde okursun, hikaye takip edersin, günceli takip edersin, günceli konuşursun. Bu okuyucu ve güncel tüketici perspektifidir. Bu perspektif de dediğiniz doğru, retcon karakteri siler ya da başkalaştırır.

Ancak diğer tüketim yolu arşivcilik, tüm külliyatı anlama, evreni bir bütün olarak ele alma, sadece belli karakterleri güncel okumanın ötesinde bir tarih çizelgesi olarak görmek. Ve bunların akabinde zaman zaman bu karakterleri kurgusal olarak karşılaştırmak. Bu nokta da karakterler ölmüyor işte.

Çünkü o karakterlerin yazılı olduğu hikayeler hala ortalıkta, haklarındaki bilgiler ortalık da ve bizler tüm featlerine erişebiliyoruz.

Nitekim, Biz Marvel'da kaç yıldır TOAA'yı, DC'de kaç yıldır Presence ya da Spectre'yi görmedik. Ancak bunlar yarın bir gün ortaya çıkmayacağı anlamına gelmez.

Grant Morrison, Batman R.I.P hikayesinde Batman'in acil durum personası olarak Zurr-En-Arh diye bir şey çıkarmıştı. Bu Batman'in taa 60lı yıllardaki bir versiyonu idi. 2006 yılında yeniden karşımıza çıktı.

Comics endüstrisi böyledir.

Post Crisis döneminde Barry yoktu Wally vardı.
      New 52 de Wally yoktu Barry vardı.
      Rebirth'de ikisi de var Bart yok :D

Yani bir karakter retcon yiyince tamamen varoluşu silinmiyor. En azından her defasında böyle olmuyor diyelim.

DC ve Marvel Kozmolojisini yorumlamanız gerektiğinde "2016 sonrasını" alıyorum diyemeyiz çünkü bu yüzyıla yaklaşan tarihleri olan evrenler için çok küçük bir perspektif.
      Tabi, hikaye gidişatı mantığı ile siz de haklısınız ancak dediğim gibi pratik, teoriğe her zaman uymuyor maalesef :)

Bu arada esas ben teşekkür ederim güzel sorular için.
    • omerbzkrt yazdı:

@Nabu Teşekkür ederim tekrardan cevabınız için. Retcon yedikten sonra o karakterin tüm hikayesi siliniyor diye biliyorum. Yani Beyonder Retcon öncesi kadar güçlü değil şuan. Ve rRetcon yemeden önceki halini aldığınızı da belirtmişsiniz. Şuan ki Beyonder'i almanız daha doğru olabilirdi çünkü Retcon karakter geçerli değil her neyse sizin fikriniz, sizin listeniz tabii.

father yazdı:

Çünkü bahsettiğiniz karakter bir o hikayede geçiyor (anladığım kadarı ile ) ayrıca hiç bir kaynak bunu kabul etmemiş?
      Kaynak, azınlık, çoğunluk önemli değil ki bu konularda. Bu bir feat. Sanki Fulcrum'un 50 tane hikayesi var da o karakter bir o hikayede geçiyor diyorsun. Fulcrum'un daha çok hikayesi olsaydı Dreaming Celestial konusu önemli değil diyebilirdik ancak karakter hakkında bu kadar az bilgi olunca maalesef gözümüzden geçirmek zorunda kalıyoruz. Ki ''çoğunluk > azınlık'' dendikten sonra ciddiye almayı bıraktım. Şimdi ''Hulk vs Superman'' de sırf Hulk daha fazla oy aldığı için daha mı güçlü olacak? Komik.
      @omerbzkrt
      Bahsettiğin Celestial tanıdık bile değil en azından fulcrum tanıdık bir karakter. Zaten ciddiye almadığınızı söylemişsiniz ama ben yinede cevaplayım. Feat ve hikaye az olunca çoğunluğun dediği geçer sen kabul etsen de etmesen de. Biz burda süperman vs hulk gibi popüler karakterleri karşılaştırmıyoruz ne featinden bahsediyorsun ?
    • :warning1:
      Arkadaşlar bu konunun daha fazla uzatılmaması taraftarıyım çünkü olay kimsenin %100 emin olamayacağı varsayımsal bilgiler ile birbirlerine hesap sorma ve üstünlük kurma yarışına dönüşüyor. Ve zaten gizemli de bir konu olduğundan net "ahanda bu" tarzı bir sona da bağlayamayacağımız için bu konuyu pas geçelim arkadaşlar. Hakkında söylenebilecek hemen hemen her şey söylendi zaten.

Herkes çok güzel sohbet ve münara etti, ağızlarınıza, ellerinize sağlık arkadaşlar. Şimdi konuyu değiştirelim.
    • Normalde pek umursamam ama bu comicvine'daki Odin fanboyluğu çok ilginç. Odin'in cidden herhangi bir Elder God'ı zorlayabileceğini düşünüyorlar bir gülme geliyor bana. Sırf Chthon bile sadece gücünün %1'i ile Asgard'ı mühürledi. Bunlarsa Odin'in Atum veya Agamotto'yu zorlayabileceğini hatta yenebileceğini düşünüyorlar. :D
    • Yeni

Noralyma yazdı:

Hocam Black Bolt'un ölüm çığlığı (Celestials'ı öldüren çığlık) Superman'ı öldürür mü ?
      Arkadaşlar şu King Thanos hikayesini hafızalarınızdan silseniz hepimiz için çok çok daha hayırlısı olacak. Saçmalığın daniskasıydı o. BB'nin ona yakını geç, onun 100 de biri bir feati yok henüz.
    • Yeni

Superman dayanıklılık testi;

Şöyle düşünün Lois Lane ölecek ve kurtarmak için bunlar geçmesi gerekiyor.

1-) Human Torch'un Supernova'sı.
      2-) Cyclops'un full power laser vision'u.
      3-) Silver Surfer'in Cosmic Blast'i.
      4-) Thor'un God Blast'i.
      5-) BlackBolt'un max. scream'i.
      6-) Odin'in Gungnir ile Magic Attack'i.
      7-) Galactus'un Full Power Cosmic Blast'i.

Hepsini art arda tanklamayacak her tankladıktan sonra eski haline dönecek. Galactus orta toklukta olacak.

Bir de art arda tanklasa nerde tıkanır onu da yazın

Superman Post Crisis ve Post Crisis'in iki alt döneminden biri olan Post OWAW (Our worlds at war) döneminde.

@Nabu @Ascalon @Earendill @FLASH

Mesaj düzenlendi 2 defa, son düzenleyen Noralyma ().