Sabit Çizgi Roman Güç Seviyelerine Dair Sorular ve Tartışmalar

• Genel
    • ??
    • Comics

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• ChildofLightness yazdı:

Birçok kişi güncel hallerinde Thor Superman'a göre çok güçlü diyor. Bu doğru mu?
      Thor'un en güçlü versiyonlarından birisini Base Superman ile kıyaslıyorlarsa bu Superman'e övgüdür zaten. Ancak evet doğru.
    • Nabu yazdı:

Herald of Thunder Hikayesindeki Thor için, Black Winter'ı yendi diye Outversal diyenler çıktı piyasaya :D Hayır ellerinin ayarı da yok. Öyle Multiverse+ ya da Complex Multiversal falan bile demiyorlar (bunlar da değil o ayrı da) direkt outversal yani :D :D

Marvel, özenli bir çalışma ile Thor'u bok etti.
      Öncelikle hikayenin ismi "Herald of Thunder" değil Devourer King. Ayrıca neden Outversal olduğunu yeterli şekilde seride gördük. Black Winter, 6.kozmosun katilidir. Galactus'un sözleri ise ortada bu gördüğümüz en güçlü Galactus formuydu. Güncel Thor, gayet güzel ilerliyor. Gücü ile değil. Karakter yapısı ile. Kral olmayı öğrenmeye çalışan bir tanrı ile. Güncel Thor, Aaron aptalından sonra özlediğimiz Thor'du.
    • Wotan yazdı:

Öncelikle hikayenin ismi "Herald of Thunder" değil Devourer King.
      Ben o moda girdiği hikaye olarak kastetmiştim.

Wotan yazdı:

Ayrıca neden Outversal olduğunu yeterli şekilde seride gördük. Black Winter, 6.kozmosun katilidir. Galactus'un sözleri ise ortada bu gördüğümüz en güçlü Galactus formuydu.
      Gene outversal etmiyor. Galactus olayı ise tamamıyla PIS. Thor'un seri boyunca Outversal bir karakterin yaptığı bir gerçeklik ya madde manipülasyonu göremedik. Normal Thor gibi tekme tokat dövüştü sadece bu sefer çok güçlü isimlerle dövüştü.

Black Winter, Galactus'un evrensel boyuttaki versiyonu. Galactus Gezegenleri, Güneş Sistemleri ve bazen de Galaksilerin enerjisini emerken. Black Winter'da evrenleri yok ediyor.

Çokluevrensellik ile Birden fazla evrenler iki farklı şeydir. Kaldıki, Black Winter'ın özümsediği 6th Kozmoz aslında 5. Çokluevrenselliğin vücut hali yani çokluevrenselliğin henüz epey ham olduğu bir versiyonu. Nitekim son kozmos embodimenti olan Multi-Eternity bil etmiyor Black Winter ve Multi-Eternity bile tam olarak bir outversal değil. Hyperversal.

Outversal için Oblivion, Protege falan olması gerek.

Koca Black Winter'ın (Sözde outversal) karakterin Thor ile dövüşü nasıl oldu ? Thor'un siyah hali oldu ve onunla Thor gibi dövüştü :D Saçmalık... Aaron çok aptallıklar yaptı o kesin ama bu seride çok ahmakça. Kaş yaparken göz çıkardılar.

Çoklu-evren seviye ve çokluevrensellik ve de çoklu-çokluevrensellik başka şeyler. Outuniversal ile Outmultiversal ve de Out multi-multiversal da başka şeyler
      Outversal ise bunların hepsinin tüm kainatın dışında kalabilendir. Thor gibi başka evrenlerde alternatif versiyonları olan multiverse de tek olmayan bir varlık zaten konsept olarak outversal olamaz. Black Winter bile değil.

Burada yazarın kendi önsözünde. Galactus'un vatanı olan 6. kozmosdan "evren" olarak bahsediyor ve "şimdi de bu evren için geliyor" diyor. En sonda da "İkili (Galan ve Thor) Çoklu-Evren'in sonu gelmeden onunla yüzleşecekler." diyor.

Hem DC ve hem de Marvel'da pek çok yazar maalesef "Birden fazla evreni ayrı ayrı evrenleri yok ederek, birden fazla evreni yok eden ve de bu şekilde çokluevrenselliğin bütününe tehdit olan karakterler ile çokluevrensel tehditi karıştırıyorlar.

Bunu Grant Morrison da yapmıştı. Mandrakk ile. Daha öcne Jim Starlin'de yaptı IG Thanos ile. DC En son Perpetua ve onun oğulları konseptinde de bu hatayı yaptı. Hatta Anti-Monitörün tanımlanması da bugün olmuş şüphelidir.

Nitekim birde fazla çokluevrensellikler yumağını bir göz kırpman ile yokediyor olman lazım ki. Ben outversal olduğunu düşünmeye başlayayım. Outversal ne demek diğer "-verse" lerin içerisindeki kurallar ve limitlere bağlı olmamak demek gibi.

Misal Oblivion'un gücünün bilmem kaçta kaçı olan Chaos Kind, çokluevren yok etmiyor. Ancak çok yüksel bir hızda milyonlarca evreni tek tek yok ediyordu ee bu da totale vurunca çokluevrensel bir yıkım oluyordu. Bu yüzden Oblivion için "Ya bu adam en az hyperversal ve de olasılık dahilinde outversal" derim. Ancak Blackwinter acaba Chaos King ediyor mu ? O daha net değil bence. Ve Cates bence kötü bir kozmik hikaye yazarı. Her hangi bir thor villain'I ile nasıl dövüşecek olursak o şekilde dövüştük yani.

Misal Rune King Thor'da o aşmış varlık havasını hissettik. En azından ben hissettim. Mangog'a yumruk attı da Mangog tek yedi ya da parçalara ayrıldı olmadı mesela. Cates yazsa öyle olurmuş. Varlıktan siliverdi. Odin'in bile emir aldığı üst kademe tanrılar (potansiyel beyonderlar) nasıl korktu Thor'dan ve Thor sonra evren ile nasıl bütünleşti gördük. Kozmik bir hissiyat aldık.

Ama bu seride yanarlı dönerli bir Thor klasik Thor şeyleri yapıp durdu (bir kaç özel sahne hariç).

Nitekim outversal, hyperversal, multi-multiversal bunlar öyle düşünmeden, tartmadan ha diye iddia edilecek şeyler değiller. Maalesef hem DC hem de Marvel'ın yeni kozmik düzenlerini hiç sevmiyorum. Aşırı amatör bir iş çıkarttılar. 70'li ve seksenli yıllara dönesi geliyor insanın :D

Nitekim adam normalde de god blast yapıyordu gene onu yaptı. Ne adam akıllı zaman-mekan manipülasyonları ne madde, ne olasılık ne de gerçeklik manipülasyonlarına şait olduk. Son yıllarda hem DC hem de Marvel'da kozmik varlıkların savaşları çok fizikselleştirildi ve bu onları true-omnipotent yapmaktan geri tutuyor ve true-omnipotent olmadıkça outversal olman çok zor. Çok özel bir hax'ın ya da antlaşman olması gerek.

Wotan yazdı:

Kral olmayı öğrenmeye çalışan bir tanrı ile
      Bu olay 40 yıldır işleniyor zaten sorun da bu biraz...
      1. Marvel evreninde Secret Wars sonrasından beri universe ve multiverse terimleri aynı anlamda kullanıldı. Black Winter için de bu geçerli. Eğer Thor'un 4.sayısının başında özet yazısına gelirseniz orada Galactus'un tüm çoklu evren için geldiği yazıyor ki bu da yazarın universe ve multiverse terimlerini aynı anlamda kullandığını bize gösteriyor. Ayrıca 5.sayının synopsy yazılarını da okursanız Black Winter'ın çoklu evrensel bir ölüme sebep olduğu ve Thor'un onun karşısında durduğu yazıyor. Ve Immortal She-Hulk serisini de okursanız Thor serisinin son sayısına olan referansta Thor'un Galactus'un ilk sağ çıkışından bahsederken "Death of a Multiverse" dediğini görebilirsiniz.
      2.olarak Black Winter'ın özümsediği kozmos olan 6.kozmos o dönemde sonsuz boyutlu olan Crossroads of Infinity'i yaratıyor. Bu en az High Hyperversal feat zaten. 6.kozmosu Outversal yapan şey kozmosların giderek zayıflaması. Mesela 7.kozmos, 6.kozmostan daha zayıf. Ve şu an 8.kozmos konsepti işleniyor ki Ultimates serisinde tüm kozmosların Far Shore'a sahip olduğunu gördük. Far Shore, uzay zamanı tamamen aşan bir yer ve çoklu evrenin en uzak bölgesi. Bu yüzden Outversal.

Marvel evreninde Outversal olmak için illaki Multiverse üzerinde tek olmak gerekmiyor. Oblivion gibi abstractların bile avatarları var. Aynı şey Universal Scale için de geçerli. Dormammu'nun da pek çok evrensel seviye feati var ancak kendisi çoklu evren üzerinde tek değil. Bu onu Universal altı yapmıyor.

5.sayıda Thor ve Black Winter arasındaki güç farkını yeterince gördük zaten. Adamın maksimum çıkarabileceği saldırı olan Godblast bile Black Winter'ı sadece kanattı ve Black Winter hiçbir şey yokmuş gibi geri döndü. Aynı şey Galactus için de geçerli. Thor ve Galactus'un güçleri ayrıyken Black Winter ikisinden de daha üstündü. Black Winter'ın siyah Thor formuna geçmesinin sebebi ona Galactus'un ölümünü göstermek istemesi. Galactus'u öldürenin Herald of None Thor olduğu zaten kesindi ve Galactus bundan kaçmadı bu yüzden ölümü böyle gözüktü.

Thor 40 yıldır aslında ilk kez kral olmayı öğreniyor. Kendisi Jurgens Run sırasında bunu beceremedi ve dünyaya kaosu getirdi ve yıkıma, dostlarının ölümüne sebep oldu. Daha sonra kral oluşu ise Jms Run sırasında oldu fakat erken bir sürgün yedi. Nihayetinde onu ilk kez gerçek bir kral olurken burada görüyoruz. Thor, her şeye rağmen babası gibi bir All-Father olmamak için çabalıyor. Dikkat ettiyseniz Thor'un güncelde yeni bir unvanı var "God-King" isimli. Ve serinin başında "What is a god to a king?" demesi de bunu bize gösteriyor. Thor'un güncel serisi özlediğimiz Thor'u geri getirmekle beraber karaktere ciddi bir derinlik katıyor. Özellikle son sayıyı okursanız bunu görebilirsiniz. Serinin yazarı da ilk röportajı sırasında bundan bahsetmişti. Thor, bir tanrı olmayı Aaron'un koşusu sırasında öğrendi ama bir kral olmak ve bir tanrı olmak arasında büyük bir fark vardır. Benim koşum sırasında Thor bunu öğrenecek dedi. İlk Arc biraz daha aksiyon üzerine kuruluyken (hikayesi yok anlamına gelmiyor bu) ikinci Prey Arc'ı karakterin derinliklerine inerek Donald Blake'i getirdi. Ve şu an Mjolnir'i artık terk edip savaşcılığı bıraktığı ve bir kral olmaya en yakın olduğu Arc yazılıyor.
    • Wotan yazdı:

Marvel evreninde Secret Wars sonrasından beri universe ve multiverse terimleri aynı anlamda kullanıldı.
      Niyet olarak belki ancak işleyiş olarak hayır. Chaos War bunun en güzel örneklerinden birisi idi. 2017 retconu sornası zaten iş epey karışıyor.

Wotan yazdı:

çoklu evrenin en uzak bölgesi. Bu yüzden Outversal.
      Çoklu Evrenin en uzak bölgesi başka şeydir Onun dışında olmak başka.

Wotan yazdı:

Crossroads of Infinity'i yaratıyor.
      Haklısın ancak bu mantıkla ilk cosmos First Firmanent sonra neden o kadar güçsüz resmedildi ? Ben bu 2017 retcon'un iyi işlenildiğini düşünmüyorum.

Wotan yazdı:

Oblivion gibi abstractların bile avatarları var.
      Sen Abstract'sındır. Anomalisindir ve senin avatarların, uşakların, olumlanmaların olur buna lafım yok ancak alternatif versiyonun olması genelde bir eksidir. Bu arada ben DC'ciyim, Marvel'a çok hakim değilim doğrusunu söylemem gerekirse belki de çok DC Kozmolojisi bakış açısı ile de yaklaşıyor olabilirim. Bazı Marvel yazarlarına göre aslında Marvel'da TOAA hariç omnipotent bir varlık yok bile deniliyor sonuçta. Biraz farklı bir ortam.

Wotan yazdı:

Dormammu'nun da pek çok evrensel seviye feati var ancak kendisi çoklu evren üzerinde tek değil. Bu onu Universal altı yapmıyor.
      Ben Universal altı yapar dememiştim zaten. Ki Dormammu'nun of featlerinin ne denli PIS olduğu hala tartışılıyor.

Wotan yazdı:

Thor 40 yıldır aslında ilk kez kral olmayı öğreniyor. Kendisi Jurgens Run sırasında bunu beceremedi ve dünyaya kaosu getirdi ve yıkıma, dostlarının ölümüne sebep oldu. Daha sonra kral oluşu ise Jms Run sırasında oldu fakat erken bir sürgün yedi. Nihayetinde onu ilk kez gerçek bir kral olurken burada görüyoruz.
      Dostum ben bunu "ne zaman becerdiği" ya da "bunu anlamaya ne zaman fırsatı olduğu" ile ilgilenmiyorum. Thor bu evrene, Odin'in varisi olan bir Prens olarak taa ne zaman girdi. Ve King Thor formu da taa ne zamandır biliniyor. Ve Thor'un direkt marvel mitolojisindeki olayı. Asgard'a layık bir kral, midgard'a layık bir koruyucu olmaktır. karakterin çekirdeği bu. Superman'in, Dünya vatandaşı olması gibi bir şey. Ya da Batman'in, suça karşı olan intikamı vs vs . Bunlar çekirdek şeyler. Çekirdeği de bir kenara geçersek, bu konuyla bir şekilde uğraşan ucundan kıyısından geçen pek çok ark yapıldı yıllardır. Ve yapılacakta, çünkü kimse ununu elemişi eleğini asmış. Odin gibi bir Thor görmek istemeyecek ve maalesef Thor bu kısır döngüye girecek. Tıpkı Batman, Spider-Man, Superman, Flash gibi diğer büyük isimlerin hikayelerinin artık döngüye girmesi gibi. Thor da bu döngüde. O yüzden bu arkta hikaye anlatımı olarak benim açımdan çok sıyrılan bir şey yoktu. Okuyamadım hikayeyi ancak takip ettiğim bazı yabancı comics kanallarından, özetlerini izledim falan. Tabi okumanın yerini tutmaz ama fikir sahibi olduğum kadarıyla benim açımdan "meh" idi.

Son 4-5 yıldır çok ezik bir Thor varken şimdi de çok alakasız bir Thor gördük. Yani, bunun bir arası bulunsa artık diyorum. İkibinlerin ortalarındaki Thor'u özledim yani.

Wotan yazdı:

ikinci Prey Arc'ı karakterin derinliklerine inerek Donald Blake'i getirdi.
      Bu arkı daha okumadım. Ama Donald Blake olayını duydum. Tavsiye ediyorsan bir bakarım. İlk ark sonrası soğudum çünkü :D

Wotan yazdı:

Ve şu an Mjolnir'i artık terk edip savaşcılığı bıraktığı ve bir kral olmaya en yakın olduğu Arc yazılıyor.
      Bu Mjolnir'i de piç ettiler iyice. Neyse değişiklik iyidir. Ancak bundan sonra eğer Thor mantrası başka birine verilmeyecekse ve Thor, Odin gibi bir kral, bir baba figürüne dönüşmeyip, adına dergiler basılmaya devam edecekse, Bence ilk yazar değişikliği ile gene o bahsettiğim döngüye döner gibi geliyor.

Umarım bir ara nokta yakalarlar da Thor Reis ihtişamına kavuşur. Favori Marvel karakterimdir kendisi.
    • Nabu yazdı:

Wotan yazdı:

Marvel evreninde Secret Wars sonrasından beri universe ve multiverse terimleri aynı anlamda kullanıldı.
      Niyet olarak belki ancak işleyiş olarak hayır. Chaos War bunun en güzel örneklerinden birisi idi. 2017 retconu sornası zaten iş epey karışıyor.

Wotan yazdı:

çoklu evrenin en uzak bölgesi. Bu yüzden Outversal.
      Çoklu Evrenin en uzak bölgesi başka şeydir Onun dışında olmak başka.

Wotan yazdı:

Crossroads of Infinity'i yaratıyor.
      Haklısın ancak bu mantıkla ilk cosmos First Firmanent sonra neden o kadar güçsüz resmedildi ? Ben bu 2017 retcon'un iyi işlenildiğini düşünmüyorum.

Wotan yazdı:

Oblivion gibi abstractların bile avatarları var.
      Sen Abstract'sındır. Anomalisindir ve senin avatarların, uşakların, olumlanmaların olur buna lafım yok ancak alternatif versiyonun olması genelde bir eksidir. Bu arada ben DC'ciyim, Marvel'a çok hakim değilim doğrusunu söylemem gerekirse belki de çok DC Kozmolojisi bakış açısı ile de yaklaşıyor olabilirim. Bazı Marvel yazarlarına göre aslında Marvel'da TOAA hariç omnipotent bir varlık yok bile deniliyor sonuçta. Biraz farklı bir ortam.

Wotan yazdı:

Dormammu'nun da pek çok evrensel seviye feati var ancak kendisi çoklu evren üzerinde tek değil. Bu onu Universal altı yapmıyor.
      Ben Universal altı yapar dememiştim zaten. Ki Dormammu'nun of featlerinin ne denli PIS olduğu hala tartışılıyor.

Wotan yazdı:

Thor 40 yıldır aslında ilk kez kral olmayı öğreniyor. Kendisi Jurgens Run sırasında bunu beceremedi ve dünyaya kaosu getirdi ve yıkıma, dostlarının ölümüne sebep oldu. Daha sonra kral oluşu ise Jms Run sırasında oldu fakat erken bir sürgün yedi. Nihayetinde onu ilk kez gerçek bir kral olurken burada görüyoruz.
      Dostum ben bunu "ne zaman becerdiği" ya da "bunu anlamaya ne zaman fırsatı olduğu" ile ilgilenmiyorum. Thor bu evrene, Odin'in varisi olan bir Prens olarak taa ne zaman girdi. Ve King Thor formu da taa ne zamandır biliniyor. Ve Thor'un direkt marvel mitolojisindeki olayı. Asgard'a layık bir kral, midgard'a layık bir koruyucu olmaktır. karakterin çekirdeği bu. Superman'in, Dünya vatandaşı olması gibi bir şey. Ya da Batman'in, suça karşı olan intikamı vs vs . Bunlar çekirdek şeyler. Çekirdeği de bir kenara geçersek, bu konuyla bir şekilde uğraşan ucundan kıyısından geçen pek çok ark yapıldı yıllardır. Ve yapılacakta, çünkü kimse ununu elemişi eleğini asmış. Odin gibi bir Thor görmek istemeyecek ve maalesef Thor bu kısır döngüye girecek. Tıpkı Batman, Spider-Man, Superman, Flash gibi diğer büyük isimlerin hikayelerinin artık döngüye girmesi gibi. Thor da bu döngüde. O yüzden bu arkta hikaye anlatımı olarak benim açımdan çok sıyrılan bir şey yoktu. Okuyamadım hikayeyi ancak takip ettiğim bazı yabancı comics kanallarından, özetlerini izledim falan. Tabi okumanın yerini tutmaz ama fikir sahibi olduğum kadarıyla benim açımdan "meh" idi.

Son 4-5 yıldır çok ezik bir Thor varken şimdi de çok alakasız bir Thor gördük. Yani, bunun bir arası bulunsa artık diyorum. İkibinlerin ortalarındaki Thor'u özledim yani.

Wotan yazdı:

ikinci Prey Arc'ı karakterin derinliklerine inerek Donald Blake'i getirdi.
      Bu arkı daha okumadım. Ama Donald Blake olayını duydum. Tavsiye ediyorsan bir bakarım. İlk ark sonrası soğudum çünkü :D

Wotan yazdı:

Ve şu an Mjolnir'i artık terk edip savaşcılığı bıraktığı ve bir kral olmaya en yakın olduğu Arc yazılıyor.
      Bu Mjolnir'i de piç ettiler iyice. Neyse değişiklik iyidir. Ancak bundan sonra eğer Thor mantrası başka birine verilmeyecekse ve Thor, Odin gibi bir kral, bir baba figürüne dönüşmeyip, adına dergiler basılmaya devam edecekse, Bence ilk yazar değişikliği ile gene o bahsettiğim döngüye döner gibi geliyor.
      Umarım bir ara nokta yakalarlar da Thor Reis ihtişamına kavuşur. Favori Marvel karakterimdir kendisi.
      Aslında bakarsak Chaos War serisinin içinde de universe, multiverse ve reality kelimeleri aynı anlamda kullanılmıştı. Bu yazarların onları yazma biçimi ile alakalı. Mesela Aaron'un Thor Saga'sının sonu olan King Thor 4.sayıda Thor'un saldırısının evreni etkileyen bir saldırı olduğu düşünülüyordu ancak Aaron'a sorulduğunda kendisi her zaman olmasa bile Multiverse ve Universe gibi terimleri aynı anlamda kullandığını belirtmişti. Yine bu dediğim aynı şekilde Al Ewing için de geçerli. Onun da Ultimates serilerinde pek çok kez gördük aslında universe yerine multiverse kullandığını kendisi de bunu belirtmişti. Ve Cates'in serilerinde de bunu görüyoruz aslında zaten kendisi hem Ewing hem de Aaron'u idol olarak gören birisi onları örnek aldığı belli denebilir seride de göstermişti.

Çoklu evrenin en uzak yeri olduğunu şu açıdan söyledim sonuç olarak çoklu evrenlerin bir parçası ve uzay-zamanın tüm seviyeleri aşıyor bu yüzden orası aynı zamanda kozmosların gücü için büyük bir örnekti.

First Firmament aslında zayıf değildi çok güçlüydü hatta onun hizmetkarı olan Logos bile Living Tribunal'i katletmişti ve kendisi Eternity'i zincirlere vurmuştu. Kaybetmesindeki temel sebep Eternity'nin diğer tüm ölü kozmosları kendisine yardım için çağırmasıydı böylece kozmosları güçlerini birleştirip First Firmament'i yendiler.

Marvel'ın kozmolojisi Ultimates serilerine kadar aslında çok zayıftı mesela DC'nin Post Crisis döneminde bile harika bir kozmolojisi varken Marvel'ın kozmoloji adına en büyük gelişimleri Ultimates serileriyle oldu bu yüzden Marvel biraz farklı.

Benim için Dormammu'nun PIS denilecek tek feati var o da kendisi kardeşiyle gücünü birleştirip Multiversal Eternity'i katletmişti ki oldukça saçma bir olaydı. Onun dışında bir sorunu yok kendisi zaten çok güçlü bir karakter diğer evrensel üstü karakterleri (Odin gibi) fazlasıyla aşan birisi. Bunun temel sebebi Dark Dimension'un onun varlığına bağlı olması. Dark Dimension, en az 6 boyutlu bir çeşit mini çoklu evren.

Dediğinde haklısın ancak Thor, Asgard'a gelecekte kral olmak için doğdu ancak o tecrübeye gerçek anlamda sahip değildi. Bunu bir kez denedi ve her şeyi batırdı dolaylı yoldan Asgard'a Ragnarok'u getirdi. Bu, Thor'un yeni şansı. Eskiden kral olarak yaptığı hatalardan ders çıkarmalı istiyor. İlk Arc aslında tam olarak bunun üzerine değildi, yazar ilk Arc'ı "Prey" yani Donald Blake'in hikayesi ile başlatmak istediğini ancak yıllardan sonra güçlü bir Thor'un özlendiğini ve bu yüzden önce Galactus hikayesiyle başladığını söyledi. Ancak ilk Arc sırasında karakterin diğer ana Arc'ına (bir tane 2 sayılık ara Arc var) biraz zemin hazırlandı. Mesela Thor'un çekicinin ağırlaşmasının ve herkes tarafından kaldırılabilir hale gelmesinin sebebini Prey hikayesinde gördük. Karakterin ilk Arc'ı çok karakter gelişimi sunmasa bile sağlam bir aksiyona sahipti. İkinci Arc ise hem aksiyona, hem korkuya hem de karakter gelişimine sahip. Prey'i okumanı öneririm. Güzel bir hikayeydi ve gerçekten derin bir anlama sahipti. Şu an ilk sayısı çıkan Revelations hikaye Arc'ı ise artık karakterin tamamen kral olmaya başlamasıyla alakalı. Captain America ile anlamlı bir konuşması falan var mesela.

Thor uzun süre kral olarak kalacak artık. Çünkü yapabileceği her şeyi fazlasıyla yaptı. Seneler sonra ilk kez karakteri bu kadar etkileyici bir şekilde görüyoruz. Aaron'un Thor'unun aksine kendisini çekiçten ibaret görmeyen bir Thor var artık. Güncel seri devam ettikçe en iyilerinden birisi olma yolunda ilerleyecek. Aaron sonrası yazarlığa Donny Cates gibi bir Thor aşığının gelmesi karakterin en büyük şansı denebilir
    • Yeni

Wotan yazdı:

Aslında bakarsak Chaos War serisinin içinde de universe, multiverse ve reality kelimeleri aynı anlamda kullanılmıştı. Bu yazarların onları yazma biçimi ile alakalı. Mesela Aaron'un Thor Saga'sının sonu olan King Thor 4.sayıda Thor'un saldırısının evreni etkileyen bir saldırı olduğu düşünülüyordu ancak Aaron'a sorulduğunda kendisi her zaman olmasa bile Multiverse ve Universe gibi terimleri aynı anlamda kullandığını belirtmişti. Yine bu dediğim aynı şekilde Al Ewing için de geçerli. Onun da Ultimates serilerinde pek çok kez gördük aslında universe yerine multiverse kullandığını kendisi de bunu belirtmişti. Ve Cates'in serilerinde de bunu görüyoruz aslında zaten kendisi hem Ewing hem de Aaron'u idol olarak gören birisi onları örnek aldığı belli denebilir seride de göstermişti.
      Aslında ben de buna benzer bir şey demiştim o mesajımda. Ancak altını çizmişsin teşekkürler.

Wotan yazdı:

First Firmament aslında zayıf değildi çok güçlüydü hatta onun hizmetkarı olan Logos bile Living Tribunal'i katletmişti
      Retcon ile katlediyor ve LT için olduğundan çok zayıf denildi. kaldı ki LT, Galactus ile beraer tüm zamanların en meşhur jobber'ı.

Wotan yazdı:

Benim için Dormammu'nun PIS denilecek tek feati var o da kendisi kardeşiyle gücünü birleştirip Multiversal Eternity'i katletmişti ki oldukça saçma bir olaydı. Onun dışında bir sorunu yok kendisi zaten çok güçlü bir karakter diğer evrensel üstü karakterleri (Odin gibi) fazlasıyla aşan birisi. Bunun temel sebebi Dark Dimension'un onun varlığına bağlı olması. Dark Dimension, en az 6 boyutlu bir çeşit mini çoklu evren.
      Bu kısma katılıyorum.

Wotan yazdı:

Captain America ile anlamlı bir konuşması falan var mesela.
      Bak ilgimi cezbettin şimdi :D

Wotan yazdı:

Thor uzun süre kral olarak kalacak artık. Çünkü yapabileceği her şeyi fazlasıyla yaptı. Seneler sonra ilk kez karakteri bu kadar etkileyici bir şekilde görüyoruz. Aaron'un Thor'unun aksine kendisini çekiçten ibaret görmeyen bir Thor var artık. Güncel seri devam ettikçe en iyilerinden birisi olma yolunda ilerleyecek. Aaron sonrası yazarlığa Donny Cates gibi bir Thor aşığının gelmesi karakterin en büyük şansı denebilir
      Hala bazı fikir ayrılıklarım olsa da baktığın yönü düşününce evet haklısın Aaron'a göre Cates'in yaptığı hoş. Ancak ben bu tarz yıkıcı ve tepeden inme işleri pek sevemiyorum. Bu yüzden DC'den soğudum son bir kaç yıldır comics okuyamaz oldum. Çünkü tepeden inme ve yıkıcı dedin mi ? Biliyorsundur ki DC bir keşmekeş.

Neyse, iyiki o pasif agresif çıkışı yapmışım ki sen de cevap vermek için üye olmuşsun. Güzel sohbetti. Buralarda olman dileğiyle :)
    • Yeni

Forum aktif olduğu sürece ben de aktif olmaya çalışırım aslında ancak aktiflik düşük denebilir. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile girdim ben de istediğim aktifliği yakalayabilirsem uzun süre burada kalabilirim.

Thor aslında yazması çok zor bir karakterin yazarları da buna çok katılıyor mesela Donny Cates, Thor yazmanın diğer yazdığı tüm karakterlerden daha zor olduğunu söylemişti. Böyle zor bir karaktere sadece bir sayı için 22 sayfa verilmesi de sayıları öldürüyor. Uzun ve güzel bir hikaye göreceğimiz yerde hikayenin daha çok özetini görüyoruz..
    • Yeni

Bu eski saçma bir düşünce. Asıl sen neye göre Odin evrensel değil diyorsun? Adamın iki ışınla yarattığı Odinsword'un bile evreni yok edecek kadar güçlü olduğu geçti.

Odin'in sadece ruhunun yarısı olarak yaratılan Infinity'nin bile evreni yok edebileceğini gördük.

Odin'in gücünün bir evreni devirmek için yeterli olduğu geçti.

Evrenseli geçtim Seth ile olan savaşı direkt çoklu evrensel bir hasar çıkardı.

Yggdrasil'in (en az 9, total olarak sonsuz evren kapsıyor) yangınını tek hareketiyle kanalize etti ki bu yangınlar tüm ağacı yok edecekti.

Mephisto kendi boyutundayken Odin'e eşit olduğunu söyledi, kendi boyutundaki Mephisto, Satannish ile 3 evreni yok edecek kadar güçlü bir savaş çıkardı.

Seth ile olan savaşında evrenin kaderi Odin'in ellerindeydi açıkça Odin kaybederse evrenin düşeceği söylendi Seth bu yüzden en az evrensel birisi ve Odin, Seth'i yendi.

Evreni yok edebileceği geçen Surtur ile eşit vs attı.

Şimdi evrensel (ki bu en azı normalde çoklu evrensel seviyede) değilse açıklamanı bekliyorum..
    • Yeni

Wotan yazdı:

ancak aktiflik düşük denebilir.
      Evet onun farkındayız ancak, aktif olmak içinde çok sosyal medya da orada burada çırpınmıyoruz açıkçası. Biraz daha "biz bize" ya da "niş" bir ortam olsun istiyoruz.

Wotan yazdı:

istediğim aktifliği yakalayabilirsem uzun süre burada kalabilirim.
      Hayırlısı bakalım.

Wotan yazdı:

Thor aslında yazması çok zor bir karakterin yazarları da buna çok katılıyor mesela
      Buna ben de katılırım çünkü kısıtlı bir malzeme. Kısıtlı olmasaydı bile bir karakteri 50 yıldan fazla bir süredir işleyince artık bir döngüye giriyor. DC ve Marvel'ın son yıllarda Image , Dark Horse gibi şirketler tarafından satışlarda bu denli sallanmalarının en büyük nedenlerinden biri de diğer bağımsız firmalardaki bu "tazelik" hissi bence.

Wotan yazdı:

Böyle zor bir karaktere sadece bir sayı için 22 sayfa verilmesi de sayıları öldürüyor. Uzun ve güzel bir hikaye göreceğimiz yerde hikayenin daha çok özetini görüyoruz..
      Bu zaten içimde kanayan bir yara.

________________________________________________________________________________________________________________________________

@Wotan

Yer yer haklısın ancak yalnız bunların bir çoğu High-End şeyler. low-end'i de var bunun. Kaldı ki gene bir çoğu Classic Age Odin.

Seth ile olan olay ise gene Marvel'da Evren=Çoklu-Evren kavram karmaşasından gelen bir şey. Yggdrasil ise bir çoklu-evren değil aslında. Boyutları var evet ancak her boyut ya da cep evren = komplex evren sonuçta.

Atıyorum o Marvelin nors mitolojisindeki her bir realm için 616 Evreni gibi evren diyemeyiz. O yüzden birisi "realm" diye geçerken bir diğeri "complex universe" diye geçiyor. Böyle her şeye evren her birden çok evreni barındıran olaya da çoklu evren denilirse bir standart getirilemez bence.

Bu mantıkla Odinsword "her şeyin sonunu getirmek için yaratıldı" diye bir tabir var. Ancak bir Celestial'ın kolunun sonunu getirebildi. Hem de Destroyer amp varken. Kesinlikle özel bir feat ancak Odin özel silahları, zırhı ve hazırlığı olmadan universal + bir iş yapabildiğini hiç görmedik. Geriye kalan her şey de statement zaten.

Bir de Marvel'daki Norse Mitolojisinde çok fazla Marvel'ın geri kalanından bağımsız out of the context olaylar yaratılıyor. Surtur olayı da öyle misal. Yani TOAA hariç evrende başka hiç bir true omnipotent'in olmayabileceği konuşulan bir kozmoloji de Skyfather seviyeler bile çoklu evrensel olsaydı. Marvel'ın Abstract ve üstü sınıfı bu denli Jobber olmamalıydı.

Nitekim bence bu tarz işlerde sadece en baba bir iki sıkımlık featlere bakmak yerine, context içerisinde kalabilen, istikrara bakmalı. Yoksa bu bakış açısı ile Modern Çap Base Superman'i (özellikle Infinite Frontier ve New 52 harici) Galaxy - Evren arası bir yere koyarız sırıtmaz yani eğer sadece top featlere bakacaksak. Ancak bu adam en nihayetinde standart olarak Yıldız / Güneş seviye bir varlık. Odin'de de durum biraz bu.

Elin oğlu buna "reach" diyor. Bazı karakterler ellerindeki hax(Nightmare, Odin, Darkseid vs) ya da yazar kaynaklı plot armor sebebiyle (misal Superman ve Batman ve Doctor Doom) esas seviyelerinin çok üstüne uzanabiliyorlar yani "reach" ancak uzandığın yer senin seviyen değildir. Misal ben bir ağacın alt dallarına uzanabilirim ancak bu beni ağaç ile aynı büyüklükte bir nesne yapmaz. Bunun gibi . En azından yıllar sonra benim vardığım kanı bu.

Odin'in Universal + bir reach aralığı vardır (özellikle Klasik Çağ) ancak günübirlik bu seviyede olduğunu düşünmüyorum zira bunu Debunk edebilecek de tonla feat çıkartabiliriz. Superman de aynı şekilde günübirlik öyle galaktik ve evrensel varlıklara zarar verebilecek birisi değil. Yeri geliyor Aquaman'in bir yumruğu ile yere kapaklanıyor.

Nitekim, Aquaman'in yumruğundan etkilenmesi ne kadar plot-driven ise ne kadar outlier ise Brainiac'ın God Machine'ine tek atması ya da gerçeklik de delik açması, yumruğuyla uzay-zaman'ı kırması falan da o kadar outlier.

Yggdrasil söylendiği gibi sonsuz evrenlerin birbirine bağlı olduğu komplex bir Multiverse olsaydı. Ragnarok'da Thor onu yok edince içinde bulunduğu 616 evreni yok olmalıydı. Ancak Thor o evren ile emerge oluyor. Komplex Multiverse yok etmiş adam nasıl universe ile merge olur ki ? Gene seninle konuştuğumuz multiverse-universe kavram karmaşası.

Yggdrasil'i farklı diyarlara sahip her diyarda da 4. Boyutta olan "sonsuz" evrenlere sahip komplex bir multiverse yumağı kabul edersek o zaman bu nasıl 616 Evreninin altında bir yapı ki ? Misal DC'de Tanrılar Küresi var tüm bu çoklu evrensel yumağın içerideki fiziki yapısının dışında kalan bir yer. Ancak Yggdrasil için böyle bir konum yok.

Ayrıca Yggdrasil bu denli Complex bir çoklu evrensel yapı olsa her evrende bir diğeri olmazdı. Ultimate evreninin Yggdrasil'i yok olduğunda (ya da ciddi şekilde ufaldığında, tam hatırlamıyorum olayı, yıllar önce bakmıştım) 616'daki hali gayet iyi idi. 616'daki hali yok edilince de başka yerdeki hala duruyordu.

Sen atıyorum. DC Comics'de Apokolips'i yok edersen o gerçekten yok olur.

Bir de sen de biliyorsun ki kimi yazarlar kimi karakterleri kollar; Starlin -> Thanos , Loeb -> Hulk ve Rulk , Bendis-> Daredevil vs vs gibi. Bu sebeple Odin ve Asgard Tanrıları bazı hikayelerde gerçekten çok özel gibiyken bazen "meh" durumlara düşebiliyorlar. İşte bu yüzden bize bir ortalama gerek.

Misal uzun bir Thor yazarlığı olan Jurgens bunu demişti zamanında. Bu arada yanlış anlama bence Jurgens iyi bir örnek değil. Dediği ile yaptığı uyuşmamıştı zaten ancak en azından yazar etkisini nedir ona örnek olarak attım. Starlin'i Thanos yazınca ne oluyor başkası yazınca ne oluyor oradan bile anlamak mümkün. Bu yüzden ortalamalar bulmak gerek.

Surtur'un Yggdrasil'i yakan yangınlarına ve evren yok etmesine gelince;

Mandrakk'ın her evrenin kanını içerek edindiği gücün kendi gücü gibi algılanılmasına benzeyen bir durum var gene.

Wotan yazdı:

Mephisto kendi boyutundayken Odin'e eşit olduğunu söyledi
      Ya Mephisto'da bir başka jobber. Silver Surfer ile berabere kalmışlığı var. Aç Galactus kendi boyutunda yendi bunu aynı Galactus'a Odin, Kafa attı diye Odin Uykusuna daldı. Mephisto, Galactus, LT jobbers of Marvel :P :D

-------------

Dediğim gibi zincirleme reaksiyonlarla ile oluşan "reach" dediğim şey ile bir karakterin gerçekten yekten yok edebileceği Atak Potansiyeli seviyesi farklı şeyler. Odin, Low-Multiversal seviyede yankı uyandırabilecek olaylarda imza sahibi olabilir ancak Odin laaaps diye bir evren yok etmişliği dahi olmayan birisi. Galactus bile UN olmadan bunu yapmadı ki istikrarla Odin'den güçlü gösterilen birisi. Marvel cidden bu evren-çokluevreni çözmesi lazım. 2017 ile bunu denediler. Eternity, Multi-Eternity falan. M-Body idi o evrensel Eternity vs falan filan ancak bence hala oturmadı.

Base Superman'in evrenin dokusunda açılan yırtığı ısı bakışı ile diktiği halde kimsenin onu evrensel kabul etmediği yerde. Seth dövüşünde "çokluevrenin kumaşında/dokusunda yırtılma oldu" denilen olaydan Multiversal Odin çıkmaz. Kaldı ki konuşmuştuk Marvel'ın çoklu-evren algısı biraz tuhaf.

----------------------------------------------------

Odin, base olarak günübirlik bir çoklu-galaksi buster kişidir. Reach olarak ise Nigh-Universal seviyeye etki edebilir. Hazırlıklı ve Kuşanılı bir Reach ile de Universal+ seviyeye etki edebilir. ancak bu seviyelerde demek değildir.

En azından ben bu şekilde eyyorluyorum :D Öbür türlü tüm karakterler için çok abuk sabuk olaylar çıkar karşımıza. Yggdrasil'in realm mantığı bana Dragon Ball çoklu evrenselliğini hatırlatıyor biraz.

İnternette bazı "Odin sıksan sıksan Galaxy Buster olur" diyen tipler gibi görünmemişimdir umarım çünkü bu çok saçma. Rahatlıkla çoklu galaksi seviye birisi bence. En rahat olduğu seviye olarak diyorum.

Reach olarak da biraz daha üst seviyelere etki de bulunabiliyor. Ancak Çoklu-Evrensel hele de komplex çoklu evrensel falan değil yani. Vsbattlewikia gibi sitelerin mantığına göre hareket edersek vay halimize :D
    • Yeni

Nabu yazdı:

Wotan yazdı:

ancak aktiflik düşük denebilir.
      Evet onun farkındayız ancak, aktif olmak içinde çok sosyal medya da orada burada çırpınmıyoruz açıkçası. Biraz daha "biz bize" ya da "niş" bir ortam olsun istiyoruz.

Wotan yazdı:

istediğim aktifliği yakalayabilirsem uzun süre burada kalabilirim.
      Hayırlısı bakalım.

Wotan yazdı:

Thor aslında yazması çok zor bir karakterin yazarları da buna çok katılıyor mesela
      Buna ben de katılırım çünkü kısıtlı bir malzeme. Kısıtlı olmasaydı bile bir karakteri 50 yıldan fazla bir süredir işleyince artık bir döngüye giriyor. DC ve Marvel'ın son yıllarda Image , Dark Horse gibi şirketler tarafından satışlarda bu denli sallanmalarının en büyük nedenlerinden biri de diğer bağımsız firmalardaki bu "tazelik" hissi bence.

Wotan yazdı:

Böyle zor bir karaktere sadece bir sayı için 22 sayfa verilmesi de sayıları öldürüyor. Uzun ve güzel bir hikaye göreceğimiz yerde hikayenin daha çok özetini görüyoruz..
      Bu zaten içimde kanayan bir yara.

________________________________________________________________________________________________________________________________

@Wotan

Yer yer haklısın ancak yalnız bunların bir çoğu High-End şeyler. low-end'i de var bunun. Kaldı ki gene bir çoğu Classic Age Odin.

Seth ile olan olay ise gene Marvel'da Evren=Çoklu-Evren kavram karmaşasından gelen bir şey. Yggdrasil ise bir çoklu-evren değil aslında. Boyutları var evet ancak her boyut ya da cep evren = komplex evren sonuçta.

Atıyorum o Marvelin nors mitolojisindeki her bir realm için 616 Evreni gibi evren diyemeyiz. O yüzden birisi "realm" diye geçerken bir diğeri "complex universe" diye geçiyor. Böyle her şeye evren her birden çok evreni barındıran olaya da çoklu evren denilirse bir standart getirilemez bence.

Bu mantıkla Odinsword "her şeyin sonunu getirmek için yaratıldı" diye bir tabir var. Ancak bir Celestial'ın kolunun sonunu getirebildi. Hem de Destroyer amp varken. Kesinlikle özel bir feat ancak Odin özel silahları, zırhı ve hazırlığı olmadan universal + bir iş yapabildiğini hiç görmedik. Geriye kalan her şey de statement zaten.

Bir de Marvel'daki Norse Mitolojisinde çok fazla Marvel'ın geri kalanından bağımsız out of the context olaylar yaratılıyor. Surtur olayı da öyle misal. Yani TOAA hariç evrende başka hiç bir true omnipotent'in olmayabileceği konuşulan bir kozmoloji de Skyfather seviyeler bile çoklu evrensel olsaydı. Marvel'ın Abstract ve üstü sınıfı bu denli Jobber olmamalıydı.

Nitekim bence bu tarz işlerde sadece en baba bir iki sıkımlık featlere bakmak yerine, context içerisinde kalabilen, istikrara bakmalı. Yoksa bu bakış açısı ile Modern Çap Base Superman'i (özellikle Infinite Frontier ve New 52 harici) Galaxy - Evren arası bir yere koyarız sırıtmaz yani eğer sadece top featlere bakacaksak. Ancak bu adam en nihayetinde standart olarak Yıldız / Güneş seviye bir varlık. Odin'de de durum biraz bu.

Elin oğlu buna "reach" diyor. Bazı karakterler ellerindeki hax(Nightmare, Odin, Darkseid vs) ya da yazar kaynaklı plot armor sebebiyle (misal Superman ve Batman ve Doctor Doom) esas seviyelerinin çok üstüne uzanabiliyorlar yani "reach" ancak uzandığın yer senin seviyen değildir. Misal ben bir ağacın alt dallarına uzanabilirim ancak bu beni ağaç ile aynı büyüklükte bir nesne yapmaz. Bunun gibi . En azından yıllar sonra benim vardığım kanı bu.

Odin'in Universal + bir reach aralığı vardır (özellikle Klasik Çağ) ancak günübirlik bu seviyede olduğunu düşünmüyorum zira bunu Debunk edebilecek de tonla feat çıkartabiliriz. Superman de aynı şekilde günübirlik öyle galaktik ve evrensel varlıklara zarar verebilecek birisi değil. Yeri geliyor Aquaman'in bir yumruğu ile yere kapaklanıyor.

Nitekim, Aquaman'in yumruğundan etkilenmesi ne kadar plot-driven ise ne kadar outlier ise Brainiac'ın God Machine'ine tek atması ya da gerçeklik de delik açması, yumruğuyla uzay-zaman'ı kırması falan da o kadar outlier.

Yggdrasil söylendiği gibi sonsuz evrenlerin birbirine bağlı olduğu komplex bir Multiverse olsaydı. Ragnarok'da Thor onu yok edince içinde bulunduğu 616 evreni yok olmalıydı. Ancak Thor o evren ile emerge oluyor. Komplex Multiverse yok etmiş adam nasıl universe ile merge olur ki ? Gene seninle konuştuğumuz multiverse-universe kavram karmaşası.

Yggdrasil'i farklı diyarlara sahip her diyarda da 4. Boyutta olan "sonsuz" evrenlere sahip komplex bir multiverse yumağı kabul edersek o zaman bu nasıl 616 Evreninin altında bir yapı ki ? Misal DC'de Tanrılar Küresi var tüm bu çoklu evrensel yumağın içerideki fiziki yapısının dışında kalan bir yer. Ancak Yggdrasil için böyle bir konum yok.

Ayrıca Yggdrasil bu denli Complex bir çoklu evrensel yapı olsa her evrende bir diğeri olmazdı. Ultimate evreninin Yggdrasil'i yok olduğunda (ya da ciddi şekilde ufaldığında, tam hatırlamıyorum olayı, yıllar önce bakmıştım) 616'daki hali gayet iyi idi. 616'daki hali yok edilince de başka yerdeki hala duruyordu.

Sen atıyorum. DC Comics'de Apokolips'i yok edersen o gerçekten yok olur.

Bir de sen de biliyorsun ki kimi yazarlar kimi karakterleri kollar; Starlin -> Thanos , Loeb -> Hulk ve Rulk , Bendis-> Daredevil vs vs gibi. Bu sebeple Odin ve Asgard Tanrıları bazı hikayelerde gerçekten çok özel gibiyken bazen "meh" durumlara düşebiliyorlar. İşte bu yüzden bize bir ortalama gerek.

Misal uzun bir Thor yazarlığı olan Jurgens bunu demişti zamanında. Bu arada yanlış anlama bence Jurgens iyi bir örnek değil. Dediği ile yaptığı uyuşmamıştı zaten ancak en azından yazar etkisini nedir ona örnek olarak attım. Starlin'i Thanos yazınca ne oluyor başkası yazınca ne oluyor oradan bile anlamak mümkün. Bu yüzden ortalamalar bulmak gerek.

Surtur'un Yggdrasil'i yakan yangınlarına ve evren yok etmesine gelince;

Mandrakk'ın her evrenin kanını içerek edindiği gücün kendi gücü gibi algılanılmasına benzeyen bir durum var gene.

Wotan yazdı:

Mephisto kendi boyutundayken Odin'e eşit olduğunu söyledi
      Ya Mephisto'da bir başka jobber. Silver Surfer ile berabere kalmışlığı var. Aç Galactus kendi boyutunda yendi bunu aynı Galactus'a Odin, Kafa attı diye Odin Uykusuna daldı. Mephisto, Galactus, LT jobbers of Marvel :P :D

-------------

Dediğim gibi zincirleme reaksiyonlarla ile oluşan "reach" dediğim şey ile bir karakterin gerçekten yekten yok edebileceği Atak Potansiyeli seviyesi farklı şeyler. Odin, Low-Multiversal seviyede yankı uyandırabilecek olaylarda imza sahibi olabilir ancak Odin laaaps diye bir evren yok etmişliği dahi olmayan birisi. Galactus bile UN olmadan bunu yapmadı ki istikrarla Odin'den güçlü gösterilen birisi. Marvel cidden bu evren-çokluevreni çözmesi lazım. 2017 ile bunu denediler. Eternity, Multi-Eternity falan. M-Body idi o evrensel Eternity vs falan filan ancak bence hala oturmadı.

Base Superman'in evrenin dokusunda açılan yırtığı ısı bakışı ile diktiği halde kimsenin onu evrensel kabul etmediği yerde. Seth dövüşünde "çokluevrenin kumaşında/dokusunda yırtılma oldu" denilen olaydan Multiversal Odin çıkmaz. Kaldı ki konuşmuştuk Marvel'ın çoklu-evren algısı biraz tuhaf.

----------------------------------------------------

Odin, base olarak günübirlik bir çoklu-galaksi buster kişidir. Reach olarak ise Nigh-Universal seviyeye etki edebilir. Hazırlıklı ve Kuşanılı bir Reach ile de Universal+ seviyeye etki edebilir. ancak bu seviyelerde demek değildir.

En azından ben bu şekilde eyyorluyorum :D Öbür türlü tüm karakterler için çok abuk sabuk olaylar çıkar karşımıza. Yggdrasil'in realm mantığı bana Dragon Ball çoklu evrenselliğini hatırlatıyor biraz.

İnternette bazı "Odin sıksan sıksan Galaxy Buster olur" diyen tipler gibi görünmemişimdir umarım çünkü bu çok saçma. Rahatlıkla çoklu galaksi seviye birisi bence. En rahat olduğu seviye olarak diyorum.

Reach olarak da biraz daha üst seviyelere etki de bulunabiliyor. Ancak Çoklu-Evrensel hele de komplex çoklu evrensel falan değil yani. Vsbattlewikia gibi sitelerin mantığına göre hareket edersek vay halimize :D
      Mesajları normalde tek tek alıntı yaparak cevaplamak istiyorum ancak biraz kafamı karıştırıyor bu yüzden satır satır bölerek yanıtlayacağım.

Öncelikle Odin,featleri belli olan bir karakter denebilir. Onun featlerinin çoğuna baktığımız zaman bu seviyelerde (evrensel) ve üstü şeyler çıkıyor. Kendisi ne Surfer, ne de Thor Class bir karakter. Kendisinin yaratma ve yıkım featleri ortada.

Odin'in Seth ile olan savaşında Odin zayıftı.Bunun sebebi Odin Force'u yeni almıştı ve bu yüzden bir ölümlü gibi düşünüyordu çünkü öncesinde kendisini dünyaya sürgün etmişti ve güçlerini bırakmıştı. Bir ölümlü olarak yaşıyordu.Seth bunu belirtmişti.Dr.Strange, Odin ve Seth'in ilk saldırısından sonra çoklu evrenin dokusunun yırtıldığını hissetiğini belirtmişti.Devamında Dark Gods,eğer Odin kaybederse tüm evrenin de onunla beraber düşeceğini belirtmişti. Bu gerçekten sağlam bir başarı.Ondan sonra Silver Surfer'ın Odin ve Seth gibi varlıkların güçlerinin tüm gerçekliğin tümünü yok edecek kadar güçlü olduğunu söylemişti. Ve ondan sonra Jean Grey'e geçen bir panel vardı.Jean,büyük bir çığlık atarak tüm gerçekliğin ölümünü hissettiğini söylemişti. Odin savaşı kazandıktan sonra ise evrenin yaşam nefesi aldığı gibi bir söz geçti.Bu savaş en azından evrensel,büyük çapta çoklu evrensel seviyedeydi. Birincisi Dr.Strange'in söylediği sözler ikinci olarak savaş gerçekliğin tüm seviyelerinde yaşanıyordu.

Yggdrasil'in diyarları aslında cep diyarlar veya küçük boyutlar değil.Mesela bu koyduğum resimde onlar için açıkça "fully formed universes" deniliyor. Ve aynı zamanda gördüğümüz 9 diyarın sonsuz bir buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu belirtiyor. Bu yüzden Yggdrasil'in diyarları da her bir evren kadar evren/boyut.

Mesela biz Odinsword,her şeyin sonunu getirmek için yaratıldı denilen yerde "her şey" kısmının context olarak "evren anlamına geldiğini gördük. Bu pek çok yerde belirtildi.İstersen onların panellerini de atarım. Alta koyduğum panelde Mangog'un eğer Odinsword'a ulaşırsa tüm evreni yok edebileceği geçiyor. Odin'in Destroyer varken Celestials'e kaybetmesi onun evrensel olmadığını değil,aslında Celestials'in bize ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.Nitekim sonsuz evren yok edebilecek kadar güçlü Kubik ve Kosmos gibi varlıkların gücünün bile Celestials'in yanında cüce olarak kaldığı geçti. Şimdi mesela Odin çoklu evreni yok edebiliyorsa Marvel Multiverse'ü de yok edebilir gibi düşünme.Çünkü bu konuda karakterlerin kaç boyutlu olduğuna bakarız.Odin,4 boyutlu bir karakter.Marvel Multiverse'ü ise en az sonsuz,normalde ise sonsuz ötesi uzay-zamansal (bahsettiğim boyutlar bunlar,Dark Dimension gibiler değil) boyutlara sahip.Odin çoklu evren yok edebilirken demek istediğim,Odin'in sonsuz evren yok edebileceği. Sonuç olarak sonsuz evren,bir çoklu evren kümesi oluşturmak için yeterli. Marvel Multiverse'ü Eternity bile aslında iç içe geçen çoklu evrenlerden oluşuyor bu yüzden ona bazı yerlerde karışıklık olmaması için Multiverse yerine Omniverse deniliyor.

Odin,çok dikkat çeken bir karakter değil ki Plot Armor'a sahip olsun zaten. Kendisinin bir serisi bile yok,karakteri sadece Thor serilerinde gördük.Ve yenilmez olarak da yazılmadı yeri geldiğinde Odin bile bazı savaşları kaybetti. Bu yüzden Odin'in üst seviye featlerini göz önünde tutmak konusunda bir sorun görmüyorum.

Thor,Ragnarok sırasında Yggdrasil'i tam anlamıyla yok etmedi.Thor'un yaptığı ipliklere vurarak tanrıların sıkıştığı döngüyü sonlandırmaktı. Thor'un orada yok ettiği şey Ragnarok Arc'ının 3 veya 4.sayılarında gördüğümüz gibi Yggdrasil'in sadece bir köküydü.Yggdrasil,pek çok kökten oluşuyor. Mesela birisi Asgard'ın girişinde bulunuyor,diğeri evrenin merkezinde bulunuyor,bir diğeri dünyada bulunuyor. Thor ise evrenin merkezinde olan Yggdrasil'i yok etti. Yggdrasil,gerçek bir forma sahip.Kendi bilinci olan bir ağaç. Bu yüzden bu gerçek form yok edilmediği sürece bu diğer diyarları veya evrenleri etkileyecek bir durum değil.Mesela Everything Burns hikayesinde Surtur,Yggdrasil'i yaktığında bir kökü değil direkt tüm Yggdrasil'i yaktı ve Loki bu olayın açıkça tüm çoklu evrene (burada kastı sonsuz evren) bağlandığını belirtti. Bu evrenlerin aynı şekilde açıkça evreni tüketebileceği de geçti.

Bir diğer konu aslında insanların 616'yı sadece bir evren olarak görmesi.Bu biraz saçma.Mesela Sorcerer Supreme #1 veya #2.sayılarda Clea,616 evreninin Dark Dimension'dan çok daha büyük olduğunu söyledi ki Dark Dimension'un sayı olarak binlerce geçen evreni var ve sayısız denilen yerler de mevcut. Bu yüzden bir şekilde 616'nın kapsama alanında denebilir.616 gerçekten büyük bir yapı. Hatta alta koyduğum yerde gördüğün gibi direkt Yggdrasil'in 616 olduğunu ima eden bir yer var belki de Yggdrasil direkt 616'nın kendisi olabilir.

Dan Jurgens'ın dediklerine gelirsek kendisi güç skalası berbat bir yazar. Yine de demek istediğim bu değil.Yazarların çizgi romanlar dışında söylediği şeylerin bir geçerliliği yok.Çünkü canon kabul edilen şey çizgi romanlar,yazarların onun dışında söyledikleri değil. Mesela alta bunu belirten iki tane yazarın örneğini bırakıyorum.

Jurgens'in Odin,galaksi edemez demesinin saçma olmasını geçtim zaten bir geçerliliği yok. Çizgi romanlarda Odin'in bunu ve fazlasını yapabileceğini gördük. Mesela Bendis gibi güç skalası berbat bir yazar Superman'in gezegen yok edemeyeceğini söylemişti. Ancak bu Superman'in yok ettiği gerçeğini değiştirmiyor.

Odin'in Surtur olayını uzun uzun açıklamak isterdim ancak kısa yazacağım o hikayede anlaşılmayan şey Odin,tüm evrenleri Chain Reaction ile yakan ve yok eden bir yangını durdurmadı,direkt Yggdrasil'in yangınını durdurdu ve bu yangının ağacı yok edeceği geçti. O yazıyı yazan arkadaş bunu hatalı yazmış çünkü Odin oradaki enerjiyi Asgard uzayına değil diyarlar arası uzaya kanalize etti Angela serisinde gördüğümüz üzere.Devamında ise oraya gidip enerjiyi kendisi temizledi.Buradaki asıl feat Yggdrasil yani.

Evrensel olmak için illaki evren yok etmeye gerek yok mesela o güç seviyesindeki karakterleri yenersen veya bunu yapabileceğin hakkında statement geçerse yine yapabileceğin anlamına geliyor. Mesela Odin,Thor'un World Eaters Arc'ı sırasında Uthana Thoth'a üstünlük kurdu.Uthana,gücünü bir motora odakladığı zaman yok olan bir evrenin tamamını ayakta tutacak kadar güçlüydü. Gördüğünüz gibi evrensel bir başarı. Karakterlerin featleri sadece yaptıklarıyla sınırlı değildir,aynı zamanda yapabileceklerinin gösterilmesi de feat dahilindedir. Galactus'un evren yok edebileceği pek çok yerde geçti ancak biz bunu hiç görmedik. Bu,Galactus'un evren yok edemeyeceği anlamına gelmiyor. Düşünsene yazarsın ve sadece karakterin gücünü göstermek için rastgele evren yok ettiriyorsun. Yazarlar bununla uğraşmaz onun yerine bunu belirtirler çok nadir örneklerde gerçekten bir şey yok ettiklerini görürüz. Bunun sebebi yazarlar ağırlıklı olarak feat değil hikaye peşindedir.

Bir diğer konu Odin vs. Galactus kavgasının yanlış yorumlanması. Odin,kafa attıktan sonra uykuya dalmadı.Uykuya dalmış numarası yaptı. Genellikle insanlar hikayenin devamını okumak yerine orada gördüğüyle hareket ediyor.Odin, Galactus savaşından hemen önce daha yeni World Eaters savaşından çıkmıştı ve öncesinde Limbo'dan döndüğü için zayıf bir durumdaydı. Odin devamında yenilmiş numarası yaparak Destroyer'ı çağırdı ve Thor'un elinden Mjolnir'i aldı ve Galactus'un karşısına çıktı.Galactus ise geri çekilmek zorunda kaldı.Thor ise bu numarayı neden yaptın dedi Odin ise Galactus'un zihnini daha fazla tutamadım bu yüzden Destroyer'ı çağırdım dedi. Normal olarak Odinsleep, 1 hafta sürerken orada toplasan 20-30 dakika maksimum geçmiştir Odin ayağa geri kalktı ki sabah bile olmamıştı.

Mephisto aslında çok jobber değil.Surfer serilerini okudun mu bilmiyorum ancak kendisi genel olarak Surfer'ın kendisi ile vs atmasına izin veriyor.Asıl amacı Surfer'ı kötü birisine çevirip onun saf ruhuna sahip olmak. Çünkü gerçekten vs atmak istediği zaman Surfer'ı kendi boyutunun dışındayken bile teklediğini gördük. Bu arada not düşeyim Galactus onu yenemiyordu. Mephisto kendi diyarında üstünlüğü sağlayınca Galactus,Mephisto'yu yenmek için tek yol olarak Mephisto'nun diyarını tüketmeye başladı ve Mephisto bununla beraber acı çekiyordu çünkü diyarıyla arasında bir bağ var. Daha sonra Galactus'un istediğini yapmak zorunda kaldı ve ona Surfer'ı geri verdi. Mephisto,çok güçlü bir karakter.

Yazı uzun oldu ve biraz karmaşık gibi oldu. Ancak demek istediğimi umarım açık anlatmışımdır. Yine de bir özet geçeyim. Evren yok etmek için illaki yok etmiş olmaya gerek yok,o seviyede işler yapabilirsin,o güçte karakterlerle vs çıkarabilirsin veya onu yok edebileceğin geçer.Odin için ise bu çok kolay keza ruhunun yarısının bile evreni yok edebileceği geçti (Odin onu yenmeseydi gerçekten edecekti Handbook'da bile geçen bir şey bu) veya Odinsword'u (evreni yok edecek kadar güçlü kılıç) yarattı. Şimdi bir evreni daha yok etmeden onu yok edebilecek şeyler yaratabilen veya kendisinden verebilen bir karaktere evrensel dememek çok saçma. Odin yeri geldiğinde boyutunun dışındaki Dormammu ile dahi eşit gösteriliyor (Sorcerer Supreme serisi ilk sayı Dormammu kendisi söyledi) Bu adam evrensel olmak için daha ne yapabilir ki :D Son olarak da bonus olması açısından Odin,Zeus ve Gaea'nın çoklu evren yok edebileceği veya yaratabileceği geçen şu Handbook yazısını da buraya ekliyorum..
      Resimler
      • RCO008.jpg

186.19 kB, 609×713, 4 defa görüntülendi
      • RCO002.jpg

162.49 kB, 342×1,137, 4 defa görüntülendi
      • RCO003_1474482661.jpg

764.28 kB, 1,041×1,600, 5 defa görüntülendi
      • 213.png

104.96 kB, 310×297, 4 defa görüntülendi
      • download.png

81.79 kB, 314×233, 3 defa görüntülendi
      • EU5I35CXQAE3FYZ.jpg

54.41 kB, 750×767, 4 defa görüntülendi
      • zxdasd.jpg

215.97 kB, 602×726, 3 defa görüntülendi
    • Yeni

@Wotan

Gerçekten uzun olmuş :D Ellerine sağlık çok uzatmayacağım çünkü bir yerden sonra kişisel yorumlama giriyor (Yggdrasil 616 olabilir gibi ya da benim Odin genel olarak -> Nigh-Universal demem gibi, ikisi de subjektif dokunuşlar). Komplex Çoklu-Evrensel olduğunu düşünmüyorum. Hatta Marvel'ın multiverse anlayışının biraz "beylik" olduğunu düşünüyorum. O sonsuz bu sonsuz, boyut içinde boyut vs. Cep evrenler bile sonsuz komplex evren muamelesi görebiliyor. Benim gibi bir DC'ci için garip bir şey bu kavramak adına. Ancak bazı konularda ikna ettin beni, kesinlikle Odin reise olan itimadım biraz arttı. Ancak Komplex Multiversal çıkarımların hepsi bence hala epey sağlam nitpicking içeriyor.

Tekrardan aramıza hoşgeldin. Genelde bu Instagram sayfalarının adminleri biraz "kafamıza göre yazalım abi" tipler oluyor :D Allahtan sen onlardan değilsin. İyi Geceler .
    • Yeni

Wotan yazdı:

Evreni yok edebileceği geçen Surtur ile eşit vs attı.

Şimdi evrensel (ki bu en azı normalde çoklu evrensel seviyede) değilse açıklamanı bekliyorum..
      Tabletten pek yazamadıgimdan sadece şu kısım üzerinden kısaca fikrimi belirteyim.
      Marvel İskandinav mitolojisi özellikle söylem bazında çok ciddiye alınmamalı.Epik ve abartılı bir anlatım stili var.Pek çok yerde evren yerine kullanılan 9 diyar 9 gezegenden oluşuyor aslında.War of realms'de açıkça 9 gezegende savaş oldu misal.Bu yüzden Surtur gibi bu 9 diyarı yok edebilecek tehditler evrensel olarak anlatının içinde sıniflandırilabiliyor zaman zaman.

Ayrıca kaldı ki Odin evrensel seviye bir varlık olsa Güneşe düşüp ölen Mangog'tan dayak yememesi vehayut da İronman seviye buz devlerinin veya siyah ellerin bu adama istikrarlı sıkıntı çıkarmamaları gerekir.Kaldiki yine evrensel seviyede olmayan Celestialler ve Galaktus gibi zirve seviye olmayan kozmikler her zaman zaman Odinden daha üst seviye varlıklar.

En basit mantıkla bir karaktere evrensel diyorsan; bu karakterin evren yok edebilmesi veya evren yok edebilmiş bir varlığı yenmesi ya da en azından evrensel seviyede etkisi bulunması veya evrensel seviye etkisi bulunan bir karakteri yenmesi gerekiyor.Odin bu tarz varlıklardan oldukça uzakta.
      .
    • Yeni

Homelander yazdı:

Silver Surfer ne kadar güçlü? Seviyesi nedir? Bilen birisi bana anlatabilir mi
      KB - Er Meydanı Forumu - Önemli Mesajlar ve Bilgiler

Bu konuya bakın bazen aradığınız cevaplar çoktan verilmiş olabilir çünkü :D

Hal Jordan vs Silver Surfer

Hal Jordan vs Silver Surfer