Sabit Çizgi Roman Güç Seviyelerine Dair Sorular ve Tartışmalar

• Genel
    • ??
    • Comics
    • Captain Thunder yazdı:

NABU size bişey sorabilirmiyim bu konuyu nerde sorayım bilemedim

OdinForce nedir ve thora ne gibi güçler katıyor

Cevaplayın lütfen
      Aslında bunla ilgili (Çizgi Romanlardaki Fors türleri ile ilgili) (phoneix force, goblin force, power cosmic, odin force vs gibi) bir yazı yazma niyetim vardı. O yüzden detayı orada veririm ancak. Odin-Force'un kökenleri yıllar içerisinde çok değişti.

Bir versiyona göre Bu güç Asgard Gök Babalarının (Odin, Odinin babası Bor ya da oğlu Thor vs vs gibi) sahip olduğu bir güç. Asgard'ın başı ve 9 diyarın kralı olmak ile ilgili bir güç.

Bir diğer versiyona göre bu güç aslında 9 Diyarı birbirine bağlayan Yggdrasil ağacından gelen bir güç ve bunu ancak Skyfatherlar çekebiliyor.

Bir diğer versiyona göre ise Odin daha gençken kardeşleri Vili ve Ve ile Asgard'ın sonu getireceği söylenen Surtur'un peşine düşerler.. Üç kardeş çoktan Buz Devlerinin en kudretlisi Ymir'i yenmişlerdir sıra Muspelheim'ın lordu ateş iblislerinin en güçlüsü Surtur'a gelir.

Kardeşler ne yaparlarsa yapsınlar Surtur'a baş gelemediklerini anlarlar. Önce Surtur'un adamlarını yenerler sonra sıra Surtur'un kendisine gelir. Odin en gençleri olarak onları diğer diyarlara kaçıracak olan Portala doğru kaçarken. Abilerinin onu takip etmediğini fark eder. Takip etmiyorlar çünkü portala Surtur'a gelip Asgard'a varabilirdi nitekim bu tek taraflı bir görevdi. Tam o sırada Surtur Odin'e bir vurur ve kendi diyarının/boyutunun dışına postalar onu ve ODin bilincini yitirir. Ve uyandığında Muspelheim diyarının girişi kaybolmuştur. Abileri mühürlemiştir ancak abilerinin güçlerine de sahip olduğunu farkeder. İkiside ölmüştür ve ölmeden önce güçlerini Odin'e aktarmışlardır. İşte bu güce Odin-Force denmiş.. Bir rivayet de bu.. Nitekim 3 rivayet var.

Thor'a ne gibi güçler katıyor kısmına gelirsek. Verilen Odin-Force gücünün yoğunluğuna göre Thor'un hali hazırda sahip olduğu tüm güç ve beceriler 2 ila 20 kat arası değerde yükseliş gösterir ve bazı kadim büyüleri kullanabilir hale gelir.

thanos yazdı:

hocam thanos un buster seviyesi nedir
      comicvine da solar system diyen var planet diyen var bende minimum galaxy dir diye düşünüyorum
      thor bile solar system olabilir
      thanos tüm avengers le tek başına kapışacak potansiyele sahip planet zaten olamaz
      thanos serisinde galactus u falan öldürmüş geçerli bir featse multi galaxy dir bence.
      @thanosÖncelikle hoş geldin forumumuza kendini Tanışma Başlığı bu forumda açacağın bir tanışma konusuyla bizlere tanıtabilirsin. Sİzlerde öyle @The God of Thunder ve @Captain Thunder

Soruna gelince bu çizgi roman ve süper güçler alemine bir kere daldıysanız hepinizz de çok iyi biliyorsunuzdur ki bu sorunun cevabı karakterlerin versiyonlarına, sahip oldukları silahlara ve yaptıkları hazırlıklara göre çok değişiklik gösterir.

Thor -> Kıtasal Yıkımdan Versiyonuna göre Evrensel Yıkıma kadar gideri var.
      Thanos ise -> Gezegensel YIkımdan -> Çoklu Evrensel yıkıma kadar gideri var.

thanos yazdı:

sentry milyonlarca güneşin patlaması gücünde
      burdan onun solar system olduğunu çıkarıyorum
      thanosun captain marvel thor iron man gibi karkterlerle kapıştığını gördüm

thor nasıl star level oluyor sentry thordan güçlümü
      Sentry çok tutarsız bir karakter... Savaş alanından 3-4 kere ağlayarak kaçtığı da oldu Molecule Man'i yendiği hatta omnipotent diye çağırıldığı da

Bence Gezegen - Galaksi arası gidip gelen biri(Deathseed ve Void halleri ile daha yukarılara çıkabilir) fakat net bir kanıya varmak için bekleyip görmemiz ve iyi bir yazarın bu karakteri kökenlerini ve güçlerini adam akıllı açıklayıp bir sıralamaya koymasını beklemek zorundayız.

@Captain Thunder

Beyler arka arkaya mesaj atmayın ve bir güne kişi başına en fazla 1 ya da 2 soru düşsün ki herkesinkini yanıtlayabilelim.

Ayrıca Marvel ile ilgili sorularda @Ascalon benden de daha faydalı olacaktır.

Soruna gelince

Captain Thunder yazdı:

Sitelerden bakıp geldim

Bu kastedilen siteler vsbattleswikia yada superpowerswikia falan gibi siteler ise bu sitelerin çok nadiren gerçeği yansıttıklarını söyleyebilirim.

Çünkü o sitelerde en üst featleri alıyorlar ortalamayı değil. Ve kaç yılından olduğuna vs de bakmıyorlar..
    • Captain Thunder yazdı:

@NABU

Sentry hangi savaşında ağlayarak kaçtı ve bu günden itibaren bidaha arka arkaya mesaj atmayacağım
      ifanboy.com/articles/top-5-times-the-sentry-ran-away-crying/ Bu yabancı makale de 5 tane sıralamışlar :D Bunların haricinde 2 tane daha biliyorum ama şimdi bulmam uzun sürer. Az önce de bir tanesini @Ascalon attı yani benim bildiğim 7-8 tane var en az :D

thanos yazdı:

hocam god quarry yi açıklayabilirmsin
      sentry nasıl omnipotent oldu
      God Quarry ve Son dönem marvel hikayelerinde olan hiç bir şeyden net bir haberim yok.. Tek bildiğim King Thanos'Un tuhaf şeyler yaptığı.. Bu konuda @Ascalon a sorman daha mantıklı.

Sentry, omnipotentliği ise lafta.. Sadece söylendi öylesin diye net bir feat i yok. Dediğim gibi sentri çok istikrarsız ve düzensiz bir karakter net bir seviye belirlemesi yapılamaz.

Ayrıca gençler bir gün de bu kadar soru yeter. Her şeyi de bana sormayın, kendiniz araştırın öyle daha kalıcı ve keyifli olur fakat elbette aklınıza takılan bişi oldu mu buradan günde en fazla 1-2 olacak şekilde sorularınızı sorun.

Ayrıca Marvel konusunda @Ascalon benden daha iyidir.
    • thanos yazdı:

alıntılamayı bilmiyoruum o yüzden direk yazıyorum
      Forum Kullanım Rehberi ve Teknik Kurallar !
      Bu rehberi okumak sizlere forumu ve özelliklerini nasıl kullanacağınız konusunda çok yardımcı olur gençler.

Captain Thunder yazdı:

Yabancı forumlarda görüyorum hepsi sentry>Superman diyor
      O iş versiyonlara, yıllara ve kimin yazdığına göre değişir.. Genel bir çıkarım yapmak istesemde Sentry'nin tutarsızlığı sebebiyle elim kolum bağlı :D

@thanos

Bu arada sen deyince biraz araştırdım da God Quarry.. DC'deki Source Wall konseptinin çalıntısı çıktı :D Evrenin iç sınırlarının duvarı, pek çok eski tanrının ya da kozmik yolcunun ölüp, tüketildiği bir yer gibi bişi.. Ama detaylarını bilmiyorum sadece konsepti biraz anladım... Detaylı bilgi için son olayları okumak gerek ya da okuyanı bulmak gerek..
    • NABU yazdı:

thanos yazdı:

alıntılamayı bilmiyoruum o yüzden direk yazıyorum
      Forum Kullanım Rehberi ve Teknik Kurallar !Bu rehberi okumak sizlere forumu ve özelliklerini nasıl kullanacağınız konusunda çok yardımcı olur gençler.

Captain Thunder yazdı:

Yabancı forumlarda görüyorum hepsi sentry>Superman diyor
      O iş versiyonlara, yıllara ve kimin yazdığına göre değişir.. Genel bir çıkarım yapmak istesemde Sentry'nin tutarsızlığı sebebiyle elim kolum bağlı :D
      @thanos

Bu arada sen deyince biraz araştırdım da God Quarry.. DC'deki Source Wall konseptinin çalıntısı çıktı :D Evrenin iç sınırlarının duvarı, pek çok eski tanrının ya da kozmik yolcunun ölüp, tüketildiği bir yer gibi bişi.. Ama detaylarını bilmiyorum sadece konsepti biraz anladım... Detaylı bilgi için son olayları okumak gerek ya da okuyanı bulmak gerek.
      Hocam dc de sadece batman okudum. Source wall'ı billmiyorum bende biraz baktım aklıma Darkseid'in eski tanrıların gücünü çekmesi geldi.
    • Yeni

thanos yazdı:

Benim bildiğim Darkseid Thanos seviyesinde en fazla galaxy buster bir karakter. Ama internette sanırım comicvine da gözlerinden çıkardığı ışınlarla evrenleri yokedebilir falan yazıyor. Farklı forumlardada Darkseid true form multiverse buster diyorlar. True formu nedir onu merak ediyorum eğer kendi saf gücüyse Thanos'dan daha üstün demektir. Kazandığı bir güçse yine Thanos seviyesi sanırım.
      :!: Arkadaşlar sırf bu tarz sorular için konu açtık ayriyeten gidip konu açmanıza gerek yok. Kaç defa söyledik lütfen :!:

Soruya gelince... Darkseid yıllar içerisinde farklı yazarların elinde, farklı hikayelerde baya bir değiştirildi. An geldi Superman'e bitch slap atan biri oldu an geldi Supergirl'den bitch slap yiyen biri oldu. O yüzden Darkseid adına durum biraz karışık. Omega ışını an geldi kimse tarafından karşı koyulamaz bir şey oldu an geldi pek çok kahraman karşıladı.

Ancak base hallerinde Darkseid >> Thanos derim şahsen. .

True Form ile neyi kastediyorlar bilmiyorum Thanos'un true formu diye bişi varsa da bu Rebirth'de çıkmıştır, güncel takip edemiyorum REbirth sonrasını...Ama öncesinde true form diye bir şey yok.

Darkseid için sıralama yaparsak

Soulfire Darkseid >> Anti-Life Equation Darkseid >> Pre-Crisis Darkseid >>> Omega Effect Darkseid (normal hali) >>>> Base Uxas (Darkseid'In adı)

HoTU Thanos X Soul Fire Darkseid -> üç aşağı beş yukarı eşitler ancak Thanos'un featleri daha resmi ve geçerli.

I Thanos X Anti-Life Equation -> üç aşağı beş yukarı eşitler ama 616 Evreninde dövüşürlerse eşitler..

Pre Crisis Darkseid ya da Omega Efect Darkseid > Base Thanos > Uxas

gibi bişi..
    • Yeni

hocam konuyu aradım bulamadım o yüzden ayrı açtım kusura bakmayın.
      Hocam ben Thanos alır derim featlerini yazıyım sizde Darkseid'inkileri yazın hiç okumadım karşılaştıralım.
      spoiler yazıcam kusura bakmayın
      Galactus'a zarar vermek.
      King Thanos serisinde hasta halinde phoneix force a dayanıyor.
      İnfinity serisinde Thor Captain marvel hyperion gibi karakterlerle pek zorlanmadan başediyor tek başına. Hepsi süperman seviyesi. En son oğlu durdurdu.
      Odinin saldırısına dayanmak.
      Black boltun saldırılarına dayanmak. Ki burda baya bi bağırıyo suratına thanos wins de black bolt u bağırtarak Celestial leri öldürüyor. (evet saçma ama sonuçta canon :D)
      mjolnir i durdurduğu sahneyi görmüşsünüzdür. Odinin büyüsünü bozmuş oluyor sanırım yada layık.
      Zaten Thanos winsde deadpool un eğlence amaçlı sayılmayan seride yaptıklarını gerçekten yapıyor. Bu zeka feat i sayılır sanırım zaten ig yi toplamak hotuyu ele geçirmekte zeka featidir zeka yönünden bariz üstün gibi görünüyor.
      infinity crusade de sanırım tek taşı vardı Mephisto'yu cehennemde tehdit etmişti.
      SS in saldırıları falan işlemiyor zaten. Bir sitede kozmik ışınları Süperman'e ciddi zararlar verebilir yazıyor.
    • Yeni

@thanos

Saydığın featlerin çoğundan zaten haberdarım. Ancak King Thanos yeni bir olay onu hesaba katmadım. Ve canon mu o da tartışılıyor. Ki King Thanos'da yine kendi gücüyle o hale gelmiş değil.

King Thanos'u da saymazsak zaten Thanos'u Darkseid üzerine çıkaran çok fazla bir şey yok.. Bence tabi.
    • Yeni

@thanos

Senin dediğin true form olayını hatırladım bu arada. Aklımdan çıktı çünkü gene Final Crisis zamanı Morrison'ın getirdiği bir şey ancak başka hiç bir hikaye de bu doğrulanmadı henüz. Ancak King Thanos'a bakacaksak (%100 hyperbole olan bir Thanos formu) True Form Darkseid'a da bakmak gerek.

Ve buna göre bizim bunca zaman gördüğümüz tüm o taş suratlı darkseidlar, darkseid'ın avatarları hatta avatarlarının da avatarları olanlar var. Gerçek Darkseid, çoklu evrenleri bir arada tutan soyut bir kozmik varlık..

Hal böyle olunca... İkisi de üç aşağı beş yukarı denk oluyor. King Thanos ve TF Darkseid.

Ha bu hallerini geçer ikisininde base haline bakarsak... Darkseid'ın base halinde pek çok evrensel feat i var. Hele Pre-Crisis zamanında.

Ayrıca madde manipülasyonu, telekpati, telekinesi, ışınlanma, beden boyutunu değiştirebilme, enerji manipülasyonu gibi Thanos'un çok sık kullanmadığı featleri var Darkseid'ın.

Darkseid, Highfather ile Source Wall'a kadar mikrosaniyeler içerisinde uçabilecek, Superman'e blitz atabilecek kadar hızlı biri. Thanos asla bu denli bir hız göstermedi.

Darkseid'ın dövüşmek zorunda kaldığı takımlar Orion, Highfather, Mister Miracle, Superman, Shazam, Wonder Woman, Martian Manhunter, Captain Atom, Aquaman, Alan Scott, Doctor Fate, Obsidian ve benzeri gibi isimleri kapsarken. Thanos genelde en güçlü üyeleri Doctor Strange, Thor, Hulk, Captain Marvel, Hyperion olan takımlarla dövüştü.

Hele son 2010 lu yıllarda Thanos genelde dövüşlerinde yanında ekibi Black Order'ı da getiriyordu.

Nitekim Base Darkseid çok low anları olmakla beraber itibar ve yüksek featler gereği bana bir kaç tık Thanos'dan güçlü geliyor. Misal Thanos asla marvel'da bir skyfather alamadı. Ancak Darkseid'ın rakibi ve eş güçte olan Highfather, Zeus, Ares, Juve ve Odin ile hemen hemen aynı seviyelerde idi. Ha diyeceksin ki o zaman DC Skyfatherları zayıf maalesef bu da doğru değil (rebirth ve new 52 öncesi için özellikle) en güçlü Marvel Sky father'ı Odin çoklu-galaksi seviyesi iken.. DC Zeus evrensel idi.

Nitekim Thanos Skyfather ile Herald seviyesi arasında kendine has bir seviyeye sahip.. (Skyfather a daha yakın) ... .Öte yandan Darkseid itibarı ve tasviri gereği daha Skyfather hatta Skyfather + bir duruşa sahip.

Onu Base Thanos'dan ayıran bazı featleri:
      Spoiler Göster

Firestorm Matrix'i bozacak kadar üst seviye madde ve enerji manipülasyonu

Saf Kuvvet ile gerçeklikte bir delik açma.

Uzay-Zaman ötesi kavrayışı ile evrensel bir tehdit.

• Yeni

Direkt Darkseid daha güçlü diye bir şey yok. Çok yakın bu ikili ve ikisinin de en düşük featleri ile en yüksek featleri arasında çok fark var...

Yani Thanos'un canı Spider-Man gibi biri tarafından yakılabilirken... Darkseid için de yeni 52 Aquaman örneğini vermek mümkün..

Ama en üst işlerine bakarsak (normal hallerinde) Thanos kolaylıkla Silver Surfer dövebilirken (Spider-Man'in hasar verebilmesi kadar saçma başka bir şey), Darkseid'da Rebirth döneminde rahatlıkla Zeus'u yendi (bir diğer saçmalık)

Nitekim ikisi de yakın karakterler.... Thanos'un şöyle bir avantajı var , Thanos son 10 yıldır hep marvel evreninin gündeminde ve çok yazılıp çizildiği için güncel, istikrarlı feati daha fazla..

Darkseid'ın son 20 yılda göründüğü anlar Final Crisis, New 52 Justice League'in ilk 6-7 bölümü ve New 52 Justice League'in son 10-15 bölümü olan Darkseid War.. Bu kadar... Darkseid War'ın yarısından fazlasında da yoktu :D
    • Yeni

@thanos Darkseid War'ı türkçe çeviri şu an bulamazsın ancak bir ara bir yayın evi basacaktı.

Son buhranı ise TürkÇizgi ekibi çevirdi.

turkcecizgiroman.blogspot.com/…-buhran-07-tamamland.html

Ancak iki seriyi de Darkseid 'ı tanımak için iyi bulmuyorum. Bence 80lerdeki New Gods serisi ve 94 deki Dead of the New Gods serileri daha faydalı olur gibi..